stavba tunelu

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

stavba tunelu

Příspěvekod Tomáš Feit » sob 28 kvě, 2022 10:45 am

zdravím všechny, mám jednoduchý dotaz, je vhodný ytong na stavbu tunelu? Měl jsem představu a už jsem koupil pár těchto cihel, že složím z ytongu tubus ( dvě postranice a navrch střecha) sešroubuji to a vytvořím účko. To položím na vyštěrkované podloží a než zasypu zeminou tak přes takto vytvořený tubus položím igelit nebo lepenku či nopovou folii abych zamezil styku se zeminou. Někde jsem to na nějakém videu i zde viděl. Tunel nebude nijak dlouhý, max do 1 m. Teď mě ale od toho zrazuje soused zedník, že ytong není vhodný na použití venku, a že se mi to do dvou let rozpadne. Že jak budu mít ty bočnice ytongu na štěrku, tak to nasaje vlhkost a v zimě to mráz roztrhá. A ted babo rad? chtěl jsem to jít po obědě stavět a místo toho brouzdám na netu a hledám rady. Tak díky za odpověď.
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm

Re: stavba tunelu

Příspěvekod greenery » sob 28 kvě, 2022 11:04 am

https://www.xella.cz/cs_CZ/myty-o-materialu

Z principu není moc nasákavý. Ale je velmi křehký. Když už tedy navlhne, mráz jej postupně od povrchu ničí snadno.
Když zamezíš trvalému kontaktu s vlhkostí, pár let ti to vydrží.
Ale jestli to chceš mít na zahradě 20 let, použil bych nějaké betonové prvky nebo ostře pálené cihly.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: stavba tunelu

Příspěvekod hopeter » sob 28 kvě, 2022 11:34 am

Poslechni souseda zedníka. Udělej si výlet do nejbližšího OBI apod. a kup si nějaké tvarovky z betonu. Tohle je třeba docela šikovné https://www.obi.cz/svahove-tvarnice/semmelrock-svahova-tvarovka-rundflor-seda/p/5269667
U tunelu taky počítej se servisní šachtou. I u krátkého tunelu se hodí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: stavba tunelu

Příspěvekod alexander » sob 28 kvě, 2022 5:00 pm

Ytong je najhoršia voľba. Dá sa aj takto:
Tunnel_00.JPG
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: stavba tunelu

Příspěvekod Tomáš Feit » sob 28 kvě, 2022 8:19 pm

Tak vše zachráněno, druhý soused měl zbylé betonové svahovky, tak tunel dokočen :-) servisní dvířka jsem nedělal, mám ho jen necelý metr dlouhý, koleje jsou stažené šroubovacími spojkami a z obou stran, když natáhnu ruku se doprostřed dostanu. Tak snad to bude OK. Ale i tak diky za radu.
Tomáš Feit
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 25 bře, 2018 2:40 pm


Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník