Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod Rtep » pon 23 kvě, 2022 5:52 pm

Pěkný večer
Už jsem psal v jiném vlákně jestli se Vám chce přijeďte o víkendu 4 a 5 června do Brna k Olympii budeme tu mít opět kolejiště s Live Steam lokomotivami a mnoho dalšího.
Zdravím z Brna PH
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » stř 08 čer, 2022 6:53 pm

Začínam so zapájaním DCC ovládania výhybiek. Ale nečakajte žiadny ovládací pult, či sofistikované stavanie vlakových ciest, ani akési aplikácie v mobile. Stará dobrá klasika! :D
1.jpg

Infra ovládač IRIS a PIKO kocka ako prijímač a zároveň DCC centrála. A pozostatok z modulovky starý dobrý booster VEDZES od Zdena Janečka. Z neho silový rozvod DCC k jednotlivým dekodérom. Tie mám rozmiestnené "strategicky" tak, aby ovládali blízku skupinu výhybiek, teda k jednotlivým prestavníkom ťahám max. 1,5 m dvojžilového káblika. Asi takto:
2.jpg

Vo vodotesnej krabičke (tuším IP 45), ktorá bude pre istotu ešte v domčeku, je dekodér LDT 1-DEC-DC pre ovládanie štyroch prestavníkov. Tento bude ovládať angličana a výhybky vo výhybni. Ďalší bude v stanici a budú ešte dva home made, každý pre dva prestavníky. Káble nechávam voľne v makadamovom podloží, netreba žiadne husie krky. Používam káble, ktoré boli rok voľne položené priamo pod koľajami, zasypané drťou použitou ako zaštrkovanie medzi pražcami. Mal som káble aj v husích krkoch, ale keď som ich po roku ťahal von, tak husie krky boli plné vody a blata. Káble položené voľne boli pekne v suchu. Toť moja skúsenosť...

A ešte obrázok ako nabíjam akupack v BR 80, ktorý sa mi podarilo vybiť asi po týždni občasného jazdenia (vydržal cirka 4 až 5 hodín čistého času).
3.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » čtv 09 čer, 2022 9:06 am

To nabíjení je dobrá vychytávka. Já ale používám lipolky tak mám konektor pro balancér a zároveň pro hlídač napětí.
Plánuji taky ovládání výhybek DCC. Jako rozvod DCC chci použít koleje a kablíky jen od dekodérů ( Massoth pro 4 přestavníky ). V dosavadní instalaci analog mám kablíky s lícnou ( lanko měď). S lícnou mám ale problém , že navzlíná vlhkost a jednotlivé drátky jsou do značné vzdálenosti uvnitř izolace zčernalé. Nic nepájím , používám šroubové spoje nebo krimpování konektorů. Máš s tím nějakou zkušenost ? Mě napadlo vyměnit za kabely s pevným vodičem místo lícny. Husí krky na kabely taky používám a zatím jsou suché. Uložené jsou ve štěrku a v křížení mám obyčejné instalační krabice pod omítku.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » čtv 09 čer, 2022 11:32 am

Tiež som pôvodne plánoval ako rozvod DCC využiť koľaje, ale ustúpil som od tohto nápadu. Chcel som eliminovať akékoľvek spoje vystavené priamemu vplyvu okolia, teda koľajové spojky, miesta pripojenia prívodov DCC od koľají k dekodérom a podobne. Teda DCC ťahám od boostra k dekodérom voľne uloženou licnou. Ak potrebujem niekde spoj používam takéto krabičky s izolačným gelom:
2203030-3.jpg
2203030-3.jpg (50.48 KiB) Zobrazeno 4115 krát

Gel sa dá kúpiť aj v kartuši a dá sa natlačiť aj do rozvodnej krabičky aké máš ty. Potom sa môže ponoriť do vody a je to bezpečné. Jediné "kritické" miesto je pripojenie priamo k prestavníkom. PIKO to má vyriešené vcelku dobre, cez ochrannú gumičku v prívode pretlačím káblik aj s izoláciou a je to tesné. LGB nič také nemá. Ak bude časom problém natlačím tam trochu gelu a bude vystarané.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod nadkachna » pát 10 čer, 2022 1:23 pm

O spolehlivost přestavníků LGB neměj obavy. I když těm z posledních let (myšleno vyráběným mimo DE) po pár letech korodují svorky pro připojení napájení, pořád je to ověřená konstrukce, která žádné gumové průchodky nepotřebuje. A myslím, že celkově to působení povětrnostních vlivů trochu zbytečně hrotíš :-)
Hopeter: Za třetinu ceny dekodéru Massoth doporučuji ty od DCCdoma určené pro přestavníky Peco (+ adaptéry pro motorické přestavníky). Mám je už pátým rokem a šlapou stejně dobře jako ty "značkové".
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » sob 11 čer, 2022 7:41 pm

Přestavníky od LGB taky hodnotím jako spolehlivější už kvůli tomu , že jsou pro nižší napětí a při napětí pro PIKO spolehlivě přehodí i tužší výhybku. Bohužel jich mám většinu od Pika a musím si hledět aby výhybky chodily lehce jinak se stane,že to pikácký přestavník nedá. Jsem zvědav jak to půjde na DCC... Dekodéry už mám doma , vybral jsem si sice dražší ale pro venkovní použití. Nechci řešit krytí elektroniky před počasím. Alexander omlouvám se pokud tento příspěvek není úplně k tématu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » ned 12 čer, 2022 9:29 am

Príspevok je úplne v poriadku, som rád za každú pripomienku, podnet, návrh či skúsenosť. A dám ti teraz za pravdu ohľadne drahého dekodéra. Do krabičky s dekodérom mi cez prívod natieklo trochu vody aj keď som bol presvedčený, že sa to nestane. Našťastie som na to prišiel pred zapnutím DCC, inak by už bolo po ňom. Ako sa ukázalo, nie každý môj nápad je ten správny! :D
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod nadkachna » pon 13 čer, 2022 6:52 am

Vtipné je, že Massoth sám v manuálu ke svému dekodéru upozorňuje, že se má instalovat na chráněné místo bez stálé vlhkosti, takže jeho obal zjevně plní jen základní ochranou funkci a stejně ho musíš nějak chránit :D Já ho mám v nádražní budově chycený u stropu přízemní místnosti. Ty od DDCdoma jsem dal do takových těch plastových krabiček na potraviny, horní hranu výčka objel tavnou pistolí, položil na podlahu v téže místnosti a zatím ustály všechny přívalové deště stejně dobře jako ten ukrytý "značkový".
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » pon 13 čer, 2022 11:35 am

Každá liška chválí svůj ocas... :D Já jsem si vybral Massoth dekodéry z více důvodů a samozřejmě je taky schovám před přímým působení přírody. Právě stavba skalky pro hračky mě naučila přírodu respektovat a hrotit vlivy počasí. Někde ušetřím a jinde si připlatím , nakonec se to všechno vyrovná. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » pon 13 čer, 2022 11:41 am

Dobrý nápad tie potravinárske krabičky! Na moje ďalšie home made dekodéry ho použijem! :D
Pre mňa podstatné pri voľbe dekodéra je možnosť zápisu adresy. Neviem ako massoth, ale piko a aj DCC doma potrebujú k zápisu nejakú centrálu či ovládač, aby sa dali zapisovať CV a to s mojou IRIS nejde. Ja potrebujem programovacie tlačítko. Stlačím, dekodér prejde do režimu zápisu, hocijakým DCC ovládačom prehodím požadovanú výhybku a hotovo. Takto pracujú aj moje dekodéry, pričom oba výstupy sa programujú samostatne.
dec.jpg

Nevymyslel som to ja, tu je zdroj:
https://www.digital-bahn.de/bau_weiche/ ... weiche.htm
Ja som si len navrhol a vyleptal DPS pre diskrétne súčiastky, stiahol HEX a naprogramoval PIC...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod nadkachna » úte 14 čer, 2022 6:21 am

Hopeter: Používám oba, takže o chválení liščího ocasu to fakt není. Massoth v tomto případě za víc než dvojnásobnou cenu nabízí jen krabičku s minimálním IP, kterou stejně jako domácí polotovar musíš někam schovat - to je holý fakt. Takže spíš je to o šetření na tom správném místě, což jsem myslel, že by člověk provozující pikáckou startku na RC mohl ocenit :wink:
Alexander: Ta krabička byla jen taková nouzovka a jistě jsou sofistikovanější způsoby ochrany, ale nakonec funguje překvapivě dobře. Základ je každopádně to schovat do nějaké budovy, kam nebude zatékat a zamezit při přívalovém dešti, aby se tam vytvořila nějaká kaluž.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » úte 14 čer, 2022 7:53 am

Nadkachno není ti blbý plevelit Alexandrovi vlákno ? Když už máš o mě takovou péči tak to alespoň napiš ke mě.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod nadkachna » úte 14 čer, 2022 2:49 pm

Saša psal, že je rád za každý podnět či zkušenost, tak jen nebuď tak přehnaně vztahovačný.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » úte 14 čer, 2022 7:33 pm

Takže je to jasné, moje home made dekodéry sú najlepšie! :D Teraz už len nájsť nejaký syr alebo šalát v krabičke toho správneho rozmeru a mám vystarané.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » stř 15 čer, 2022 4:13 am

Taky je dnes už celkem dostupný 3D tisk. Můžeš si udělat krabičku přesně na rozměr , přidat průchodky pro kablíky a krytý otvor ( se zátkou ) pro přístup k programovacímu tlačítku. Jo u 3D tisku pozor na použitý materiál , PLA ti venku moc nevydrží , PETG nebo ABS je v pohodě.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník