Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod Donatelli » pon 29 srp, 2022 1:35 pm

Ahoj zahradníci. I když jsem prošel téměř celou diskusi nikde jsem nenašel odpovědi na mé otázky ( a nebo jsem špatně hledal ). Proto prosím o radu, zvláště ty, kteří mají praktické zkušenosti. Je nějaký rozdíl v provozování modelů velikosti I a Piko G. Rozchod mají obě velikosti stejné, ale zajímá mě, pokud si koupím lokomotivu velikosti I ( od Märklína ), zda-li ji lze provozovat na kolejivu PIKO nebo LGB, případně za jakých podmínek. Jaký mají systém sběru proudu z kolejí, jestli je schopna vůbec jezdit na kolejích od PIKO ( vyšší či nižší okolky, minimální poloměry oblouků apod ). Dále by mě zajímalo, zda-li jde nějak zdigitalizovat - pokud to již někdo třeba zkoušel. Případně, jestli modely lokomotiv od Märklína lze provozovat i venku jako je to možné u LGB nebo PIKO. Potom bych se taky rád zeptal, zda-li jde provozovat i vozy od Märklína společně s vozy od PIKO ( po výměně spřáhla ). Možná se ptám hloupě, tak prosím o schovívavost. Zahradní železnice je pro mě vcelku nová věc, i když zkušenosti s menšími měřítky nějaké mám. Všem kteří se zapojí do diskuze předem děkuji.
Donatelli
 
Příspěvky: 354
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod nadkachna » pon 29 srp, 2022 2:29 pm

Před časem jsem se též zajímal o možnost provozování velikosti I na géčkovém kolejivu. Možné to prý v zásadě, viz. příspěvek kolegy drago78:
viewtopic.php?p=292347#p292347
Kombinaci vozů I a pikáckého G v jedné soupravě si moc představit nedovedu. Jednička je v zásadě klasický model s množstvím detailů, Piko víc hračka na malou plochu (viz. obludně zkrácené IC vozy) a hlavně to nesedí měřítkem.
Digitalizace by neměla být problém. Současné modely s ní v zásadě počítají, u těch starších to s trochou dobré vůle také není zásadní problém :-)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod Rtep » pon 29 srp, 2022 4:45 pm

Pěkný večer
s kombinací modelů velikosti I ( 1/32 )( Märklin ) a LGB / PIKO ( gumové měřítko ) je to dle našich zkušeností následující. Kolejivo PIKO a LGB je témeř podobné, ale už se liší modelové kolejivo I ( např Hübner ).Provozujeme historické Tinplate modely na LGB kolejích pouze s tím, že máme vyměněné nápravy u vagonů. Lokomotivy jezdí po kolejivu pouze některé. Live Steam lokomotivy je nutné provozovat na poloměrech LGB min. R3 některé dvounápravové a malé Regnerky zvládnou i poloměr měnší.
U Märklina je to u starších modelů např. Maxi jedno to jezdí na všem. Napájení u Maxi je řešeno pro stejnosměrný i střídavý provoz a to výměnou elektronické destičky která je vždy přiložena u modelu. Já je mám všechny předělané na RC a akupak. U nové produkce Märklina je to téměř stejné tam už je i digitál a u úplně nových pouze digitál, lokomotivy jsou obecně konstrukčně upraveny na minimální poloměr 1020 mm ( kruh 2000 mm ). Malé zvládnou i menší.Je to i v návodu u každé lokomotivy. Provozovat jde spolu skoro všechno ale jak tu bylo napsáno bude to mít svá specifika ( každý model bude jiný ). Pouze pokud by se provozovala jedna produkce dohromady tak to bude sedět ( např. Märklin / Hübner a pod. ). Otázkou je co se bude dít s lokomotivou určenou především pro vnitřní provoz na venkovních kolejích, kde přece jenom nějaká nečistota je. U Live Steamu a baterek to nevadí, ale o Märklina za 50 tis. bych se asi bál :o :roll:
Märklin 1 v měřítku 1/32 nová produkce, není určená pro venkovní provoz na kolejích položených v zahradě ( čistota ). Modely, které takto provozují někteří kolegové jsou na kolejích, které jsou na tvrdém podkladu, nebo podloženy lepenkou z důvodu lepší údržby, případně jsou to venkovní moduly. Nejedná se tedy o zarostlé zahradní kolejivo. Stačí kouknout na Jutubko.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod Střelec » pon 29 srp, 2022 5:43 pm

Omlouvám se za plevelení, ale nevím, kam s tím. Bazar modelové železnice cca od začátku prázdnin rozšířil nabídku i na LGB/G, někdy minulý týden tam byly "saské" osobáky a nějaké ameriky. Nabídka není moc široká, ale náhodně zajímavá.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod LukasP » ned 04 úno, 2024 7:19 pm

V Norimberku představila společnost Märklin model legendární lokomotivy "Big Boy" v měřítku I (1:32). Připravte si peněženky, začínáme:
https://www.youtube.com/watch?v=7Znm-oPx4AI
LukasP
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 07 úno, 2019 7:37 am

Re: Velikost I versus PIKO G ( LGB )

Příspěvekod SettO » úte 06 úno, 2024 5:16 pm

Ahoj, vypadá úžasně. Peter slibuje další videa, je tedy na co se těšit. Pěkné by navíc bylo, kdyby byl někdo schopný porovnat tohoto "Velkýho kluka" s modely od MTH či USA Trains.
SettO
 
Příspěvky: 146
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm


Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků