Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » stř 15 čer, 2022 10:12 am

3D tlač áno, úžasná vec, ale akosi sa už neviem prinútiť učiť sa kresliť v PC. Ani netuším v akom programe sa to robí. A 3D tlačiareň by bola doma asi nevyužitá... Ja som modelár zo starej školy, teda lupenková pílka, ihlové pilníky a ... ruky... :D
Alebo, že by som to poňal ako univerzitu tretieho veku?
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod jipol57 » stř 15 čer, 2022 10:26 am

Nebraň se novým technologiím. Fakt to stojí za to. Aspoň Průšovu MK3S. Není to univerzita. Modelování v 3D se lehce naučíš.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » stř 15 čer, 2022 7:31 pm

Dnes sa uskutočnil "2. ročník" vláčikovej návštevy detí z miestnej školy.
IMG_20220615_092118 (2).jpg


A krátke video:
https://www.youtube.com/watch?v=emUntIQjVEQ
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » čtv 16 čer, 2022 9:21 am

Bohužel na venkovní použití si lupínkové pilky a dřevěných materiálů moc neužiješ pokud tedy nechceš pořád dělat nové... :wink: Z plastů taky nejsem nadšený ale je to trvanlivější řešení.
Co se týká 3D kreslení tak existuje spousta volných programů. Po pochopení principu 3D je naučení už snadné. Docela dost hotových modelů pro tisk je na internetu nebo pomůžou kamarádi.
3D tiskárna už taky není cenově náročná. Nemusí to být zrovna nejznámější od p.Průši. Já jsem třeba koupil ( po doporučení známého ) tiskárnu Ender 3V2 za cca polovinu ceny Průši a bez čekání. Ono stejně nejvíce záleží na nastavení , použitém materiálu a přizpůsobení modelu pro tisk.
Už si neumím představit modelařinu bez 3D tiskárny. Navíc jsem ji využil mockrát při domácích opravách plastových věcí. Jediná nevýhoda je dlouhá doba tisku ale po ohlídání první vrstvy může makat přes noc a ráno máš hotovo , nebo taky neforemnou plastovou kouli připečenou na trysce... :D
Za mě fakt moc užitečný stroj.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » čtv 16 čer, 2022 11:02 am

hopeter píše:...nebo taky neforemnou plastovou kouli připečenou na trysce... :D

A o tom to je... Prešiel som si tu "Diskuzi k 3D tisku" a mám z toho dojem, že ide stále o metódu pokusov a omylov. V mojom veku už lenivý som na také experimenty! :D Momentálne som ťažko poznačený živou parou, stavba mašinky prezentovaná tu Jozefom Milkom ma neskutočne zaujala.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hank61 » čtv 16 čer, 2022 11:49 am

alexander píše:
hopeter píše:...nebo taky neforemnou plastovou kouli připečenou na trysce... :D

A o tom to je... Prešiel som si tu "Diskuzi k 3D tisku" a mám z toho dojem, že ide stále o metódu pokusov a omylov. V mojom veku už lenivý som na také experimenty! :D Momentálne som ťažko poznačený živou parou, stavba mašinky prezentovaná tu Jozefom Milkom ma neskutočne zaujala.


Já bych v tom 3D tisku zase takový problém neviděl. Samozřejmě také záleží o jak náročnou konstrukci jde. Nakreslení jednotlivých stěn, třeba wechtru, se nechá zvládnout celkem jednoduše a 3D tisk následně také. Horší už je to u složitějších projektů, kde především příprava již obnáší jisté znalosti a zkušenosti. Já sám jsem s 3D tiskem začínal až cca před rokem a díky kamarádům a internetu jsem toho na to, co jsem již vytiskl, ani moc nevyhodil :D Pro kreslení podkladů používám velice jednoduchý program Tinkercad. :D A hlavně. Je potřeba vnímat názory těch, kteří 3D tisk opravdu používají a nikoliv těch, kteří jej z různých důvodů zatracují. :wink: Já, ač o něco starší, jsem to vzal jako výzvu a učení se 3D technologiím beru jako prevenci proti Alzheimeru. Pak to jde samo :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » čtv 16 čer, 2022 7:08 pm

Já se přidám k Honzovi ( hank61). Taky už nejsem junior a nebýt důchodové reformy tak bych si už užíval odpočinek. S tiskem jsem taky začal nedávno a fakt to není složité. U mě odpadlo učení 3D modelování , protože to mám živobytí.
Co se týká pokažených tisků tak je to o dodržení základních zásad a když už se něco pokazí tak to nestojí majland.
Živá pára je hold vyšší laťka a taky by se mě líbila... No třeba někdy... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod jipol57 » čtv 16 čer, 2022 9:03 pm

alexander píše:
hopeter píše:...nebo taky neforemnou plastovou kouli připečenou na trysce... :D

A o tom to je... Prešiel som si tu "Diskuzi k 3D tisku" a mám z toho dojem,...

Nenech se vystrašit. Při řezání pilkou, taky můžeš říznout vedle. Stát se může ledacos, ale není to pravidlo. Mně se to už taky jednou stalo. Chce to hlídat, a občas mrknout jak se tiskne. A byla to moje chyba, jen jsem měl špatně odmaštěnou tiskovou desku, a málo jsem hlídal.
Osobně jsem v začátcích měl náskok v tom, že už hodně dávno jsem trochu tvořil do virtuálního simulátoru MSTS, a modelovat v 3d, jsem se naučil dávno před tím, než 3d tidkárny vznikly (nebo se aspoň rozšířilo jejich užití).

K typu tiskárny bych dodal toto. Průšova tiskárna je sice dražší, ale spolehlivá, s minimem potřebného nastavování.
Podle mého názoru, jsou 2 druhy tiskařů:
Uživatelský, který chce vytvořit součástku, kterou potřebuje, a nechce se moc zabývat samotným tiskem.
A nebo takový, pro kterého je koníčkem samotný tisk, rád experimentuje, a zkouší jak nejlépe tisknout.

Já jsem ten uživatel, a spokojený uživatel s Průšou, který se moc nezabývá nastavováním, všechno mám jen v základu a tvořím co potřebuji.
Samozřejmě jde o to kolik investovat. Nejdůležitější je nastavení kalibrace. Průšova se zkalibruje sama.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » pát 17 čer, 2022 8:26 am

Já ještě uvedu na pravou míru tu kouli plastu na trysce. Uvedl jsem to pro odlehčení , stalo se mě to pouze asi dvakrát když jsem u výtisku podcenil způsob adheze na podložku a ušetřil na volbě "raft".
Automatickou kalibraci podložky u své tiskárny nemám ale novější typ ( CR6 ) ji má. Zatím jsem vystačil s ruční kalibrací šrouby a papírem. U nastavování tisku jsem kromě několika základních hodnot nechal vše na přednastavení sliceru. Používám slicer Cura a občas Průšaslicer , každý má svoje přednosti. V žádném případě nechci rozjíždět debatu jestli levnou nebo dražší tiskárnu , to si musí každý uvážit sám. Nejlépe navštívit několik tiskařů a pak si udělat obrázek co chci.
Podle mých zkušeností je nejháklivější adheze podložky a hned poté vše kolem trysky , hlavně čistota od filamentu až po špičku trysky. O tom je ale informací na netu dostatek.
Co se týká kategorie tak jsem asi uživatelský. :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 18 čer, 2022 10:29 pm

Pár obrázkov z prebiehajúcich "estetických" úprav...
2.jpg

Prvý domček. Vnútri je schovaný výhybkový dekodér.

3.jpg

Môj pokus o znázornenie cesty.

5.jpg

Neskôr pribudne prejazd a pokračovanie cesty.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 18 čer, 2022 10:49 pm

4.jpg

Chvíľu potrvá, než sa rastlinstvo rozrastie.
Tu som chcel vytvoriť priestor na hranie, preto tá umelá tráva. A je to aj miesto pre ranč s koňmi.

1.jpg

Pink stone park

6.jpg

A panoráma na záver...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » pon 20 čer, 2022 12:52 pm

Jozef Milko píše:...názor starého konzervatívca: ak by si vyhodil tú priečku v ovále, tak by sa muselo pri návrate do koncovej stanice prejsť na druhý koniec súpravy. Z hľadiska prevádzky by to bolo zaujímavejšie, ako pustiť vlak vratnou slučkou späť. Nejakú výhybku by som radšej pridal do výhybne, takže by to bola potom už taká malá stanička....


Stále mi to vŕta v hlave Jozef. Asi takto?
Návrh.jpg


Po dišpute s pani učiteľkou (a blížiacom sa konečnom vysporiadaní pozemku :roll: ), mám možnosť rozšíriť nielen svoje obzory (3D tlač :D ) , ale i železničku...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod Jozef Milko » pon 20 čer, 2022 2:08 pm

Ahoj Alexander plus ostatní,
temer si to uhádol, tá "priečka" je preč, ja som tam ešte navrhoval, aby bola stanica napojená na koľaj prichádzajúcu z koncovej stanice tak, aby vznikol ovál - pozor, nie vratná slučka.
Tak by si mohol stanicu v tomto ovále používať aj ako koncovú (ak by si chcel vrátiť súpravu späť do prvej koncovej stanice, musela by lokomotíva obísť súpravu na opačnú stranu - preto nie vratná slučka) ale aj ako priebežnú, mohol by si si dať po ovále viac okruhov, prípadne nechať križovať vlaky.
Ak máš ale možnosť ešte rozširovať železnicu, tak potom ten môj návrh nemusí byť celkom ok - podľa toho, ako to chceš rozšíriť. Ale ak by si tam chcel robiť len nejakú "vlečku" (sklad, píla, fabrika...) tak by to mohlo byť.
JM
PS: na to, aby si mal železnicu len " end to end " tak je to síce realistické, ale trať by bola dosť krátka. S oválom si môžeš predlžovať jazdu podľa ľubovôle. Ale to je na každom z nás, ako si to zariadi :-) Ja mám ovál asi 37 m dlhý (so stanicou), plus tam mám odbočku do koncovej stanice, ale aj tak si dám aj okruh naviac, aby som predĺžil jazdu vlaku.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » úte 21 čer, 2022 3:48 pm

Vzhledem k tomu , že máš za diváky děti tak by stálo za to alespoň část nechat tak aby vlak jezdil bez zásahu , jedno jestli přes smyčky nebo ovál. Můžeš potom rozdělit pozornost mezi diváky a provoz. Mě se tento způsob osvědčil. Jeden vlak pustím kroužit a na zbytku můžu jezdit modelově. Když půjčím návštěvě ovladač kroužícího vlaku tak je nadšení o to větší a na okruhu nemá co pokazit , prostě mění rychlost , zastavuje , rozjíždí se a houká jak se jí chce...
Ještě k realizaci. Předpokládám , že jsi typ "skalničkový" a proto bych omezil použití prefabrikátů a použil více kamení a přírodních materiálů. Koleje zaštěrkovat jemnějším štěrkem a vegetaci pustit blíže ke kolejím. Umělý trávník se dá dobře nahradit kobercem nízkých skalniček , jenom chvíli trvá než to zaroste. Když už použiješ desky imitací tak je ořízni nepravidelně a ne podle pravítka.
Samozřejmě je na tobě co se ti líbí , já to cítím jak jsem napsal. Jako inspiraci jsem bral železnici p.Váni ze Střížova https://www.zahradnizeleznice.cz/index.htm . Byl jsem se tam osobně podívat a moc se mě to líbilo.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » úte 02 kvě, 2023 7:37 am

Po dlhšej odmlke pár nových obrázkov zo života železnice na Žitnom ostrove...
3.jpg


Viac obrázkov tu:
https://oalexander.rajce.idnes.cz/Zahra ... 1586997065
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků