Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod hopeter » pát 11 zář, 2020 8:14 am

Sice nějaké informace jsou v různých tématech zde ale asi by to zasloužilo svoje místo. Chtěl bych zkusit postavit M131 Hurvínka pro Géčko a vybavit ho pohonem a řízením pomocí RC soupravy, která mě doma zahálí z leteckých modelů.
Může se někdo z kolegů podělit o svoje zkušenosti ?
Vysílač a přijímač je celkem jasný. Zajímá mě jaké používáte regulátory jízdy , čím ovládáte přídavné funkce jako světla , houkačka apod. ? Baterie předpokládám dnes asi LiPo nebo LiFe. ale jaké napětí ( počet článků ) a pokud se nejedná o přestavbu tak jaký motor a jakou převodovku ?
Samozřejmě můžu zkusit laborovat sám ale lepší je okoukat již ověřené... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod Rtep » pát 11 zář, 2020 11:56 am

Ahoj a pěkné odpoledne

mám přestavěnou lokomotivu Stainz a dvounápravový diesel.. Regulator obousměrný ( lodní nebo auto ), baterie LiPo dvoučlánek 2C 1300 mAh doba jízdy kolen 2 hodin na pomalu i více, přijímač 4 kanál, ale využívám pouze jeden kanál na jízdu.Pro spínání funkcí je nutný RC spínač. Nabíječka je EQULIBRUM. V2. Je to malá mašinka takže je vše v budce, ale uvažuji o přestavbě baterie do kotle a ze spodu na pojezd umístit dobíjecí kontakty. Předpokládám, že máš vysílačku 2,4 GHz protože frekvence 35 Mhz je pouze pro letadla musel by jsi mít pro lokomotivu 40 MHz, aby jsi náhodou někoho nesundal mnoho modelářů ještě na této frekvenci létá. Pěkný den PH
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod JanoH0e » pát 11 zář, 2020 12:20 pm

Ahoj. Pokiaľ máš nejaké voľné koruny, eura alebo libry, môžeš skúsiť prijímače Deltang. Popis je tu, bohužiaľ iba angličtina. http://www.micronradiocontrol.co.uk alebo http://www.deltang.co.uk. Výhoda je tá, že nemusíš sa zaoberať rc spínačmi pre svetla, spriahla, regulátorom atď. Osobne preferujem LiFe, kvôli bezpečnosti, ale pokiaľ máš skúsenosti s ostatnými akumulátormi, nič proti nim. Také Piko robí loko aj dobývateľné baterky. Pri objednávaní si musíš dať pozor aby si objednal správny typ - pre joystik, selektra atď.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod workous » ned 13 zář, 2020 7:55 pm

Ahoj Honzo, zkoušel jsi Ardu od Stewa? G je dost velké a místo vysílačky stačí telefon. Teda nevím jaký to má dosah...
Zdeněk...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod milan008 » pon 14 zář, 2020 8:03 am

Používám vysílač/přijímač Spektrum páčkový 6-ti kanál 2,4 GHz, ale využívám zatím jen jeden kanál. Regulátor tento https://www.ebay.com/itm/30A-ESC-Brushe ... Swf3pezQY7
Akumulátor Lipo 2S 2200mA. Přes zimu chci pokusně zprovoznit ovládání s Arduinem přes Bluetooth, ale ne přes telefon, ten je v létě na zahradě v podstatě nepoužitelný.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod hopeter » pon 14 zář, 2020 8:53 am

Ahoj kolegové , díky za informace.
Uvažuji o obou možnostech. Jednak arduinorailwalcontrol ( telefon přes blutůčko) a pravděpodobněji o RC. Mám nevyužitý vysílač Graupner MC12 + modul Jetimodel a několik přijímačů Jetimodel, vše na 2,4 . Tam mám k dispozici celkem dostatek kanálů pro řízení. Baterky Lixx ( LiPo , LiFe , ... ) určitě ale nevím jestli dvoučlánek 7,4 V není moc málo ( i když podle odpovědí je dvoučlánek LiPo standartem ) . Momentálně je v kolejích na plný výkon kolem 20V. Piko má 22V a LGB pouze 18V. Když jsem na LGB regulátor pustil BR80 od Pika tak na plný výkon sotva jela a stoupání 3cm na metr bylo nepřekonatelné... Nevím jestli při zatížení nespadne napětí na podstatně menší hodnoty ale to ještě můžu přeměřit. Raději bych zpomalení jízdy řešil vhodnou převodovkou. Dále řeším jestli použít motor stejnosměrný nebo střídavý. Regulátor obousměrný pro auta nebo lodní by neměl být problém , je jich na trhu spousta. Našel jsem i spínače k přijímačům. Napájení přijímače uvažuji z pohonové baterie přes BEC ( je většinou součástí regulátoru ).
Jelikož mám všechny mašiny s analogovým zvukem tak bych při případné přestavbě tento zachoval.
V podstatě obecných informací je spousta a mě by více zajímala konkrétní řešení. Stačí stručný popis , případně pár fotek nebo odkaz na net.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod rawen » stř 03 úno, 2021 4:34 pm

Ahoj.
Poprosím o radu s RC vybavením zahradní mašiny. Momentálně jsem ve stavu pojízdného pojezdu s PIKO motorem; jezdí od 3V do 16V (lab. zdroj). Hotová mašina bude mít odhadem 4kg, tak prosím i o srovnání třeba s LGB nebo PIKO produkty.
Vysílačku mám starého OPTICa i s přijímačem a reglem, co byly v lodi. Ale loď jezdila na olovo, což tady nejde, a krom toho baterky ve vysílačce jsou taky kaput.
Kdybyste mi mohli doporučit vyzkoušenou čínu, klidně "blbou" ve smyslu neinteligentní, mohl bych přeskočit tu testovací fázi. U lodí mě nejvíc zdržovalo a štvalo programování regulátoru cvakáním páček vysílačky.

Díval jsem se na ebay na nějaké speed controllery, ale jsou jen do 9V...

Předem díky, Radek
Přílohy
ob.jpg
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod nynuna » čtv 04 úno, 2021 10:16 pm

Teď mám objednáno pro podobné účely z Aliexpresu. Kompletní set vysílač, přijímač, regulátor , cena někde kolem 600,-Kč. Je to 2,4Ghz, jen to je ale na menší napětí, což mě ale vyhovuje. Jen tak zběžně jsem koukal a třeba tady by měl být regl na 12/24V https://www.aliexpress.com/item/4000331928039.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.493e6d979s3rls&algo_pvid=a9661494-f33d-4afc-9040-89c4dae1605c&algo_expid=a9661494-f33d-4afc-9040-89c4dae1605c-30&btsid=0b0a182b16124756558771979efc7b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod rawen » pát 05 úno, 2021 10:11 am

Díky, další píšu do SZ.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod nynuna » úte 23 bře, 2021 10:56 pm

Technické věci ohledně stavby RC hurvínka dám sem. Vše jsem realizoval z čínského kompletu (vysílač, přijímač a regulátor). Odkazy na aliexpress sem dávat nebudu, jsou strašně dlouhé a stránka by pak byla celá modrá :D . Možno vyhledat třeba pod názvem NEW ENRON 3CH Remote Control Receiver. Cena za komplet cca 700,-Kč. Osobně bych ale doporučoval verzi vysílače s LCD displejem, která je zhruba o kilčo dražší, ale velmi jednoduše lze přepínat více přijímačů (lokomotiv). Hledat např. pod názvem: Flysky FS-GT3B FS GT3B 2.4G 3ch RC. Přijímače a regulátory lze zakoupit samostatně, ceny cca 200,- Kč/ks. Rozhodující věc v modelu bude regulátor, který musí odpovídat výkonu motoru a napájecímu napětí. Tady jsem nakopíroval technická data regulátoru, který byl součástí RC soupravy:
Specification:
20A brush speed controller.
Function: forward, reverse, brake
working voltage: 3.0V---9.4V.
Current(A): 20A
Driver frequency: 2KHz
Input: Li-Po 2S / Ni-Mh/Ni-cd 4-7cell
Constant current 20A Max 25A< 30s Pulsed 50A< 5s
Brake On / with brake
This ESC can work with 130/180/260/280/380 Brush Motor
Size:20*20 MM

Mám to sice v měřítku 1:33 a poměrně lehké ale i když lokomotiva 1:22,5 bude značně těžší, bude mít nějakou přípřež a pojede v nějakém stoupání, měl by to 20A regulátor s články 2S LI-ion nebo LiPo zvládnout.
V hurvajzovi mám 2 akumulátory LG 18650 3500mAh zapojené paralelně. Při odběru cca 1A to stačí na zhruba 7 hodin jízdy. Nabíjení a výstup 5V zajišťuje momentálně modul powerbanky, ale je nespolehlivý a loko se občas vypne. Pravděpodobně pracuje na hranici proudové zatížitelnosti, takže musím vyměnit za samostatný nabíjecí modul a výstupní modul 5V (step up). Výstup přijímače umožňuje připojení dalších modulů (světelný, zvukový, další servo atp...) Já jsem přepínání světel řešil bistabilním relé s cívkou připojenou k motoru. Drobnou nevýhodou sice je, že se světla přepnou až po dosažení přepínacího napětí cívky (rychlosti modelu). To se dá ošulit škubnutím plynu - světla se přepnou a model se téměř nehne. Výhodou zapojení s relé je jednoduchost zapojení a trvalé svícení příslušných světel i při stání.
Jinak celé zapojení RC do modelu je velice jednoduché a není co pokazit. Vše mám schované pod imitací sedaček ale už se mi to nechce vyndavat pro focení a zase tam ty drátky cpát zpět. Tak jen jak to vypadalo při zkušebním zapojení na stole (bez relé světel) a pak už zamontované...

elektronika.jpg

IMG_20210323_215708 – kopie.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod milan008 » stř 24 bře, 2021 10:00 am

Dobré informace, Flysky FS-GT3B mám také a upravenou na 8 kanálů, takže se bude dát využít na ovládání spousty věcí. Jak řešíš hlídání podvybití akumulátorů? A ještě dotaz, provozuješ jen jednu mašinku? Já chci v budoucnu provozovat tři současně tak to asi budu muset mít tři vysílačky, pokud tedy nebudu chtít investovat do nějakých zahraničních vlakových souprav.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod nynuna » stř 24 bře, 2021 6:47 pm

Tak pokud vlastníš FS GT3B, tak ta má paměť na 10 modelů. Pak stačí jen přijímač v každém modelu sladit s příslušným kanálem vysílačky. Postup je u návodu k RC soupravě a je stejný, jako když potřebuješ naladit nový přijímač s vysílačkou. K tomuto účelu bývá přiložen u přijímače propojovací kablík s konektorem, který po zasunutí do pozice BIND sladí přijímač se zvoleným číslem kanálu vysílače. Používám to zatím u RC modelů aut, ale musí to fungovat i na loko.
Doposud jsem používal na ovládání neproporcionální RC 27MHz vykuchané z hraček, ale ty na sebe vzájemně reagovaly, takže chci přejít na 2,4GHz a použít jeden vysílač na vše. Přijímače a regulátory mám objednány, takže to jen pak umístit do modelů. Co se týče hlídáni stavu aku, měl mi to zajistit právě ten modul powerbanky, který automaticky odpojí napájení při vybití. Bohužel to ale asi proudově nedává, takže pojedu bez hlídání spodního stavu. Pokud to někdo chce dotáhnout k dokonalosti, existují moduly k ohlídání vybitého a nabitého stavu powerpacku - hledat pod názvem BMS a k tomu počet článků v sérii (např.2S značí 2 sériově zapojené články, což je např. u Li-ion 8,4V při plném nabití). U modelů RC aut se hlídání taky moc neřeší, maximálně se články hlídají bzučákem, který oznámí vybitý stav, hledat pod názvem: Low Buzzer Alarm Digital 2 IN1 1S-8S. Vybíjecí křivka Li-xx akumulátorů je po vyčerpání energie hodně strmá, takže se dá i bez hlídání dobře odhadnout, kdy už má akumulátor dost.
Většinu těchto informací lze dohledat i na forech automobilových a leteckých RC modelářů, kde je rozvedena i problematika potřeby případných velkých výkonů a s tím spojených střídavých motorů.
Výhodou RC ovládání oproti digitálu budou pravděpodobně nižší pořizovací náklady (nemohu porovnat), určitě však menší údržba kolejiva a s tím spojené lepší jízdní vlastnosti lokomotiv hlavně na starším kolejivu. Pravděpodobně je i jednodušší instalace do lokomotivy, kdy odpadá řešení problému se sběrem proudu z kolejiva. Různé efektové doplňky (kouřové a zvukové generátory, světla) lze řešit pravděpodobně na stejné úrovni. Naopak nevýhodou je potřeba dobíjení akumulátorů a tím pádem omezení doby jízdy na úroveň jejich kapacity. Toto berte jako můj osobní pohled na ovládání železnice venku, protože jsem ovlivněn určitě i zkušenostmi z RC aut a naopak zkušenosti s digitálem mám téměř nulové.
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod jipol57 » stř 24 bře, 2021 7:03 pm

nynuna píše:... kdy odpadá řešení problému se sběrem proudu z kolejiva... ... Naopak nevýhodou je potřeba dobíjení akumulátorů a tím pádem omezení doby jízdy na úroveň jejich kapacity.

Nemám žádné zkušenosti se zahradní železnicí. Ale co takový kompromis, mezi oběma: Trvalé ss napětí v kolejích, pro dobíjení akumulátoru, ale čistota kolejí, by nemusela být tak dokonalá. Pro nabíjení by občasné přerušení vodivosti nevadilo.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod milan008 » stř 24 bře, 2021 8:15 pm

Ano, já tu svoji Fly sky používám pro více aut, ale nejde to současně, vždy je spárovaná jen s jedním přijímačem. No prostě to chce mít tři vysílače, aby mohl být provoz současný. Výdrž baterií je dostačující, nikdy jsem nejezdil víc jak čtyři hodiny a to i tři dny po sobě. Teď spíš chci přijít na to jak dálkově ovládnout DCC dekodér :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod rawen » pon 29 bře, 2021 8:49 am

Ahoj,
díval jsem se na tu Flysky FS-GT3B a její napájení - 8 baterek - a hned jsem našel mod https://www.youtube.com/watch?v=f_lan1sqz_I
Čím to krmíte vy?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků