Zahradní vláček za pár kaček

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » ned 04 dub, 2021 8:28 pm

S výtopnou jsem byl nakonec z bytu vyhozen, že prý je z toho všude bordel a ať si to lepidlo patlám venku. Má pravdu předsedo... a tak jsem se začal vrtat v jednom koutě kolejiště. Dokonce i beton proběhl, ale jen v míře nezbytně nutné. Takže ještě pár dodělávek a kout s výtopnou bude hotov no a pak se posunu do dalšího rohu. Nějaké fotky jsem zase doplnil na rajče https://babet1.rajce.idnes.cz/Kolejiste_rok_2021/1482337871

IMG_20210404_183624 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » pon 05 dub, 2021 6:37 am

Klaním se před tím množstvím doplňků. Je vidět , že rekonstrukci bereš hezky od podlahy. Snad už se taky dostanu k této modelařině , zatím jsem pořád převážně u kamení a betonu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod milan008 » pon 05 dub, 2021 9:33 am

Parádní výtopna, asi budu muset překopat další část zahrady :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » čtv 08 dub, 2021 8:59 pm

Tak jsem měl takovou vizi, že bych dal u vjezdu do areálu vrátnici a na ní píchačky - to mě hned naskočí Hujer a točna :D Bohužel je tam tak málo místa, že to tam prostě nijak logicky nejde nacpat. Ale asi tam místo klasického plotu dám panelový a vytvořím tak místo pro skládku uhlí.
Zatím jsem dokončil přejezd s výstražníky.

IMG_20210408_165443 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » pát 09 dub, 2021 4:32 am

Tak píchačky hoď na zem a postav tam Koudelku s kondiciogramem... :mrgreen:
Ten přejezd je natřený beton ( lepidlo ) nebo jiná technologie ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » ned 11 dub, 2021 7:52 pm

Lampy osazeny, plot hotový, uhlí naveženo... tak tady už jsem skončil a budeme se přesouvat o kus vedle. S tím panelovým plotem jsem si teda naběhl. Moje oblíbené lepidlo na dlažbu se tentokrát nechovalo podle mých představ a dneska už bych to raději vytiskl. Ale zkusil jsem to a i když to není úplně slepá ulička, tak výsledek rozhodně neodpovídá vynaložené práci.
Honzo, ten přejezd je vně kolejí barvený beton a vnitřní výdřeva je styrodur. Je to celkem rychle hotový a zkusil jsem to z důvodu snadnějšího dopasování přímo v kolejivu. Pro otrlé jsem dal zase pár pracovních fotek na rajče :D https://babet1.rajce.idnes.cz/Kolejiste_rok_2021/1482887678

IMG_20210411_164836 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » pon 12 dub, 2021 7:30 am

Moc pěkně uděláno. Jediné co by chtělo pořešit je ta popelová jáma , alespoň zašpinit koleje co tak hrozně svítí. :wink:
Těším se na pokračování. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » ned 18 dub, 2021 4:02 pm

Jo, zašpinit koleje jsem nestihl doma na stole, tak holt k tomu budu muset zakleknout venku, až to teda počasí dovolí. Dneska jsem chtěl zahrabat do země nové závory na místo těch původních a vyhnal mě déšť. V tomto místě potřebuju nejdív trošku upravit podzemní elektroinstalaci právě pro závory a nový semafor, abych pak mohl dokončit cestu a přejezd. Tak jedna předzahrabávací :D

IMG_20210418_161153 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » ned 18 dub, 2021 5:07 pm

Koukám , že nezahálíš a tiskárna nestačí vychladnout. :) Ty závory vypadají moc hezky. Líbí se mě jak hračkové kolejiště předěláváš na modelové. Je radost to sledovat , ať se daří.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 23 dub, 2021 8:12 pm

Pokračuji rekonstrukcí domku závoráře, abych do něj mohl rovnou schovat elektroniku závor. Ten domek jsem si před osmi lety uplácal z flexilepidla nataženého na polystyrenovou formu. Zdi jsou křivé dle dřívější normy :D ale je to moje ruční práce a dokud bude držet pohromadě, tak se nová tisknout nebude. Teď jsem jen zvědav, co vydrží déle... jestli tištěná okna a dveře, nebo původní stěny.
Po menším chaosu v drátech už mám hotovou i přípravu na napojení závor a semaforu, takže přijde fáze testování. Pak vše umístit na své místo a dodělat teréní práce. Tady budu asi bojovat s místem při napojení panelky na asfaltku hned za závorama.

IMG_20210423_190857 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » ned 25 dub, 2021 5:47 pm

Romane , ty to chceš mít nějak moc hezký. :mrgreen:
Ten domek je jak nový. O tisky bych se nebál. Pokud je to PETG , tak vydrží.
Cesta z lepenky nevím , mě se moc neosvědčila. Sluníčko ji vytvarovalo podle podkladu. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod Dovi » pon 26 dub, 2021 6:56 am

 
Ahoj Romane,
celkově to máš fakt pěkný, fandím Ti a obdivuju, co jsi dokázal vytvořit z původně hračkovitých materiálů.

--

Akorát pokud se nebudeš zlobit... dovol mi, prosím, malou konstruktivní kritiku :-)

Poněkud to asi zkresluje i fotografie (úhel záběru) v příspěvku z pátku 23. dubna 2021, ale přesto:

- možná to klame, ale v porovnání s rozchodem kolejnic se ten červený domeček jeví svou velikostí trochu jako pro hobbita

- a hlavně ten kamenný "nosník" (takto postavený) na té trati nahoře by zřejmě neunesl ani sám sebe, natož vlak

Nemyslím to opravdu vůbec ve zlém, ale jen v zájmu věci.
Přílohy
klenba_nosnik.png
klenba_nosnik.png (7.51 KiB) Zobrazeno 4222 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 27 dub, 2021 3:03 pm

Chlapi, těch měřítkových a stavebních nesmyslů tu mám určitě víc a budu se je snažit nějak eliminovat. Ono to tak trošku vyplývá z toho, že ten hračkový vlak sám o sobě nemá žádné měřítko a nejblíž je to někde u 1:33. Původní záměr stavby byl určen pro děti a tak byla většina prvků zaměřena hlavně na funkčnost, jednoduchost a případná podobnost se skutečností byla čistě náhodná. Konkrétně ten most je samozřejmě stavební nesmysl, bohužel se bude špatně napravovat. Jako celek je to odlito z betonu přímo na kameny, takže to nerozeberu. Jedině zkusit dobetonovat kamenný podjezd přímo pod tento překlad. To nebude moc provázané s okolím a mráz to pravděpodobně časem rozhodí.
Strážní domek je moje prvotina, tudíž je na kolejišti "chráněná památka" :D Velikostí odpovídá vnějším rozměrům 4x4m - žádný luxus, ale kanape, stůl a 2 židle se tam v relálu vejdou, basa s pivem taky, takže když přijede lokálkou odpoledne Venca ze šichty, můžou tam se závorářem mastit mariáš až do aleluja :D Pak holt musí klopýtat po té lepenkové cestě domů za starou, ale nic lepšího jsem bohužel nevymyslel. Nemohu říci, že by mne ta lepenka nějak moc trápila. Je jí jen kousek a tak není problém ji jednou za rok zapravit do terénu. Patníky mají vespod dlouhý trn, takže fungují jako velké špendlíky, kterými je cesta celkem dobře fixovaná.
Výhledově plánuji přechod na rozchod 45mm, čímž by se měla smáznout podstatná část měřítkových nepoměrů. Ostatní je tak nějak o kompromisech, protože se kolikrát můžete snažit sebevíc, ale venkovní vlivy mají stále tendenci vaše dílo předělávat.
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » úte 27 dub, 2021 6:42 pm

Romane s měřítkem si vůbec nemusíš dělat starosti. Když jsem s Géčkem začínal tak jsem se snažil dopátrat nějakého poměru ke skutečnosti - marně. :wink: Nakonec jsem použil selský rozum a začal budovy vystřihovat z tvrdého papíru a stavět ke kolejím na které jsem dal vozidla. Pokusy jsem se ustálil na cca 1:25. To je asi tak akorát jak pro LGB štanzku i pro pikáckou BR80. Navíc když potřebuju vyrobitelný detail tak jdu klidně na 1:22,5 ( jak je deklarováno ) a naopak když něco vypadá obrovské tak přepočítávám na 1:27. Prostě to dělám tak aby se mě to líbilo a šupléru nechávám nýtkařům... :mrgreen:
Ta asfaltka z pískované lepenky vypadá dobře ale musí mít perfektně rovný podklad. Na sluníčku změkne a věrně okopíruje každý kamínek a dolík. Jo a bacha lepí se na to i kolečka autíček.
Kdo venkovní železnici nezkusil tak neví jaký je to boj s přírodou , ta nic nesleví, a to je to hezké a správné. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » stř 28 dub, 2021 7:10 pm

Tak zase malý pokrok. Závory jsou zprovozněny a přejezd může sloužit. Ještě musím vytisknout znovu výstražné kříže, protože jsem je někam zašantročil. Tempo pomalé, ale na zahradě je teď potřeba dělat i jiné věci a toho času holt tolik není...

IMG_20210428_190557 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků