Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod vvitty » čtv 14 čer, 2018 5:38 pm

Ano, rady stran množství šneků jistě půjde odfiltrovat :-) To nic, jen mě to tak napadlo když jsem viděl kde bydlíte a vzpoměl si na květnový výlet na Broďák. Nechali jsme tam s dcerkou hrst drobných :lol:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod SettO » pát 22 čer, 2018 4:11 pm

Dobrý den, ahoj,
dotaz na hopeter: v příspěvku 12.6. máš info, že start set od Pika je v 1:22,5, prosím Tě, je to opravdu tak? Já ten údaj o měřítku nemůžu na pikáckých stránkách najít.
Podobně pak stavby, v katalogu je uvedeno G a 1. Kolik je ale to G tam nevidím...
Dík.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pát 22 čer, 2018 5:15 pm

Europské Piko je skutočne velikosť II. Teda rozchod 64 mm. Len je "prerozchodované" na IIm. Je to kvôli koľajivu LGB, ktoré je väčšinové u záhradníkov a aby bola možnosť prevádzkovať na 45 mm. Predávajú sa aj lokomotívy a vozne na rozchod 64 mm, ale to je viac menej na objednávku. Sériovo je to na 45 mm.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod SettO » pát 22 čer, 2018 8:03 pm

Jano, já nevím..Zkusmo jsem si vydělil délky u BR 24, 95, 64 a 132 a vše mi vyšlo okolo 1:26, u 132 1:29. Pak jsem ještě našel (přeci jen) na webovkách odkaz na "modely na přání" a tam je 1:24 a na jiném místě 1:25. Odkud máš, prosím Tě, Tvé informace? Dík.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pát 22 čer, 2018 8:20 pm

Z diskusii od Nemcov - http://www.buntbahn.de/modellbau/. Dĺžky ti nesedia asi preto, že sa počítajú s LGB spriahlom. Takže to bude asi tích 1:24, 1:25. Čo je k podivnosti 1:22,5 asi kompromis.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod SettO » pát 22 čer, 2018 8:34 pm

Dík za info. Ještě jsem porovnal podobné=stejné typy vozů u Piko a LGB, a ty Piko jsou vždy kratší, o 30-100mm. To by odpovídalo tomu, že LGB drží 1:22,5 a Piko 1: 25-27.
Každopádně je to guláš... A co pak stavby Piko a LGB, Pola,...?
Zdravím..
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pát 22 čer, 2018 9:14 pm

V týchto veľkostiach je to guláš vždy. Ak kúpiš vagón v 0, môžeš ho kúpiť vo veľkosti 1:43,45,48,50. Ako to ktorému výrobcovi vyhovuje, resp. aká je tradícia je ho trhu. Takže je to zbytočne riešiť. O stavbách neviem nič, okrem toho, že v merítku G, nech už to znamená čokoľvek je asi ďalších 10 výrobcov minimálne. :D Ale pretože si človek môže kúpiť G tehly, maltu atď. a postaviť si dom podľa predstáv, tiež by som to nejak neriešil. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod SettO » sob 23 čer, 2018 4:43 am

Jasně, ahoj, dík za reakci, zdravím...
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pon 25 čer, 2018 11:18 am

Co se týká měřítka G tak jsem vycházel z údajů prodejců. Většinou udávají G = 1:22,5. Po hledání v normách jsem zjistil docela zajímavou "bramboračku". Jelikož zahradní železnice je více hračka než model tak počkám až dorazí objednaný startset, přibližně přeměřím lokomotivu a vagony , porovnám se skutečností a z toho budu vycházet pro stavby a další vybavení kolejiště. Asi tak nějak selsky a jednoduše... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Rtep » pon 25 čer, 2018 3:20 pm

Pěkný večer

totiž o velikosti G se dosti často říká že je to Gumové měřítko :D :roll:
Jednoduše optimální řešení je, aby to pasovalo na oko. :lol:
Pěkný večer
Petr
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 26 čer, 2018 5:59 am

Jednu novou budovu jsem právě o víkendu dokončil, tak to sem přihodím pro případnou inspiraci. Základní rozměry přepočítány 1:22,5, zbytek podle citu.
Přílohy
DSC_5043 kopie.jpg
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » úte 26 čer, 2018 7:50 am

Hezká výtopna. :) Můžeš pro inspiraci napsat stručný popis výroby ? Zajímají mě hlavně použité materiály ,lepidla a barvy aby to vydrželo venku přes léto ( na zimu plánuju uložení do sucha )
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 26 čer, 2018 11:38 am

Stěny jsou ze styroduru, lepené montážním lepidlem 49A, natřené omítkovou barvou. Krovy z dřevěnýn latí, střecha a vrata jsou z pěněného PVC (Forex, Foamalux), kde reliéf je vytvořen hranou šroubováku - barveno kombinací základovky, barvy ve spreji a mat. laku. Okna jsou z dřevěných latěk - plast nebyl po ruce, ale zatím drží a časem možná vyměním za plastová.
Uklízet zahradní dráhu na zimu kvůli obavám z vlhkosti je nesmysl. Bez větších problému to funguje i na sněhové pokrývce a naopak to má možná ještě větší kouzlo, než ježdění v létě. Výše uvedený postup jsem aplikoval na první budovy už před více jak třemi lety a bez známek zásadního opotřebení přežily 40stupňová vedra, přívalové deště i mínus 20. Naopak mám ve dvou budovách bezpečně schovaný výhybkový dekodér.
Hezké jsou i stavby z pískovcových kostek – viz http://www.asymodel.cz. Mám od nich tunelové portály a ocelový most a je to celkem zajímavá forma stavby s výborným finálním vzhledem.
Přílohy
_69A2078 kopie.jpg
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod KamilN » stř 27 čer, 2018 7:14 am

U nás v práci teď zkoušíme technologii 3D tisku z písku. Dělají to u nás asi 2 firmy. Snad to nikdo nebude brát jako nějakou reklamu: http://www.modelarna-liaz.cz/technologi ... isk-pisku/ a druhá https://www.3dtiskarna.cz/materialy/pisek/
Dělali jsme z toho spodek pro hradlo cca 20x40x20cm a myslím že to bylo nějak kolem 4000,- Vypadá to velmi dobře, něčím to napouští, takže je to pevné jak skála a odolné. Dá se to lakovat, stříkat a má to takovou přirozenou strukturu kamene. Když se to nastříká tak je struktura jemnější. Určitě to není na všechno, ale na kamenné stavby, nebo na stavby z hrubých cihel je to fajn. Jenom se to musí vymodelovat ve 3D.
Pak je taky velmi dobře použitelná technologie 3D tisku plastů od HP (Multi Jet Fusion). Narozdíl od FDM nejsou tak vidět vrstvy a má to prakticky stejnou pevnost ve všech osách. Dá se to nechat udělat na zakázku, pár jich je už i u nás. Prodává to 3Dees a nabízí i tisk na zakázku. My tiskneme na Materialise. Ale možná ji časem budeme mít, tak pak bude možná nabídka volné kapacity.
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 27 čer, 2018 9:26 am

Díky za popis stavby. Zkusím se s tím taky nějak popasovat. Odkazy na stavby z pískovcových kvádříků a 3D tisky jsou sice hezké ale poklad jsem při kopání základů opravdu nenašel... :?
Moje snaha je koupit jen to nejnutnější jako třeba koleje , výhybky a základní vozidlový park. Vše ostatní už by měla být modelařina svépomocí. :wink:
Moc mě potěší když se někdo podělí o plány a postupy staveb budov , mostů , vozidel apod. Díky
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků