Zahradní vláček za pár kaček

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 16 kvě, 2014 8:39 am

Zdravím všechny příznivce kolejových vozidel.

K založení tohoto tématu mne vedla potřeba podělit se s Vámi o své dosavadní úspěchy, ale i neúspěchy, při stavbě svého atypického kolejiště. Předem bych chtěl podotknout, že se jedná o zahradní železnici postavenou na základě dětské vláčkodráhy a tak prosím “počítače nýtů a měřítkové odborníky“ o shovívavost:-). Nemodelovost vozového parku je zde však vykoupena bezkonkurenčně nízkými pořizovacími náklady v porovnání s profi zahradní železnicí.
Určitě je mezi námi spousta velkých kluků, kteří by si na zahradu (ale i domů) rádi pořídili nějaké to kolejiště pro zábavu a potěšení, ale jejich sny pak většinou končí u pohledu na ceníky výrobců. Alternativa kolejiště z dětské čínské vláčkodráhy může někomu připadat nerealizovatelná, ale jestli to jde či nejde, můžete posoudit sami z níže uvedených fotek a odkazů. Stavba takového kolejiště je výborný relax a odměnou vám určitě bude i nadšení hlavně dětské části obecenstva.
V současnosti se na trhu objevila spousta různých stavebnic vláčků různé velikosti a provedení. A třeba právě i o vhodnosti té které stavebnice ke stavbě zde můžeme podiskutovat. Osobně jsem však zvolil stavebnici s rozchodem 50mm, která má stejné poloměry kolejiva, jako zahradní G. V tomto rozměru pak není velký problém nahradit plastové kolejivo originálem. Na trhu se pohybují i plastové stavebnice přímo s rozchodem 45mm. Vláčky s tímto rozchodem (např. firma Dickie) jsou sice hůře dostupné, ale svým provedením se nejblíže podobají originálu.
Použití plastových kolejí odsuzuje veškeré lokomotivy k tomu, aby si zdroj energie vozily s sebou, ale dostupnost kvalitních dobíjecích článků tento druh provozu zase tolik neomezuje.
Právě lokomotivy s vlastní baterií jsou jedním z řešení pro zahrady bez síťového napětí.
Ovládání lokomotiv lze jednoduše řešit doplněním dálkového ovládání z vykuchaných rozbitých autíček a nebo magnetickými spínači a jednoduchými elektronickými obvody.
Vše už mi v praxi vesměs bez problémů funguje a tak jak mi čas dovolí, budu to dávat do publikovatelné podoby.
Většinu stavebních postupů uvádím na svém blogu . http://hrajmesi.blog.cz/
Dialog je vždy větším přínosem pro všechny zůčastněné a tak pokud vás cokoli zajímá a nebo máte nějaké vlastní nápady – sem s nimi…
Babett
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 16 kvě, 2014 8:59 am

Celkový pohled na kolejiště v současném stavu...
celkový pohled.JPG


A pár fotek pro detailnější představu...
celkový zezadu.JPG


mlýn a výtopna.JPG
Naposledy upravil nynuna dne pát 16 kvě, 2014 11:13 am, celkově upraveno 1
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod rawen » pát 16 kvě, 2014 9:44 am

Díky za odkaz. Těší mě, když tu vidím hračičky a modeláře-kutily, kteří dokáží vytěžit z minima maximum. Jsi živoucím důkazem, že náš koníček není jen o nakupování určité kategorie zboží.

Po zkušenostech s vlastní zahradní dráhou se chci zeptat, jak máš přichyceno kolejivo k podkladu. Já používal flexi koleje, které pořád vylézaly ze štěrku a měnily geometrii.

Hodně zábavy, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod fulda » pát 16 kvě, 2014 10:05 am

Hezké.

To uchycení flexi kolejiva mne zajímá, ale tohle je postavené z kusového kolejiva, celoplast, takže to nebude tolik cestovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 16 kvě, 2014 11:30 am

Máte pravdu - skutečně vylézá ze zásypu hlavně po silnějších deštích, ale kolejiště není zase tak velké a tak koleje prostě jednou za čas zase zahrabu. Na mostovce jsem použil k udržení zásypu lepidlo, což celkem funguje. Na trati jsem zvažoval každý díl koleje zkusit provrtat a přes pražec zapíchnout delším hřebíkem (asi bez hlavičky) do země.
Schválně zkusím takto uchytit a zasypat vzorek koleje a po čase dám vědět, jestli to funguje...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 16 kvě, 2014 11:39 am

nádraží z prava.JPG


nádraží z prava 2.JPG


nástupiště.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 16 kvě, 2014 11:46 am

domek lampa.JPG


výtopna lampa.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 11 lis, 2014 2:49 pm

Tak jsem si našel chvilku času a "spáchal" jsem video ze současného stavu kolejiště. Takže pokud chcete vidět, jak se to hýbe, zde je ukázka...
https://www.youtube.com/watch?v=st03UUoExI4
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pon 22 říj, 2018 10:10 pm

Tak se po čtyřech letech vracím k tomuto tématu, abych se s vámi podělil se svými zkušenostmi se zahradní železnicí. Tedy půjde spíše o věci týkající se použitelnosti a výdrže materiálů použitých pro tvorbu exteriéru železnice, protože kolejivo a vozový park patří v mém případě do kategorie hraček. Možná ale jen pro zajímavost - ty plastové hračky včetně kolejí celkem bez problémů fungují i po takové době a víceméně celoročním pobytu venku.
Tak nějak jsem přemýšlel, čím se budu bavit letošní zimu a tak mě napadla celková rekonstrukce kolejiště. Vlastně mě k tomu tak trošku nakopl Honza (hopeter), protože když se dal na to zahradničení, bude určitě zase na co koukat...a co okoukat :D
Proto jsem využil ještě slušného počasí a začal s výměnou popraskaných opukových kamenů kolem kolejiště. Některé mráz úplně roztrhal a původní efekt skalky tak vzal za své. Přímo v kolejišti mám naštěstí odolnější pískovec, protože jinak bych musel předělat i viadukty odlité na těchto kamenech. Takže na kolejiště určitě jen erozi odolné kameny. Já si holt jako první etapu rekonstrukce střihnul výměnu za palisádové obrubníky.
SDC11087.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » úte 23 říj, 2018 4:38 am

Romane jsem rád , že budu mít inspiraci a studnici nápadů. Ať se dílo daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 23 říj, 2018 7:07 pm

Venku už toho v tý zimě moc nenadělám, ale ještě jsem si stihnul odlít desku nástupiště. To dosavadní bylo tvořené jen dřevěnou hranou nástupiště a zbytek terénu byl sypaný štěrk. Ač jsem zkoušel různé prolévání lepidly, prosypávání cementem - letní lijáky to po mě vždy přerovnaly. Hodně se to zlepšilo položením pískované lepenky, ale stále to po deštích mělo snahu někam ujíždět. Tak teď zkusím variantu kompletního odlitku, který by už díky své váze neměl nikam cestovat. Výhodu to má i v tom, že si to můžu vzít domů na stůl a pohrát si s detaily.
Nástupiště je odlito z flexilepidla, které lze před úplným zaschnutím celkem dobře tvarovat.
Více fotek budu dávat na https://babet1.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_kolejiste_2018/

SDC11112 – kopie.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » čtv 25 říj, 2018 9:34 pm

Z původního nádraží jsem vzal jen nádražní lampy, které jsou ve skvělém stavu a ještě budovu zastávky, kterou trošku zrenovuji a bude dál sloužit. Nástupiště bych chtěl oživit pár detaily a tak si jen lámu hlavu, aby to bylo co nejvíc děckopřírodozvěřivzdorné. Zábradlí z Cu drátu 2,5 zabetonovaného do desky by mohlo vydržet, odpadkový koš je sletovaný z cínovaného plechu a turistická mapa je nalepena a zalakována na pertinaxové destičce. Lampy určitě nebudu zadělávat do desky nijak natvrdo. Mám vyzkoušeno, že cokoliv trčícího nad terén je dříve či později podrobeno ohýbacímu testu (běžící pes, letící míč, nestřežené děcko...). Proto abych vyrobil preventivní místo zlomu, budou nasunuty do styrodurové patky a zasunuty do připravených šachet.
Jedna rychlovka z rozpracovaného nástupiště
SDC11138 – kopie.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod Trixt » čtv 25 říj, 2018 10:08 pm

Krásné, krásně, ale jak čtu poslední příspěvek, asi by to chtělo oplotit. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » pát 26 říj, 2018 9:07 am

Romane hezky ses rozjel...už se těším až budu taky řešit detaily. :)
Plot ochrání jen z části. Kočky ho přelezou. :? Mě zatím škodí kuna , ta nechává hoví.ka s peckama. Teď se ještě přidal někdo kdo mě rozhrabává substrát u azalky. Asi budu investovat do kamery abych věděl jak železnice žije když se nekoukám. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 26 říj, 2018 9:15 pm

S větším či menším poškozením se ve venkovním prostředí musí holt počítat a už jsem se s tím tak nějak smířil. U domácího kolejiště lze říct "mám hotovo", ale na venkovním je stále co opravovat :(
S nástupištěm jsem musel trošku pohnout, protože jsem ho netakticky položil na jídelní stůl a drahá polovička začíná mrmlat. Ta deska je docela těžká, takže se mi ji nechce stěhovat, ale stravovat se týden na nádraží už přestává bavit i mne :D
Včera jsem ještě stihnul trošku pošolichat původní budovu zastávky. Dostala nový kabát a hlavně novou střechu, páč ta původní plastová podlehla letním vedrům a taky ji dost často odtrhával vítr. Tentokrát má plechovou s nalepenou pískovanou lepenkou, tak snad bude pokoj. Ze zkušenosti doporučuji lehké stavby či předměty něčím dovážit, nebo ukotvit, protože silný vítr je může snadno odnést a rozbít. Zpět však k nástupišti - dodělal jsem zbytek zábradlí, usadil lampy a další detaily už by byly na venkovní prostředí asi nevhodné. Snad jen ještě opravím lavičku a před usazením do kolejiště zapojím osvětlení. Stromy budou za nádražím živé, o patinu se postará příroda... tak to by mohl od zítra náš stůl zase sloužit svému původnímu účelu.
Pár pracovních fotek jsem dal zase na rajče

SDC11154 – kopie.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků