Ovládání spřáhla

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Ovládání spřáhla

Příspěvekod Tonek » pát 08 srp, 2014 12:38 pm

Děláte si někdo v G ovládaná spřáhla. Na příklad u loko by se zvedlo oko a klesl hák. Provedlo by to mini servo. Řízeno by bylo nějakou funkcí z lokodekodéru. U vagonů by zůstalo PIKO spřáhlo. Jejich rozpojení by prováděl klasický rozpojovač.
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovládání spřáhla

Příspěvekod fulda » pát 08 srp, 2014 1:37 pm

Jezdíš v DCC?
Někdy jsem pro větší měřítka řešíl rozpojovač vybudovanej z lineárního serva (obrázek serva dole)
Pracovalo to tak, že servo bylo uprostřed vagonu v prostřední poloze. od serva provázky ke spřáhlům a když se mělo rozpřahat, tak se servo přesunulo do jedné krajní polohy, tím se zatáhlo za provázek a spřáhlo se otevřelo.
Trochu problém je, že servo po připojení napájení škubne. A jedoucí vagón se prakticky pořád připojuje a odpojuje, takže jsem to udělal tak, že jsem udělal jinou elektroniku pro to servo a celé to frčelo přímo jako DCC servo.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání spřáhla

Příspěvekod Tonek » sob 20 zář, 2014 3:30 pm

Jaká je správná výška spřáhla nad temenem kolejnice ? Zkouším jeho ovládání a u připojovaných vagonů se dost různí. Naměřil jsem u spřáhel Piko mezi horní hranou oka a temenem kolejnice 20 až 22 mm. Co správnější ? Je to snad dáno nějakou normou nebo výrobcem, třeba LGB ?
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovládání spřáhla

Příspěvekod Tonek » stř 24 zář, 2014 8:49 pm

Pokračuji ve vývoji ovládaného spřáhla. Začal jsem rozpojovašem podle vyráběných vzorů. Podařilo se mě udělat následující -
http://tonek42.rajce.idnes.cz/Rozpojovac/
Funkci rozpojení plní dobře, ale připojení volně stojícího vagónu málo napomáhá. Takže moji představu kdekoliv na rovném úseku kolejí odpojit nebo připojit vagón nesplňuje. Znamenalo to vrátit se k původní přdstavě ovládaného spřáhla u kterého se nejen snižuje hák, ale zvedá i oko. To se mi podařilo realizovat u Piko spřáhla odříznutím oka od střední nosné části a novým otočným připojením. Vlastní snížení háku a zvednutí oka provádí mikro servo přes dvojici táhel. Vzhledem k tomu, že u loko se se servem nepočítá musím pro každou loko řešit sestavu spřáhlo - servo individuálně viz:
http://tonek42.rajce.idnes.cz/Ovladane_sprahlo/
Pro ovládání dvou spřáhel na loko jsem udělal speciální dekodér analogický dekodéru funkce. Tím se vyřešilo elektrické připojení, protože mu stačí pouze DCC napětí z kolejí. Pomocí CV se u dekodéru nastavuje adresa loko, číslo funkce, kterou se spřáhla ovládají, separátně krajní polohy obou serv (min. a max. délky pulzů) a inverze směru otáční. Pro odstranění zákmitů při připojení napětí je napájení serv spínáno jen při požadavku na přestavení serva.
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovládání spřáhla

Příspěvekod Tonek » pon 14 zář, 2015 6:37 pm

Po delší době jsem se pokusil o jiné technické řešení vlastního spřáhla. Celé spřáhlo si v rámci svých možností vyrábím. Ovládání servem i elektronika se nemění. Jak to dopadlo je na : http://dedovy.vlacky.sweb.cz/Index.html.
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm


Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků