Stavba vozu Vtdr

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » sob 17 úno, 2024 6:07 pm

Ano je to první polovina sedmdesátých let, zatím nemá dosazeno dvojkolí, klanice a řetězy, protože vnitřek bude ještě potřeba stříknout světlým filtrem, který trochu ztlumí kontrast barev. Jinak nevím, co by tam bylo špatně, vnitřky se přece při revizích nenatíraly, takže plechové díly rezavé, ostatní barva dřeva, nebo se pletu?
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » sob 17 úno, 2024 8:24 pm

Pro 70. léta by byl dost divný ten rozsah opravy, - kompletní obnova dřevěných stěn + podlaha v provedení celodřevo - tedy nekombinovaná podlaha, poměrně hodně drahá oprava na vagon na konci životnosti, kdy byla snaha snižovat spotřebu dřeva, ale třeba jo.
Pak ještě pokud je skříň z venku "zaprášená" je dost nepravděpodobná čistá podlaha + stěny uvnitř. Aspoň to vypadá že z venku lehká patina je.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » sob 17 úno, 2024 8:36 pm

Netušil jsem, že i u těchto vozů se při opravách dosazovala kombinovaná podlaha, to je zajímavá informace. Vnitřek bych chtěl ještě po nástřiku filtru trochu ušpinit práškovými patinátory. Skříň zvenku je lehce napatinována tmavým washem, pak ještě přijde na řadu podvozek . :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » úte 20 úno, 2024 10:39 am

Milan.D. píše:takže plechové díly rezavé, ostatní barva dřeva, nebo se pletu?

ano tak to bylo, když už si s tím tak hrajete, upravil bych stupačky - ta dvě "hajzlová" prkénka by překryl něčím co se více podobá skutečnosti
Vtdr_325661.jpg

číslo na voze je nesmyslné, z toho si příklad nebrat, stupačky jsou ok
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » úte 20 úno, 2024 5:27 pm

Díky za fotku, ty stupačky bych líp nepojmenoval. :D Stavebnice je jinak dovedená k dokonalosti, ale ty stupačky jsou takové humpolácké s obrovskou mezerou mezi prkýnky, ale protože jsem neměl nic jiného použil jsem to co bylo ve stavebnici. Asi to ještě předělám.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » ned 17 bře, 2024 1:41 pm

Tak je konečně hotovo, původně jsem chtěl ještě předělat ty stupačky, ale nakonec jsem měl strach ,abych křehký vůz při pokusu o demontáž stupaček nepoškodil a nepřidělal si tak zbytečně práci. Takže zůstali původní, stejně to z dálky není tak vidět. Vůz dostal lehkou patinu, takže teď už chybí jen řetězy, které dosadím až po výměně dvojkolí. Stávající má trochu kratší osičku než by bylo potřeba, takže tam dvojkolí trochu plave. Ještě malá poznámka, na čelní stěně je patrná deformace 3D tisku. S tím se stejně ale nedá nic dělat, takže to tak zůstane a budu doufat, že se to nezdeformuje víc. :D
Přílohy
DSCN3182.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » pon 18 bře, 2024 3:58 pm

Trochu mne zaráží ložiskové skříně 59V na dvojkolí (pokud tedy dobře vidím), nevím zda je to technicky možné, spíše myslí, že ne, protože na služebáky Ds/Daa-k dvojkolí s lož. skříní 59V dosadit nejdou.
tak jsem podíval do výkresů - nejde to - míra středů pružnic 45V je 1970 mm a u 59V 2000 mm.
Ještě k dvojkolí modelu - přikládané dvojkolí k modelu má délku osy 23 mm, což dle mé zkušenosti s těmito modely je OK, delší osa by se tam vejít neměla.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » pon 18 bře, 2024 6:10 pm

Aha, tak to jste mi trochu zkazil radost z modelu. Tohle mne vůbec nenapadlo, takto jsem to dostal od výrobce, jen si nejsem jistý, jestli byl u stavebnice nějaký výběr z různých typů ložisek. Pokud ano, vybral jsem špatně. :roll: Já prostě musím vždycky něco zkonit. Tohle bohužel nepředělám, pokus o výměnu ložisek by nejspíš skončil destrukcí modelu. :(
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Mcx » pon 18 bře, 2024 6:16 pm

Já bych si z toho těžkou hlavu nedělal, kolik lidí více co jsou ty ložiska zač a které by tam neměly být - pár lidí v ČR.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2620
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavba vozu Vtdr

Příspěvekod Milan.D. » úte 19 bře, 2024 5:58 pm

Už jsem se s tím srovnal a řešit to nebudu, nejde o život. Musím ale pochválit přístup výrobce stavebnice, který okamžitě zareagoval a nabídl mi kompenzaci, což považuji za velmi seriózní přístup, takže palec nahoru. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: radeksindy a 17 návštevníků