Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » sob 27 dub, 2024 6:28 am

Taky se mi podařilo najít barevnou fotku Oa a Pao ze sedmdesátých let s černým kolem pořádací brzdy. Když se nad tím zamyslím, tak u všech vozů na základě Pao je kolo pořádací brzdy součástí rámu, který se natíral černě a pokud to nebylo nijak specifikováno, bylo kolo natřeno taky černě. Zkoušel jsem najít barevnou fotku Vtr z toho období ale nepodařilo se mi najít něco, kde by byla barva jasně zřetelná, ale na černobílých fotkách mi přijde, že kolo pořádací brzdy má jinou barvu než černou už na vozech s krátkým číslem. Tak v tom stejně nemám úplně jasno. U modelů vozů na bázi Pao a u La si to přetřu a u Vtr si to ještě zkusím vyjasnit. :?
Milan.D.
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » ned 05 kvě, 2024 8:05 am

Před časem jsem koupil dva kotle od Exact-train a i když vím o drobných nedostatcích, nebudu je upravovat, doplním jen provozní patinu. Jediné co jsem se rozhodl upravit, byli popisy na velkých popisových tabulích. Nikde jsem neviděl takto uspořádané nápisy a řešení se zdálo snadné. Popisovou tabuli opatrně rozříznu podél levé svislé linky a odříznutou levou část přilepím napravo. Po odloupnutí se ukázalo, že popisová tabule není plastová ale kovová, takže při rozřezávání hrozí poškození popisek. Obtisky na tento typ bohužel nikdo nevyrábí, takže se s rozmístěním popisů asi smířím. Třeba to tak některé vozy měli, ale spíš si jen výrobce usnadnil práci a raději upravil rozmístění popisů, než by přemístil schránku na tiskopisy. Třeba mě ale někdo vyvede z omylu a přidá fotku s takto rozmístěnými popisy. :D
Přílohy
DSCN3370.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 05 kvě, 2024 9:55 am

Milan.D. píše:Popisovou tabuli opatrně rozříznu podél levé svislé linky a odříznutou levou část přilepím napravo.

To by asi nepomohlo, protože rozmístění je jiné. Mně osobně se ten model nelíbí - je na něm vidět kam až je dovedeno výrobní zjednodušení modelu, vše asi odstřik v barvě plastu, oka na plošině pro zastrčení jako dřeva, hnědý držák stupačky ...... děs, ať to raději dodávají jako dětskou stavebnici :D
Rt_7060.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2621
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » ned 05 kvě, 2024 10:34 am

Ona má ta skutečná tabule i jiný poměr stran, ale po úpravě by to aspoň nebylo tak do očí bijící. Kdyby byli obtisky, vyrobím ji celou novou, ale bohužel nejsou. Ty očka na zábradlí už se tady myslím taky propírala, ale zábradlí je kovové, takže než úprava, bylo by asi lepší vyrobit nové a to dělat nebudu. Hnědé držáky schůdků natřu načerno stejně jako žlutá vázací očka, protože vůz má revizi 8. 1969. Ta hnědá jako dřevo je šílená, ale to taky přetřu. A tím asi moje úpravy skončí. Mcx díky za fotku skutečného vozu, těch není nikdy dost. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » ned 05 kvě, 2024 1:24 pm

Milan.D. píše:Ona má ta skutečná tabule i jiný poměr stran, ale po úpravě by to aspoň nebylo tak do očí bijící. Kdyby byli obtisky, vyrobím ji celou novou, ale bohužel nejsou. Ty očka na zábradlí už se tady myslím taky propírala, ale zábradlí je kovové, takže než úprava, bylo by asi lepší vyrobit nové a to dělat nebudu. Hnědé držáky schůdků natřu načerno stejně jako žlutá vázací očka, protože vůz má revizi 8. 1969. Ta hnědá jako dřevo je šílená, ale to taky přetřu. A tím asi moje úpravy skončí. Mcx díky za fotku skutečného vozu, těch není nikdy dost. :D

Vyrobit obtisk není problém, ale proč obtisk, když jde vyrobit fotka.
PC máš a tiskárnu jistě také. Jistě je i v PC grafika, tak ji udělám ….
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » ned 05 kvě, 2024 5:00 pm

Model BRAWA Uerdingen 300 hl je o dvě úrovně lepší než Exact-Train. Lepší je vyrobit si ČSD verzi z něj, než upravovat ČSD verzi Exact-train.

Tištění tabulí na tiskárně jsem zkoušel, ale nepovedlo se mi to vyladit tak, aby byla černá tištěná na tabuli stejná jako černá stříkaná na rám vozu. Pokud má někdo nějaké doporučení na typ tiskárny a papír, tak sem s ním. Proto taky jdu většinou cestou obtisků.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » ned 05 kvě, 2024 5:53 pm

radeksindy píše:Model BRAWA Uerdingen 300 hl je o dvě úrovně lepší než Exact-Train. Lepší je vyrobit si ČSD verzi z něj, než upravovat ČSD verzi Exact-train.

Tištění tabulí na tiskárně jsem zkoušel, ale nepovedlo se mi to vyladit tak, aby byla černá tištěná na tabuli stejná jako černá stříkaná na rám vozu. Pokud má někdo nějaké doporučení na typ tiskárny a papír, tak sem s ním. Proto taky jdu většinou cestou obtisků.

Problém není v černé, jako v barvě, ta je stejná, ale bohužel je jiný lesk a tím pádem se zdá, že je jiný odstín.
Mám odzkoušeno jiný postup a vypadá to lépe.
Všude kde má být bílý popis, tak se to místo natře bíle a pak si vyrobím průhledný černý obtisk, takže se tiskne barva a písmo je průhledné. Po nanesení na místo je písmo bíle a celá popisová deska a boční rám tím pádem má stejnou černou barvu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 08 kvě, 2024 8:03 am

Já upřednostňuji obtisk, s ostatními technikami nemám dobré výsledky, bohužel na tento typ kotle jej ve čtvrté epoše nikdo nenabízí. S tou černou bych si dovolil nesouhlasit, není černá jako černá, mám asi deset různých černých barviček a barva tisku je jiná než ta co je použitá na spodku cisterny a není to jen o lesku. Tím ale nechci říct, že to Tempotaxi dělá špatně, spíš má tu techniku zmáknutou líp. :D Cisterny od Brawy budou asi lepší, ale přece tyhle nevyhodím, zase tak tragické nejsou.
Milan.D.
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron