Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » úte 26 dub, 2016 8:39 am

Já jsem použil na pancéřák kuželové nárazníky. Odlitky mám.
Obrázek

michal_n_cz
Pěkné nárazníky a opravdu pěkná práce.
Ale takhle sestavené nárazníky se do pancéřáku nevejdou. Deska pod nárazník má opravdu malou dírečku. Při zvětšení otvoru právě hrozí poškození této desky, která je opravdu titěrná.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Colonel32 » úte 26 dub, 2016 9:36 am

Ty kovové nárazníky jsou ovšem naprosto luxusní.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod michal_n_cz » úte 26 dub, 2016 10:05 am

Tempotaxi píše:Ale takhle sestavené nárazníky se do pancéřáku nevejdou. Deska pod nárazník má opravdu malou dírečku. Při zvětšení otvoru právě hrozí poškození této desky, která je opravdu titěrná.

Čep má průměr 2,1 je to takový používaný průměr. Vzhledem k tomu že to je z trubiček, tak to lze vyrobit že čep má průměr 2,1 , 1,8 nebo 1,3.

Jde to ale zase o něco pracnější, protože pak jsou ty jednotlivé díly zase o něco drobnější a musí se odřezávat jednotlivě. Tak jak to mám já vymyšlené se ty trubky nařežou o něco delší, ta 1,3 zůstává dlouhá, sestaví se to do příslušné polohy, zafixuje (pájení, lepení) a řeže se to najednou že to držíš za tu Ms 1,3 a skoro hotový díl pak odpadne. Řez nemusí být 100% pěkný protože to je pak uvnitř ve vagóně. Krátký malinký díl se řeže jen ten vrchní, tem musí být pěkně kolmo čistě uřezaný.

I otvor se dá zvětšit, jen je třeba zvolit vhodný postup, nejít na to vrtačkou, ale ručně nějakým výstružníčkem. Ty čepy se dají takto vyrobit i trochu delší, je to limitováno délkou dutinky, ty se mám dojem dají koupit i v trochu delším provedení, pak by šlo i udělat fixivání spodu ke skříni jako třeba tydy:
https://picasaweb.google.com/MarTTin64/ ... 9891471442


Jasně že resinový odlitek je šup-šup hotovo finito za pár kaček, pokud bych nenašel jiné řešení tak ho tam možná dám taky.

Píšu to tady hlavně proto, že považuji za vhodné aby na tě leptech byly tyto díly pro nárazníky, na plechu spousta místa, přece jenom kupuji lept ne jen plech. V případě talířů nárazníků naprosto primitivní objekty.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod michal_n_cz » úte 26 dub, 2016 10:17 am

Colonel32 píše:Ty kovové nárazníky jsou ovšem naprosto luxusní.

díky. Má to drobný nedostatek, chtělo by to lépe naznačit tu mírnou kuželovitost. Ty dutinky jsou měděné, měkké, mají celkem dobrou tažnost. Chtělo by to tu vrchní vrstvu před řezáním naklepnout do vhodného dostatečně pevného mírně kuželovitého otvoru, nebo tu předposlední co není vidět zkusit na nějakém trnu roztáhnout.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » úte 26 dub, 2016 11:53 am

michal_n_cz píše: Píšu to tady hlavně proto, že považuji za vhodné aby na tě leptech byly tyto díly pro nárazníky, na plechu spousta místa, přece jenom kupuji lept ne jen plech. .


Zde je právě ta deska pod nárazník. Průměr 1,7 mm. Ale pokud tam dám nárazník tak spodní deska vůbec není pod nárazníkem znát. Jistě, že deska je zmenšena a velikost odpovídá velkému vzoru. Ale právě nejde vše přesně přepočítávat. Něco musí být nepatrně zvětšeno, aby to na voze bylo vůbec vidět a vyniklo to pod nánosem barvy.
Obrázek
Jednoduše řečeno co není vidět ve velikosti TT, tak naopak vynikne zase ve velikosti HO. Každá desetinka v modelu pomůže nebo to úplně pohřbí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » úte 26 dub, 2016 5:04 pm

Zhotovení dynama a brzdové soustavy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tobyška » úte 26 dub, 2016 5:05 pm

K připomínkám od radeksindy:
Šířka oken je 9,2 mm (800) a sloupek také tak, krajní okna mají šířku 6,9 (600). Rantl kolem okna je široký 0,35 a vysoký 0,25 mm. To nejmenší rozměr, který můžu vytisknout, aby byl rozpoznatelný. Ty prohlubně kolem oken a pod okny jsou určeny pro nalepení vinilové samolepící folie vyříznuté na plotru. Ty prolisy umožňují snadné umístění. Zasklení oken také řežu z průhledného materiálu a v přípravku z obou stran lepím rám, součásti vnitřního rámu mužou být i madla. Okna s rámem jsou na každé straně větší o 0,5 mm. Okno má z rubové strany vybrání do kterého rám se sklem vlepí. V místě vybrání je síla stěny snížena na cca. 0,4 mm, aby byla zachována pevnost aokno nebylo utopené.
V příloze je vybarvená skříň s některými rozměry a nafotil jsem jak okna vypadají v reálu a také červené linky na zadku Všudybylky, které jsou řezané na plotru a vlepované do "prolisu" stejným způsobem, jak chci dělat stříbrné prožky na skříni.
Co se týká nadokenních větráků, tak vím, že jsou blbě, ale nevím jaké tam byly ve skutečnosti.
Přílohy
Ca výřez výkresu.jpg
Rycí plotter.jpg
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » úte 26 dub, 2016 6:32 pm

Do dvounápravových podvozků jsem přidal odlité ložiskové domky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Doufám, že jsem zlepšil vzhled podvozků.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod radeksindy » úte 26 dub, 2016 6:50 pm

Tak tohle mě dostalo. Složitější způsob jak udělat proužek jsem asi neviděl 8) . Není jednoduší nechat udělat obtisk s linkami? Nevypadá to moc dobře. Uvědomte si, že linka má cca 15 mm a nedoléhá k okenímu rámu.

Dobře je vidět oplechování na fotce z archivu ČTK, tam už nepřekáží linkování:

FO00152113.jpg


Najít dobrou fotku jen okna mi nějak nejde, ale nadokenní větrač vypadá asi takto:

_ABa_okno.jpg
_ABa_okno.jpg (5.01 KiB) Zobrazeno 5363 krát
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Colonel32 » úte 26 dub, 2016 7:12 pm

Já bych ke golsdorfákovému oknu měl tohle:

http://colonel32.rajce.idnes.cz/Stare_f ... dorf-s.jpg

sice je to už přeplášťovaný bok, ale vršek oken zatím původní.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Colonel32 » úte 26 dub, 2016 7:15 pm

A co si ty linky prostě nechat udělat z leptu?

Sice je tam náklad počáteční investice do leptací šablony, ale možná to ušetří spoustu času.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » úte 26 dub, 2016 8:00 pm

Nedalo mně to vsunout pancéřák do soupravy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

375.041 + Fa 5-2078 + Da 6-5054 + ABa 1-6709 + Ca 4-5548 + Ara 1-0200 + BCa 2-8603 + BCa 2-8842 + Ca 4-5715 + Ca 4-5077 + Aaz 1-0087
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tobyška » úte 26 dub, 2016 8:08 pm

Pánové děkuji,
já ten vagón nikdy ve skutečnosti neviděl. Myslel jsem si, že oplechování bylo hladké a linky natřené. Z fotky bez linek, jsem teprve pochopil, že oplechování bylo plastické. Teď to teprve vidím i na fotce 4-5461, dříve jsem si toho nevšiml. To změním, není problém.
Děláte si srandu z mé technologie výroby linek, uznávám že jsou dost hrubé, mohu vyříznout min šířku dejme tomu 0,4 mm. Nicméně tvar je dán již při návrhu, rycí plotr mám, takže vlastní vyříznutí všech tvarů linek z vinilové folie 0,075 trvá pár minut a zalepení do "prolisů" je také rychlé. Uznávám, že ten příklad nebyl moc kvalitní, zkrátka vzal jsem co se válelo na stole.
No nic, velké díky za podklady.
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » stř 27 dub, 2016 11:58 am

Ještě jsem doplnil střešní madla.
Obrázek
Na denním sluníčku je krásně vidět dvounápravový podvozek. Odlité ložiskové domky tak lépe vyniknou. Ještě dostat nápad, jak zlepšit vzhled pružin a per. Ale to nechám na jiný model.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vůz řady Ca r.v. 1930 - "Pancéřák"

Příspěvekod Tempotaxi » stř 27 dub, 2016 12:10 pm

Model je celkem hotov, ale to zase ale.
Při ohmatávání a patlání na model na některých nýtech slezla barva. Pokusil jsem to nějak opravit, ale výsledek nedopadl podle představ.
Obrázek
Obrázek
Přitom model po letování byl umytý a chemicky očištění od všech mastností. Model dostal dvě základní barvy a tři barvy zelené. Pak se aplikoval obtisk a vše se přelakovalo. Nechalo se dokonale proschnout.
Ale po dalších modelářských postupech se barva na některých nýtech sundala. Bohužel dodaná oprava nýtů vede k tomu, že vrchní nátěr laku změní zelenou barvu na jiný odstín.
Možnost je vše natřít znova zředěnou barvou a znova aplikovat obtisky. Nebo model patinovat a tím pádem bude muset jezdit do poválečných let.
Pokud má někdo nápad, tak sem s tím. :idea: :?:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků