Železnička pri Čiernej Vode

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » stř 04 kvě, 2022 7:04 pm

Ahojte,

nakoľko sa pred časom ozvalo zopár hlasov, aby som moju záhradnú železnicu prezentoval ako samostatnú tému (a nielen v príspevkoch iných modelárov),
tak som sa konečne na to odhodlal. Aj keď som už niektoré parametre trate publikoval - práve v príspevkoch u iných ZŽ - tak to urobím znova, aby prípadný
nový čitateľ bol tiež v obraze a aby to bolo na jednom mieste.

Téma: priemyselná úzkokoľajná železnička - rozchod 45mm (600 mm v skutočnosti)
Inšpirácia: úzkokoľajky okolo Smoleníc a Dobrej vody, Černá v Pošumaví a pod.
Mierka cca 1/13,3 (kompromisy nie sú vylúčené)
Koľaje: vlastná stavba cca 80% , zvyšok Peco code 250
Výhybky vlastná stavba 7 (8) ks, Peco code 250 - 4 ks (ručné ovládanie)
Koľaje a výhybky vlastnej stavby: použité pruty Peco code 200, dubové pražce a skobičky Peco IL 13 (dubové pražce morené moridlom triedy III., žiaľbohu moridlo
triedy IV sa mi nepodarilo zohnať - ak to niekto odporučí, budeme asi radi viacerí)
Vozy: vlastná stavba (kupujem len dvojkolia, ložiská, prípadne podvozky (typ: archbar)
Lokomotívy: zatiaľ dve parné (live steam), jedna motorová (jedna parná odpredaná do GB), ďalšia para sa pripravuje - upresním neskôr
Ovládanie lokomotív: RC
Modelová vernosť: Nevernosť :-) Mám rád istú voľnosť pri tomto hobby.

Takže toľko na úvod.

Keďže mojim zámerom kedysi v minulosti bola mierka 1/16 - 1/17 na 45 mm koľajach (teda 760 mm v skutočnosti) postavil som si (ale nikdy nedokončil)
malú motorovú lokomotívu. Ako vyzerala pred n-rokmi, môžete vidieť na spodnom obrázku.
Keďže som ale nakoniec prešiel k mierke 1/13, rozhodol som sa túto jar lokomotívu prestavať na väčšiu jednoduchou prestavbou kabíny.
Teraz troška pripomína malého "Junga". Treba na nej ešte kadečo dokončiť, ale už som dnes prvý krát s ňou jazdil. Aj keď to nie je para,
musím priznať, že sa mi to celkom páčilo. Jazdí pomaličky, typujem že v skutočnosti by to bolo tak 7 - 10 km/hod, ale nevadí mi to, je to veľmi milé.
Rád by som ju vybavil nejakým vhodným zvukom (pozor, je to RC), ale tu nie som doma, takže každá rada dobrá.
Pripájam zopár foto z dnešných jázd. (inak - bol som prekvapený, ako dlho jazdila - zahnal ma až dážď, takže som nestihol vybiť batériu)

Zdravím
Jozef
Přílohy
IMG_4545.jpg
IMG_4537.jpg
000_1775 - kópia.JPG
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod nadkachna » čtv 05 kvě, 2022 9:35 am

Navzdory uváděné modelové nevěrnosti jako živé - moc hezké.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod hopeter » čtv 05 kvě, 2022 10:38 am

Vítej s Géčkem. Pokud máš volný kanál na RC pro spínání tak můžeš na zvuky použít tohle https://www.laskakit.cz/audio-mini-mp3-prehravac/. Je to modul pro SD kartu na kterou si nahraješ svoje zvuky a ty si potom podle potřeby spínáš. Modul může pracovat s arduinem nebo samostatně.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Zlámalík » čtv 05 kvě, 2022 12:58 pm

Tohle je paráda, to by se mi taky líbilo, mám radši opravdu železnici zahradní - Honza promine, ale přijde mi to lepší, než "kolejiště na zahradě" (chápu, ne všude jsou ty možnosti).
Zeptám se ale na koleje, protože ty se mi líbí nejvíc - v čem jsou uložené? Na prvním obrázku to vypadá spíš jako beton, což bych z hlediska boje proti plevelům viděl jako dobrou volbu (drží to, neprorůstá to a případně se to přihodí trochou štěrku), je to tak? Máš pod kolejemi nějakou další pevnou vrstvu? Při úvahách, zda do toho jít, spíš narážím na praktické otázky, údržbu zahrady nesmí koleje nějak zásadně omezovat a komplikovat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » pát 06 kvě, 2022 6:40 am

Ahojte,
vďaka za tip na ozvučenie, ale pre mňa to bude ešte dlhá cesta aby som sa v tom celkovo „rozobral“, ale aspoň mám kde začať.

Čo sa týka umiestnenia trate na záhrade: všetko má svoje výhody aj nevýhody. Trať umiestnená priamo na záhrade (teda nie na nejakom vyhradenom priestore) je potom ako povedzme skalka, záhony či jazierko – proste tam je a treba ju rešpektovať. Ja som si na začiatku sformuloval zhruba tieto požiadavky:

1.trať umiestnená priamo v teréne, minimálne prevýšenia, aby sa dalo cez ňu ľahko prekračovať
2.minimálny polomer oblúka cca 2,5 metra
3.čo najreálnejší zvršok – trať
4.stabilizovaná poloha, aby nebolo treba trať neustále naprávať výškovo prípadne smerovo
5.nezávislá trakcia (para, batérie, RC)

No a z týchto požiadaviek mi potom už vyplynulo (po naštudovaní si prístupov iných „záhradkárov“) to, čo mám na záhrade.

Takže začnem od podlahy: trať je umiestnená na betónovom základe – šírka základu cca 17 cm
a výška asi 10 až 12 cm v jame asi 25 cm hlbokej, v jame je najskôr makadam a potom klasický kameň 4-8 čo sa používa pod dlažbu – v tom je uložený betónový základ železnice.
Trať bola postavená v roku 2014 – 2015, zatiaľ žiadne problémy s výškovými či smerovými parametrami. Takže to bola dobrá voľba.

Z čoho sú koľaje a výhybky som uviedol v predchádzajúcom príspevku, teraz k tomu zaštrkovaniu:
Použil som na väčšine trate upravený tzv. Rowlands mix: je to cement 1 diel, piesok 2 diely, rašelina 2 diely. Ja som si to troška upravil, dal som tak 0,5 dielu rašeliny ale pridal som drobné kamienky. Zmes som nasypal na položené koľaje, (priskrutkované k betónovému základu) upravil a opatrne postriekal niekoľko krát vodou. Zmes zatuhne a po čase sa chytí na ňu patina, mach a pod. takže ono to potom po čase vyzerá ako nejaká stará trať, kde je štrk už kadečím zanesený.

Podotýkam, zrejme sa tento typ zvršku nehodí pre každú trať, najmä tie klasické udržiavané trate. Samozrejme, všetko starne, takže občas treba dosypať niekde štrk – tam kde ho neodplavuje voda alebo stačí zboku nasypať trocha hliny so štrkom alebo urobiť nový mix pre nejaký úsek trate, ale nie je to také strašné.

Nižšie je foto k umiestneniu trate na záhrade a foto zostarnutého zvršku – príklad. Aby to nebolo také suchopárne tak aj s večerným vlakom do píly :-)
Jozef
Přílohy
IMG_4548.jpg
IMG_4398.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Zlámalík » pát 06 kvě, 2022 2:41 pm

Děkuju za rozumy, takhle si představuju "zahradní železnici". Paráda.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod alexander » pát 06 kvě, 2022 4:34 pm

..... a spadla mi sánka....
Pán Milko, jednoducho úžasná robota!

Dovolím si jeden odkaz:
https://riksrailway.blogspot.com/
Síce v jazyku iného kmeňa, ale pán celkom zrozumiteľne vysvetľuje napríklad aj ozvučenie modelov. Možno pomôže.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » pát 06 kvě, 2022 9:22 pm

Vďaka Alexander za ten link, poznám ten blog ale úplne som naň zabudol. Už je toho toľko, čo si človek pozrie...
Ak si dobre spomínam, on ani živú paru neprevádzkuje (alebo neprevádzkoval do času, keď som to prezeral) ale mal
tam ozvučené modely, takže sa aj na toto musím pozrieť. Inak, tá jeho železnica stojí za preštudovanie, dá sa tam veľa poučiť.
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod SettO » sob 07 kvě, 2022 7:07 pm

Milý Jozef, je to paráda, že jste vytvořil samostatné vlákno, bude to pěkně pohromadě (někde mám vypsané stránky, když jste "hostoval" u kolegů, ale kde to pořád hledat, že?). Těším se na další a prosím, dejte link na Váš YT kanál. Děkuji.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » ned 08 kvě, 2022 10:23 am

Zdravím všetkých,

ten youtube kanál je nižšie, žiaľbohu už dlhšie nepribudlo nové video, dúfam, že to v rozumnom čase napravím. Delím čas (okrem iného, samozrejme)
medzi záhradnú železničku a medzi modulovú 1f, kde momentálne "štrkujem" , takže nové veci pribúdajú pomalšie.
Jozef

https://www.youtube.com/channel/UCLHJcF ... vGg/videos
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod alexander » ned 08 kvě, 2022 11:26 am

Moduly 1f? To ma zaujíma! Ide o mierku 1:32 podľa NEM?
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Rtep » ned 08 kvě, 2022 3:27 pm

Pěkný podvečer pane Josefe
prosím můžete uvést podrobnosti k Vašim Live Steam mašinkám, zda jsou poskládané s dílů nebo se jedná o konverzi některého z modelů ze stavebnice - v popisu máte zmínku o Roundhouse z Anglie.
Děkuji pěkně za odpoveď.

Petr H
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » ned 08 kvě, 2022 5:02 pm

Zdravím,

pre Alexandra: v téme úzkorozchodiek mám niečo k tomu (názov Mierka 1f a iné), akurát dnes som tam dal príspevok.
pre Petra H.: áno, mám v úmysle sa téme live steam venovať, aj keď si myslím, že sú tu iní machri na paru, ale rád sa podelím
o svoje skúsenosti.
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod Jozef Milko » sob 21 kvě, 2022 11:36 am

Ahojte,

dnes by som chcel napísať zopár riadkov o mojich začiatkoch so „živou parou“. Toto ma vždy lákalo a kvôli tomu som si začal stavať záhradnú železničku. Keďže nemám nejaké špeciálne dielenské vybavenie a ani nie som žiadny odborník v tejto oblasti (aby som si dokázal od nuly postaviť funkčnú parnú lokomotívu), kúpil som si pojazd lokomotívy aj s kotlom a armatúrami od firmy Accucraft. (1.obrázok – tam ale už som namontoval servá na ovládanie lokomotívy).

IMG_1654.JPG


Navrhol som si kabínku, dal som si všetky súčasti k nej vyrezať laserom z 1mm hrubej ocele (obyčajnej), pospájkoval (tvrdou spájkou), predtým som tam ešte osadil zopár nitov. Tiež som si vyrobil nové spriahadlá, schodíky, výfukové rúry do dýmnice (nefunkčné), osadil nový komín, píšťalu atď. Nakoniec vznikla celkom zaujímavá lokomotíva, ale predsa len nezaprela v sebe anglosaský pôvod.

IMG_2953.JPG


Tiež mi troška vadilo, že rozbiehanie nie je úplne plynulé – tak isto aj zastavovanie – predsa len, je to malá lokomotíva, takže nemá až takú zotrvačnosť, aby dokázala eliminovať nedostatky malého parného stroja. Na druhej strane musím povedať, že čím viac som s lokomotívou jazdil, tým viac sa jazdné vlastnosti vylepšovali. No nakoniec som sa predsa len rozhodol, že ju predám, a postavím si lokomotívu, ktorej dizajn a jazdné vlastnosti budú viac zodpovedať mojim predstavám. O tom zase nabudúce.
Jozef

PS jazdiť ju môžte vidieť na mojom YT kanáli
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Železnička pri Čiernej Vode

Příspěvekod alexander » ned 22 kvě, 2022 11:13 am

Ahoj Jozef,
doteraz som netušil, že živá para sa dá robiť aj v takomto malom merítku. Vyzerá to veľmi zaujímavo, som zvedavý na pokračovanie. Predpokladám správne, že v našich končinách sa asi nič podobné nedá kúpiť? Na jednom z tvojich videí je stavba mašinky, ja potrebné vybavenie a asi ani zručnosti na domácu stavbu nemám...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků