JHMD v géčku

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod Střelec » pon 14 říj, 2019 4:53 pm

Zima se blíží, co takhle postavit sněžnej pluh? Ideálně něco tlačnýho, co se zapřahá před lokomotivu.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » úte 15 říj, 2019 5:49 am

Nějaké pokusy už proběhly. Problém je, že u nás většinou padá sníh kolem nuly (když tedy vůbec napadne), takže i z prašanu se záhy stává těžký mokrý sníh a ani dvě mašiny společně ten pluh neutlačí. Možná by více zaoblený tvar lépe sníh odváděl, ale spíše bych viděl cestu ve sněžné fréze. Tovární však stojí absolutní nesmysl a domácí výroba má aktuálně jiné priority v podobě Balm/ú.
Přílohy
_69A2787.jpg
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod Polabský » úte 15 říj, 2019 6:53 am

S ohledem na výslednici sil, musí mít pluh vrcholový úhel menší než 90°.
Jinak nemůže fungovat
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod Střelec » úte 15 říj, 2019 7:51 am

Z čeho máš pražce? Ještě mě napadlo tryskový odmrazování - zkombinovat na vagónu malej plynovej turistickej vařič s dmychadlem tak, aby šlo teplo od hořáku na koleje. Bude to trochu drahej špás, ale fungovat by to mohlo. Původně jsem měl ale na mysli (tvarově) něco takového: https://www.masinky.cz/produkt/22924-H0 ... /index.htm
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » úte 15 říj, 2019 8:38 am

Polabský: Díky za tip, když letos něco napadne, vyzkouším.
Střelec: Pražce jsou tovární, tedy plast. Myšlenka je to zajímavá a v kontextu jindřichohradeckých lokálek i stylová (svého času tam měli na odklízení sněhu motor ze stíhačky), ale jednodušší je vzít košťátko + případnou námrazu na kolejích či ve výhybkách zlikvidovat rozmrazovačem čelních skel u auta. Pluh mám spíše jako oživení pro děti, tak mu tolik pozornosti nevěnuju :)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 říj, 2019 8:39 am

A proč nepoužít rotační kartáč ? :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » úte 15 říj, 2019 8:45 am

Taky řešení - až bude vše důležité hotové, třeba se pustím do experimentů s odklízením (pokud do té doby v rámci klimatickcýh změn nepřestane v Polabí úplně sněžit :mrgreen: ).
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod hopeter » úte 15 říj, 2019 8:54 am

Já mám na zimu TTéčko doma v teple. :)
Možná , že zkusím projet Géčko i v zimě ale mám obavy , že na pluhování mám moc strmé stoupání. Zbývá tedy koště. Chemii raději ne , protože bych nerad otrávil kytky kolem trati a vodu v jezírkách.
Zkusit na "frézování" řídký tuhý kartáč by mohlo být schůdné a jednoduché řešení. No třeba někdy až dodělám potřebnější věci. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » úte 15 říj, 2019 9:20 am

Určitě zkus, sníh v přiměřeném množství je super a ježdění získává úplně jiný rozměr. Čerstvý prašan stačí pouze vymést, druhý den je potřeba maximálně prostříknout výhybky. Ten rozmrazovač je v zásadě alkohol a pokud ho aplikuješ jen tam, kam je potřeba, okolní květeně nijak neublíží. Koleje je případně možné přejet i škrabkou. U digitálu mě případné možné krátké výpadky vykrývá kondenzátor, ale s trochou péče i analog bude jezdit spolehlivě.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod Brejla » úte 15 říj, 2019 2:24 pm

Polabský píše:S ohledem na výslednici sil, musí mít pluh vrcholový úhel menší než 90°.
Jinak nemůže fungovat
Hezký den.


Pluh musí mít nejen ostrý úhel, ale být tvarovaný i v druhé rovině. Potřebuješ sníh nejdříve odříznout od podložky a začít zvedat a teprve potom ho odhazovat stranou. Inspirace např. zde - https://www.masinky.cz/produkt/22924-H0-Snehovy-pluh-pred-parni-lokomotivu-CSD/index.htm
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » stř 16 říj, 2019 8:25 am

LGB nabízí i takovýto pluh, který si s výše uvdenými skutečnostmi moc hlavu nedělá a dle Drah servisu zvládá sníh až do výše 8 cm. Samozřejmě to ale musí být prašan a vyžaduje to lokomotivu navíc.
Obrázek
https://www.youtube.com/watch?v=j67CUVGYPBU

Jinak existují i propracovanější pluhy viz odkazované s efektivnějším výkonem, např.:
https://www.youtube.com/watch?v=1z7sBBMj0ik

A nakonec nabušená fréza:
https://www.youtube.com/watch?v=aa0p4Ec0Hmc

Ono je třeba si též uvědomit, že od určité výšky sněhové pokrývky už moc nemá smysl plužit, protože vlak pak ve vytvořeném zářezu s ostrou hranou nemusí být kloudně vidět a pak je opět lepší vzít do ruky košťátko a vytvořit s ním pozvolný přechod.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod Brejla » stř 16 říj, 2019 4:13 pm

Ještě jedno trochu drsnější video s úklidem sněhu - https://www.youtube.com/watch?v=J4PM_Wn4j-I
Krásně je na něm vidět, že pluh nejdříve musí odříznout vrstvu sněhu v rovině těsně nad kolejí a zvednout ho. Teprve potom následuje odhození do strany. Podmínkou je taky větší rychlost, aby odhrnovaný sníh měl energii na odlétnutí dále od tratě a nehrnul se za pluhem zpět na koleje. Tento typ je asi jediný, který si poradí s větší vrstvou mokrého nebo mírně zmrzlého sněhu.
Ta výše zmíněná fréze je dle ohlasů na forech vhodná jen na úklid prašanu. V mokrém sněhu si prý vyhladí plochu dle tvaru frézy a končí.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » pát 01 lis, 2019 2:24 pm

Ledy se pomalu začínají hýbat, aneb první náhled projektu Balm/ú.
Přílohy
Bez názvu-1.jpg
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod hopeter » pát 01 lis, 2019 3:42 pm

Jo,jo už mě zamrzlo spodní jezírko a já nestačil vyndat čerpadlo. Snad to ještě povolí...
Práce ve 3D má svoje kouzlo a když je k tomu ještě kde tisknout tak se to modelaří. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: JHMD v géčku

Příspěvekod nadkachna » pát 06 pro, 2019 8:55 am

Balm už získává reálnější podobu a když vše klapne, příští týden by i mohlo dorazit demo na odladění - docela se začínám těšit :)
Přílohy
balmu.jpg
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků