Zahradní železnice Skřípov

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » stř 10 čer, 2020 9:33 am

Ahoj zahradníci, také jsem podlehl kouzlu železnice a začal s výstavbou na naší chalupě ve Skřípově. Nemám žádné praktické zkušenosti s železničním modelářstvím ale zato mám velké nadšení a odhodlání. Neumím ani moc plánovat, pracuji spíš živelně a podle momentálních nápadů a rozpoložení. Ale pročetl jsem všechna zdejší vlákna, prohlédl spoustu videí a navštívil skutečnu zahradní železnici. Zatím jsem ve stadiu hrubé stavby a začal jsem kombinací nevšední a to současnou tvorbou jezírka, vodopádu a tunelu :D
Obrázek
K dispozici mám prostor cca 10 x 15 metrů a představu pro tzv. I.etapu je koncové dvoukolejné nádraží, kousek volné tratě a smyčku.
Mám i nočního hlídače
Obrázek
Budu rád, za každou radu i kritický postřeh.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod nadkachna » stř 10 čer, 2020 11:23 am

Vítej mezi oudoorovými modeláři. Tak sem třeba pro začátek nadhoď plánek kolejiště a rozepiš se o námětu a účelu kolejiště, ať, pokud to nemá být jen hračka pro děti, pak třeba zbytečně některé věci nemusíš předělávat (i když tomu se stejně nedá úplně vyhnout :-) ) Leccos můžeš nastudovat i na méně živém fóru věnovaném čistě velikosti G (http://forumzahradnizeleznice.cz).
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » ned 14 čer, 2020 9:08 am

Plánek, no s plánkem to bude horší, ten nosím pouze v hlavě :) ale pokusím se něco nastínit. Hlavním bodem je pro mne tunel, od něj se odvíjí vše. Je to pevná stavba se kterou se nedá pohnout.
Obrázek
Směrem vlevo od tunelu povede krátká rovinka
Obrázek
potom bude smyčka mezi jehličňany a zpět do tunelu
Obrázek
směrem vpravo od tunelu bude zase krátká rovinka
Obrázek
následuje oblouk doprava a podél záhonu
Obrázek
potom bude taková nějaká vlnovka mezi stromky
Obrázek
a podél cihel pod smrček a tam bude malé nádraží
Obrázek
v druhé fázi bude pokračování z nádraží podél cihel
Obrázek
a okolo hmyzího hotelu druhá smyčka a zpět do nádraží
Obrázek
ve třetí fázi, někde tam za skalním masivem povede vlečka zatím s neujasněným motivem
Obrázek

Žádnou hlubší myšlenku v tom nehledejte, nebude to sice hračka pro děti, ale bude to hračka pro důchodce :) Jde mi hlavně o pohodu a relax.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » úte 16 čer, 2020 9:07 am

Hezky jsi se do toho pustil. :) Jaké bude kolejivo , vozidla a ovládání ?
Rád budu sledovat. Železnice pro relax je i moje motivace , jenom na důchod musím ještě chvíli počkat díky posunu hranice k jeho nároku. :(
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » úte 16 čer, 2020 6:16 pm

Tak především musím říct, že jsi pro mne velkou inspirací a vlastně máš největší podíl na tom, že jsem se do toho pustil :) Ovládání RC a baterie, v žádném případě se nechci pouštět do debat co a proč je lepší. Nejsem železniční modelář a tak DCC je pro mne víc než španělskou vesnicí a i to, že svou železnici buduji na chalupě a jsem původně RC autař prostě rozhodlo. Tím pádem jsem se i rozhodl pro plastové kolejivo, které jsem objednal z Anglie, jenže se vyskytl malý zádrhel v dodání a já mezitím navštívil jeden sympatický obchůdek a tam nakoupil několik kolejí Piko. A teď došly ty plastové, nejsou špatné, jsou třikrát levnější, ale asi přece jen, kov je kov. Tak mám objednáno nějaké starší kolejivo LGB a to plastové někde na vlečce nějak zkombinuji.
Zatím mám jednu mašinku, Adélku

Obrázek

Je také starší a z druhé ruky, novou kuchat a předělávat na akumulátory bych si asi netroufl. A tak vzápětí dopadla takto:

Obrázek

Akumulátor i elektronika budou v uhláku, i když, při troše dobré vůle by se to nacpalo i do mašiny. V kotli je sice závaží, ale jen do poloviny. Spíš je tam problém s jakoukoli kabeláží, mají t skládané opravdu na těsno. Ale tak už je to pojízdné, sice to jen couvá, protože jako správný elektrikář jsem si hned odpálil půlku regulátoru, ale už došel nový.
Teď jsem se trochu zasekl z jezírkem, dvě bouřky mi ho zaplavily bahnem, tak jsem musel opravovat, ale už bych mohl začít pokládat koleje, jak jinak než od tunelu :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod ladiznet » úte 16 čer, 2020 6:27 pm

:wink:
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » úte 16 čer, 2020 7:01 pm

Myslím , že tvému počínání rozumím. Já začal se startsety a od toho se zatím odvíjí celá stavba a systém. O RC uvažuji do budoucna při stavbě Hurvínka. Budu rád když přestavbu mašiny na RC trochu podrobněji popíšeš ať vím jak na to. :wink:
Mojí inspirací byla zahradní železnice Střížov ( Drahanovice u Olomouce ) Musím uznat , že u mě přidělení prostoru na kopci bylo velkým plusem. Stupňovité uspořádání dá celému dílu šmrnc a poezii. Taky to dá více práce ale stojí to za námahu. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » stř 17 čer, 2020 8:24 am

Nu, co se týče přestavby na RC, nevím zda jsem ten nejpovolanější, jsem spíš takový samouk, ale co vím tak napíšu. V zásadě jsou dvě cesty, jedna tzv. šuplíková která využívá toho co doma najdu a druhá, cesta moderních technologií. Já se zatím věnuji té první. V podstatě je potřeba vysílač, nejlépe 2,4 GHz, stačí i jednokanál, ale čím více kanálů, tím více funkcí můžeš ovládat, zvuky, světla, spřáhla, cokoli. Já doma našel 6-ti kanál, páčkový, 4 proporcionální a 2 zap/vyp, takže plánuji k němu dva přijímače a budu ovládat dvě lokomotivy. Přijímač zase tolik kanálů kolik chceš ovládat funkcí. Pak je potřeba regulátor, já používám jednoduchý obousměrný 20A cca 200Kč, ale ono záleží na tom jaký motor máš v lokomotivě a jakou baterií to chceš napájet. Pokud je tam originál, tak ten je tuším na 16V, ale nevím to přesně, a chtěl by jsi ho napájet adekvátním akumulátorem, tak by tam musel být jiný, výkonnější regulátor. Já jsem pro začátek zvolil akumulátor li-ion 7,4 takže mašinka na maximální rychlost neuhání jak splašená, ale to uvidím až v praxi. A také je potřeba hlídat napětí akumulátoru, lepší regulátory ho už mají zabudovaný, já používám tzv. "pípák". Pak je potřeba vymyslet nabíjení akumulátoru. U aut je to jednoduché, shodí se kastle a baterka se vytáhne, u loko by se mi to nelíbilo, takže je potřeba někde vyvést nabíjecí konektor a baterku mít přes přepínač, jedna poloha nabíjení, druhá poloha regulátor.
Já nevím jak moc se tímto tématem zabývá někdo v česku, ale nic jsem nenašel a tak hledám inspiraci v zahraničí, nejlepší co jsem našel je tady: https://riksrailway.blogspot.com/2017/0 ... s-for.html
Tam jsem se také dozvěděl o Deltang systému, ke kterému bych rád časem směřoval, je to v podstatě to stejné jako mám já, ale menší, kompaktnější a lepší, Vysílač je velký asi jako větší krabička od cigaret, zvládá až dvanáct lokomotiv se spoustou funkcí a přijímač je dohromady s regulátorem a dekodérem přídavných funkcí, http://www.deltang.co.uk/trains.htm Tady je ukázka jak to funguje https://www.youtube.com/watch?v=dvPks5HAfpQ
Těchto systémů je samosebou více. No a potom jsou moderní technologie které využívají třeba wifi nebo bluetooth https://arduinorailwaycontrol.com/app_o ... ain-garden , funkce je zde https://www.youtube.com/watch?v=7cYkrXg4m6M
Tak to je asi vše co o tom vím :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » stř 17 čer, 2020 9:08 am

Díky za info o přestavbě. Nechci ti zbytečně plevelit vlákno tak už jen stručně. RC ovládání mě není úplně cizí , protože jsem i letecký modelář ( momentálně neaktivní ). Od vysílače až po motor je vše jasné. Co mě zbývá vyřešit je převodovka. Rád bych něco poskládal doma , protože kupovat hotové pojezdy je komplikace a cenově neúnosné ( pro mě ). No až to bude aktuální tak se ozvu do SZ. :wink:
To ovládání mobilem aplikací Arduino train Garden vypadá docela zajímavě. Zkoušel jsem aplikaci Arduino train Lite na TTéčku a k plné spokojenosti.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod JanoH0e » stř 17 čer, 2020 11:13 am

K Deltangu ti dám radu. Nekupuj ho u Nemcov, z ich obchodov. Najlepšiu skúsenosť mám s http://www.micronradiocontrol.co.uk/rc_model_rail.html . Dobre komunikujú a sú spoľahlivý.Nevýhoda je angličtina. Pre niekoho. Na začiatku si daj pozor, aby si nekúpil prijímač pre Nko. Pozeraj po high voltage, ale aj tam je to delené do 13 V a 18 V a potom podľa prúdoveho zaťaženia od 1,3 po 4 A. A to aj u rovnakého typu. Tak isto si môžeš vybrať spôsob ovládania - možnosť ovládania klasickou vysielačkou, - pákami alebo ovládanie stredovým gombíkom napr. ovládače Deltang. A ďalšie veci. Napr. so Selektrou, bez, pre živú prevádzku t.j. skutočná para atď. Inak Selektra blbne, pokiaľ rýchlo prepínaš lokomotívy. Musíš prepínať pomaly, kým nenaskočí signál, inak sa to mieša. Takže pri objednávaní na to treba dať pozor, akú konfiguráciu si navolíš v objednávke. To isté platí aj pre vysielače. Sú jednoduché - jednorázove, až po "profi" Tx 72. V ponuke majú aj zvukové moduly. Majú aj prijímače a vysielače pre príslušenstvo. Deltang nie je to to naj čo existuje. Sú ešte lepšie systémy, ale väčšinou z USA. Tam je je to najrozvinutejšie. Existujú aj výukové videa na trubke k programovaniu či prevádzke.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » čtv 18 čer, 2020 8:11 am

Děkuji za radu :) Ano, ty stránky znám, znám i ty americké, tam je vše výrazně dražší díky dopravě. Ale, tohle budu realizovat až příští rok. Letos se chci věnovat spíš fyzické stavbě. A protože mi stále nedorazily objednané koleje, hraji si na kameníka, "vyrábím štěrk" a buduji smyčku mezi borovicemi a tunel.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod hopeter » čtv 18 čer, 2020 10:01 am

Štěrku budeš potřebovat docela velké množství tak by se ti vyplatilo si nechat dovézt kupku. Já už spotřeboval cca 2 m3.
Na štěrkování kolejí kupuji štěrk v OBI. Je to nějaká čedičová drť v pytlích po 25 kg . Stojí asi 90 kč /pytel. Zatím jsem spotřeboval tři pytle.
Nezapomeň pod štěrk položit mulčovací plachtu ( tu plastovou pletenou ) , ochrání ti dílo před plevelem a havětí.
Ať se daří , hezky ti to přibejvá. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » čtv 18 čer, 2020 10:22 am

To máš pravdu, mám ale na zahradě spoustu stavební suti a tak trochu uklízím a trochu posiluju :D Ten "lepší" také kupuju v pytlích, kombinuju černý s červeným, asi to není "scale" ale líbí se mi to :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod milan008 » stř 24 čer, 2020 6:10 am

První kolej položena, v tunelu mám zafixovaný betonový obrubník a na něm přes dvě hmoždinky rovnou kolej 120cm, a teď co dál? Trať povede cca 3m a pak bude smyčka, vše je nad úrovní půdy, cca 7cm násep. Zafixovat koleje jen sypaným štěrkem? Mám obavu, že budou cestovat. Nebo je alespoň občas opět přichytit k betonovému podkladu? A dělat mezi kolejemi spáry k vůli teplotní roztažnosti a jak často? Mám vše složené s kusovek.
Děkuji za každou radu :wink:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Skřípov

Příspěvekod nadkachna » stř 24 čer, 2020 6:55 am

Cestovat to na štěrku nebude. Počítej ale s tím, že si to ze začátku může trochu sedat a že se časem ve štěrku místy uchytí plevel, který je třeba vytrhávat, přestříknout roundapem nebo polít horkou vodou :-) Pokud tedy preferuješ vzhled, volně ložených kolejí na štěrku patřičné hloubky (alespoň 15 cm) se rozhodně neboj, pokud je prioritou minimální údržba, betonuj :-) Tepelná roztažnost by se měla projevovat především u dlouhých rovných úseků. Možná je to tím, že téměř výhradně požívám původní plechové spojky a koleje jsem pokládal během horkého léta, ale problémy s dilatací jsem nikdy řešit nemusel.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků