4 nápravové kotlové vozy ČSD

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Mcx » úte 15 lis, 2022 9:18 pm

Budka je odlitek BV model ze starých zásob, obtisk ze soukromé, neprodejné produkce. Brzda na spodku z 10 i více let starých zásob různých odlitků.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » úte 31 led, 2023 5:22 pm

Ahoj, momentálně stavím dvě čpavkové cisterny od Bramosu, v podobě z poloviny sedmdesátých let. Samozřejmě jsem si vědom nedostatků stavebnic, takže něco upravím a vylepším a s některými nedostatky prostě se smířím. Rád bych se zeptal zkušenějších a znalejších kolegů, jak to bylo s barvou kotle a hlavně pruhu po obvodu kotle v sedmdesátých letech. Na barevných fotkách, kterých moc není, je cisterna asi stříbrná nebo světle šedá a pruh oranžový. Na některých černobílých fotkách je pruh tmavší než kotel, takže asi oranžový, ale na některých bývá světlejší než kotel, takže asi žlutý. Je možné že by se barvou odlišoval druh přepravované chemické látky? Určitě pro nátěry těchto kotlů existoval nějaký předpis. Dokázal by mi to prosím někdo trochu osvětlit?
Přílohy
DSCN4283.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » pon 06 úno, 2023 6:13 pm

Tak nakonec jsem vsadil na jistotu ohledně nátěrů, takže kotel stříbrná, pruh oranžový, rám černý. Oni to předlohy těchto vozů tak stejně mají, takže volba vzhledem k obtiskům které jsem měl stejně nebyla. Obtisky jsou lehce upravené od pana Matouška (JM). Zatím v podobě po dílnách. Určitě ale doplním alespoň lehkou patinu.
Přílohy
DSCN4332.JPG
DSCN4331.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Ivan » úte 07 úno, 2023 5:45 am

Vozy pěkné :wink:

Mne zaujala jedna drobnost a to dvě MM ve slově Amoniak.
Dle slovenské wiki se píše jedno M.

Nicméně v němčině jsou opravdu MM, tedy ammoniak.

VI někdo, jak to tedy je?
to rozhodně není nic proti hezkému modelu, jen mne to zajímá, kotel si časem také postavím v TT od jenika
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Sandy » úte 07 úno, 2023 8:47 am

Ivan píše:Vozy pěkné :wink:

Mne zaujala jedna drobnost a to dvě MM ve slově Amoniak.
Dle slovenské wiki se píše jedno M.

Nicméně v němčině jsou opravdu MM, tedy ammoniak.

VI někdo, jak to tedy je?
to rozhodně není nic proti hezkému modelu, jen mne to zajímá, kotel si časem také postavím v TT od jenika


V češtině (i slovenštině) vždy a pouze jedno M.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » úte 07 úno, 2023 5:03 pm

Tak koukám, že bych měl vyjasnit, jak je to s tím nápisem amoniak. V češtině i slovenštině je opravdu jen jedno m. Když jsem se ale zamyslel, a bylo to náročné :lol: , dospěl jsem k tomu, že to byla snaha o dvojjazyčný nápis, protože jaký by měl smysl nápis, kde jsou dvě synonyma ve slovenštině. A například v němčině jsou opravdu dvě m. Má to logiku i vzhledem k přepravnímu režimu 21. I když se vyskytovali obě varianty nápisu, tedy amoniak i ammoniak. Přikládám fotku skutečného vozu podle kterého jsou obtisky patrně vyrobeny. Číslo je trochu neostré, ale asi je to on. Jen jsou odlišně rozmístěny nápisy na popisových tabulích, ale rozpitvávat obtisk na jednotlivé popisky se mi fakt nechtělo.
Přílohy
668573.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Ivan » stř 08 úno, 2023 10:53 am

Díky za vysvětlení!

Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Mcx » stř 08 úno, 2023 5:16 pm

Pěkné, je fakt že s tím AMMO.... je jedna fotka, pak jsou i s AMO... a nejvíce jen ČPAVEK/ČPAVOK. Ale taková malá poznámka - u vozu 077 3327 by měl být na plošině rošt/pororošt a stejně stupačky. U toho druhého je to ok.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » čtv 09 úno, 2023 3:59 pm

No já si to myslel, že tam má být rošt. Z té fotky to ale poznat není a jinou fotku stejného typu cisterny jsem nenašel. Takže dík za upozornění, oprava provedena :D
Přílohy
DSCN4378.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Radovan van N » čtv 09 úno, 2023 5:15 pm

Veľmi pekné modely.
Ja mám tiež v pláne použiť stavebnicu Bramos a popis JM.
Snáď sa k tomu dostanem,inšpiráciu už mám.
Radovan van N
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 16 bře, 2020 12:15 pm

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » čtv 09 úno, 2023 5:48 pm

Díky, snažím se. Tak pro inspiraci ještě jedna fotka ze stavby :D
Přílohy
DSCN4282.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: 4 nápravové kotlové vozy ČSD

Příspěvekod Milan.D. » sob 04 bře, 2023 12:36 pm

Kotlové vozy mám rád pro jejich rozmanitost, proto jak se v nabídce objeví něco použitelného pro moji epochu,(sedmdesátá léta) tak to koupím a snažím se předělat k obrazu svému. V nabídce firmy Brawa mají pěkný kotlový vůz v provedení různých železničních správ, s budkou i s plošinou a buď malou nebo velkou popisovou tabulí. Vybral jsem sice provedení ČSD ale stejně jsem jej přestříkával, takže jsem mohl vzít kterýkoliv jiný. Krom přestřiku byli úpravy minimální, vlastně jen doplnění závěsek na koncovky a přesunutí schránky na tiskopisy. Použité obtisky jsou od parostroje. Odborníci určitě najdou nějaké nesrovnalosti, ale s tím už teď stejně nic nenadělám. :D
Přílohy
DSCN6591.JPG
DSCN6661.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků