Ovládací pult ze Start setu PIKO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Tomáš Feit » čtv 21 črc, 2022 9:02 pm

Zdravím a opět volám o pomoc. Od jara mám postavenou zahradní železnici ( železnice Bělá) od PIKO, delka kolejí cca 20 m. Jako základ jsem použil Star set od Pika ( BR 80 + dva nákladní vagony) Na provoz používám ovládací pult 35006 + trafo co bylo u tohoto setu 35005. Proud z koleji k pultu jsem ještě přivedl asi ze třech míst a koleje mám propojené mosaznými spojkami cca z 30%. S jednou soupravou to jezdí super, když dlouho nejezdím, tak na některých místech to zacukává, ale stačí očistit koleje a vše je OK. Nyní jsem pro oživení pohybu na trati zakoupil další start set BR 80 + dva osobní vozy a chtěl jsem jezdit s dvěma soupravy najednou. Mám trat, docela zajímavě klikatou a těšil jsem se na vzájemné míjení dvou souprav. Nic méně mám problém, když spustim obě soupravy najednou, tak ujedou cca jednou okruh a zastaví se. Když odstraním pak jednu soupravu z trati, tak ta druhá se rozjede a vše je OK. Je to tím ovládacím pultem ?? Nedokáže utáhnou obě soupravy najednou?? Díval jsem se na e-shop a prodává se tedy silnější ovládaví pult 35002 + k tomu silnější trafo 35000. Odstranil bych tento problém výměnou ovládacího pultu s trafem nebo to jde nějak obejít a využít ty původní ovládaví pulty s trafem ze start setu. Mám je teď 2x. Předem hlásím, že o digitálu neuvažuji :-)

Díky za odpověď. Tomáš
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 22 črc, 2022 7:20 am

Ahoj Tomáši,
určitě se najdou fundovanější analogisti a budu rád když vyjádří také své postřehy. Tak jen v rychlosti co mne napadlo při čtení Tvého příspěvku. Od konce: ovladače se použít dají pouze za předpokladu, že kolejiště elektricky rozdělíš na dva úseky(okruhy), pak může mít každý úsek svůj ovládací pult s trafem a lokomotivy pak mohou jezdit každá ve svém odděleném úseku.

Vypínání nejspíše souvisí s maximálním proudem, který je schopen ovladač 35005 dodat 1,6A a odběrem obou lokomotiv. Zdá se být akorát na hraně a pak vypne ochrana v ovladači a po snížení zátěže se opět rozběhne. Pak nezbyde než použít silnější trafo s ovladačem.

Přeji spoustu zábavy s modelovou železnicí bez ohledu na měřítko.
Miloš
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod alexander » pát 22 črc, 2022 11:09 am

Tak ako napísal kolega, štartsetový ovládač je určený na ovládanie jedinej mašinky. Celkom nechápem tvoju predstavu o vzájemném míjení dvou souprav, to s jedným ovládačom akosi nepôjde... Ani s drahším...
Zatiaľ si neukázal vizuál tvojej trate, ale skús porozmýšľať nad rozdelením na dva samostatné, teda vzájomne izolované úseky s využitím dvoch štartsetových ovládačov. Takto:
http://masinky2003.wz.cz/dva_ovladace.html
V tom prípade sa už dá hovoriť o zmysluplnom využití dvoch súprav...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Zlámalík » pát 22 črc, 2022 1:48 pm

Železniční modelář by měl trochu rozumět elektrotechnice... Jak myslíš, že by mašina poznala, na který ovladač má reagovat? A ta druhá, že si toho prvního ovladače nemá všímat?
Jasněže to nejde - oba ovladače pouštějí proud do stejných kolejí, tedy mašiny pojedou buď stejně, nebo vůbec. Spíš se spálí ovladač (v lepším případě vyhodí pojistka), když budou ovladače nastavené na opačné směry. Případně když bude jeden nastavený na málo a druhý na víc, tak mezi nimi potečou vyrovnávací proudy a v kolejích bude to nižší napětí, dokud nějaká ochrana nevypne. Zkus si to namalovat a uvidíš sám.

Samostatně jezdit znamená mít samostatné koleje (elektricky oddělené). Nebo digitál :D

(Fígle, jak v analogu jezdit nezávisle použitím různých frekvencí napájecího či ovládacího napětí, nechám pro znalce :lol: )
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod rawen » pát 22 črc, 2022 4:04 pm

Ještě nezaznělo nezávislé napájení (vozit si baterku) a dálkové ovládání každé mašiny typu autoklíčenka (ať krmené baterky nebo z kolejí, kde by jeden zdroj nevadil).

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Tomáš Feit » pát 22 črc, 2022 5:26 pm

Zdravim, děkuji všem za odpovědi, trochu se omlouvám že jsem se nerozepsal více. Dneska jsem o tom taky přemyšlel, též jsem dostal podobné rady ohledně rozdělení úseků. Jinak základy analog elektrifikace mám. Provozuji TT a HO kolejiště, kde mám izolované úseky, elektrobloky atd a vše ovládám přes TT klávesnice a nesmrtelné trafo FZ1. TZN dokážu ovládat provoz více souprav na jedno trafo FZ1 nebo v případě dvoukolejné trati mám dvě FZ1. U té zahradní mám jenom jednokolejnou trať, která je tak pokroucená, že i když vyjedou postupně obě soupravy z nádraží ve stejném směru tak v určitém úseku jedou proti sobě - samozřejmě každá po své koleji - také se tomu říká falešná dvoukolejná trať. Na nádraží mám též izolované úseky, odstavné koleje jsou též odizolované. Provoz jsem měl vymyšlen tak, že osobní vlak vjede do stanice, na izolovane trati zůstané stát. Mezi tím přijede nakl. vlak, který může projet po další koleji nebo ho pošlu na odstavnou kolej, která je též odizolovaná. Z nádraží můžu nechat odjet osobák do vzdálenejší trati, kde ho můžu nechat stat na skrytém izolovaném úseku a mezi tím na nadraží dělat různé šíbování s nákladním vlakem atd. Takto to podobně řeším na těch svých domácích kolejištích, kde mi tedy stačí jedno PIKO FZ1 a spoustu izolovaných úseků s vypínači. A s touto zkušeností jsem šel tedy i do analog G. V tuto chvili by bylo asi nejednoduší koupit silnější ovládací půlt, který je 5A a k tomu i ten silnější napájecí zdroj. Akorát ta cena cca 8700 Kč za komplet mě trochu zaskočila.
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod rawen » pát 22 črc, 2022 7:46 pm

Nemyslím si, že v zahradě je metoda izolovaných úseků častá - používaná - levná - vhodná varianta.
Tím nechci říct, že to nepůjde, ale doporučuji prostudovat i ostatní navrhovaná řešení.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 22 črc, 2022 7:48 pm

A proč nezkusíš použít FZ1? Má sice pouze 12V, ale stejně s BR 80 nebudeš lítat jak s TGV. Nemám momentálně FZ1 při ruce, ale jestli se nemýlím jsou ze spodu vylisovány parametry a nebo je tam štítek. Je li tam víc než 1,6A tak utáhne obě loko.

Přeji spoustu zábavy s modelovou železnicí bez ohledu na měřítko.
Miloš
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Tomáš Feit » sob 23 črc, 2022 6:16 am

s tou FZ1 mě to taky napadlo, ale ma štítku 1,2A., tak jsem to ani nezkoušel
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod hopeter » sob 23 črc, 2022 9:28 am

Já se pokusím přispět s mojí zkušeností. Celé kolejiště napájím ze startsetových ovladačů. Celkem mám tři. Dva na okruhy a třetí na koncovou stanici. Dva okruhy jsou zapojené podle již zmíněného webu mašinky 2003 a je tedy možné přejíždět z jednoho do druhého.
Na trati do koncové stanice mám přechodový úsek kde mašina zastaví a tlačítkem z pultu si ji převezme výpravčí koncové nebo naopak tlačítkem z pultu hlavní stanice si ji převezme výpravčí hlavní stanice. Úsek je oddělen na obou kolejnicích a tlačítky se pouští proud z jednoho nebo z druhého pultu.
Jinak mám vyzkoušeno , že jeden startsetový ovladač utáhne dvě BR80 viz. video. Jeden ovladač táhne obě BR80 a druhý na druhém okruhu jen tu Stainzku. https://www.youtube.com/watch?v=NY2SaiirXiY.
Jestli to tobě dvě mašiny neutáhne tak zkus hledat v mašinách ( změřit odběr ).
Pokud chceš jezdit dvěma a více mašinama v analogu nezávisle,tak mě se osvědčilo ovládání PIKO 35040. Je to za cca 2000,-Kč a není třeba řešit odpojitelné úseky a při provozu na baterie ani smyčky. Navíc zvuky si pustíš tlačítkem kdekoliv a ne podle magnetů. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ovládací pult ze Start setu PIKO

Příspěvekod Tomáš Feit » pon 25 črc, 2022 9:57 pm

Tak předěláno, stavající okruh jsem rozdělil na dva nezavislé úseky, které napajím jednotlivými startset ovládači. Zkoušel jsem si i trochu modelový provoz a výhoda je, že přechod z jednoho úseku na druhý končí před zahlavím u vjezdu do nádraží.TZN pokud mám obsazené koleje na nádraží, mohu přijíždějící vlak zastavit na prvním úseku před záhlavím, na nádraží si poposunovat vagony na odstavné koleje a poté nechat projet čekající soupravu. Jinak všem děkuji za odpovědi a horkému létu zdar.
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm


Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků