Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Sandy » čtv 30 bře, 2023 10:37 pm

Před půl rokem jsem na burze koupil hotový model vozu PP80 ze stavebnice Malé železnice.
Vůz (dvojice vozů) je na kolejišti příjemným zpestřením.
Nedovedu posoudit přesnost modelu, ale překvapily mě jízdní vlastnosti. Model nemá problém vůbec s ničím. Přejezd přes výhybky, protisměrné oblouky, vše přejíždí naprosto perfektně.
Podle popisu patří asi do šedesátek.
Mám jednu otázku. Mohl se tento vůz potkat v provozu s podobným vozem od CStrain.
Pokud ano, do kterého období patří vůz v modré barvě "Mototechny"
Přílohy
P3294155.JPG
P3294148.JPG
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » sob 01 dub, 2023 5:10 pm

No vzhledem k tomu, že modrý vůz od ČStrain je taky ze třetí epochy, tak se zřejmě potkat mohli.
Milan.D.
 
Příspěvky: 161
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 02 dub, 2023 9:00 am

Vozy PP-80 z roku 1962 jsou po služebních vozech Daad-k (Ds) a plošinách Smmps-54 (Pao) třetí nejdéle sloužícími vozy v pravidelné nákladní dopravě.
Předloha vozu od ČS Trainu je mladší, takže se potkat mohly a v praxi i potkávaly.

Stejně je to skoro neuvěřitelné, že se dnešní produkce automobilky Škoda exportuje na vagonech, stavěných pro export Spartaků 440 a import aut Warszawa, SIMCA a Wartburg 311.

Edit: Ještě upravuju, že ten model podle popisu - bez UIC čísla - a toho, že má sklopné čelní klapky - odpovídá stavu zhruba v letech 1962-1967. Akorát nárazníky jsou blbě, chtělo by to kulaté. Dále by to chtělo i odpovídající náklad, třeba SIMCy 1500, Octavie "s křidélky", VW Brouky, Wartburgy 311, Cortiny Mk1, nebo SAABy 96*), a podobně. V dnešní době 3D tisků a 3D modelů volně nebo za levno ke stažení by to neměl být zas až takový problém.

*)Zlínský (v té době spíše Gottwaldovský), z Ameriky pocházející, filmový režisér (Eu)Gene Deitch - čtí džín dajč - jistě si to jméno pamatujete z večerníčkových titulků - kdysi psal v nějakém rozhovoru pro nějaký motoristický časopis, jak se stal majitelem prvního do ČSSR dovezného SAABu a že je tehdy dovezli na nákladové nádraží Žižkov. Jeho auto nešlo na vagonu nastartovat a když otevřeli haupnu, tak našli v sání motoru hnízdo i s ptáčkem sedícím na vajíčkách celou cestu z Trollhatänu až na Žižkov. To sice bylo už v roce 1960, ale 96tky se k nám vozily i později, jednu měl i Karel Gott.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 04 dub, 2023 3:25 pm

Dobrý den, měl bych dotaz na znalce nákladních vozů. Jde mi o vůz řady Vtdr, který byl vyráběný jak s dřevěnými stěnami, tak s plechovými prolisovanými, tzv. psaníčkovými bočnicemi. Lze ale vidět i plechové vozy s rovnými stěnami a takový model v H0 nabízí i pan Divíšek z 3D tisku. Zajímalo by mě, jestli vozy s rovnými plechovými stěnami šli už z výroby, nebo jestli je to až po nějakých opravách, popřípadě od kdy se takové úpravy dělali. Pár fotek takových vozů z provozu jsem viděl, ale většinou jde o nějaké pomocné nebo dílenské vozy. Rád bych si takový vůz postavil s popisy z počátku sedmdesátých let, ale nevím jestli by to bylo správně.
Přílohy
Vtdr1991smichov1.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 161
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Libor Petr » úte 04 dub, 2023 7:12 pm

Po opravě v dílnách, kdy byly vyměněny zdeformované boční stěny. Z výroby měly boční stěny s prolisy.
Libor Petr
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 04 led, 2023 12:42 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » stř 05 dub, 2023 9:35 am

Ano, potvrzuju. Rovné stěny jsou dílenskou záležitostí velmi pozdní by existence těchto vozů, zejména těch co už byly určeny pro jiné účely. Z výroby jen prolisy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2510
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod semza » stř 05 dub, 2023 3:18 pm

Vozy Vtrd měly rovné boky opravdu až po výměně na dílně při opravě. Stejně tak i vozy Vtr
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 05 dub, 2023 6:06 pm

Díky za informaci, tak nějak jsem si to taky myslel, ale neměl jsem si to jak ověřit. Věděl by někdo od kdy se tyto dílenské úpravy dělaly? Já viděl nejstarší fotku provozního vozu někdy z osmdesátých let, ale chtěl bych udělat vůz v podobě cca polovina sedmdesátek. Je to reálné, nebo je to mimo?
Milan.D.
 
Příspěvky: 161
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Petr Barchánek » čtv 06 dub, 2023 6:20 am

Po větších nehodách se opravovaly rovnýma plechama. Po internetu běhá fotka Vtr ještě bez UIC-čísla, tj před rokem 1968 už s rovnýma plechama na nakládce pod jeřábem v přístavu někde asi v Německu. Ale chce to dělat konkrétní vagon podle fotek, což nebude vůbec jednoduché. Pokud nějaké fotky jsou, tak spíš z nějaké daleké ciziny, kde si někdo náš vagon vyfotil jako ohromnou exotiku.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Střelec » čtv 06 dub, 2023 5:03 pm

Někde (asi v Budějovicích v depu) jsem loni zahlédl na odstavné koleji něco, co vypadalo jako Vtr po repasi v relativně čerstvé vagónové zeleni. Tak nějak suše předpokládám, že šlo o vůz pro potřeby dráhy. Dále tam byly vyhlídkové vozy upravené ze služebáků DS (snížené boky nákladní části, osazeny sedačky ze šukafonu, služební oddíl se záchodem zůstal uzavřený) a někde na tytrubce pobíhal záběr soupravy, kde byl DS upravený na osobák se služebním oddílem ve stylu ersatzvagónů Ciz, které evokoval provedením oken.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod 6LenkaPe » sob 08 dub, 2023 7:01 pm

rád bych se zeptal jak jsou tyto modely věrné své předloze, pokud tedy u ČSD jezdily. Modely jsou v TT cisterna Tillig, krytý vůz Piko. Foto Itvlaky.cz

Obrázek

Obrázek


Moc děkuji za info, Petr.
6LenkaPe
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 26 srp, 2010 7:00 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Jarda H. » ned 09 dub, 2023 1:30 pm

To 6LenkaPe alias Petr :
Pár příspěvků ke kotláku Vacuum Oil Company proběhlo kdysi v sekci TT (diskuze k novinkám r.2021) včetně odkazu na K-report /obrázek z digi archívu v Opavě/. Když to shrnu,vidím to jako německou formu modelu s napasovaným českým číslem vagonu, fikce ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2791
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod lisacik » ned 09 dub, 2023 5:49 pm

6LenkaPe píše:rád bych se zeptal jak jsou tyto modely věrné své předloze, pokud tedy u ČSD jezdily. Modely jsou v TT cisterna Tillig, krytý vůz Piko. Foto Itvlaky.cz
Moc děkuji za info, Petr.


Presne to iste som sa chcel spytat ako 6LenkaPe
Prosim, ako je teda realna dvojica krytych vozov G02 od Piko
A este pridam jeden vozen: Falns ČD Cargo PIKO 47747

Velmi pekne fakujem
Lisko
Přílohy
PIKO_CSD_G02.png
Foto Itvlaky.cz
PIKO_CSD_G02.png (91.96 KiB) Zobrazeno 1931 krát
PIKO_CD_47747.png
Foto Itvlaky.cz
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Jarda H. » ned 09 dub, 2023 6:09 pm

To lisacik :
Podle obrázku jsem si vzpomněl, že tady cosi už prošlo diskuzí - taky k téhle pofiderní Wapce ala ČD Cargo byla nějaká ta poznámečka v sekci TT :
viewtopic.php?f=16&t=10589&p=211024&hilit=Falns+%C4%8CD+Cargo#p211024
Na omluvu f. PIKO doplním, že dle vyjádření diskutujících údajně v katalogu bylo FREELANCE ?! A já dodám - však se to prodá, on to někdo koupí :D !

Možná se v sekci TT najde něco i k dalším vozům ... Ale na DF jsou větší odborníci přes železniční vozy !!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2791
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod jafobe » ned 09 dub, 2023 8:07 pm

6LenkaPe píše:rád bych se zeptal jak jsou tyto modely věrné své předloze, pokud tedy u ČSD jezdily. Modely jsou v TT cisterna Tillig, krytý vůz Piko. Foto Itvlaky.cz

Obrázek

Moc děkuji za info, Petr.


Ke kotlovému vozu... nevím jak přesne tento konkrétní vůz, ale relativně podobné se vyskytovat mohli i u nás...

DSC03990.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 683
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juroH0 a 4 návštevníků