Stavebnice vozu Res 10

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 22 kvě, 2016 11:50 am

Do dílen ŽOS Kladno byla dopravena další stavebnice a to nízkostěnného vozu řady Res 10.
Stavebnice je výrobek f. JMPK. http://www.jmpkmodell.com/products/res-10/
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 22 kvě, 2016 11:55 am

Ve stavebnici jsou jen tyhle díly. Spodek a obě bočnice jsou už očištěny od nálítků.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jednotlivé díly jsou čistě odlité a rovné. Ale ve stavebnici není žádný návod na sestavení a olověné závaží.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 22 kvě, 2016 12:01 pm

Potřebné informace a fotky lze najít třeba zde: http://www.parostroj.net/katalog/nv/clanky/Nas_KPas/Nas_KPas.php3

Sestava vozu Res 10 bude podobná, jako je sestava vozu Res 11.
Článek o stavbě nízkostěnného vozu řady Res 11 je zde:
http://vytopna.hekttor.biz/
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » ned 22 kvě, 2016 12:13 pm

Návod snad není ani třeba, ale trochu se nepovedlo zábradlí na plošině. Je příliš vysoké a odpovídá až stavu let posledních a plošina je příliš široká.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 22 kvě, 2016 12:29 pm

Mcx píše:Návod snad není ani třeba, ale trochu se nepovedlo zábradlí na plošině. Je příliš vysoké a odpovídá až stavu let posledních a plošina je příliš široká.


Stačil tam jen celkový náhled vozu a jednotlivé díly popsat jejich umístění. Podrobný návod nebo technologický postup prací, tak opravdu není potřeba.
Představuji si třeba takový foto návod, který má ve stavebnicích es-pečky.
Ani Já nevím, zda má být brzdařská plošina na levém nebo pravém čele vozu. Na které straně je brzdová soustava. :shock: :lol:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » pon 23 kvě, 2016 5:56 am

Tempotaxi píše:Já nevím, zda má být brzdařská plošina na levém nebo pravém čele vozu

Spíše na kterém čele, ale to je z odlitku správné bočnice jednoznačně poznat - ovšem ne z odlitku na fotce - to je směs dvou vozů - spodek Res 10.sk. a boční klapky Res 11.sk. - to je špatně. Ty sklopné klapky na bočnici vpravo mají být kratší - vlastně shodné s ostatními. Ta delší klapka je z Res 11.sk. kde se právě prodloužila, protože z vozu zmizela plošina a čelnice se posunula až na konec rámu. Ale odlitky čelnic jsou tam správné.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » pon 23 kvě, 2016 6:03 am

Tempotaxi píše:Sestava vozu Res 10 bude podobná, jako je sestava vozu Res 11.

No na to jsem již upozorňoval - tam ta stavebnice je nikdy neexistující vůz - je to směs - spodek Res 10.sk. a klapky Res 11.sk.
Nevím proč to takto dodávají, protože jsou schopni dodat i kombinaci správnou. Já se to pokoušel několikrát vysvětlovat i jim, ale asi marně :lol:
Popsal jsem vývoj a typy zde http://parostroj.net/katalog/nv/clanky/Nas_KPas/Nas_KPas.php3
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 8:32 am

Ale pořád se hraje na to, že většina modelářů to nepozná, nezná a je jim to fuk.
Bohužel až po rozbalení, přeměření, porovnání s výkresem nebo náčrtkem a fotodokumentací se zjistí, co mám. Pak už nic jiného nezbývá, než to zahodit nebo to nějak předělat nebo to slepit tak jak to je.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 8:36 am

Když už jsem dal za model peníze, tak to raději slepím a poopravím.
Po slepení základu nízkostěnného vozu, jsem zjistil, že je krátký. Prodloužená část rámu má být u brzdařské plošiny. Tak se podlaha prodloužila.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 8:49 am

Více by mně zajímala stavebnice, kdyby měla sklopné klapky samostatně odlité. Pak je můžu mít postavené nebo odebrané. Popřípadě jsou v poloze podle nákladu, část je postavena a část je sklopena.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » pon 23 kvě, 2016 9:41 am

Tempotaxi píše:Po slepení základu nízkostěnného vozu, jsem zjistil, že je krátký. Prodloužená část rámu má být u brzdařské plošiny. Tak se podlaha prodloužila.

To je samozřejmě špatně, protože rám vozu je symetrický, je nutné zkrátit poslední sklopnou boční klapku - zjednodušeně řečeno o jeden její prolis (celkem na 6 jak ostatní) což určitě jde. Případně ji uříznout a nahradit shodnou s ostatními.
Navíc ještě jak se dívám na tom slepeném je to uděláno na opačné straně než má být plošina :D
Většina chce vozy ve standardním stavu, tj se postavenými bočnicemi, no a udělat sklopené - to jde jednoduše, stačí ji odříznout - jde to dobře - řezal jsem celé dva polotovary bočnic. Moc často ale takto vůz nejel - překročka byla výjimkou.
Protože lepit všechny klapky na vůz - to ne....
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 1:28 pm

Nejprve jsem skalpelem odřezal obě čela a přehodil je. Pak se předělala čelní traverza. Postupně se přilepují desky pod nárazníky, nárazníky, tažná oka a přejezdy nad nárazníkem. Ale přesto je v přepočtu vůz kratčí.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » pon 23 kvě, 2016 6:25 pm

Ale tak jak to bylo opraveno je jak jsem psal zcela špatně, měla být dosazena kratší boční klapka místo té jediné dlouhé a tak vznikne místo pro plošinu (je sice moc široká, ale to se dá napravit).
Rozdíl délky - jestli má spodek 216 mm nebo skutečně 213 mm je vcelku jedno, ale jak prodloužím vůz jedním směrem - bude nesymetrický spodek.

Mělo to vypadat takto (až na to zábradlí - to šlo pryč a nové tam zatím není), původní delší krajní klapky šly pryč a nahrazeny správnými - kratšími. Ty jsem měl ve stavebnici přiloženy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 7:22 pm

Ale Já jsem zkrátil tu dlouhou boční klapku o jedno pole a pak jsem pasoval čelnici, která tam dobře nejde, ale napasoval. Pak jsem zhotovil celou novou čelnici v rámu pro šroubovku.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » pon 23 kvě, 2016 7:34 pm

Dále se položila brzdařská plošina, pak se vsunul přejezdy nad nárazníky a madla pro spřahače.
Při čištění se poškodila spodní část zábradlí. Tak jsem musel spodní část zábradlí vyrobit. Pak jsem ještě přilepil stupačky.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník