Zahradní železnice Lhota.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » stř 05 čer, 2019 5:57 am

Tak ono to tvé kolejiště by v DCC jistě utáhla i stará dobrá kostka od Roca s Multimousem, což je v bazarových cenách taky těch 1 500 Kč (s velkou Z21 pak lze bez problému provozovat i dvoumotorovky). Horší už je to se zvukovými dekodéry, kde se pod 4 500 Kč nedostaneš. Samozřejmě oproti analogovému zvukovému modulu je to jiný vesmír, stejně jako kvalitou zvuku, která je díky rozměrům a výkonu oproti domácím měřítkům úplně jinde Přitom v případě Zima není problém využít i zvuky od Jacka. V případě párovek je pak potřeba přihlédnout i k možnosti využití kouřového generátoru - ten je na analogu prakticky nepoužitelný (a u RC by asi výrazně krátil kapacitu akumulátoru). Naopak výhybkové dekodéry se dají vyřešit za pár drobných u DCCdoma.cz (typ určený pro přestavníky Peco). Takže těch 20 tisíc je trochu nadsazená úvaha od stolu, reálně se dá digitalizovat o poznání levněji. Ale samozřejmě na to je vždycky čas a zatím ti jistě dělá plno radosti i jednoduchý analog.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod MiG » stř 05 čer, 2019 7:15 am

nadkachna píše: V případě párovek je pak potřeba přihlédnout i k možnosti využití kouřového generátoru - ten je na analogu prakticky nepoužitelný (a u RC by asi výrazně krátil kapacitu akumulátoru).

Akumulátory není možno nabíjet z kolejí?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod D » stř 05 čer, 2019 7:24 am

Vlak ovládaný pomocí RC může být napájený nebo nabíjený z kolejí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 05 čer, 2019 7:46 am

Zatím mám tři mašiny ze startsetů , všechny se zvukem. Určitě je spousta možností jak zlevnit za centrálu použitím levnější pro domácí provoz ( z21,Nano-x,DR5000 ) i za dekodéry příslušenství ale pořád je poměrně drahé DCC a ozvučení do mašiny.
Momentálně mám základ kolejiště schopný provozu a další investice bude rozšíření o odbočku a koncové nádraží s vlečkou. Tahle investice bude vidět a potěší víc než digitalizace.
Jak jsem psal níže , neodsuzuji DCC ale momentálně jsou priority jinde a startsetová technika sice uspokojí ale nenadchne. Ovšem pro nadchnutí musí být i zdroje měny... :(
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 05 čer, 2019 7:50 am

Ještě jedna perlička : V sobotu u nás jezdila pára ( 310.135 ) a v neděli když jsem jezdil já na zahrádce tak sousedi vyhlíželi z oken jestli ta skutečná nejede i v neděli. :D Tak ten analogový zvuk zas nebude tak nejhorší. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod fulda » stř 05 čer, 2019 10:00 am

MiG píše:
nadkachna píše: V případě párovek je pak potřeba přihlédnout i k možnosti využití kouřového generátoru - ten je na analogu prakticky nepoužitelný (a u RC by asi výrazně krátil kapacitu akumulátoru).

Akumulátory není možno nabíjet z kolejí?

Vlak není možné napájet z kolejí?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod MiG » stř 05 čer, 2019 10:36 am

fulda píše:
MiG píše:
nadkachna píše: V případě párovek je pak potřeba přihlédnout i k možnosti využití kouřového generátoru - ten je na analogu prakticky nepoužitelný (a u RC by asi výrazně krátil kapacitu akumulátoru).

Akumulátory není možno nabíjet z kolejí?

Vlak není možné napájet z kolejí?

Bez akumulace?
To záleží na tom, jak zvládá používaný přijimač a dekodér povelů krátkodobé výpadky.
Určitě to jde udělat tak, aby zvládal.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod fulda » stř 05 čer, 2019 12:26 pm

MiG píše:
fulda píše:
MiG píše:Akumulátory není možno nabíjet z kolejí?
Vlak není možné napájet z kolejí?
Bez akumulace?
Po pravdě - Géčko je tak velké, že tam je velikost zařízení pro akumulaci naprosto zanedbatelná a normální produkty určené pro vláčky na sobě nějaký ten kondík mají.

Spíš jsem myslel, že se zeptáš co s rekuperací :)

Jinak je to takové plané čtení - pokud nevíš, jestli je to dané Géčko 12V nebo 24V, je dost blbost mluvit o tom, jestli se na to dá použít roco kostka s myší.
Taky kdo nikdy nepoužíval Géčko, tak neví, co to obnáší běhat nasazovat mašinku s kabelovým ovladačem a tak. Ale hlavně že víme, že je to drahé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » stř 05 čer, 2019 1:16 pm

Fulda: Roco kostka se s malou jednomotorovou lokomotivou rozhodně použít dá - sám jsem tak nějaký čas spokojeně jezdil. Tak jako se dá pro malou géčkovou mašinu použít hánulkový dekodér Zimo MX645 za poloviční cenu velkého zahradnického. Použití obého je jen otázkou znalosti ohmova zákona a parametrů jednotlivých komponentů. Kompletní digitalizace malého kolejiště s jednou ozvučenou mašinou tak cenově může vyjít stejně jako v TT. Kabel u MM pak obnáší úplně stejné běhání jako v případě analogového ovladače ze startsetu. Hopeter v tom každopádně má v danou chvíli jasno a asi není úplně nutné to tady dál na toto téma plevelit.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 05 čer, 2019 6:23 pm

Pánové pokud bude diskuze o možnostech komponentů a ověřené informace tak to za plevel nepovažuji a naopak uvítám příspěvky. V DCC jsem téměř laik ale i tak si základní informace odfiltruji a vyberu podstatné. Provoz na zahrádce bude ještě nějakou dobu analog jak jsem psal výše. Jinak napětí výstupu trafa Géčka je 18V od LGB a 22V od Pika ( dle popisu ) Na měření skutečných hodnot jako odběr mašin a napětí z regulátorů , napětí a odběry přestavníků a dalšího příslušenství se chystám až dokončím ovládací pult. Momentálně vyřezávám do elektroinstalační krabice díry pro přepínače a konektory. No a ještě musím svařit a natřít stojan , zapojit vodiče , namontovat přestavníky , atakdále ... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 12 čer, 2019 8:41 pm

IMG_20190610_204016.jpg

V tomhle vedru je nejlépe u vody... Spodní nádrž přečerpávačky Lhota je hotová a voda teče. Zbytek už je na vegetaci. :wink:

Lesík se chytnul dobře , i zajíc z něho kouká... :D

IMG_20190610_204122.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod rawen » stř 12 čer, 2019 8:51 pm

K tomu lesíku si neodpustím varování: Zaštipovat! (Stříhat, vykopat, nahradit letničkami.)
Já mám na místě někdejších kolejí souvislý zapojený porost výšky přesahující 3m. :shock:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » čtv 13 čer, 2019 8:36 am

S "mučením" stromků je počítáno. Letos už dostali jarní střih a další bude následovat. Podrost jsou skalničky v režii manželky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » sob 15 čer, 2019 2:28 pm

IMG_20190615_152123.jpg

Poslední most usazen. :) Více foto na rajčeti https://hopeter.rajce.idnes.cz/Zahradni_zeleznice_Lhota_2019. :wink:
V pilířích je přes 100 kusů kostek vlastnoručně nařezaných z pískovce. Teď když už mám přípravek na flexu tak to jde docela od ruky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » sob 15 čer, 2019 3:16 pm

Nádhera Honzo :-) Asi si udělám výlet do Č.K. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník