Vacek Ztr a Vtr

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod A2C » stř 30 lis, 2022 5:08 am

Dobrý deň páni.
Do rúk sa mi dostalo väčšie množstvo stavebníc vozov Ztr a Vtr od Vacka aj s množstvom príslušenstva.
Niečo som už začal kompletovať, ale je tam toľko dielov, že niektoré ani netuším kam resp. na ktorý typ vozu patria.
Základ kostry vozu, vzpínadlá, brzdy, brzdové špalky, brzdové potrubie aj s valcom mi je jasné kam má prísť ale potom sú tu diely ktoré mi nie sú celkom jasné na ktorý voz idú a či vlastne sú na všetkých typoch alebo len na niektorom.
Aktuálne som sa rozhodol, že budem stavať vozy Ztr (Ztrc) s budkou, plošinkou, bez budky, bez brzdy v 3 a 4 ep.
K tomu Vtr s budkou oboch typov, plošinkou, bez budky, bez brzdy v 3 a 4ep.
Po prejdení fotiek mi je známych pár detailov, napr. že strecha bez švov je záležitosť 4ep., plechová budka nebola na Ztr a na vozoch v 4ep. mám použiť hranaté nárazníky.

Ale načo je použité niektoré drobnosti ktoré som našiel aj na fotkách vozov Ztr a Vtr z aukra to veru netuším a ani neviem na ktoré vozy konkrétne patrili.
Ďakujem za pomoc, človek by povedal, že tak veľká skupina vozov bude mať o sebe napísané množstvo informácii, ale ani na parostroji som k nim článok nenašiel, asi je to každému jasné, okrem mňa :D

Mimochodom, mám tu aj originál kinematiky Vacek (nie ten medzistupeň s Piko držiakom a šachtou na spriahlo, tie mám síce tiež, ale...) len nemám k tomu pružinky a dávať tam Bramos či inú je dosť utrpenie (10min skúšania a stále lietala mimo). Boli na to špeciálne pružinky?
Ďakujem za pomoc.

P.S. ak máte typy na vozy v 3ep. čo všetko sa dá z tých Ztr postaviť, tak podeľte sa prosím :) Mám chuť si vyšperkovať zbierku :)
Přílohy
Vacek Ztr.jpg
Vtr vacek.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 30 lis, 2022 7:25 am

Ahoj kdysi jsem při stavbě čerpal z tohoto článku z webu vagony.cz:
https://www.vagony.cz/vozidla/ztr/ztr.html
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod radeksindy » stř 30 lis, 2022 11:30 am

Na fotce jsou zakroužkované rozvaděče brzdy Božič. Patří na každý vůz s brzdou, ať už má nebo nemá ruční brzdu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Petr Barchánek » stř 30 lis, 2022 1:12 pm

ak máte typy na vozy v 3ep. čo všetko sa dá z tých Ztr postaviť

Pokud neděláte jen ČSD, tak III+IV epoše jezdily Ztr také u NS, DB, ÖBB, BDŽ a TCDD, akorát neměly ty rozvaděče Božič s vahadýlkem, jak je máte v červeném oválu, ale rozvaděče HiK-G, resp HiK-G/P.
Vtr šly taky z výroby na export k DB, ale tam se neudržely v provozu ne moc dlouho, jen ve III. epoše.
Rozhodně nejde o nějakých pár exotických kusů, např. jen u DB šlo o asi 2500 vagonů odpovídající našim řadám Vtr, Ztr a Ztrc. U TCDD jsou některé exempláře k nalezení dodnes.

Na spodku vozu Vtr/Ztr se stavěly nejrůznější typy vozů, zejména cisteren, dále služebáky Ds/Daad-k, spěšninové Ztrc, hodně zajímavý je vůz s kameninovými nádobami na kyselinu dusičnou, jakási mírně prodloužená obdoba známého Sauertopfwagenu, co měl doma téměř každý kluk ať už v H0 od PIKA, nebo v TT od Zeukeho, a taky cisterna na víno řady Rv, což je vlastně cisterna vestavěná uvnitř vozu Ztr, dále třeba vagony na ryby - vizte nabídky firmy obtisky Jiran a také vozy na přepravu zvířat řady M.

Kdybyste si na něco z toho nechal dělat obtisky na zakázku, tak mi dejte prosím vědět, vzal bych jednu sadu, jen zmešenou na velikost TT.

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1kl ... Selcuk.jpg

http://www.parostroj.net/katalog/nv/cla ... v_vino.php

Potisky vozů Ztr/Ztrc a Vtr u DB ve III epoše v H0 vyrábí mimo jiné i firma modelbahndecals.de, hledejte pod řadou Omm39/Vtr a Gm(s)39 /Ztr(rc), resp Glms202 ve IV epoše.


https://www.modellbahndecals.de/Decals- ... 7870-.html
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod A2C » úte 06 pro, 2022 12:30 am

Petr Barchánek píše:ak máte typy na vozy v 3ep. čo všetko sa dá z tých Ztr postaviť

Pokud neděláte jen ČSD, tak III+IV epoše jezdily Ztr také u NS, DB, ÖBB, BDŽ a TCDD, akorát neměly ty rozvaděče Božič s vahadýlkem, jak je máte v červeném oválu, ale rozvaděče HiK-G, resp HiK-G/P.
...


Ďakujem za rady, chcem sa ale spýtať, po výmene rozvádzača Božič, dostali asi Dako. Teda v IV epoche. Jedná sa mi o umiestnenie, kde sa prosím nachádzal?
Na fotkách mi príde, že nahradil na mieste Božič, na modeloch je osadený nad nápisom Vacek.
Ako je to prosím správne?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 06 pro, 2022 1:53 pm

K žádné výměněně Božiče za Dako nedošlo.
Dako se v té době ještě ani nevyrábělo, ČSD si svoje vozy objednaly z výroby s Božičem, a vozy ČSD taky s Božičem dojezdily až do konce. Služebáky (Ds) Daad-k na stejném pojezdu jako Vtr/Ztr je u ČD Cargo používají dodnes.

DB a další si ty svoje vozy objednaly z výroby s brzdou Hildebrant-Knorr.

Vypadalo to zhruba takto:
https://www.wagenwerk.de/fahrzeugbautei ... art-hik-gp

Také by bylo zajímavé vyrobit vozy zcela bez brzdy, těch jezdilo takdy dost a furt je jednodušší z modelu brzdu odbrousit, než jí nejprve odbrousit a potom vyrábět novou.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » úte 06 pro, 2022 3:46 pm

Petr Barchánek píše:a vozy ČSD taky s Božičem dojezdily až do konce

No, nikdy jsem se tím nějak více nezabýval a tak jsem si to myslel taky, ale věc se má tak, že v roce 1974 byla schválena rekonstrukce 9561 rekonstrukce tlakové brzdy BOŽIČ na DAKO CV 1 u vozů Ztr, ve stejné době jak reko brzdy u polských Zt. No a když se podíváte na vozy ... třeba zde je v roce 1977 jasně vidět vypínač brzdy a přestavovač prázdný/ložený brzdy DAKO.
Ztr_DAKO.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 06 pro, 2022 6:25 pm

Aha, tak to jsem nevěděl. Díky.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 259
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod A2C » úte 06 pro, 2022 8:51 pm

Ďakujem páni, čiže, odstránim na vozoch v 3ep. aj prestavovač Dako ložený/prázdny z rámu.
Avšak jedná sa mi o túto súčiastku, či má byť skutočne umiestnená tu na modely.
Ďakujem.
Přílohy
vacek Ztr spodok 3.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » stř 07 pro, 2022 8:54 am

Podle popisu na voze 4 ep. tedy může tam být brzda DAKO (ale nemusí, všechny vozy ji asi nedostaly - nejspíš některé na kluzných ložiscích, ty v roce 1981 dostaly režim 42 - vnitro, do ciziny nejezdily) - to je pod vozem, přestavovač tam je, vypínač taky. Takže ok.
Ale poznámka: z pojezdu Vacek nelze poznat co to je zda kluzné nebo valivé :D chybí tam stupačky posunovače, madla...... no chtělo by to nový pojezd, skříň je použitelná.
Ale já je mám taky a nedivočím z toho :roll:
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod A2C » čtv 08 pro, 2022 11:00 am

Ďakujem, nalepil som ich tam ako som videl na obrázkoch.
Ale teraz ma trápi ešte iná vec.
Nalepil som všetky rozsochy, ale ani jedna mi nedrží, to sekundové lepidlo proste tú rozsochu neudrží a ako tam chcem sadiť dvojkolie tak sa uvoľní.
Fakt netuším ako tú rozsochu tam zafixovať, teda už posledná možnosť, že tam proste dám závažie ktoré nalepím plošne a na tej veľkej ploche sa to snáď udrží aj keď tam budem dávať dvojkolia.
Riešil ste to prosím už niekto?
Přílohy
318453683_829486208264927_4767636650077623400_n.jpg
317235826_484841293781856_4406451850610043292_n.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 08 pro, 2022 11:04 am

Vackovy stavebnice je lepší lepit toluenem než vteřiňákem.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Mcx » čtv 08 pro, 2022 11:13 am

Michal Šuhajda píše:Vackovy stavebnice je lepší lepit toluenem než vteřiňákem.

Ovšem ocelové rozsochy toluenem nepřilepíš, jinak rozsochy plošně leží zevnitř - odmaštěné plochy musí sekunďák udržet, ale plošně nalepené závaží tomu pomůže.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Petr S. » čtv 08 pro, 2022 12:57 pm

Michal Šuhajda píše:Vackovy stavebnice je lepší lepit toluenem než vteřiňákem.

Ani vteřiňák nebrat .
Naředím chemopren toluenem 1+1 a tou břečkou udělám 2 možná i 3 slabé nátěry . Dál je to už klasika . Nechat zavadnout a poté přiložit a přitlačit . Chemopren takto udrží i pohyb rozsochy při vkládání dvojkolí .
Petr
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Vacek Ztr a Vtr

Příspěvekod Milan.D. » čtv 08 pro, 2022 4:16 pm

Já lepil rozsochy vteřiňákem a zevnitř jsem to ještě posichroval závažím tvořeným kovovou destičkou nalepenou oboustranou páskou. Jinak pokud můžu doporučit úpravy skříně dají se na spodní rohy nalepit tažné oka z leptu, na boku bývala nad černou plochou pro nálepky lišta, kterou jsem doplnil z profilu evergreen. Dále pak pro čtvrtou epochu závěsky na koncovky na čelech a levé straně bočnice opět z kousků ewergreenu. Chybět by neměly madla vyrobená z mosazného drátku 0,2 nebo 0,3 mm na straně stupaček u vozů bez budky nebo plošiny. Madla jdou dodělat i na posuvných dveřích a pod nárazníky doplnit madla pro posunovače. Já u některých vozů nahradil i větrací mřížky na bocích skříně lepty od pana Banka.
Přílohy
DSCF8276.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Další

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků