Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » stř 27 čer, 2018 9:52 am

pokud chceš modelařit, tak se podívej třeba k panu Vítovskému, ten si dělá cihly tak, že nařeže staré tašky a pak je lepí cementovým lepidlem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » stř 27 čer, 2018 11:47 am

On i ten mnou popsaný postup není úplná láce - např. u té remízy jsem v tom za materiál za dvojku, ale je to zas velká stavba a pořád lepší než pouhé základy :-) Pokud má někdo možnost přístupu ke zbytkům, ať už na stavbě či v grafickém studiu, dá se ještě určitě lecos ušetřit. Ten 3D tisk z písku zní zajímavě, ale využití bych viděl max. na nějakou boží muku či jinou drobnost. Už jen proto, že bych přišel o tu radost z tvorby, která má v tomto měřítku úplně jiné kouzlo a specifika, než klasická stavebnice na domácí kolejiště.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 12 črc, 2018 9:09 am

Už došlo na vlastní návrh kolejiště G Piko. Chtěl bych se zeptat na zkušenosti s roztečí kolejí ve stanici. Mám použít základní rozteč 160 mm nebo raději rozšířenou na 240 mm ?
Jedná se o stanici dvě dopravní koleje a jedna kusá manipulační skládková nebo remíza. Nástupiště bude na opačné straně od kusé a mezi kolejemi. Výhybky budou WRR1 a WLR1.
Zatím nemám žádné vozidlo abych si to okouknul v reálu. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 25 črc, 2018 8:51 am

Ještě bych zde zkusil dotaz na digitalizaci zahradní železnice. Může se někdo podělit o zkušenosti jak levně pořídit digitál na géčko ? Jde mě pouze o řízení a zvuk dvou maximálně tří lokomotiv. Příslušenství bude určitě analog. Massoth a podobné je pro mě cenově nedostupné...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » stř 25 črc, 2018 9:15 am

Mohu jen tak of boku konstatovat, že jsem spolupracoval s několika lidma, kteří si modifikovali NanoX pro provoz na zahradě (20V/4A). To funguje celkem bez problémů.

Pro zahradu je docela dobré uvažovat o bezdrátových ovladačích. Otázka je, jestli použít telefon/tablet nebo třeba XWL? Protože chodit po zahradě s drátem za zády je opravdu protivné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod zdeno » stř 25 črc, 2018 10:53 am

fulda píše: pro provoz na zahradě (20V/4A). To funguje celkem bez problémů.

Proto se asi oplati delat boostre bez stabilizace a jaky si pripojite zdroj, takove napeti tam mate.
Ja tak delam Vedzesy, zdroje jsou jen externi.
Proste si tam da kazdy spinany zdroj s napetim, jake potrebuje a je vymalovane. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 25 črc, 2018 11:41 am

Zeptám se asi trochu blbě. V TTéčku mám z21+multimaus a k tomu dekodéry v mašinách. Na zahradu je vlastně systém stejný ale jde o nutnost větší proudové a napěťové zátěže. Cestou by tedy mohlo být NanoX upravená na 4A/20V+multimaus. Necítím se zdatný pro úpravu hotového výrobku a tak bych potřeboval vědět jestli je možná úprava NanoX na zakázku a případně cena ( nákup již upravené centrály ). Bezdrát není pro mě nezbytný, protože ovládání bude stejně z jednoho místa a kolejiště není moc veliké ( 7x3,5 m ).
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod rawen » stř 25 črc, 2018 12:02 pm

hopeter píše:Ještě bych zde zkusil dotaz na digitalizaci zahradní železnice. Může se někdo podělit o zkušenosti jak levně pořídit digitál na géčko ? Jde mě pouze o řízení a zvuk dvou maximálně tří lokomotiv. Příslušenství bude určitě analog. Massoth a podobné je pro mě cenově nedostupné...

Použití RC po vzoru párařů tě neláká? Samozřejmě bys musel vozit baterie, ale na ty je na zahradě místa dost a i jejich váha je kladem.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » stř 25 črc, 2018 1:33 pm

hopeter píše:Zeptám se asi trochu blbě. V TTéčku mám z21+multimaus a k tomu dekodéry v mašinách. Na zahradu je vlastně systém stejný ale jde o nutnost větší proudové a napěťové zátěže. Cestou by tedy mohlo být NanoX upravená na 4A/20V+multimaus.
Ano, to je cesta. Pokud již máš MM, tak je to opravdu jednoduchá cesta.

Druhá možná cesta je postavit si jen vhodný booster a připojovat k němu tu z21, ale úspora nebude velká a přenášení centrály bude protivné.

hopeter píše:Necítím se zdatný pro úpravu hotového výrobku a tak bych potřeboval vědět jestli je možná úprava NanoX na zakázku a případně cena ( nákup již upravené centrály ). Bezdrát není pro mě nezbytný, protože ovládání bude stejně z jednoho místa a kolejiště není moc veliké ( 7x3,5 m ).
Různých upravovačů je tady dost. Pokud nikoho neseženeš (stačí děti z místního elektro kroužku), tak ti nějak pomohu. Tvůj Kostelec je pro mne opravdu velmi daleko, tak se budu snažit o nějaké korespondenční řešení.

Pro začátek se podívej, jaké máš provozní napětí lokomotiv a dekodérů, moc se v tom neorientuji a co si tak matně pamatuji, tak je v tom dost bor.. nejednotnost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 25 črc, 2018 6:27 pm

Fuldo díky moc. Až nadejde čas tak se ozvu. Zatím se vrtám v hlíně a první startset snad dodají soudruzi z německa až se vrátí z dovolené mému ešopu aby ten mohl poslat vše objednané...
K multimausu mám taky černou kostku. Jelikož MM je centrálou a kostka zesilovač nebyla by cesta posílením té kostky ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » čtv 26 črc, 2018 6:32 am

Pro začátek by ti pohodlně mohla postačit i ta tvá z21. Záleží jen na tom, kolik bude lokomotiva a dekodér požadovat proudu při nižším napětí, které oproti plnohodnotným zahradním systémům z21 dává. Já používám dekodéry od Zima - ve Steinzce mám hánulkový MX645 a ta mi na velkém okruhu bez problému šlapala i s Lenz Compact. S "velkým" dekodérem MX695 v Účku už při větší zátěži byl trochu problém, tak jsem nakonec šel do kombinace bazarové centrály LGB MZSIII a bezdrátového Massoth Navigatoru, kde už mám s 22 volty a 5 ampérami dostatečnou rezervu. Kolik papká BR80 s PIKO 36121 jsem nikde nenašel, ale tipnul bych si, že problém by si s ní mít neměl. Ideální by pro tebe samozřejmě byla velká Z21, která se mezi zahradníky začíná ve větším množství ukazovat, ale i s tou malou můžeš za pár korun využít zmiňované bezdrátové ovládání. Je to nejen pohodlnější pro samotné řízení, ale hlavně ti to umožňuje mít centrálu schovanou mimo dosah povětrnostních vlivů, takže náhlý déšť tě pak nemusí nijak stresovat a pokud to máš schované někde napevno, odpadá i otravná instalace.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » čtv 26 črc, 2018 7:01 am

hopeter píše:K multimausu mám taky černou kostku. Jelikož MM je centrálou a kostka zesilovač nebyla by cesta posílením té kostky ?
Pro mne by byla cesta nahrazení kostky jiným zesilovačem, ale nevím, jestli tahle cesta nebude složitější než postavit NanoX.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 26 črc, 2018 9:48 am

Ze zatím načerpaných informací se mě jeví nejlépe NanoX + úprava na 4A + zdroj + trafo + multimaus.
Laborovat s externím zesilovačem není nic pro mě.
Cesta RC ovládáním by se mě sice líbila ale zatím nevím jak vyřešit zvuk. Zvuková parní lokomotiva s věrným zvukem je můj základní požadavek na zahradní železnici. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » čtv 26 črc, 2018 10:21 am

hopeter píše:Cesta RC ovládáním by se mě sice líbila ale zatím nevím jak vyřešit zvuk. Zvuková parní lokomotiva s věrným zvukem je můj základní požadavek na zahradní železnici. :wink:

Zvukovou kartou. Riešenie je to isté ako u DCC. Ale najlepšia je živa, skutočná para. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » čtv 26 črc, 2018 10:54 am

Přesně tak, zvuk pro RC problém není, v zásadě je to totožné s DCC. Pokud ti ale jde o věrnost zvuku, je otázkou kvalita a množství nahrávek jednotlivých lokomotiv dostupných pro dané karty a pak samozřejmě i dostatek místa pro kvalitní reproduktor. V kombinaci s nutností sebou tahat akumulátor - no nevím, ono zas tolik místa v těch mašinách (hlavně parních) není a vozit to ve vagonu bez možnosti odpojení je zbytečně zpátečnické a diskomfortní. Samozřejmě někomu, kdo už vlastní nějakou lepší RC soupravu a nechce investovat do něčeho dalšího, to pak zas tak vadit nemusí.
Nejprve si zjisti, kolik ti ty plánované lokomotivy budou odebírat a až podle toho bych pak řešil výběr centrály. Dost možná se do těch 3A černé kostky vejdeš (s tou Startkou nejspíš určitě) a nemusíš na začátku nic řešit.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků