Stavebnice vozu Res 10

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod statistik » sob 28 kvě, 2016 11:44 am

Svratka: Vozy vzhledem podobné, ovšem zcela odlišné provedení skříně (model má sloupky z uzavřených profilů) a další odlišnosti. Čili kat.čísla 28012 a 28015 jsou bohužel nesmysl...


Našlo by se toho víc, takže ano, stane se. Nicméně s ohledem na množství a kvalitu panem Dvořáčkem vytvořených stavebnic je toto kapka v moři. A v porovnání s ostatními takyvýrobci, kteří sekají jednu minelu za druhou a vyznačují se opravdu pohrdavým přístupem k zákazníkovi, jsou to naprosto zanedbatelné chyby.

PS: v tuto chvíli záměrně pomíjím jinak krásné modely od pánů Beka a Burgeta, kteréžto jsou ale běžným smrtelníkům dostupné asi jako cesta na Mars.
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 12:06 pm

Další problém vznikne, pokud modelář odstraní boční sklopné klapky. Tak od železné části podlahy ke hraně bočního odlitku vznikne pomalu 1 mm odtokový kanál, který jinak sklopné klapky zakryjí. Tak kanálek se musí přetmelit. Otázkou je, zda hrana vozu a železná část podlahy je ve stejné výšce. Zatím jsem to nezkoušel a ani jsem o tom nepátral, zda je možné tak model upravit.
Přitom model dává několik možností k přestavbám, ale zda jsou možné, tak to zatím netuším.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » sob 28 kvě, 2016 1:05 pm

Tempotaxi píše:Další problém vznikne, pokud modelář odstraní boční sklopné klapky.

To ani ne, protože jeden spodek mám upraven - odstraněné klapky a žádná mezera nevznikla - bude to vůz Sgs alias Pasy.

Zde ukázaný obtisk je těžká směs, nevím zda je někdo schopen jej rozumně poskládat - včetně výrobní tabulky OOS :D

Svratka píše:Tedy ovšem nárazníky, zábradlí brzd.plošiny a stupačky se natíraly klasicky černě, to mně na modelu taky nesedí.

například právě u ŽOS Trnava to moc neplatí - tradičně u nich bývaly mimo podvozků vozy kompletně červené, v určitém období 80. let i včetně lož.skříní u 2n vozů. Standardně byly třeba Faccs z Trnavy červené včetně rámu, stupaček..... k černé se vrátily až v 90. letech v OOS

Svratka píše:Otazníkem zůstává, kdy ŽOS Trnava přešla na tu oranžovohnědou, ve pol.80.let již bezpečně ano...

To ne, přechod k červenohnědé barvě - správného odstínu ČSN 8440 a RAL 8012 se odehrál až začátkem 90. let, ještě z roku 1991 jsou vozy červené a pak se objevili dodavatelé jako Lankwitzer Lackfabrik ... a ti již dodávali a dodávají někteří dodnes :) postupně českým a slovenským dodavatelům přestal byznys - dnes se vrací ať již je to Colorlak či jiní. Třeba nyní všechny z OOS mají Colorlak V2015 a ta je dost do hněda :D Trnava brala barvy ze Smolenice.

statistik píše:Takové to naše modelářské bahýnko. Pořád trochu smrádek, ale hlavně, že je teploučko. Cena 890 Kč by byla - dejme tomu - ještě únosná, ale opět, za ty peníze koupím stavebnici hybridu, který je nutno na koleně dodělat a předělat

Ale jakýpak jsou to výrobci - amatéři, kteří něco dělají pro další modeláře - že to nebudou dělat zadára je nabíledni a zrovna u Res je to těžký oříšek i pro ajznboňáka. Takže já to vůbec takto nevidím a jsem rád, že mimo skutečných výrobců se občas najde i něco jiného i takového z kterého se dá dál tvořit.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Svratka » sob 28 kvě, 2016 1:44 pm

Mcx: Já Vám neodporuji :-), souhlasím, z Trnavy skutečně chodily vozy téměř celé jednobarevné. Třeba poválečné řady Ztr, Zt, M, Za atd. byly krom střechy a rámu oranžovohnědé komplet.

...ovšem trvám na tom, že ve 2.pol.80.let byly standardně nákladní vozy ze ŽOS Trnava oranžové jak liška, mám je v živé paměti, po rozdělení železnice zůstaly slovenské vozy stále v oranžovohnědé, zatímco české se začly vyskytovat spíš v hnědých odstínech, jak jste též uvedl. Jedním z průkopníků černých rámů vozů byla ŽOS Děčín (RYKO) - vozy Faccs (Sas).

Na Vašem snímku ze Žiliny ze 70.let je na voze Zr s plošinou (ex s budkou) jasně patrné, že černá se uplatňovala zcela normálně (zábradlí), otázkou je, z jaké ŽOS ona Zr-ka vylezla, že? :-) Tedy v těch 70.letech se mohly vyskytovat zároveň i vozy jak píšete ze ŽOS Trnava celé červené, tak i oranžové s černými prvky, jako je má ten Zr... Je to tak? Škoda, že nejsou fotky těch celočervených, to skutečně moje paměť již neudržela...
Svratka
 
Příspěvky: 268
Registrován: úte 08 dub, 2014 7:38 am

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod statistik » sob 28 kvě, 2016 2:23 pm

...zrovna u Res je to těžký oříšek i pro ajznboňáka. Takže já to vůbec takto nevidím a jsem rád, že mimo skutečných výrobců se občas najde i něco jiného i takového z kterého se dá dál tvořit.


Souhlas, ale kolik lidí z toho dokáže něco rozumného vytvořit, aniž by to byl paskvil? Dejme tomu Ty a pár dalších jedinců a dál? Dál asi nikdo. Je hezké, že výrobce dává modeláři "prostor k dotvoření", ale aby taky ti modeláři věděli, jak to dotvořit. Od výrobce se to nedozvědí, ten v tom nemá jasno sám.
Kontakt: stat (zavináč) email (tečka) cz
Do soukromé zprávy prosím dejte svůj e-mail, děkuji.
statistik
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 20 čer, 2015 4:57 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 5:02 pm

Tak, nakonec jsem se pustil do opravy čísla vozu.
Mám plno obtisků, zbytků od pana Jírana. Velikost písma odpovídá aršíku Sgjs.
Nepotřebná písmena se jehlou seškrábla. Pak se postupně čísla sestříhala. Nejprve se upravilo číslo 394 na 390. Dále se aplikovalo číslo 022- a nakonec se přidalo číslo 5.
Podle parostroje je číslo do let 1968.
Model má nové číslo Res 31 54 390 2 022-5.
Obrázek
Model už je snad hotov a žádné předělávání už nehrozí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Mcx » sob 28 kvě, 2016 6:02 pm

Já bych vozu v tomto stavu dal číslo 80. let, protože chybí na něm zaslepení levé klapky a část popisu, která byla na této klapce, duplicitně byla pak na rámu, háky na tažné lano - takto jsou upraveny na vozech Sgs, neznám vůz Res 10.sk. který je takto má a pokud by je měl, tak až v druhé polovině 80. let.
Takže ja říkám - vůz spíše odpovídá stavu konec 80. let, rovněž v 70 letech vypadalo zábradlí na plošině jinak - střední část byla zvednuta výše a opravdu mělo zábradlí zešikmené sloupky směrem dovnitř - tak jak je na náčrtu, nakonec stejně je kresleno na typovém výkrese.

Je mně jasné - je to složité zejména u vozů, které prošly úpravami, změnami - takže interval 3940 nebo 3941 do čísla 53 a 80. léta, zatřít rohové značky brzdy. navíc byly na sloupku dole - byl tam přes třmeny navařen úhelník pro označení, který byl v 80. letech odebrán.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2617
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 28 kvě, 2016 8:43 pm

MCX – Já děkuji za poznatky, ale už to nebudu předělávat. Pořád tam něco bude scházet nebo přebývat. Nakonec to bude třeba větší paskvil, než je.
Pokud jsou od Vás stavební připomínky k výrobci a náprava není žádná. Přitom, když vezmu všechny stávající poznámky ke stavbě a bude, plno dílů samostatně přiloženy ke stavebnici. Tak mám možnost od jednoho základu postavit několik vozů, které se budou lišit v detailech. Jenže pak je potřeba pěkný a podrobný návod na stavbu. Přitom vozy, které jsou naloženy automobilovou, železniční technikou nebo stavebním, železárenským produktem vypadá na kolejišti opravdu působivě.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 29 kvě, 2016 11:56 am

A přeci jsem to předělal. Když už jsem si dal tu práci, tak to dokončím.
Barvou se zamazaly rohové označení brzdy.
Špatné číslice jsem odstranil a doplnil novým číslem. Číslo 394 je v aršíku Res a číslo 0 a 9 je v aršíku Sgjs. Vlastně ta 9 je číslo 6. Pak se zase vše přelakovalo.
Tak model má tedy nové číslo, které snad už bude konečné a správné k typu a provedení vozu.
Res 31 54 394 0 022-9 .
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 29 kvě, 2016 12:42 pm

Jen připomínám, že modely plošinových, nízkostěnných vozů jsou ozdobou každého kolejiště a pěkně se pak vyjímají v každé soupravě. Nemusí být přepravována jen armáda, která je skoro na každém kolejišti. Tramvaj, stavební stroje a hutní materiál.
Zde je sestavena soupravou řady Sps, Res 11 a 10.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » ned 29 kvě, 2016 1:03 pm

Stavebnice nízkostěnného vozu lze předělat to dnešních dnů. Některé detaily se budou muset vyrobit a některé se budou odstraňovat.
Popis vozů se také bude muset předělat. Místo čísla 31 na číslo 81 a místo ČSD na ČD.
Res 81 54 394 2 885-6.
Obrázek
Obrázek
Res 81 54 394 2 536-5.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 18 čer, 2016 7:11 pm

Další model vozu Res 31 54 394 0 543-4.
Číslo se muselo také sestříhat.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod RadekH0 » sob 18 čer, 2016 9:00 pm

Tempotaxi píše:Jen připomínám, že modely plošinových, nízkostěnných vozů jsou ozdobou každého kolejiště a pěkně se pak vyjímají v každé soupravě. Nemusí být přepravována jen armáda, která je skoro na každém kolejišti. Tramvaj, stavební stroje a hutní materiál.
Zde je sestavena soupravou řady Sps, Res 11 a 10.

Vozy se mi moc líbí a náklady ještě víc :D
Chtěl bych se zeptat zda by byla nějaká možnost prezentace Vašeho kolejiště v samostatném tématu. Docela by mě to zajímalo jelikož podle fotek to vypadá že budujete něco "vetšího".
Vaše stavba vozů různých řad mě hodně inspiruje a čím dál víc mě láká ke stavbě něčeho vlastního.

Přeji hodně zdaru v dalších projektech.
RadekH0
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Stavebnice vozu Res 10

Příspěvekod Tempotaxi » sob 18 čer, 2016 9:23 pm

Zatím mám jen uděláno tunelovou část kolejiště. Základem skryté části je ovál, do kterého je ještě vložena osmička. Na vrcholu osmičky jsou dvě odstavné stanice. Na oválu v rovné části jsou dvě odstavné stanice. Do odstavných stanic se vejde 18 souprav. Dále pro motorové vozy je připraveno 10 stání.
Dále se stavbou jsem nepokročil. Na dvou židlích se nedá sedět. Buď se bude budovat kolejiště a nebo se, boudou stavět modely. Ale pořád je v plánu dodělat kolejiště. Ale potřebuji uvolnit druhou část půdy, ale to zase záleží, až všichni odejdou z domova. Dva už jsou pryč, čekám až bude i třetí ve svém.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4304
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků