Zahradní železnice Lhota.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » pon 25 říj, 2021 5:18 pm

Pěkné Honzo :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Jozef Milko » pon 25 říj, 2021 6:53 pm

Ahoj Honzo,

pozeral som sa troška dozadu na tvoje príspevky a do oka mi padla pekná stanička "Doní Lhota". Prosím ťa, z akého
materiálu je strecha a ako si robil eternitovú krytinu? Predpokladám, že to bude niečo umelohmotného, ale ja sa v tých
rôznych materiáloch až tak nevyznám. Vyzerá to celkom pekne, tak by som sa chcel nechať poučiť. Dik.
Jozef.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » úte 26 říj, 2021 4:05 pm

Už jsem svoje stavby na ven několikrát popisoval ale nevadí , napíšu znovu.
Všechny ploché díly ( stěny a střecha ) jsou z lehčeného PVC ( používá se v reklamě ). Stěny mají tlouštku 5 mm a střecha 3 mm. Eternit je znázorněný rýhama , používám úzký šroubovák. Dělal jsem i bobrovky ale na to jsem si udělal z trubky přípravek a jednotlivě vyťukával rýhy do tvaru "U". Na lepení používám speciální lepidlo Acryfix nebo na menší díly vteřiňák.
Okna , dveře a okapy jsou z 3D tiskárny ( materiál PETG ). Krovy mám z modelářských nosníků 6x6 mm a natřené luxolem.
PVC desky prodávají bílé a lakuji je nejdříve stříkacím tmelem a navrch barvou Dupli-color. Obojí je ve sprejích. Poslední vrstvu barvy stříkám ze vzdálenosti cca 60 cm aby barva dopadala zavadlá a vytvořila matný povrch.
Budovu zastávky jsem opravoval po cca třech letech a nátěr zdí je původní. Oprava byla kvůli chybě , když jsem nalepil díly střechy na nalakované nosníky. Plochy pro lepení musí zůstat bez nátěru jinak střídání tepla a zimy střechu zkroutí a utrhne i s barvou.
Tož to je snad všechno a žádná věda to není. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Jozef Milko » úte 26 říj, 2021 8:18 pm

Vďaka Honza, musím niekedy vyskúšať tvoj postup, najskôr na niečom menšom - asi to bude nejaká kôlňa s eternitovou
strechou ako prístavba k domu. Mne tie strechy vychádzajú v mierke 1/13 dosť veľké, aj keď je pravda, že sa to niekedy snažím
uhrať na niečo medzi 1/14 - 1/15, ale aj tak. Používal som aj dubové nosníky na krov a potom 4mm preglejku. Čo mám
dve 4-ročné budovy, tak strechy zatiaľ držia. (Lepidlo Pattex waterproof D3 zatiaľ nesklamalo).
Ešte raz dík.
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 22 pro, 2021 8:10 pm

Dnes kolejiště pokryl hezký prašan tak mě to nedalo abych nevyjel...

15.jpeg
7.jpeg
6.jpeg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » čtv 23 pro, 2021 6:47 am

Paráda Honzo. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » čtv 23 pro, 2021 9:08 am

Hezké záběry a sněhu tak akorát pro dotvoření zimní atmosféry :-)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 03 dub, 2022 2:21 pm

Tak nazdar zahradníci po zimě. :) Jarní sluníčko mě už vytáhlo a začal s nějakou tou úpravičkou.
Zrušil jsem okruh původní první etapy a nahradil ho trianglem. Výhybku odbočky jsem posunul o kus dál a upravil tím volnou trať. Dále bude pokračování v hlavní stanici. Zmizí křižovatka a jedna kolejová spojka. Přibude kusá kolej pro výtopnu. Bohužel tento víkend se to zase pokazilo a šroubovat M2 matičky a šroubky v té zimě jsem vzdal. :(

"letecký" pohled z ladění kolejiva.
IMG_20220329_174340.jpg

Tady mě to vyhnalo , pokračování až se oteplí...
IMG_20220329_172433.jpg

Tohle by měl být cíl...
kolejiště6.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Zlámalík » ned 03 dub, 2022 7:30 pm

hopeter píše:Tak nazdar zahradníci po zimě. :) Jarní sluníčko mě už vytáhlo a začal s nějakou tou úpravičkou.

To jsi dobrej, u nás ležely včera večer 3 cm sněhu a roztálo to až kolem poledne... Dobrý motaliště, snad ti jaro dovolí to výrazně ozelenit :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod milan008 » pon 04 dub, 2022 8:32 am

Já ještě letos svou železnici ani neviděl :cry:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » pon 04 dub, 2022 4:41 pm

No já se nechal vytáhnout z kraje týdne a pak se zase ochladilo. :(
Stačil jsem jenom položit kousek kolejí a vyčistit vodní hospodářství.Zeleně už je tam celkem dost ale je to nenasytná žumpa. Navíc skalničkám několik let trvá než se rozjedou a stromky trápím "ala bonzai". Ještě tak pět až deset let a bude snad z kamenolomu skalka. Ještě ,že jsem zachoval několik keřů a stromků z původního "lesoparku" :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod HonzaM » ned 10 dub, 2022 9:26 am

Čím přestavuješ výhybky? Motorické přestavníky, elektromagnety, serva? Asi jsi to tady už někdy psal, ale v množství příspěvků se to těžko hledá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 10 dub, 2022 4:08 pm

Začal jsem origo přestavníky Piko a LGB v analogu na přepínače v pultu. Pak jsem začal používat mašiny na baterie a dálkově řízené. A protože jsem od přírody lenoch tak než bych rozbaloval řídící pulty začal jsem výhybky přestavovat ručně klackem a některé ( ve smyčkách ) si staví mašina sama říznutím. Do budoucna bych chtěl pořídit dekodéry a stavět výhybky DCC přes tablet.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 10 dub, 2022 4:46 pm

IMG_20220410_183411.jpg

Sice jsem u toho pořádně vymrznul a zmoknul ale koleje jsou položené. Prostě teplo už asi nebude a když tak zase moc... :(
Zbývá poslední úsek do výtopny ale tam musím připravit zedničinu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » sob 16 dub, 2022 4:10 pm

Zednická příprava pro výtopnu je hotová.Bohužel nestačil štěrk tak pokračování až po velikonocích.
IMG_20220416_170628.jpg

Nové tratě zaštěrkovány a provedeny zkušební jízdy.
IMG_20220416_170712.jpg

Jenom to počasí je pořád zimní... :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků