Zahradní železnice Skřípov

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » stř 24 čer, 2020 8:04 am

Já to mám různě. Zhruba polovina je na betonu a zbytek na štěrku. I na tom štěrku mám po cca 0,5 až metru zahrabané pažnice nebo dlaždice a kolej na hmoždinku. Celé kolejiště je z kusovek a příchytky jsou udělané tak , že drží kolej proti zvednutí a malý posun do stran je možný a dilatace tím zajištěna. Příchytky jsem měl původně plechové ale byly moc vidět tak jsem je nahradil plastem z 3D tisku ( model ti můžu poslat ).
Plechové spojky si uvaž sám. Nadkachna tě ujistí , že jsou bez problémů a já po jedné zimě dělal rekonstrukci na šrouby ( návod najdeš u mě ). I když spojky namažeš tak vazelína bude jen v jedné polovině spojky. Co se týká zalisování spojek tak některé drží dobře a jiné mají vůli už z výroby ( všechny koleje jsem měl nové ). Dobře to bylo znát když jsem je z kolejí stahoval. Doporučuji prostudovat tohle http://www.drah-servis.cz/detail.php?typ=lgb_sta_koleje
Příchytky oceníš pokud tě navštíví drzá kočka a bude chtít zahrabat svůj nevábný produkt. Dále pokud budeš potřebovat něco opravit tak při každém zásahu se nechtěně zvedne delší část kolejí a štěrk se podsype pod kolej , kterou už bez vyhrabání štěrku nedáš zpátky. Tolik moje pracně nabyté zkušenosti... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod nadkachna » stř 24 čer, 2020 12:28 pm

Koukám, že Piko šlo s kvalitou kolejiva krapet dolů. Já ty spojky onehdy musel roztahovat šroubovákem a pracně rvát kombinačkami, když jsem je měnil za šroubované propojky. V kombinaci s použitím krátkých kolejí ze startsetu s X-násobným počtem spojů se pak nedivím, že ti to tropilo neplechu. Vzhledem k tomu, že Milan chce jezdit na aku, není ale kvalita propojení asi úplnou prioritou.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pát 26 čer, 2020 8:49 am

Pánové, děkuji za rady, zatím jsem to udělal tak, že mám v hrubém štěrku zabetonované bloky, na nich uchytím koleje a pak to mám zasypané drobným štěrkem. Ten model 3D bych rád vyzkoušel.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pát 14 srp, 2020 4:12 pm

Nastal čas na drobnou aktualizaci mé stavby. Dolní smyčka a horní výjezd z tunelu je zprovozněn, není hotovo, to asi nebude nikdy, ale vlak už se projel.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Další postup poněkud zpomalilo velmi nepříznivé počasí

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » sob 15 srp, 2020 6:20 pm

Tak gratuluji k první jízdě. :) Pokračuješ skoro rychleji než já a hezky se ti to začíná podobat dráze.
Počasí nám fakt moc nepřeje. Pořád vedro , že ven vylezu jen na chvilku navečer a nestačím kropit aby přežila zeleň.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » sob 15 srp, 2020 10:03 pm

Já mám spíš problém s mokrem, mám to tu takovou bažinu.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » ned 16 srp, 2020 11:07 am

Já mám spíš problém s mokrem, mám to tu takovou bažinu.

Základ stavby železnice i jejího modelu je odvodnění a drenáž. Já mám na ploše cca 8 x8 m už asi 5 m3 štěrku a 25 m drenážních hadic. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pon 17 srp, 2020 8:11 am

Jasně, rozumím, mám základní drenáž na tom svém pozemku, jenže to celé je silná vrstva jílu, takže drenáž funguje na šířce 30cm. Musel bych rozkopat celou zahradu a položit trubky v pásech po půl metru. To už by mi nezbyly síly na nic jiného :mrgreen: tak se s tím musím poprat jak to jde.
Ale ke stavbě, počasí se zlepšilo, tzn. pro mne, horko a sucho a pokročil jsem a v podstatě mám pro letošek hotovo s průjezdnou tratí, hlavní nádraží, jezero, tunel, západní smyčka. Teď se mohu věnovat detailům a šetřit finance na další větev, jižní smyčky, na jaro příštího roku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » pon 17 srp, 2020 9:21 am

K tomu odvodnění. Není nutné drenážovat celou zahradu. Stačí mít dostatečnou vrstvu štěrku pod kolejema a terén uspořádaný tak aby mohla voda pryč. Stačí třeba jen malý propustek , který navíc železnici ozdobí. Já tam mám tolik hadic a štěrku kvůli opěrným zdím aby zásypy tolik netlačily a nemusel jsem dělat hluboké základy.
Jinak tedy jedeš jako motorová myš a máš to pěkný. Taky to dělám po etapách abych stačil odkloňovat peníze z domácího rozpočtu a trochu narovnal záda. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » stř 19 srp, 2020 4:10 pm

No jo, propustek, ten jsem chtěl udělat. Žena mne přesvědčovala, abych udělal viadukt, tak jsem vymyslel kompromis most přes vyschlé koryto. Jenže jak neumím plánovat a všechno dělám živelně, tak jsem si zabetonoval násep po celé délce. Tak most zatím nebude. Ale zato jsem se pustil do stavby staniční budovy :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » čtv 20 srp, 2020 4:55 am

I beton se dá rozbít ... :mrgreen:
Zajímavá technologie stavby budovy. Hezky vypadá ta tloušťka stěny a špaletová okna. Na střechu bych ale volil tenčí materiál a doplnil trámy. Čím to bude natřené aby to vydrželo venku ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » čtv 20 srp, 2020 8:21 am

Střechu jsem objednal tenkou u číňanů, ale zásilka se někam zatoulala, tak zkouším takový pokus, ono ve výsledku by ta tloušťka neměla být poznat. Je to styrodur, tak by to venku mělo vydržet samo o sobě, testuji to na slunci i dešti a zatím dobrý. Ale mám vyhlídnuté spreje na polystyren a i bezbarvý polomatný lak. Uvidíme jak to dopadne :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » čtv 20 srp, 2020 9:24 am

Mě se osvědčil tento materiál https://www.multiplast.cz/eshop/desky-pro-reklamu-25/lehcene-pvc-desky-90. Dobře se řeže lámacím nožem i lupenkovou pilkou. Lepím vteřiňákem nebo speciálním lepidlem co je na tomtéž odkazu ( acryfix ) Stříkám běžným sprejem "Duplicolor" nejdříve stříkací tmel a navrch potřebnou barvu. Matovost dělám tak , že poslední vrstvu stříkám z větší vzdálenosti a tím dopadá mírně zaschlá barva a udělá matový povrch. Reliéf střechy dělám vyrytím šroubovákem. Dělal jsem i bobrovky přípravkem z ubroušené trubky , to je ale trochu pracnější. Imitaci pískové lepenky jsem udělal nasypáním jemného písku do mokrého tmelu a potom už černá barva. Naznačení spojů lepenky je vyryto šroubovákem. Hotové desky na střechy mě připadnou moc předražené. Na trámy a prkna používám modelářské nosníky natřené luxolem.
Když tak koukám na ten styrodur tak ho možná použiju na zdi a doplňky fasády udělám z toho PVC. Bude to vlastně úplně bez barvy - potřebné odstíny už to má. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod workous » pát 21 srp, 2020 6:52 pm

Matroš na stavby od 2mm
https://www.dencop.cz/
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » sob 22 srp, 2020 8:42 am

Díky za tipy, já podobné plasty používal při modelaření s RC auty, dělal jsem z nich karoseie a doplňky. Bohužel se u mne objevila alergie na lepidla, takže se snažím nyní pracovat s materiály které mi nepůsobí zdravotní komplikace. Proto ten styrodur a kombinuju to se dřevem. Jestli se to osvědčí to se uvidí.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků