Zahradní vláček za pár kaček

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 19 črc, 2019 3:35 pm

Nedostatek rovného kolejiva v tomto rozchodu jsem původně řešil jeho výrobou z dřevěných pražců. Ty ale i přes důkladnou imptegnaci po 4 letech začaly trouchnivět a tak zkoušįm metodu, kterou jsem kdysi viděl myslím na německém foru. Řežu podélně obloukové koleje, pak je horkovzduškou rovnám a obě půlky pak slepím k sobě. Jde to celkem dobře a část kolejiva už mám takto vyměněnou. Ještě možná zbývá dodat, že pro výrobu je potřeba řezat vždy 2 oblouky, kdy vzniknou 4 rovné poloviny koleje o 2 různých délkách a rozteči pražců.

tmp-cam-683192081.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » sob 20 črc, 2019 6:58 am

Docela zajímavé řešení. Možná by stálo za to zkusit na výrobu pražců 3D tisk. Já ho zkusil na okna a dveře a spokojenost. Jen je potřeba najít někoho kdo to udělá za rozumnou cenu a hlavně kdo připraví model ve 3D. Já mám to štěstí , že mám známého s 3D tiskárnou a možnost kreslit ve 3D svépomocí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod JanoH0e » sob 20 črc, 2019 7:01 am

U teba by skôr človek čakal, že ich budeš odlievať z betónu. :mrgreen:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » sob 20 črc, 2019 8:56 am

Pokud bych stavěl něco ve vyšší epoše tak proč né... :mrgreen:
I v géčku je potřeba něco menších rozměrů a plast ( pokud vydrží povětrnost ) je docela vhodný materiál. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » sob 20 črc, 2019 10:56 am

No jo... pražce z betonu! To bych ale mohl vyzkoušet... Kolejivo by bylo pěkně těžký, takže by nemuselo tak vylézat ze štěrku a s modelovostí si v mém případě nemusím až ta lámat hlavu. Ty Jano - dobrý :D
Honzo jasně - tisk by byl pravděpodobně nejlepšį varianta, ale díky rovnánį oblouků řešení zatím mám a uvidím, jak se časem osvědčí...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » sob 20 črc, 2019 12:23 pm

Loni jsem trošku tunil vagon a krom exterieru jsem ho potřeboval taky osvítit. V případě plastového kolejiva přichází v úvahu jen vlastní akumulátor, ale nabíjení externí nabíječkou je nešikovný. Zvažoval jsem kus vodivé koleje, kde by se vagony dobíjely, ale nakonec zvítězila varianta zahradní solární lampičky. Jednu lampičku jsem rozkuchal a solárek pak vlepil do střechy vagonu. Funguje to od loňska naprosto bez problému a tak zvažuju ještě touto metodou rozsvítit světla u náklaďáčku. Výhodou tohoto osvětlení je naprostá bezúdržbovost, šlo by aplikovat i na nasvícení staveb. Nevýhodou je jeho nutnost montáže na viditelné místo, takže i přes relativně malý rozměr bude rušivým prvkem v modelu, takže :mrgreen: pro šťouraly "nýt, který tam nemá být" :mrgreen:
tmp-cam-1705734816.jpg

tmp-cam-436657368.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » pon 22 črc, 2019 8:46 am

Docela zajímavý nápad. Tohle řešení by mě vyřešilo možnost svícení v analogu když vlak stojí. Co se týká umístění solárka tak by možná mohlo stačit ho umístit dovnitř vagonu. Okny by tam mělo být světla snad dost. Až budu mít cestu do Obi tak to schválně vyzkouším. Pokud toto řešení nemáš patentováno. :wink: :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod MiG » pon 22 črc, 2019 9:19 am

Myslím, že za oknem bude světla podstatně míň, kromě případů, kdy je slunce nízko a vagon k němu bude natočen bokem.
Leda, že by se podařilo najít solární článek o rozměrech okna a mohl se z něho mírně vystrčit. Pak by ten úbytek nemusel být tak velký.
Ale i tak, ze zastíněné strany moc proudu nedá.
Pokud je "šťáva" ve vodivých kolejích, bude lepší pohrát si s kontakty a nabíjet z nich.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nadkachna » pon 22 črc, 2019 11:31 am

Já pro Sasák použil bateriový držák na dva AA akumulátory (https://www.gme.cz/drzak-baterie-2xaa-s ... bh-321-1as) a při použití LED diod to na jedno nabití vydrží svítit celý rok. Na podvozku, kde je to pohodlně přístupné, se to krásně schová mezi vzduchové jímky a nijak to neruší. Jen je potřeba na tom předělat ten vypínač, který je z druhé strany a brání přilepení celého držáku na podvozek.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » čtv 28 led, 2021 9:54 pm

Tak jsem se po delší době zase vrátil k mašinkám. Předělával jsem chalupu, takže taky modelařina, jen v měřítku 1:1. Nicméně zima je dlouhá a tak jsem zase sáhl po osvědčené zábavě - mašinkám. Klukovi jsem k vánocům nadělil 3D tiskárnu a tak trošku jsem doufal, že ho to chytne a naučí mě na tom aspoň základy. Prdlajs, naučil mě to jen ovládat a zbytek si mám prej najít na netu. Začal jsem teda pronikat do tajů těch 3 os a musím říct, že ač nejsem moc příznivcem nových věcí, tak tohle mě fakt chytlo. Zatím teda o tom vím jen nezbytné základy, vlastně jde nejvíc o zvládnutí kreslení v 3D. Tisk určitě dokáže příjemně doplnit klasické modelářské postupy a hlavně zjednodušit výrobu některých konkrétních věcí.
Musím teď trošku prolézt celé forum, abych pochytal novinky. Občas jsem zabrousil jen k Honzovi na Lhotu - tam je to pod dozorem kocoura samozřejmě naprosto perfektní :D
No a tady je moje rozpracovaná prvotina. Kdo má velkou fantazii, mohl by poznat, co bylo předlohou :shock:
Tady více: https://babet1.rajce.idnes.cz/M131_Hurvinek_3D_tisk/

rozpracováno – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » sob 30 led, 2021 9:17 am

Romane je to moc hezká práce. Taky mám Hurvínka v plánu , jestli to stihnu ještě v tomto životě :)
Jak bude řešený pohon ? Já jsem uvažoval i o ovládání RC ( bez závislosti na napětí z kolejí ) ale pořád nevím jaký motor a jakou převodovku. Kupovat podvozky z LGB se mě zdá zbytečně drahé. Už jsem koukal i na stránky pro stavitele robotů a možná by se tam něco vybralo.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » ned 31 led, 2021 9:34 am

Kdysi jsem vykuchal pohon z nějaké staré hračky a tak ho zkusím použít tady. Má to dokonce na kolečkách i bandáže, takže jsem jen předělal osu a vytisknul nová kolečka. Koleje mám plastové, tudíž energie bude z Li-ion článků a z Číny jsem objednal asi za 600,- komplet vysílač, přijímač + regulátor 2,4Ghz. Až to dorazí, zkusím to zkompletovat, vyzkoušet a podám report.
Mám doma komplet soupravu na ovládání RC nitro. Ta umí jednoduše zvolit model, který chci zrovna ovládat a pak už stačí za pár korun nakoupit jen přijímače a regulátory. Je to jen teorie, ale v praxi by s tím asi lokomotivy šly nezávisle ovládat. Navíc to má tuším 3 kanály, takže je možné rozšíření třeba o světelný modul, zvukový modul atp.
Převodovek má číňan taky spousty. Kovové, plastové... ceny přívětivé, takže jen vybrat tu správnou.

Podvozek M131.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » sob 06 bře, 2021 8:33 pm

Tak letošní zima dala kolejišti pěkně zabrat a asi by bylo lepší, kdyby to zase zapadlo sněhem... Ale už jsem si tak nějak zvykl, že příroda většinou zvítězí nad mými úmysly udělat vše nezničitelné... Venku je na zahradničení stále zima a tak si ve volných chvilkách zkouším kreslit a tisknout různé komponenty. Taky už mi dorazilo RC na Hurvínka, takže bych ho rád do jara rozpohyboval. Nějaké fotky z mé tvorby jsem dal na rajče, takže majitelé 3 dioptrií a výš mohou bez brýlí navštívit, ostatní prosím o shovívavost. https://babet1.rajce.idnes.cz/Kolejiste_rok_2021
Jo a taky mám dozor, jako Honza :D

IMG_20210302_222620 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » ned 07 bře, 2021 8:44 am

Pěkný kousky jsi stvořil , zase mám co dohánět. :)
A už máš plot kolem kolejiště ? Pejsánkové jsou zvědaví a rádi hrabou. :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » ned 07 bře, 2021 2:47 pm

Tak snažím se, ale v preciznosti provedení to za tvojí prací silně pokulhává :cry: Fenka je v pohodě, zato krtek nedal pokoj ani v zimě. Cpu mu do děr petardy a sirný knoty ale je to marný, jeto marný, je to...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků