Vacek Ztr a Vtr

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Milan.D. » čtv 08 pro, 2022 4:42 pm

Ještě si dovolím přihodit foto letáčku, který byl přiložen u stavebnic od Vacka.
Přílohy
DSCN4109.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod A2C » úte 13 pro, 2022 9:56 am

Ďakujem Vám páni, ste skvelý! :)
Už pomaly pokračujem k úspešnému koncu.

Rozsochy som nakoniec v 90% prípadoch musel prelepiť. Chyba bola v riedkom sekundovom lepidle, ale pre istotu som pilníkom vytvoril aj drsnejší povrch na rozsoche a aj na ráme, následne som to ešte prelepil závažím. Samozrejme všetko stredným sekundovým lepidlom aby to poriadne držalo. Verím, že problém je vyriešený.

Dnes akurát budem striekať farbu, mám ale pár otázočiek.
Keďže tu mám vozy Vtr, E/Vtr, Ztr, Ztrc, Glm, Glmrs, vozy s plošinkami, drevenými budkami ale aj kovovými budkami, potreboval by som ešte si pár vecí ujasniť.
Celkovo tu mám 30 vozov rozrobených, samozrejme podelím sa s fotkami :)

fotky zachytávajú skúšobné zosadenie pred odmastnením a následným nástrekom.

Jedná sa mi o farbu.
Predpokladám, že Vtr a Ztr/Ztrc mali rovnakú farbu v 3ep. rovnako ako vozy E/Vtr, Glm a Glmrs v 4ep.
Ale súčasne predpokladám, že odtieň hnedej bude v 3ep. viac do červenej a v 4ep. viac do hneda, mám pravdu?
Farba strechy u vozov Ztr/Ztrc a Glm/Glmrs sa bude tiež pravdepodobne meniť. Však?

Pri vozoch Vtr ich ložný priestor už nebude šedý, ale vo farbe vozu, šedý ložný priestor mali len Vsr, však?

Pre svoju zbierku (ani jeden z týchto nie je pre mňa, ale veľká časť ide do ČR jednému klubu pod stromček) plánujem do budúcna aj vozy Vsr, Zsr a Zsrc, tieto vozy vydržali v prevádzke s týmto označením len do 1949 alebo dajme tomu vyskytovali sa aj v druhej polovici 50tych rokov? Mohli sa stretávať vozy Vsr, Zsr, Zsrc s vozmi Vtr, Ztr, Ztrc v prevádzke? Teda dlhšie obdobie?
Přílohy
318504701_1589662121485617_2990105266783249328_n.jpg
318335144_564631112346257_8534634044550775842_n.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » úte 13 pro, 2022 6:15 pm

Já myslím, že víceméně jsem barevné odstíny těchto vozů v III i IV epoše dostatečně popsal v tomto rozsáhlém článku se spoustou ukázek a příkladů
28.jpg

http://ostramo.parostroj.net/vozidla/barvy/barvy_NV.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Milan.D. » úte 13 pro, 2022 6:32 pm

Odstíny červené budou v jedné epoše stejné u Vtr i u Ztr. Osobně dělám čtvrtou epochu, sedmdesátá léta a červenohnědou si míchám ze syntetické Revellky 331 a Agamy C57P 1:1 zesvětlenou troškou C55P. Vše stříkáno na bílý nebo světle šedý surfacer. U starších vozů používám na střechy střední šedou Revell 378 a u novějších Agamu C58P. Ono je to ale ve výsledku jedno, protože po patině se odstín stejně změní. Vozy na fotce jsou nastříkány stejně a rozdíl je nakonec velký. Jinak vnitřní stěny u Vtr ve čtvrté epoše by měli být rezavé protože se v dílnách nenatírali. Když jsem dělal svoje Vtr, tak jsem to ještě nevěděl a udělal jsem je taky v barvě vozu, tak tam asi budu muset dát náklad :roll: . Dneska bych použil jako základ Revell hnědá 84, který bych pak zesvětlil nějakou rezavou nebo oranžovou. Na to tady ale určitě budou větší odborníci, kteří rádi poradí. Podlahu jsem dělal z tenké dýhy a jen patinoval olejovkami a práškovými pigmenty. Ta fotka Vtr je hodně zkreslená bleskem, ve skutečnosti ty barvy tak neřvou.
Přílohy
DSCF8286.JPG
DSCF8282.JPG
DSCF6427.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » úte 13 pro, 2022 7:59 pm

Milan.D. píše:Odstíny červené budou v jedné epoše stejné u Vtr i u Ztr.

Nebudou, protože vozy Vtr šly přes dílny v Ostravě a Ztr přes dílny v Trnavě. Takže jiný zdroj barev, v některých letech i technicky jiné barvy.....
K podlaze - všechny Vtr měly kombinovanou podlahu ve 4 ep., takže na střídačku dřevu + plechový výlisek (nenatřený - rezavý). to jen pro ty kteří chtějí skoro "čistou podlahu" po REV jak je vůz na posledním snímku
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » úte 13 pro, 2022 8:07 pm

Ještě jen taková poznámka, u Ztr by měla by větrací klapka za mřížkou otevřena jen vyjímečně, u vozu označeném jak na snímku asi určitě ne. Sice bych použil jiný odstín červené, ale jinak pěkné !
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod radeksindy » úte 13 pro, 2022 10:26 pm

Mcx: Jo, máš pravdu. Kdyby jenom Ostrava a Trnava, v 50. letech jsou v Lounech jak Ztr, tak Vtr, v Plzni zase Ztr. Takže ve III. epoše to bude ještě o kousek horší s tou jednotností.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Milan.D. » stř 14 pro, 2022 4:07 pm

No s těma barvama to asi bude tak jak píšete, jedna věc je předpis a druhá realita. Jinak informace o kombinované podlaze u Vtr je pro mě nová. A to jsem si jich v břeclavském vozovém depu v osmdesátých letech pár prolezl. Byl to můj oblíbený typ vozu, možná proto, že tenkrát ho vyrábělo Piko. Kombinovaná podlaha mi ale v paměti nějak neuvízla, nebyla by fotka? S těmi otevřenými klapkami u Ztrn mě to nenapadlo, ale je pravda, že při převozu pytlů s cementem je asi neotevírali. Přihodím ještě fotku Vtr při denním světle. Ta barva vypadá o trochu líp než při focení s bleskem.
Přílohy
DSCN5903.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 15 pro, 2022 4:37 pm

Petr Barchánek píše:Na spodku vozu Vtr/Ztr se stavěly nejrůznější typy vozů, zejména cisteren

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které například? Děkuji, ptám se, protože 2n cisterny z tohoto období jsem viděl s rozvorem jen 4,5 m...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod radeksindy » čtv 15 pro, 2022 5:16 pm

Vladimír_B: Klasický kotlový vůz žádný, ale několik desítek nádobových vozů.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Polabský » čtv 15 pro, 2022 8:42 pm

Existoval vůz na víno. kotle vestavěné do Ztr, na střeše dekly.
Mám pocit, že někteří moduláři to zmiňují na svých stránkách.
Pohodové Vánoce + P.F. 2023 !!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » pon 19 pro, 2022 10:08 am

Ještě k zašpinění u nákladních vozů - spodek ok, je zaprášen, ale stejně je to na skříni vozu, v tom u nákladních vozů není rozdíl. To ztmavení koutů na nákladních vozech není.
Následující fotky představují většinou "více" zašpiněné vozy.
barva_03.jpg

barva_11.jpg

barva_08.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » pon 19 pro, 2022 10:29 am

Fotografie vnitřku Vtr s kombinovanou podlahou nemám, ani černobílou a bohužel ani Vte/Es. Šířka ocelových výlisků je a byla 150 mm jak u Vtr, tak u Es, rozdíl je v tom, že do Es mají žebra tak se obtížně rovnaly. Z Vtr se protahovaly válcovou rovnačkou výlisků.
Zajímavosti je rovněž to, že dosazovány na Vtr v 70. a 80. letech - důvodem byla snížena potřeba řeziva, no a u Es při revizích 2008, 2009 nahrazovány prknem - neboť prkno levnější než železo :lol:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Milan.D. » pon 19 pro, 2022 3:49 pm

Díky za objasnění těch podlah i za barevné fotky. Ze sedmdesátých let je toho víc černobílého, takže cokoliv v barvě je super. Skvělé podklady pro patinu. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » ned 01 led, 2023 6:51 pm

Tak přece jen jsem našel fotku vnitřku Es s kombinovanou podlahou, jsou vidět střídající se plechové výlisky a dřevéná prkna
Es_vnitrek.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků