Začátky na LGB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod lgb » úte 24 srp, 2010 8:53 am

hehe asi tak nejako :lol: :lol:
lgb
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 19 srp, 2010 6:02 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod Rtep » úte 24 srp, 2010 7:04 pm

Krátka ukázka výsledku snažení, kdo pozna kudy povedou koleje?
Obrázek
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod Rtep » stř 01 zář, 2010 12:12 pm

Dobrý den pánové dneska jsem zcela náhodou něco hledal na síti a objevil jsem jakýsi portál Magazin SCT, kde je článek o parní loko o REGNERA a docela jsem se pobavil :D . Taková snůška :o nemyslů to :shock: opravdu potřebovalo přečíst dvakrát :roll: :shock: . No a co jsem viděl ještě potom :roll: :roll: tak mi vyrazilo doslova :lol: dech. těm autorům vůbec nic neříkají autorská práva a podobné obecně známe legislativní zaležitosti. Docela fakt síla :D . trochu mi to připadá jako Web Ctrl C a Ctrl V :D :D .
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod lgb » ned 05 zář, 2010 1:39 pm

bude to asi tak. Inak na drah-servis je to aj popisane, o nejakych problemoch s kopirovanim clankov atd.
lgb
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 19 srp, 2010 6:02 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod Rtep » stř 08 zář, 2010 11:49 am

Tak jsem pomalu začal pokládat první část trasy. Začínám od první úvratě pokládkou spodku. Spodek je tvořen nejdříve zhutnění
původní zenimy bez zbytků rostlin a kůry. Na zhutněnou a tím částečně vyrovnanou pláň se pokládá geotextilie a na geotextilii vyrovnávací podsyp z písku.
Na podsyp ukládám betonové dílce s obloukovými kraji, což mi dovoluje zakružování oblouků.
Na takto vytvořenoý podklad přijde, ještě vlastní těleso tvořene XPS polystyrenem 20 mm se seříznutými kraji a na to koleje.
Dokončení potom zaštěrkováním celého kolejového lože.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod lgb » stř 08 zář, 2010 12:38 pm

hmm celkom dost vrstiev. Keby sa dal iba hruby strk do nejakeho 20cm kanalu, kolajnice a zasypat jemnejsim bolo by to nestabilne?
lgb
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 19 srp, 2010 6:02 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod Rtep » stř 08 zář, 2010 2:28 pm

Také to jde musí se ale odtěžit těch 20 cm do hloubky, rýha se musí vyložit geotextilií, aby nedocházelo k penetraci štěrku a zeminy. Je to mrazuvzdorné a lze potom do této rýhy také uložit chráničku pro kabely. Můj systém používají vedle u sousedů. Hloubka rýhy se pohybuje kolem 6 cm, písku je do 1 cm, potom ty betonové tvarovky 5 cm. Pokud není doma žádné zvíře je možné položit koleje přímo na betonové tvarovky. Extrudovaný polystyren vymyslel jedem kamarád a je to z důvodu znázornění kolejového lože, lépe se na něj lepí štěrk, kolej je výše nad terénem a je prostor pro doplnění okolí. Současně polystyrén vyrovnává nerovnosti a lépe roznáší případné zatížení a to tak že se přes desku při šlápnutí vše roznese do okolních tvarovek a ne pouze do jedné na kterou se šlápne. Uvidíme jak to odolá zimě, která se kvapem blíží. Je to systém pro lenivé stavitele :D :D , systém s rýhou 30 m délky x 0,2 m hloubky x 0,15m šířky je cca 1m3 zeminy :D už teď mne bolí :D :) :!: ruce.
Výhodou tohoto vrstevnatého systému :idea: je to, že potom neprorůstá tráva ze spodní vrstvy a neshromažďuje se do rýh voda :o . Rýha se štěrkem funguje jako drenážní kanálek :!: .
Ale opravdu je to na volbě stavitele :!: , či jeho urovně lenosti. :D :D
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod lgb » pát 10 zář, 2010 1:30 pm

diky za informacie. Budem sledovat ako sa ti bude darit. Tesim sa na foto hotovej drahy :)
lgb
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 19 srp, 2010 6:02 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod rawen » pát 17 zář, 2010 5:40 am

Upozorňuji na vlastní velmi špatnou zkušenost s domácí zvířenou (kocouři) a (v kombinaci) volně zaštěrkovanými kolejnicemi. Bohužel, stačí i malá manipulace s kolejivem, např. při čištění, a začne se to celé hýbat a vystupovat nad štěrk. Pokud kočička zabere tlapkou za kolej, uvolní dlouhý kus.

Vidím to na přestavbu, kdy základem bude pevné přichycení kolejiva k podkladu, aby nemohlo vystupovat ze štěrku ven. Měly by stačit vázací dráty uchycené v podkladu v nějakých rozumných rozestupech.

Radek
Naposledy upravil rawen dne ned 03 bře, 2024 10:13 am, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod boy.rough » úte 11 led, 2011 7:47 pm

Ahoj,
po nějakém čase (si) oživím toto vlákno opětovným dotazem na napájení LGB z autobaterie či z baterie autobaterii podobné.
Zajímá mě spíš regulace jízdy vlaku. V e-shopech samozřejmě jsou různé regulátory, ale na 220 V.
Takže s největší pravděpodobností si musím regulátor sestavit sám a vůbec nevím jak na to a jaké součástky na to budu potřebovat. Mám jen představu, že ten regulátor jízdy vlaku by mohl vypadat nějak takto:
http://www.masinky.cz/produkt/60-Regula ... /index.htm
Máte někdo nějaký tip? Či ještě lépe, poradíte mi?
Děkuju, Olda.

PS: TTéčko jsem na chvíli odložil :lol: .
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod JanoH0e » úte 11 led, 2011 7:56 pm

Kedysi veľmi dávno boli regulátory na baterky TT zeuke, Pico atď. V podstate umelohmotný obal a vo vnútri mosadzné plechy. Skús sa spýtať niekoho cez napr. kúpa - predaj alebo nezaradené, či ho nemá. Potom iba obšlahnuť a upraviť, poprípade navrhnúť vlastný.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod MirekTT » úte 11 led, 2011 7:57 pm

Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod boy.rough » úte 11 led, 2011 8:04 pm

MirekTT píše:A tenhle by se ti nelíbil? http://www.volny.cz/masinky2003/prodej-regulator.html



Líbil, jenže já v elektrice fakt tápu :oops: . Netuším kolik A dodává autobaterie o 60 Ah. Všechny moje pokusy totiž shořely :oops: . Proto se ptám.
Olda.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod MirekTT » úte 11 led, 2011 8:11 pm

A jo. Tak je to následovně. Baterie je dostatečně silná, to se nemusíš bát. Teď jde o to, kolik bude odebírat lokomotiva za jízdy s vozy. Bavme se jen o loko a její regulaci. Příslušenství je zvlášť a regulátorem jízdy napájeno nebude. Regulátor z té nabídky umí vydat jen dva ampéry. Tzn, že zatížená lokomotiva by víc odebrat neměla. Tenhle údaj bys měl mít k dispozici od výrobce loko, nebo to budeš muset změřit. Pokud vezme víc ampér, chce to silnější regulátor, ale baterie 60AH je v pohodě a uvedený regulátor s ní fungovat bude, ikdyž autobaterie zpravidla mají jmenovité napětí bez zátěže 13,8V.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Začátky na LGB

Příspěvekod boy.rough » úte 11 led, 2011 8:15 pm

No, myslel jsem si to, že je to podle odběru, ale vždy jsem někde udělal chybu :oops: .
A děkuju za odpověď.
Olda.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků