Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 09 kvě, 2023 3:58 pm

Tak se mi podařilo na tom spodku něco vytvořit. Je to alespoň náznak toho co je vidět protože, podkladů je poskromnu a nakonec ta skříň taky nebude úplně odpovídat skutečnosti. Ale jak jsem už psal, nechce se mi stavět prakticky celý model znovu, takže skousnu nějaký kompromis. Ještě dodělat tažné háčky na rozích skříně a může jít do laku. Zkoumal jsem jestli má střecha švy a nakonec jsem došel ke zjištění, že některé vozy měli hladkou střechu a některé střechu se švy. Fotka mojí předlohy švy nemá, takže je tam dělat nebudu, alespoň se s tím nemusím crcat. :D
Přílohy
DSCN4717.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » čtv 11 kvě, 2023 5:46 pm

Tak jsem trochu pokročil. Nástřik je hotový, zbývá lesklý lak pod obtisky. nanést obtisky a udělat lehkou provozní patinu. :) Je zajímavé, jak např. barva pozadí nebo nasvícení změní odstíny barev na fotce.
Přílohy
DSCN4732.JPG
DSCN4722.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 16 kvě, 2023 2:43 pm

Tak je konečně hotovo, jak jsem už psal je to určitý kompromis, pokud jde o úpravy skříně a podvozku. Ani obtisky nejsou úplně bez chyby, připadá mi, že jsou o trochu menší než by měli být, musel jsem taky některé drobné nápisy doplnit ale myslím, že to nakonec nevypadá nejhůř.
Přílohy
DSCN4772.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 17 kvě, 2023 11:02 am

Je to více než pěkné, vytěžil jste z toho modelu maximum !
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 17 kvě, 2023 2:55 pm

Děkuji za uznání, od modeláře Vaší velikosti těší obzvlášť. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pát 19 kvě, 2023 3:57 pm

Navážu na téma vozů pro prámovou přepravu a dovolím si představit ještě jednu přestavbu na tento druh vozu. Tentokrát je to novější konstrukce vyráběná ve Studénce v roce 1973 pod označením Hfs/Ztff. Jako základ jsem vzal stavebnici Zts od ES Pečky. Nevýhoda této volby byla nutnost výroby nové střechy a odstranění výsypných klapek ve dveřích. Ještě je tady drobný nesoulad polohy větracích klapek, které by měli být asi o 1 mm výš, to už jsem ale neupravoval. Výhodou byla snadnější úprava šířky skříně před slepením. Lepty pro tento model jsem koupil od pana Maliny, páky ale byli neúplné, takže je bylo třeba doplnit. Obtisky jsou od Parostroje. Ještě, že jsem si nakoupil zásoby než se přestali prodávat. :D
Přílohy
DSCN2512.JPG
DSCN2493.JPG
DSCN2510.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod hank » pát 19 kvě, 2023 5:03 pm

Nechci tu být za šťouru, ale když se v reálu vedle sebe postavily vozy Gbgs a Hfs, rozdíl v šířkách byl zřejmý - dělá to cca 450 mm, tj. v TT skoro 4 mm. :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pát 19 kvě, 2023 6:09 pm

Ano, to je pravda, proto jsem Hfs zužoval. Na prvním obrázku je vlevo Hfs a vpravo Zts. Fotka je sice trochu neostrá, ale rozdíl v šířce skříně je tam vidět. Nevím už o kolik jsem to zúžil ale přepočítával jsem si to do měřítka H0 a nějaký ten milimetr jsem určitě odbrousil.
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » pát 19 kvě, 2023 6:39 pm

Tak mi to nedalo a šel jsem měřit a počítat. Rozdíl šířky mezi Zts a Hfs je u skutečných vozů 262 milimetrů, v přepočtu na měřítko H0 jsou to 3 milimetry Přeměřil jsem i modely a zjistil jsem, že model Zts je asi o 0,7mm širší než by měl být a Hfs je o 2,9 mm užší než Zts. Takže myslím, že to nevychází až tak špatně. Mimochodem v měřítku TT je rozdíl mezi těmito vozy necelých 2,2 mm. Přidávám ještě pohled z vrchu, tam je ten rozdíl vidět líp. :D
Přílohy
DSCN0001.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » ned 18 čer, 2023 1:06 pm

Ahoj, je tady nějak mrtvo tak přidám další svoji předělávku. Jde o vůz Tds/Stz. Tento typ vozu vyrábí Roco, nebo jsem si alespoň myslel, že je to on. Skříň je sice podobná ale jinak je tam spousta odlišností, takže jsem nakonec upustil od myšlenky nalepit na vůz zakoupený na burze jen obtisky, a pustil jsem se do přestavby. Nejtěžší bylo upravit podvozek a vyměnit stávající zavěšení, nakonec jsem z použil 3D tisku. Viditelnou změnou prošla i brzdařská plošina a podpěry na čelech skříně. I když jsem chtěl původně dělat světle šedou skříň, nakonec jsem i vzhledem k dostupným obtiskům od pana Jirana, zvolil zelené provedení, jak jinak než ze sedmdesátých let. :D
Přílohy
DSCN3845 (2).jpg
DSCN0255 (2).jpg
935986.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Zlámalík » ned 18 čer, 2023 5:21 pm

Parádní, jsou tam sice mírné odlišnosti (úhel "výkroje" skříně), ale je to asi jako v TT vozy Tds/Tdgs, kde jsou odlišnosti ve výztuhách a stojkách - předělávat to znamená stavět to znovu.
No teď ještě horkovzdušnou pistoli a trochu pozprohýbat ty bočnice :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 18 čer, 2023 6:16 pm

Velmi pěkné ! Mně ten Tpps" leží již 25 let a nějak dodnes nebyl čas, třeba ne až v takovém "rozsahu", ho přizpúsobit vozu Tpps.
Tady jeden nebožák co to v roce 2013 v Prostějově nedal :D Ale pěkný pohled na spodek - není třeba se sklánět pod vůz.
Tpps_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » ned 18 čer, 2023 6:35 pm

Tak tohle je pro modeláře fotka k nezaplacení a bohužel se dá pořídit jen při nějaké nehodě. Paráda! Taky jsem rád, že se mi podařilo docela dobře udělat ty výsypky dole i když podle této fotky by to bylo daleko jednodušší. A s těmi dalšími odlišnostmi skříně je to tak jak píše Zlámalík, upravovat to by prakticky znamenalo stavbu nové skříně a do toho se mi už fakt nechtělo. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 čer, 2023 10:03 am

Fotky z nehod jsou k nezaplacení! Jen houšť :lol:
A souhlas, znova to stavět nemá cenu - a to si myslím jsem dost velký detailista.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » pon 19 čer, 2023 11:16 am

Kdo by chtěl přesněji porovnat rozměry skříně vozu Tpps - slad s modelem, tak zde výřez z výkresu skříně.
Tpps_02.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků