Vláčky za hubičku

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Vláčky za hubičku

Příspěvekod omachy » sob 01 říj, 2022 1:17 pm

Obrázek
Vážení přátelé,

asi před pěti lety jsem si ze zvědavosti pořídil první 3D tiskárnu a pustil se do ne zcela ujasněného projektu - vyrobit si vlastní vláčky a kolejiště. Částečnou inspirací byly Lego-vláčky, u kterých je lokomotiva napájena bateriemi a řízena pomocí infrared technologie.
Mým cílem bylo tisknout si vše včetně vagonů,kolejí a výhybek a umožnit plné dálkové ovládání a nakonec dosáhnout autonomního provozu více souprav.
To znamenalo vyvinout vlastní software pro řízení vlaků a kolejiště.
. Obrázek
Technické řešení
- Jádrem je aplikace na serveru, která řídí stav celého kolejiště, komunikuje s lokomotivami a 'sleduje' jejich polohu.
- V každé lokomotivě je procesor s wifi modulem (ESP), který podle příkazů ze serveru řídí motory, světla, případně zvuky. V lokomotivě je snímač RFID značek,
které jsou umístěny v kolejišti. Přejetí značky se odesílá na server. Každá lokomotiva má svoji IP adresu. Takže server dostává informaci, kde a která lokomotiva přejela značku.

- K ovládání serv (výhybky,návěstidla,závory) je také použit wifi modul (ESP32).Jeden modul ovládá až 16 výhybek v nejbližším okolí.
- K řízení lokomotiv a sledování stavu kolejiště je vytvořena webová aplikace provozovatelná na libovolném mobilním zařízení (tablet či mobil) či PC.
- Provoz lze řídit v manuálním režimu, kde nastavení cesty (výhybek,návěstidel) a ovládání lokomotivy je zcela v rukou uživatele. Počet souběžně řízených souprav je omezen počtem a schopností ‘strojvůdců’.
- Druhým režimem je autonomní provoz, který podle připravených 'scénářů' řídí více souprav současně. Bezkolizní provoz zajišťuje server.


Začínal jsem prakticky s nulovými zkušenostmi v oblasti 3D tisku, elektroniky i železničního modelářství. Jsem profesí programátor (dnes v penzi), a tak mojí hlavní ambicí bylo naprogramování autonomního provozu. Neměl jsem žádný přesný plán a veškerý vývoj probíhal metodou pokus/omyl. První rok jsem strávil hledáním a ověřováním všech možných technologií.
Největším oříškem bylo snímání polohy lokomotivy. Po té, co jsem vyzkoušel (a zavrhl) různé optické i magnetické snímače jsem se rozhodl pro technologii RFID.
To bylo nakonec správné rozhodnutí, ale trvalo mi další rok, než jsem vybral a odzkoušel správnou variantu z hlediska rozměrů snímače a spolehlivosti čtení značek i při vyšší rychlosti pohybu lokomotivy.
Většinu součástek jsem objednával na Aliexpresu. Dodací lhůtou byla dána rychlost mého vývojového cyklu, kdy rozpoznání správné či slepé větve trvalo minimálně měsíc. (Dnes jsem slušně zásoben mnoha různými díly RFID technologií.) Takto podobně to bylo s každým funkčním prvkem kolejiště.
Dalšími nakupovanými díly byla magnetická spřáhla od Lego-vláčků a také Lego-pohony, které jsem používal pro čtyřosé lokomotivy. Tím bylo dáno měřítko cca 1:35 (rozchod lego kolejí je 40mm). Rozměry lokomotivy jsou dostatečné na umístění elektroniky (WIFI modul + RFID snímač) a napájecích akumulátorů. Nejsem zrovna superzdatný modelář a výsledné modely jsou spíše polomakety reálných (i vymyšlených) předloh, bez dodržení přesného měřítka. Musel jsem dělat kompromisy v rozměrech (většinou jsem zkracoval délku). Ale nebylo mým cílem dosáhnout dokonalé modelovosti. Šlo mi hlavně o to, jestli vůbec něco takového dokáži. Vedlejším cílem bylo přitáhnout vnoučata k technice, protože si myslím,že současná civilizace potřebuje lidi spíše technického zaměření. Pohříchu jsem obdařen většinou přeslicemi (aniž bych chtěl být nějak genderove předpojatý), tak uvidím až trochu povyrostou.
Obrázek
Železniční modelářství naštěstí poskytuje bohatý prostor pro kreativitu (od malování domečku, tvorbu krajiny, přes elektroniku až po programování). Ne nadarmo se říká, že zdatný modelář je kompilátem tisíců řemesel (to není z mé hlavy, to jsem vyčetl zde na fóru).

Obrázek

Dnes, mohu říci, že lze vyrobit celé kolejiště téměř vlastnoručně a s minimálními náklady. Nepočítal jsem to přesně, ale odhad celého kolejiště + 5 lokomotiv je 10-15 tisíc. A to minimálně 20% padlo na slepé uličky.
Výhodou použité technologie jsou snadné změny v návrhu kolejiště, např. vytvoření nového úseku pouhým položením dalších RFID značek a úpravou dat v programu bez žádného drátování v kolejišti či předělávání ovládacího panelu.
Výhodou je také napájení lokomotivy vezeným zdrojem. Není třeba řešit problémy s čistotou sběračů a vodivostí kolejiva. Výdrž akumulátorů je cca na 2-3h ježdění.
Nevýhodou tohoto měřítka je velká spotřeba prostoru. Zabral jsem na to půdu. Zateplil, vybavil střešními okny a klimatizací.
Kdybych dnes začínal znovu, tak bych se pustil do menšího měřítka. Dnešní ESP moduly, RFID snímače i akumulátory jsou rozměrově menší a asi by se vešly i do 1:45 (scale ‘0’).
Pokud mi dovolíte jistý ‘product placement’, tak většinu dílů jsem vytiskl na tiskárně ‘Průša MK3S’. Jsem s ní spokojen, je to takový spolehlivý pracant. Na rozdíl od mé první tiskárny z Číny, se kterou byla práce jak s opruzeným kojencem (neustálé seřizování a přemlouvání k tisku).

Obrázky a videa na Rajčeti https://omach3d.rajce.idnes.cz/Vlaky3D/
Poznámka:
Je to můj úplně první příspěvek do fóra .Přiznám se, že ani nevím do které rubriky svůj příspěvek zařadit. Zda ‘Modely velkých měřítek’, ‘3D tisk’ , ‘Software’ či ‘Rozestavěno’. Prosím adminy o případné přeřazení.
omachy
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 19 čer, 2017 8:01 am

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod cipisekmp » sob 01 říj, 2022 3:36 pm

Dobry den.
Za me, machrovina. At se dari a dale to vsechny zucastnene bavi.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod michal.kubista » sob 01 říj, 2022 4:03 pm

Tak to smekám klobouk. Moc pěkná práce, jak 3D, tak s elektronikou i SW.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod hank » sob 01 říj, 2022 4:17 pm

Já myslím, že to má obchodní potenciál. Přiejmenším bych si to nechal chránit jako užitný vzor.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod Kavka_ » sob 01 říj, 2022 9:29 pm

Tak tohle je naprosto úžasné. Od nápadu, důvodu, k provedení, ale i včetně modelovosti, vlastně i layoutu - naprosto parádní. Modely skvěle provedené, a vlastně neskutečně roztomilé.
Hluboce smekám a díky za prezentaci.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod Ivan » ned 02 říj, 2022 8:47 am

Také se připojuji ke gratulaci ke svělému modelu. To, že to není zcela detailní, je úplně jedno. Jako celek to působí parádně a HLAVNĚ, céle jsi to vyvinul sám, včetně ovládání! Věřím, že je s kolejištěm spousta zábavy, a to nejen pro děti. Pro mne naprosto nepochopitelné :D. edit: koukám, že smysl této věty může být i negativní. Nepochopitelné z mého pohledu mělo znamenat, že já nechápu, jak se něco takového, komplexního, dá takto postavit. Prostě nevěřícně kroutím hlavou :shock:
Prostě celá vize i idea kolejiště je velmi novátorská a sympatická. Zejména se mi líbí motoráky :wink:
Naposledy upravil Ivan dne ned 02 říj, 2022 2:14 pm, celkově upraveno 2
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod Kavka_ » ned 02 říj, 2022 9:42 am

Jinak pokud mohu hlasovat, tohle vlákno rozhodně patří do kategorie Kolejiště, aby neuniklo pozornosti těch, kteří nemají potřebu něco podobného hledat ve vláknu 3D Tisk...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod jafobe » ned 02 říj, 2022 11:29 am

Smekám.
Sic to není dokonale modelově zmenšená realita, a dýchá z toho dětská hravost a fantazie, ale i přesto že to je modelově zjednodušené reálné předlohy jsou na první pohled zřejmé... Prostě roztomilé. ;)

Být takový první příspěvek všech zdejších uživatelů, hnedle by se tu vše ubíralo jiným směrem, když laťka se nastaví takto vysoko. Rozhodně bych se nebál to prezentovat ve vláknu "modelových kolejišť", byť by k tomu asi někteří mohli mít výhrady. Tady by to lidi nemuseli hledat jak zmiňuje kolega, byť i sem to rozhodně patří. Skoro by si to zasloužilo i nějakou vlastní kategorii...

Každopádně držím palce ať se pokračování v této tvorbě daří i nadále. ;)

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod czhunter » ned 02 říj, 2022 12:13 pm

Techicky je to velmi zajímavý počin.

Vzhled je hračkovitý, to je pravda (něco mezi tím Legem a skutečým modelem - ale zase někde na úrovni většiny modelů ETS, které mají taky k "modelům" dost daleko) a některé chybky jsou spíš zbytečné než vynucené technologií (třeba ta "hranatá" střecha Prasátka), ale to už tak při prvních pokusech bývá.

Možná pokud by to mělo přitáhnout děti k technice, tak by zkusil udělat nějakou zajímavě poháněnou lokomotivu (škoda že třeba konstrukce Shay nebo Climax nejezdily v Českých zemích), kde se to celé "uvnitř" otevře na pohled ... to vždycky vypadá lákavě.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod hank » ned 02 říj, 2022 1:16 pm

Máme zde taky tuto diskusi: viewforum.php?f=36. Ze všech existujících sekcí to logicky nejspíš patří tam.

Jinak - když už jsme u hledání těch správných kategorizačních šuplíků - v měřítku 1:35 pracují plastikoví kitaři a kromě zbraní a vojenské techniky v něm existuje několik zajímavých modelů drážních vozidel. A blízké měřítko 1:32 zná i norma NEM 010 - je to modelová velikost I.

Souhlasím s tím, že pokud jde o celkový "umělecký dojem", tak ta "hračkovitost" vůbec není na škodu, nemluvě o původním určení celého díla... Rozhodně je to poctivější, než když si jiné hračky hrají na "dospělé" modely (radši nebudu jmenovat, ale ETS na mysli určitě nemám... :mrgreen: )

A pořád si myslím, že by si to celé zasloužilo chránit jako užitný vzor - než po tom skočí někdo jiný v úmyslu učinit z toho předmět komerce a vydělávat na tom. Kolegové přes elektriku, ovládání modelů a SW mě jistě doplní nebo opraví, bude-li potřeba, ale jako mírně poučený laik mám za to, že přinejmenším ten způsob ovládání jako celek je unikátní.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod omachy » ned 02 říj, 2022 3:18 pm

Pánové, děkuji za povzbudivá slova. Vážím si toho. Komerční úmysly s tímto řešením, žádné nemám. Obával bych se, že se z koníčku stane práce a povinnost. Nehledě k tomu, že dobře vím, jak je daleko od funkčního prototypu k robustní produkční verzi. Nicméně nápad chránit to jako užitný vzor, stojí za úvahu.
Nechtěl jsem do úvodního příspěvku zabíhat do detailů řešení, ale případné dotazy rád zodpovím.
Proti přeřazení do jiné rubriky nic nemám. 'Modely velkých měřítek' jsou asi OK. Ale domnívám se, že přenést celé vlákno jinam může jen admin.

Ondřej
omachy
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 19 čer, 2017 8:01 am

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod workous » čtv 06 říj, 2022 1:05 pm

Tak si tak myslím, že to bude nějaký vtip a celé video je animace :D :D :D ty bláho skromnost stranou to je bomba.....hlavně už tu nepiš, že nejsi zdatný modelář co tu prezentuješ tu dlouho nebylo a myslím, že nebude....jasně má to svoje pro a proti, ale tohle jako malej mít doma, tak ani nechodím do školy :D Jdu si vrátit čelist zpět a tobě držím palce do další vymazlení této nádhery...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Vláčky za hubičku

Příspěvekod Walter Wolf » pon 26 pro, 2022 4:48 pm

Klobouk uctivě smeknut...
Jak jsem tak vypozoroval, tak mám dojem že na Modelforu.cz v kategorii Technika na kolejích
https://www.modelforum.cz/viewforum.php?f=662
se o Vás ještě nedoslechli, jinak by tam asi nastal urgentní průvan.
Dovolím si odhadnout, že dost modelářů, kitařů by stálo o to vidět své "milášky" v akci.
Vždyť to co dnes v tomto měřítku lze sehnat, přímo oplývá detaily v provedení firem Trumpeter, HobbyBoss, Sabre Model, T Model, Miniart, Dragon a j.
Pořizovací cena proti klasické HO také není nijak dramatická, jen si člověk musí vyhrnout rukávy a přičinit se sám.
V tuto chvíli je v prodeji pět lokomotiv v tomto měřítku a další zřejmě přibudou.
Z těchto stavebnic lze získat v 1/35 nádherné kousky. Když pominu různé válečné panceřáky, flakové vlaky, tak v poslední době jsou v prodeji i civilní vagony, zatím jen povětšinou nákladní. V tomto měřítku již se jedná o velmi detailní kousky. Jen představa BR52 od Trumpetera u nás po válce jezdící coby "Němka" příp. "Mazutka", coby plně funkční, s osvětlením na kolejích a v tomto měřítku...
No tak to už bych si dal líbit.
Chtěl jsem jen naznačit, že v budoucnu by možná byla velmi zajímavá kombinace Vámi vytištěného, připraveného šasi s instalací a některé ze zmíněných modelů
lokomotiv. Mám pocit že o zájemce by nebyla nouze. Hezké svátky...
Walter Wolf
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 28 črc, 2022 6:55 am


Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků