Ovládání příslušenství na zahradě

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » sob 29 zář, 2012 2:37 pm

Ahoj vespolek,

Bavil jsem se s panem Vítovským o jeho zahradě a on mne požádal, abych mu udělal ovladatelné vyhybky. Jeho kolejivo je Aristo. Koukal jsem co se na zahradách běžně používá a nic moc jsem nenašel.
Takže jsem se do toho "obul" po svojem a roztáhnul jsem si DCC a vyhybky mu udělal na DCC ovládání. Trochu blbé je, že na zahradu se asi hodí dělat ovladače bezdrátové a já zatím na vyhybkové pulty žádnej bezdrát nemám, ale třeba nějakej dodělám.

Co používají ostatní? Je někdo zvědavej na moje dekodéry pro G přestavníky?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod Bald » sob 13 dub, 2013 10:56 am

Já na zahradní digi zvědavej jsem. Zatím to není aktuální, ale v ne moc vzdálené budoucnosti to budu muset řešit...
H0, ep. II-VI: DRG, DR, DB, MÁV, PKP, RŽD
USA
Digitrax - SCFXD8 Super Chief Xtra 8 Amp Duplex Radio
Uživatelský avatar
Bald
 
Příspěvky: 73
Registrován: úte 05 led, 2010 1:24 pm

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » sob 13 dub, 2013 12:24 pm

Tak potom dej vědět.
Udělal jsem si nějaké dekodéry pro motorické přestavníky a mám tu rozhozenej a nedodělanej koncept bezdrátového ovladače pro příslušenství, respektive ovladač kterej se dá použít i pro lokomotivu a pro vyhybky, protože drátové ovladače jsou na zahradě naprosto k ničemu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod pixel123 » pon 22 dub, 2013 11:46 pm

zo zahradnou zeleznicou mam spolocne len to ze o nej snivam, myslim ze vam ale mozem sem prispiet. Mam otazku, preco chcete vymyslat nieco co uz je davno (a dobre) vymyslene ? neznevazujem nikoho pracu ale prestavnikove dekodery existuju, tam predsa nejde o mierku ale o funkciu. Treba podla mnma len pohladat a skusat.

bezdrotove systemy tiez su. dokonca (sa mi zda ze to vyraba lenz) sa daju niektore ovladat aj cez i-phone.
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » úte 23 dub, 2013 7:28 am

Tak to je rada nad zlato.
Znáš nějakej dekodér, kterej dokáže nastavit výstupní napětí a připojuje se jen na dvoudrát? Zároveň je dost malej a ještě stačí pro jednu vyhybku, aby si člověk ze zahrady neudělal trafostanici?
A co se týká dálkového ovládání - zase se bavíme o něčem, co je vhodné na zahradu. Tam se většinou jezdí za hezkého sluného dne a nevím jestli jsi se na svůj telefon podíval za sluného dne na ulici a přečetl si, kdo ti volá? Nehledě na cenu a na to, že se dost hodí, když můřeš ovládání dát dětem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod pixel123 » ned 28 dub, 2013 9:13 pm

pokial viem tak lokomotivne dekodery , rozmerov 19x16mm, za pár desiatok € maju ako vstup dvojdrot. zaujimalo by ma naco ti prosimta pri prestavniku bude rozne napatie. ale aj to je bez problemov kedze dekace maju vystup ako PWM z ktoreho sa s par suciastkami da spravit VHM. Jednoduchcie povedane, kupis ten dekac, nehovor mi ze 19x16mm je vela... napojis na dva vyvody, napis naco ti treba napatovu regulaciu a mozno zistime ze ju netreba. ak naozaj treba tak ti dam schemu ktoru zvladnu aj tvoje deti. A vuala, mame tu to co chces :)

To ovladanie - daju sa kupit aj jednoduche ovladace ako na TV, ale aj profi digi s monochromatickym displejom a ten je na slnku citatelny dobre, pochybujem ze mas nieco co to prekona lebo take neexistuje. ja by som to riesil takym strojvodcovskym pultikom ako velinom, s vyklapacou strieskou aby na to neprsalo a dal tam mausa. Ak chces velmi bezdrotove tak to co som popisal hore.

ja vam chcem len pomoct, lebo hoci hovorite ze ste premyslali nad vsetkym ja hovorim ze nad uplne vsetkym este nie :wink: a budes mi este dakovat kolko € a namahy ti usetrim :lol:

tu je ten dekoder inac. funkcii dost pre 10 prestavnikov.

tu je ten dekoderik http://www.artol.sk/lokodekodery/1717-uhb-76320.html a za 17€ si myslim ze dost dobry kauf
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » pon 29 dub, 2013 7:14 am

He he - ten dekodér je lokomotivní !
Já mluvím o příslušenství.
Jak známo lokomotivní dekodéry a dekodéry pro příslušenství používají jiné adresování.

Dekodér kterej jsem si postavil, je pro jeden přestavník - čistě proto, že se do toho přestavníku nacpe a nemusím tahat kilometry drátů. Cena v mojich nákladech je kolen €2,5 za dekodér (počítám součástky+plošňák, nepočítám práci). Regulace výstupního napětí je tam proto, že máme několik přestavníků - staré 12V, nové 6-9V.

Bezdrátovej ovladač mám udělanej trochu jako TCO, poslední pokusná verze je vyfocená třeba TADY. To vyjde trochu dráž - zhruba €5 za přijímač a asitak stejně za vysílač. Verze na fotce má 12 tlačítek - čili je vhodná pro 6 vyhybek a nebo řízení lokomotiv (proto má na sobě tu rychlostní páku). Poslední verze má 50 tlačítek, takže 25 vyhybek.
Montáž je jednoduchá - do pultíku na krk jako nosí rádiáci vysílačky. Prostě si uděláš pultík s mapou kolejiště a v místě vyhybky vyvrtáš dvě dírky a dáš dvě tlačítka - rovně/do odbočky.
Jo a systém umožňuje 8 vysílačů a jeden přijímač.

Zdá se mi to takhle jednoduché a logické. A přiznejme si to - za ty prachy....

Mimochodem - mám doma na stole e-paper display, ten je venku bezvadně čitelnej. Mám jenom takovej ten malej 2" úhlopříčka, asi jste si jich všimli v některých obchodech třeba ve francii to používají jako cenové etikety :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod pixel123 » pon 29 dub, 2013 4:17 pm

Myslím že zmeniť adresa sa dá pokiaľ viem.

ale nečakal som že to vieš na kolene spraviť takto lacno. Ak je teda tak, tak je dobre tak jak je.

uprimne som ani nečakal že budeš elektronik na takejto úrovni, ke´d už zvládaš digitalne veci takto tak to som teda ticho

a máš pravdu, za tie peniaze nieje o čom. Už len pretože to čo postavíš sám je predsa najlepošie nie ? :wink:

tak teda môj plán na ušetrenie tvojich peňazí cewlkom rýchlo stroskotal :lol: nabudúce sa radšej budem pýtať pred tým než budem mudrovať :lol: máš to ozaj pekné.

a kdeze si splašil ten e-paper display ?

ebay ?

ale ako fakt si ma dostal s tymy cenami, som nemal tusenia ze taketo veci sa daju na kolene spravit takto lacno, a to s elektronikou robim takze mam predstavu co to obnasa.

nuz ale plati pravidlo, ze cim skusenejsi si, tym menej musis platit za urcitu uzitkovu hodnotu

takže len palec hore ti dávam :!:
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » pon 29 dub, 2013 6:04 pm

pixel123 píše:Myslím že zmeniť adresa sa dá pokiaľ viem.
Ale pořád bude z lokomotivního adresního prostoru!
Dítě se ti nenarodí ani když spolu bude sou-louže deset chlapů zároveň, bez ženské to prostě nedáš.

pixel123 píše:a kdeze si splašil ten e-paper display ?
Ten můj je od good display.

pixel123 píše:ale ako fakt si ma dostal s tymy cenami, som nemal tusenia ze taketo veci sa daju na kolene spravit takto lacno, a to s elektronikou robim takze mam predstavu co to obnasa.
To je otázka toho co do ceny započítáváš, to je cena za kterou si to udělám pro sebe ale není to za ní možné prodávat. a v podstatě ani dělat pro kamarády.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod pixel123 » pon 29 dub, 2013 11:07 pm

samozrejme. je iné hovoriť o cene pre seba a o cene pre iných. ale aj pre iných to asi vyjde lacnejšie.

a tie displeje su teda dosť lacné, samé prekvapenie pre mňa tuto :lol:
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod lgb-rhb » úte 26 lis, 2013 11:07 am

fulda píše:Ahoj vespolek,

Bavil jsem se s panem Vítovským o jeho zahradě a on mne požádal, abych mu udělal ovladatelné vyhybky. Jeho kolejivo je Aristo. Koukal jsem co se na zahradách běžně používá a nic moc jsem nenašel.
Takže jsem se do toho "obul" po svojem a roztáhnul jsem si DCC a vyhybky mu udělal na DCC ovládání. Trochu blbé je, že na zahradu se asi hodí dělat ovladače bezdrátové a já zatím na vyhybkové pulty žádnej bezdrát nemám, ale třeba nějakej dodělám.

Co používají ostatní? Je někdo zvědavej na moje dekodéry pro G přestavníky?


Pročetl jsem si celé vlákno a tak asi takhle -
Já používám komplet Massoth bezdrát. Ovladač umožňuje současně ovládat loko i vyhybky. Dekodér pro vyhybky má 4 výstupy na 4 zařízení (nejen vyhybky).
Jako člověk se zkušenostmi s elektronikou jsem vše umístil dovnitř do prostoru se stabilní teplotou a raději jsem natahal k vyhybkám kabely. Přestavníky jsou komplet ošetřeny silikonem a vše funguje venku 3 roky bez problémů.
lgb-rhb
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25 lis, 2013 2:34 pm

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod Vlaky Zezulka » pát 24 led, 2014 4:23 pm

Na zahradním kolejišti jako digitalizace se používá nejvíce firma Massoth. Vice na http://www.vlakyzezulka.cz/category/massoth/
Vlaky Zezulka
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 24 led, 2014 4:07 pm

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » sob 25 led, 2014 2:41 pm

fulda píše:Ahoj vespolek,

Bavil jsem se s panem Vítovským o jeho zahradě a on mne požádal, abych mu udělal ovladatelné vyhybky. Jeho kolejivo je Aristo. Koukal jsem co se na zahradách běžně používá a nic moc jsem nenašel.
Takže jsem se do toho "obul" po svojem a roztáhnul jsem si DCC a vyhybky mu udělal na DCC ovládání. Trochu blbé je, že na zahradu se asi hodí dělat ovladače bezdrátové a já zatím na vyhybkové pulty žádnej bezdrát nemám, ale třeba nějakej dodělám.

Co používají ostatní? .............

Růčo nebo řežem výhybku - jde to bez následků. Jinak na Foru zahradní železnice :idea: .
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod jali » úte 11 lis, 2014 9:43 pm

Mam vlastní systém rizeni zahradni zeleznice, něco vymyslene, něco jiz zrealizovane. Jelikoz se jedna o rozchod 7", nepotreboval jsem resit ovladani lokomotiv, ale jen prislusenstvi. Ted však vznikl jiny problém. Chtel bych to spojit s nejakym existujicim SW, ale nedari se mi to. Potrebuji vyresit interface, který by simuloval třeba Lenz Li100.
jali
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 09 lis, 2014 6:07 pm
Bydliště: Velké Svatoňovice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » stř 12 lis, 2014 9:21 am

jali píše:Mam vlastní systém rizeni zahradni zeleznice, něco vymyslene, něco jiz zrealizovane. Jelikoz se jedna o rozchod 7", nepotreboval jsem resit ovladani lokomotiv, ale jen prislusenstvi. Ted však vznikl jiny problém. Chtel bych to spojit s nejakym existujicim SW, ale nedari se mi to. Potrebuji vyresit interface, který by simuloval třeba Lenz Li100.

A máš nějakej popis toho, co máš jak uděláno?
Simulovat LI100 není moc velkej problém.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků