Zahradní železnice Skřípov

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » sob 22 srp, 2020 8:44 am

Jo a ještě k těm střechám od číňana bylo to 5 kousků A4 za 160 Kč, takže cena příznivá, jen se někde zatoulaly.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » sob 22 srp, 2020 10:52 am

U plastů je potřeba dát pozor na to aby měli UV ochranu. Pokud UV filtr není tak se na sluníčku plast dost brzy rozpadne. Stalo se mě , že jsem při nákupu desek z lehčeného PVC dostal jako bonus nějaký zbytek a po použití na střechu skladu mám ze střechy vrtuli. Originál Palfoam je v pohodě. Nemám nic proti čínské produkci ale je třeba uvážit na čem se vyplatí ušetřit. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » čtv 17 zář, 2020 9:49 am

Trochu se nám vylepšilo počasí a tak na jaro plánovaná III.etapa začala už teď :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » čtv 17 zář, 2020 11:01 am

No hezky se to hýbe , co teď uděláš na jaře jako když najdeš.
Co bude v tom srdíčku ? :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod U37.002 » čtv 17 zář, 2020 5:54 pm

hopeter - nene, tak to není - co uděláš teď, na jaře vždy opravíš.....
Uživatelský avatar
U37.002
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 01 říj, 2013 8:24 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod nadkachna » pát 18 zář, 2020 6:43 am

Pokud je poslední foto finální stav před pokládkou štěrku a kolejí, tak dost možná na opravy dojde už během zimy :D
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » pát 18 zář, 2020 8:56 am

Při pohledu na ostatní fotky je asi zřejmé , že to srdíčko je jen skrývka drnů. Já zatím většinou nejvíc taky připravil na podzim a na jaře jen doladil a poklidil.
Co se týká železnice Střípov tak bych ubral cihel a nahradil je kameny. Případně cihly rozřezat na drobnější kostky a pak z nich vyzdít zeď. Je ale třeba počítat s nižší životností než to zvětrá a rozpadne se.
Se sháněním kamenů to chce čas a trpělivost. Draze jsem nakupoval kameny , vozil je zdaleka a nakonec se našlo několik zdrojů poblíž co se rádi kamenů zbavili zadarmo a ještě děkovali.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pát 18 zář, 2020 9:15 am

Jsem rád za každý komentář a poznámku k mému snažení, ale asi bych potřeboval více polopatisticky :) neboť ne úplně všemu rozumím. Všechny cihly jsou jen okrasný prvek, s funkčností železnice nemají nic společného.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » pát 18 zář, 2020 9:28 am

Co konkrétně není jasné ?
K těm cihlám , pokud se ti líbí tak v pořádku. Dají se použít různé prefabrikáty ale pokud chceš mít více přirozenou krajinu tak kámen a porost je asi to nejšikovnější , cihla může být ale v měřítku. Je to jen můj postřeh a moje cítění ale tvoje železnice. Taky mám betonové obrubníky ale to je přechod do chodníku a možná je časem nahradím kameny. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pát 18 zář, 2020 5:04 pm

Nerozuměl jsem této větě : Pokud je poslední foto finální stav před pokládkou štěrku a kolejí, tak dost možná na opravy dojde už během zimy

Co se týká cihel - letos na jaře, v dubnu, kdy jsem se přesunul na naši chalupu, neměl jsem ani tucha, že budu stavět zahradní železnici. Na tom kousku zahrady, kde mi žena řekla, že si tam mohu dělat co chci, jsem měl asi sedm let postavený polygon pro RC auta, trialovou dráhu, spoustu kopců a bahnitých údolí, vypadalo to tam takhle:

Obrázek

Nebylo to moc využívané a nedalo se to díky členitosti udržovat, tak jsem se rozhodl to zrušit a vytvořit zenovou oázu klidu, a tak jsem vše zrušil, rozkopal zasypal, vyrovnal a postavil jsem oblouk z cihel, vnitřní část měla být rovná s několika mini stromy a balvany, vnější pak rozkvetlá louka. No a najednou jsem dostal nápad na železnici, s tím, že koleje budou za cihlami. Tak proto cihly :) A ano, líbí se mi to, ovšem neříkám, že třeba časem nepřejdu ke kamenům. Asi největší "problém" je v tom, že nejsem železniční modelář a nechci a ani neumím postavit modelovou železnici věrnou nějaké skutečné krajině.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod nadkachna » pát 18 zář, 2020 8:04 pm

O.K. :-) Byla to narážka na příliš mělkou rýhu pro smyčku. Pokud bys na to bez dalšího zahloubení (řekněme 15 cm) pokládal štěrk, ještě než by ti to na jaře prorostlo plevelem, vzal by to první větší déšť. Ani beton na tom nebude moc stabilní.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pát 18 zář, 2020 8:36 pm

Aha, no bude to tak, že je to ve svahu, takže horní část je už více zahloubená a dole bude násep, bude tam beton a celková výška/hloubka je tak cca 13cm, hlouběji to nejde. Prostě, uvidím na jaře co a jak :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » pon 21 zář, 2020 4:19 am

Někde jsi psal , že máš potíže s podmáčením po deštích. V tom případě bych s hloubkou štěrkového podloží nešetřil a v náspech řešil prostup vody. Pokud nechceš propustek podle skutečné železnice tak alespoň drenážní trubky ( hadice ).
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pon 21 zář, 2020 5:31 pm

S hloubkou jsem šetřit musel, je tam stará drenáž, tak by mohla fungovat i pro železnici. Propustky jsem "zazdil" :D Uvidíme na jaře, třeba bude co dělat při opravách. Dnes jsem definitivně ukončil betonování, štěrkování a pokládku kolejí. Už asi nestihnu dokončit nádraží a dvě zastávky, podzim je tu a ještě se musí udělat nějaké důležitější práce na zahradě. Podle předpovědi počasí asi příští týden zvolíme ústup do paneláku.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » pon 28 zář, 2020 10:36 am

Tak práce na železnici zřejmě pro letošní rok zřejmě skončily, pokud se ještě výrazně nezlepší počasí :(

Obrázek
zastávka u hmyzího hotelu

Obrázek
jižní smyčka
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků