Ovládání příslušenství na zahradě

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod jali » stř 12 lis, 2014 9:33 am

Mame ridici jednotku, která komunikuje po USB s pocitacem a k ni se pripojuje az 99 modulu, každý ma 15 vstupu a 16 vystupu. Problém je v tom, ze jsme si vymysleli vlastní protokol. Potud to funguje vyborne, ale ted me napadlo, ze bych to spojil s programem ModelJop, jenze ten umi jen Lenz. Takze se snažíme nasimulovat komunikaci po seriaku a nejak to nejde. Uz jsme udelali i upravu HW pridanim signalu CTS, který Li101 pouziva, ale asi je problém ve spravnem casovani. Vice asi přes SZ
jali
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 09 lis, 2014 6:07 pm
Bydliště: Velké Svatoňovice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod jirka13 » úte 18 lis, 2014 2:29 pm

Ahoj všem,

uvažuju o digitalizaci svojí zahrady s možností budoucího ovládání pomocí PC a ani po několika večerech čtení diskuze nemám uplně jasno.
Investovat do komponentů od Massoth se mi moc nechce tak jsem vytipoval tři varianty:

1. Start set Lenz LZV100:
výhody: možnost připojit zesilovač a centrálu na stejný kolejový úsek tj. nápájení kolejiště 2x5A
ovladač v setu
výběr komponent zpětného hlášení
nevýhody: v budoucnu možná absence railcom
nutnost dokoupit rozhraní k PC

2. Roco Z21:
výhody: integrované rozhraní k PC + software do tabletu/telefonu
railcom, loconet - pokud je využiji
nevýhody: nízský výkon
uzský výběr komponent zpětného hlášení
řešením malého výkonu Z21 by asi bylo na výstup centrály připojit pouze příslušenství a pro napájení kolejí použít samostatný zesilovač cca 10A pokud existuje a je to možné

3. NANOX:
výhody: cena
výběr komponent zpětného hlášení
nevýhody: nízský výkon
v budoucnu možná absence railcom

Jako nevýhoda všech variant se mi jeví absence bezdrátového ovladače.
U všech variant mi také není jasné zda moduly zpětného hlášení vydrží napájení úseků s větším odběrem proudu.

Spletl jsem se v něčem?
Používáte někdo některou z variant na zahradním kolejišti?
Budu rád za jakékoliv zkušenosti z digitálního zahradního provozu.

předem díky

Jirka
jirka13
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 06 říj, 2014 8:16 am

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod fulda » úte 18 lis, 2014 4:30 pm

jirka13 píše:3. NANOX:
výhody: cena
výběr komponent zpětného hlášení
nevýhody: nízský výkon
v budoucnu možná absence railcom

NanoX podporuje RailCom a podporuje 4A (viz moje stránky)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » pon 01 pro, 2014 9:13 am

fulda píše:Ahoj vespolek,

Bavil jsem se s panem Vítovským o jeho zahradě a on mne požádal, abych mu udělal ovladatelné vyhybky. Jeho kolejivo je Aristo. Koukal jsem co se na zahradách běžně používá a nic moc jsem nenašel.
Takže jsem se do toho "obul" po svojem a roztáhnul jsem si DCC a vyhybky mu udělal na DCC ovládání. Trochu blbé je, že na zahradu se asi hodí dělat ovladače bezdrátové a já zatím na vyhybkové pulty žádnej bezdrát nemám, ale třeba nějakej dodělám.

Co používají ostatní? Je někdo zvědavej na moje dekodéry pro G přestavníky?

Raději žádné. Když přijde bouřka a náhodou udeří do zahrady, tak tomu zařízení bude úplně jedno na jakém pricipu fungovalo. :lol:
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod BohousP » pon 01 pro, 2014 10:32 am

MaHa píše:Raději žádné. Když přijde bouřka a náhodou udeří do zahrady, tak tomu zařízení bude úplně jedno na jakém pricipu fungovalo. :lol:


No, pokud udeří do zahrady, tak ti to upeče i koleje, ani v nich nemusí být napětí :mrgreen: . Pokud nemáš zahradu jako v Dallasu, tak to většinou hromsvod na střeše baráku ochrání (pokud nemáš zemnící svodiče a plechy rovnou pod kolejemi).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » stř 10 pro, 2014 6:57 am

BohousP píše:
MaHa píše:Raději žádné. Když přijde bouřka a náhodou udeří do zahrady, tak tomu zařízení bude úplně jedno na jakém pricipu fungovalo. :lol:


No, pokud udeří do zahrady, tak ti to upeče i koleje, ani v nich nemusí být napětí :mrgreen: . Pokud nemáš zahradu jako v Dallasu, tak to většinou hromsvod na střeše baráku ochrání (pokud nemáš zemnící svodiče a plechy rovnou pod kolejemi).

...a to myslíš vážně nebo si děláš legraci? :roll:

fulda píše:Ahoj vespolek,

Bavil jsem se s panem Vítovským o jeho zahradě a on mne požádal, abych mu udělal ovladatelné vyhybky. Jeho kolejivo je Aristo. Koukal jsem co se na zahradách běžně používá a nic moc jsem nenašel.
Takže jsem se do toho "obul" po svojem a roztáhnul jsem si DCC a vyhybky mu udělal na DCC ovládání. Trochu blbé je, že na zahradu se asi hodí dělat ovladače bezdrátové a já zatím na vyhybkové pulty žádnej bezdrát nemám, ale třeba nějakej dodělám.

Co používají ostatní? Je někdo zvědavej na moje dekodéry pro G přestavníky?


Fuldo pleskni sem ty svoje dekodéry, i když DCC pro ovládání zahradní železnice je asi možná zastaralá věc. :idea: :oops: Možná že nás také čeká výrazné slevňování DCC komponent. :idea:
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod BohousP » stř 10 pro, 2014 8:31 am

Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » stř 17 pro, 2014 8:10 am

BohousP píše:Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod BohousP » stř 17 pro, 2014 8:37 am

MaHa píše:
BohousP píše:Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nevěříš, uvěříš ... (ale nemusíš :D )
Zkusil jsem hledat na webu, jestli tam není odpovídající obrázek, našel jsem jen něco dost podobného (s výhradou, že se jedná o kulový blesk):
http://chrudimsky.denik.cz/galerie/kulovyblesk_sobetuchy.html?mm=1110907
V případě, o kterém píšu, nebyl kabel v trubce, byl to plochý třížilový kabel pod omítkou. Omítka vytrhaná asi na šířku 15 cm v délce 1,5 m, jednotlivé vodiče původního kabelu od sebe 5-15 cm, samozřejmě pěkně potrhané a ohořelé...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod mizl » stř 17 pro, 2014 2:23 pm

MaHa píše:
BohousP píše:

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


A už jsi viděl hořet kabel ?

Je to jako zápalná bleskovice. Takový velký fofr ...

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod Myšpulín » stř 17 pro, 2014 4:45 pm

MaHa píše:
BohousP píše:Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kdysi ve škole nám ukazovali fotku měnírny, u které se zkratem spekl vypínač. Rozvody pásnicemi byly jak po zásahu bombou. Všechny izolátory přelámané a vytrhané ze zdi, některé zdi pobořené a pásnice zamotané jak klubíčko. Fyzikální důvod zde již zmíněn.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » stř 17 pro, 2014 8:05 pm

BohousP píše:
MaHa píše:
BohousP píše:Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nevěříš, uvěříš ... (ale nemusíš :D )
Zkusil jsem hledat na webu, jestli tam není odpovídající obrázek, našel jsem jen něco dost podobného (s výhradou, že se jedná o kulový blesk):
http://chrudimsky.denik.cz/galerie/kulovyblesk_sobetuchy.html?mm=1110907
V případě, o kterém píšu, nebyl kabel v trubce, byl to plochý třížilový kabel pod omítkou. Omítka vytrhaná asi na šířku 15 cm v délce 1,5 m, jednotlivé vodiče původního kabelu od sebe 5-15 cm, samozřejmě pěkně potrhané a ohořelé...

Podle fotek neměl ten dům hromosvod podle normy (asi možná nebyl ještě ani zkolaudován)...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tak raději napsali že šlo o kulový blesk, aby nebyl nějaký průšvih. Jinak majitel domku může být rád, že nevyhořel do základů.

Myšpulín píše:
MaHa píše:
BohousP píše:Samozřejmě, legraci. Ale viděl jsem už i elektrické kabely vytrhané ze zdi po zásahu domu bleskem (Fyzikální vysvětlení bylo - kabely paralelně ve zdi, obrovský proud - souhlasné magnetické pole - snaha vzdálit od sebe vodiče - mechanická destrukce omítky ...).

Ještě zapoměls dopsat: "....a v tom jsem se probudil" . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kdysi ve škole nám ukazovali fotku měnírny, u které se zkratem spekl vypínač. Rozvody pásnicemi byly jak po zásahu bombou. Všechny izolátory přelámané a vytrhané ze zdi, některé zdi pobořené a pásnice zamotané jak klubíčko. Fyzikální důvod zde již zmíněn.

Myšpulíne věřím tomu, ale důvod další detonace (a destrukce měnírny) mohl být být někde jinde než v pouhém zkratu vypínače. Třeba v použitých materiálech měnírny.
Tady je takové video.....:Výboj v rozvodně.
Už bohužel nedostupné. Nevypadá to že by to úplně zbouralo rozvodnu.
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod Myšpulín » stř 17 pro, 2014 8:58 pm

Pokud si pamatuji, tak to nakonec někde vypadlo, takže nic nehořelo. Ale údajně zkratové proudy udělaly tak silné elmag. pole kolem pásnic, že se prostě začaly mít rády (nebo nerady?) :D
Opravdu na víc detailů si nevzpomenu. Ani na to, která měnírna to byla (někdy v 60-tých, 70-tých letech)
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod MaHa » stř 17 pro, 2014 9:22 pm

Myšpulín píše:Pokud si pamatuji, tak to nakonec někde vypadlo, takže nic nehořelo. Ale údajně zkratové proudy udělaly tak silné elmag. pole kolem pásnic, že se prostě začaly mít rády (nebo nerady?) :D
Opravdu na víc detailů si nevzpomenu. Ani na to, která měnírna to byla (někdy v 60-tých, 70-tých letech)

A nebylo to třeba tomuhle podobné: Zkrat v Temelíně.
Došlo k přehřátí oleje a k částečné detonaci. :idea:
Ono záleží také na tom jak dlouho teče zkratový proud. Zda jde jen o sekundy, nebo třeba o minuty. Pak to dopadá třeba takhle:Zkrat ve skříni :idea:
Modelová železnice
DCC na zahradní železnici patří od roku 2013 do archeologického výzkumu bohužel
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Re: Ovládání příslušenství na zahradě

Příspěvekod Myšpulín » čtv 18 pro, 2014 7:38 pm

Hele, ty fotky byly černobílé a viděl jsem je před třiceti lety. Nic ohořelého na nich nebylo, protože vypadl vypínač někde na přívodu (jestli na vstupu měnírny nebo na počátku vedení nevím). Každopádně ten zkrat se přenesl tou měnírnou A to zpoždění stačilo k oné spoušti. Kantor nám ten guláš z pásnic zdůvodňoval právě magnetickým polem působícím navzájem na ty pásnice. A pokud to vydržel izolátor, tak to nevydržela zeď pod ním. Pokud vím, tak to snad byly jen nějaké 15-ky a z nich vyndat cihlu není problém. Škoda, že se ty fotky na netu asi nenajdou. Ale myslím, že to tady již víc nebudeme plevelit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků