Osobní vozy II.epocha

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » čtv 13 úno, 2020 5:38 pm

Hanku ďakujem, odliatky mám už nejaký ten piatok, takže sa mi možno podarilo popisky prehodiť. Ten ABe by sedel, považujem to za vyriešené a ďakujem za čísla. Parostroj som prezeral ako prvý, ale nenašiel som ho, pretože ma nenapadlo že to môže byť prehodené.
Ale čo sa týka tohto Ce, tak odliatok má nižšie klenutú strechu. Pán Molata robí aj Ce s ,,vysokou'' strechou ako napr. tento ABe, tie už tiež mám spravené (nemám poruke vozne ani fotku)
Nahral som dalšie fotky, kde vidieť nižšiu strechu na tomto Ce
https://juroh0.rajce.idnes.cz/vsehochut ... 232500.jpg
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » čtv 13 úno, 2020 5:48 pm

Můžeš prosím změřit délku skříně toho vozu Ce od čelníku k čelníku?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » čtv 13 úno, 2020 6:19 pm

Nemám ho poruke (až v nedeľu) ale je od oka 3 mm kratší než ABe, Ce s vysokou strechou a Dsd s rázvorom 8 m.
Takže by v skutočnosti mal mať nejakých 11 900 mm.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » čtv 13 úno, 2020 7:11 pm

Nic rozumného mě nenapadá. :oops:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » čtv 13 úno, 2020 7:54 pm

Ak vezmene do úvahy bežné zmrštenie formy o cca 5%, tak je dĺžkovo na tom istom ako 12 200 mm dlhé vozy. Ani tak nevieš o ničom?
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » čtv 13 úno, 2020 9:22 pm

Uspořádání oken odpovídá vozům Ce o rozvoru 8 m, které znáš. Ta plochá střecha vypadá jako zmetek - nepodarok, ako hovoríte u vás. Takové ploché střechy znám jen u kratších vozů, ale ty by měly méně oken a kratší rozvor i spodek - při rozvoru 7 m o 1 okno méně a délku spodku 9,7 m.

Teď koukám na to, že s tímto rozvržením a počtem oken v bočnici se pro kkStB kolem roku 1905 vyráběly 3nápravové vozy Cey se spodkem dlouhým 10,95 m. Měly ale střechy klenutější a k čelům snížené. Rozvor 2x4125 mm, u ČSD čísla Cey 3-8711 až 8718. A podobnou siluetu se sníženou střechou měly 2nápravové vozy ÖNWB z let 1907-9 - spodek 10,61 m, rozvor 7 m, ČSD Ce 3-4012 až 4020. Všechny měly samozřejmě staré rakouské sklopné větráky.

Úplně přesně mi k tomu nepasuje nic. Zkus se zeptat výrobce odlitku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod Tempotaxi » pát 14 úno, 2020 8:56 am

Bohužel, to je úděl skoro všech stavebnic, odlitků atd. Něco koupíte a nevíte co. Žádný návod na sestavu, žádná fotka vozu a jeho historie, žádný popis (obtisky) a číselné rozpětí postaveného vozu.
O dalších stavebních doplňkách se nám může zdát.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod radeksindy » pát 14 úno, 2020 10:51 am

Těmito odlitky se nemá cenu moc zabývat, autor zřejmě chtěl stvořit ABe a Ce na 8m spodku, ale střecha se nepovedla ani jedna. Ce by rozložením odpovídal i mnoha jiným vozů Ce nebo Cey. Záleží na délce skříně a velikosti oken. Rozložení pro ABe s rozvorem 8m je jedinečné, tam není záměna možná.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » pát 14 úno, 2020 7:03 pm

Páni, ďakujem za info. Mali by ste nejakú fotku alebo typák, čo sa z toho dá vytvoriť, hoc aj za cenu skrátenia o jedno okno? Výrobca ma odkázal na Parostroj, tam nič schopné neviem nájsť...
Viem, že z toho odliatku nič svetoborného nebude, ale keď už je doma, tak by som ho rád aspoň správne označil, keďže mám práve rozkreslené obrisky a mám možnosť si ich prispôsobiť na mieru. Ďakujem.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod Tempotaxi » pát 14 úno, 2020 7:47 pm

Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » pát 14 úno, 2020 8:12 pm

juroH0 píše:Páni, ďakujem za info. Mali by ste nejakú fotku alebo typák, čo sa z toho dá vytvoriť, hoc aj za cenu skrátenia o jedno okno? Výrobca ma odkázal na Parostroj, tam nič schopné neviem nájsť...
Viem, že z toho odliatku nič svetoborného nebude, ale keď už je doma, tak by som ho rád aspoň správne označil, keďže mám práve rozkreslené obrisky a mám možnosť si ich prispôsobiť na mieru. Ďakujem.


Jakou máš představu? Klenutí střechy zachovat? Můžeš prosím napsat, jak jsou široké okenní otvory a jak jsou okna daleko od sebe?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » pát 14 úno, 2020 11:33 pm

Strechu by som zachoval, len prípadne vyrezať a skrátiť ho o jeden oddiel. Ak by to teda +/- pasovalo na niečo, čo sa po koľajách ČSD pohybovalo. Pomerať ho, budem schopný najskôr v nedeľu..

Aj keď sa mi nechce veľmi veriť, že niekto si dal tu námahu aby vyrobil a následne sformoval fikciu, nejakú reálnu predlohu to podľa mňa bude mať, len sa k tomu dopátrať...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » sob 15 úno, 2020 7:38 am

Tak skříň odpovídá vozům o rozvoru 8 m. A ta střecha se zkrátka asi nepovedla. Ale jestli mi napíšeš ty rozměry, podívám se na nějaké možnosti, které nebudou moc bít do očí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod juroH0 » ned 16 úno, 2020 10:18 am

Skriňa zodpovedá vozňom Ce s ,,vysokou" strechou, porovnával som to s výkresom aj s iným odliatkom. Okná a steny medzi nimi som premeral a dopísal do fotky. Skúšal som hľadať aj v zbierkach rôznych spolkov, či sa nenájde predloha tohto vozňa, ale zatiaľ neúspešne.
Ak by sa Ti niečo podarilo vypátrať, budem rád, ale nemusíš to preháňať s výdajom energie, kvôli jedenému odliatku :D

https://juroh0.rajce.idnes.cz/vsehochut ... 101526.jpg
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Osobní vozy II.epocha

Příspěvekod hank » ned 16 úno, 2020 11:19 am

Pořád mi to asi o metr nevychází.

V 90. letech 19. století se vyráběly jako standard vozy Ce typu Heusinger o jedno okno kratší s plošší střechou. Měly rozvor 6, později 6,5 m, některé z nich měly ještě nástřešky pro brzdaře. Šířka oken byla 650 mm, to by odpovídalo. Jenže délka spodku a skříně byla 9420 mm, protože měly kratší oddíly, a půdorys střechy byl obdélníkový, bez zaoblení nad představky. Kdybys z toho svého odlitku odřezal jedno okno a jedno pole oplechování, vyjde ti délka cca 10,6 m. To je pořád moc dlouhé.

Nejlepší asi bude udělat z toho nějakou kůlnu nebo boudu pro traťovku. Některá okna zaplechuj nebo zabedni, nahoru dej nízkou sedlovou nebo pultovou střechu, ať to zamaskuješ, a máš vyřešeno... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků