Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 07 kvě, 2022 11:14 pm

Nás "záhradníkov" je tu ako šafránu, tak reku skúsim aj ja prispieť svojou troškou.
Odštartoval som v minulom roku, ako inak než štartsetom... :D a s veľkou podporou mojej pani učiteľky. S hmlistou víziou som sa pustil do diela:
a.jpg

Najprv jazierko, potom nejaké rastlinstvo....
b.jpg

Teraformácia, fólia, štrk....
c.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 07 kvě, 2022 11:24 pm

Budovateľské úsilie ma neopúšťalo a začala vznikať skalka...
d.jpg

Skalničky a položené koľaje...
f.jpg

A testovacia jazda...
g.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 07 kvě, 2022 11:34 pm

Ako som spomenul v úvode, železnička sa teší veľkej podpore mojej pani učiteľky a plnila aj edukatívnu úlohu :D
1.jpg

2.jpg

3.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 07 kvě, 2022 11:39 pm

Deťom sa páčilo...
5.jpg


A trochu technického popisu...
Koľajivo komerčné PIKO, oblúky R1 a R5, rovnako výhybky.
Ovládanie analógové ovládačom zo štartsetu, teda napájanie mašinky z koľají.
Ovládanie výhybiek tiež analógové z pultíku, teda ťahanie káblikov ku každému prestavníku.

Moje skúsenosti:
1. Čistenie koľají je nekonečná, otravná robota a bolia z nej kríže.
2. Analógové ovládanie z pultíku nevyhovuje.
3. Stanica na úrovni terénu je fajn, pokiaľ nepotrebujete rozpojovať vagóny. Treba sa véééééľmi ohýbať...
4. Záhradná železnica potrebuje miesto, nie "plácek", inak to nie je zábava.

A preto som sa túto jar pustil do prestavby...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod Jozef Milko » ned 08 kvě, 2022 10:35 am

Ahoj Alexander,

tak sa teda tešíme na novinky. Ale ako vidieť, detičky zaujala aj tá prvá železnička - veď taká vec sa nevidí každý deň, že?
Jozef

PS: To zohýbanie kvôli rozpájaniu a spájaniu vozov ja beriem ako prospešný telocvik, keď budeš starší, pochopíš :-)
Jozef Milko
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » ned 08 kvě, 2022 11:28 am

Ahoj Jozef,

ešte starší?!? :shock: Ja som ročník 65...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » ned 08 kvě, 2022 12:17 pm

Počas dlhých zimných večerov sa zrodil tento plán:
plán.jpg


Legenda:
to žlté je záhradné sedenie,
to zelené je vyvýšený záhon,
to hnedé je záhradná sprcha,
to modré je jazierko,
to vzadu nad cestou je most,
pri ceste kone, teda ranč,
a skalka je skalka.

Námetom je koncová lokálková stanička a trochu šírej trate s výhybňou. Vymyslel som to tak, aby na trati mohli jazdiť dve súpravy a popri tom sa dá posunovať v staničke. Ale to je prevádzkové maximum hlavne pre detské oko. V budúcnosti pribudne nejaká vlečka...
Koľajivo používam kusové PIKO, oblúky na trati R3(polomer 922 mm) a R5(1243 mm), výhybky PIKO R5, križovatková je LGB. V staničke som zostal u výhybiek R1, hlavne kôli miestu a aspoň trochu rozumnej dĺžke staničných koľají.
Mašinky napájané z Li-on článkov, ovládanie PIKO RC ovládačom.
Výhybky ovládané cez DCC, dekodéry home made, ovládač zánovný infra IRIS od Uhlenbrocku.
Doterajší postup a spôsob výstavby je na obrázkoch:
https://oalexander.rajce.idnes.cz/Zahra ... eznica_II/
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod Jozef Milko » pon 09 kvě, 2022 7:26 am

Ahojte,
tak som si zobral kávičku, sadol si k tejto novej téme a pozeral fotečky. Vyzerá to celkom zaujímavo - ako je to s fixáciou koľají? Budú len tak v štrku,
alebo ich chceš ešte nejak ukotviť? Videl som železničky, kde koľaje boli len zaštrkované, bez ukotvenia, ale bolo to s mohutnejšími pražcami (mierka 1/13 resp. 7/8th).
Aj po rokoch držali na mieste, len štrk bol zčasti odplavený.
Ešte jedna otázka - tá ohrádka z dosiek pri výhybni (je tam zasadený javor (?)) - tam zostane? Nechcem do toho nejak zasahovať, ale keby to bol len akože nejaký vŕšok, (bez dosiek)tak by prechádzala železnička "priesmykom" medzi skalkou a vŕškom, pôsobilo by to (podľa mňa) veľmi dobre. Miesto dosiek by sa dali použiť napr. väčšie kamene a pod.
takže aj výhybňa by bola akoby na úbočí malého vŕška. Ale to je len môj skromný názor, asi to máš už lepšie premyslené.
A ešte toto, ale to ber s rezervou - je to názor starého konzervatívca: ak by si vyhodil tú priečku v ovále, tak by sa muselo pri návrate do koncovej stanice prejsť na druhý koniec súpravy. Z hľadiska prevádzky by to bolo zaujímavejšie, ako pustiť vlak vratnou slučkou späť. Nejakú výhybku by som radšej pridal do výhybne, takže by to bola potom už taká malá stanička. Z topologického hľadiska by to koľajisko bolo niečo také, ako mám na záhrade ja. Držím palce.
Jozef
PS tie čísla v 65 mám ja len prehodené, takže je to skoro rovnaké :-) No čo už, viac som sa ponáhľal na svet....
Jozef Milko
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » pon 09 kvě, 2022 5:30 pm

Pekný podvečer,
dnes som položil koľaje na šírej trati a vo výhybni.
14.jpg

13.jpg


Zatiaľ koľaje nijak nefixujem. Po položení koľají v stanici všetko zaštrkujem zmesou kamienkov a stavebného lepidla. Po úprave štetcom pokropím a ono to zatvrdne. A tým sa koľaje zafixujú k podložiu. Suchý betón home made! :D
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » pon 09 kvě, 2022 7:28 pm

Odkaz na dnešnú prvú skúšobnú jazdu:
https://www.youtube.com/watch?v=MkunOITccAM

Na videu je vidieť môj zámysel s otáčaním vlakov vo vratných slučkách. Po odchode z koncovej stanice vlak prejde výhybňou v jednom smere, na trati (v slučke) sa otočí, prejde výhybňou v smere opačnom a vráti sa do stanice. Taktiež je možné križovanie dvoch vlakov. Predĺži sa jazdná doba a vlak nekrúži iba jedným smerom. Časom pribudne aj nejaká manipulačná koľaj či vlečka a výhybňu preklasifikujeme na zastávku s nákladiskom. :D Je to vlastne trať akoby "tam a späť".
Priestor, ktorý na železničku mám, mi nedovolil postaviť zmysluplnú trať "od do".

Úprava terénu okolo dreveného hrantu s javorom je v štádiu úvah, ale to drevo zmizne. Opticky určite.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » úte 10 kvě, 2022 7:13 am

Na rajčinu do albumu Záhradná železnica I som pridal koľajový plán:
https://oalexander.rajce.idnes.cz/Zahradna_zeleznica_I/
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 21 kvě, 2022 10:25 pm

Počas pár daždivých dní som sa pustil do prestavby BR 80 na napájanie z akupacku a zabudovanie RC ovládania PIKO.
Akupack je zložený z ôsmich článkov 18650 zapojených sérioparalelne. Výsledné napätie 14,8 V s kapacitou 5200 mAh. Asi je zbytočne veľký a zabral celý priestor v kabíne. Musel som odrezať aj kúsok z kotla...
1.jpg

Elektroniku RC ovládania som umiestnil do tendra, kabeláž (a že tých drôtov je! :D ) som viedol otvorom vyrezaným v kotli.
2.jpg

V tendri na druhej strane je prepínač on-off-on (jazda-vyp-nabíjanie). Od vypínača idú vodiče do RC ovládania. Nabíjanie som vyriešil tak, že som využil pôvodný prívod od koľají (kolíky pod reproduktorom), teda nabíjačku pripojím priamo na okolky. Mám takú, ktorá má na kábloch krokodílov.
3.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » sob 21 kvě, 2022 10:44 pm

Ešte obrázok ako sú vedené vodiče k prepínaču. Od akupacku z kabíny a ďalšie zasa vyrezaným otvorom v kotli.
4.jpg

Prívody k pôvodným DPS so stabilizátorom pre dymový generátor a ovládanie hlasitosti som pripojil na prívod +/- na RC ovládaní.

Mašinku som vyskúšal, všetko funguje ako má, bohužiaľ aj s necnosťami PIKO RC ovládania. Najviac mi vadí, že keď mašinku zastavím vypne sa zvuk a svetlá. Mám doma aj tento set:
https://shop.modelovazeleznica.sk/piko- ... daf9fea343
Mašinka v tomto sete funguje tak, že po prvom stlačení tlačítka na RC ovládači sa rozsvietia svetlá v danom smere jazdy a až po druhom stlačení tlačítka sa mašinka pohne. Predpokladám, že ak by bola ozvučená, tak po rozsvietení svetiel by bol počuť aj zvuk.
Netušíte niekto ako by som "presvedčil" RC ovládač aby takto fungoval aj v BRke? V pôvodnom zapojení stačilo do koľají pustiť minimálne napätie tak, aby mašinka ešte stála, ale už bol počuť zvuk. Aj hádzanie uhlia do kotla! :D
Stále dumám na čo je na pôvodnej doske elektroniky v mašinke Li-pol článok... A či by to nešlo nejak využiť...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod hopeter » ned 22 kvě, 2022 7:29 pm

Šikovně vyřešeno. Já jsem nacpal vše do kabiny. Jen mašinfíra přišel o nohy a sedí na lipolkách. Vodojemy jsem naplnil olovem a mašina tahá jako čert i do kopce. Pro balancovací konektor jsem přidal ohradu pro uhlí a za provozu je tam nasazený hlídač napětí článků abych neodpravil lipolky podvybitím.
Ten článek na desce by mě taky zajímal , ne kvůli využití ale co se stane až dojde.
Na zvuky a světla při zastavení jsem uvažoval předřadit odpor nebo měnič napětí k motoru ale vzhledem k už tak pomalé jízdě jsem to nezkoušel.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Záhradná železnica na Žitnom ostrove

Příspěvekod alexander » pon 23 kvě, 2022 5:35 pm

Zdravím Vás,
dnes krátke video so skúšobnej jazdy prerobenej BR 80:
https://www.youtube.com/watch?v=oFFd3x9h_pY

A obrázky zo súčasného stavu trate:
1.jpg

2.jpg
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků