Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod hopeter » pát 11 zář, 2020 8:14 am

Sice nějaké informace jsou v různých tématech zde ale asi by to zasloužilo svoje místo. Chtěl bych zkusit postavit M131 Hurvínka pro Géčko a vybavit ho pohonem a řízením pomocí RC soupravy, která mě doma zahálí z leteckých modelů.
Může se někdo z kolegů podělit o svoje zkušenosti ?
Vysílač a přijímač je celkem jasný. Zajímá mě jaké používáte regulátory jízdy , čím ovládáte přídavné funkce jako světla , houkačka apod. ? Baterie předpokládám dnes asi LiPo nebo LiFe. ale jaké napětí ( počet článků ) a pokud se nejedná o přestavbu tak jaký motor a jakou převodovku ?
Samozřejmě můžu zkusit laborovat sám ale lepší je okoukat již ověřené... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
hopeter

Re: Provoz a stavba vozidel s RC řízením

Příspěvekod Rtep » pát 11 zář, 2020 11:56 am

Ahoj a pěkné odpoledne

mám přestavěnou lokomotivu Stainz a dvounápravový diesel.. Regulator obousměrný ( lodní nebo auto ), baterie LiPo dvoučlánek 2C 1300 mAh doba jízdy kolen 2 hodin na pomalu i více, přijímač 4 kanál, ale využívám pouze jeden kanál na jízdu.Pro spínání funkcí je nutný RC spínač. Nabíječka je EQULIBRUM. V2. Je to malá mašinka takže je vše v budce, ale uvažuji o přestavbě baterie do kotle a ze spodu na pojezd umístit dobíjecí kontakty. Předpokládám, že máš vysílačku 2,4 GHz protože frekvence 35 Mhz je pouze pro letadla musel by jsi mít pro lokomotivu 40 MHz, aby jsi náhodou někoho nesundal mnoho modelářů ještě na této frekvenci létá. Pěkný den PH
Rtep

Příspěvekod JanoH0e » pát 11 zář, 2020 12:20 pm

Ahoj. Pokiaľ máš nejaké voľné koruny, eura alebo libry, môžeš skúsiť prijímače Deltang. Popis je tu, bohužiaľ iba angličtina. http://www.micronradiocontrol.co.uk alebo http://www.deltang.co.uk. Výhoda je tá, že nemusíš sa zaoberať rc spínačmi pre svetla, spriahla, regulátorom atď. Osobne preferujem LiFe, kvôli bezpečnosti, ale pokiaľ máš skúsenosti s ostatnými akumulátormi, nič proti nim. Také Piko robí loko aj dobývateľné baterky. Pri objednávaní si musíš dať pozor aby si objednal správny typ - pre joystik, selektra atď.
JanoH0e

Příspěvekod workous » ned 13 zář, 2020 7:55 pm

Ahoj Honzo, zkoušel jsi Ardu od Stewa? G je dost velké a místo vysílačky stačí telefon. Teda nevím jaký to má dosah...
Zdeněk...
HO - Roco Geoline momentálně v pauze..
workous

Příspěvekod milan008 » pon 14 zář, 2020 8:03 am

Používám vysílač/přijímač Spektrum páčkový 6-ti kanál 2,4 GHz, ale využívám zatím jen jeden kanál. Regulátor tento https://www.ebay.com/itm/30A-ESC-Brushe ... Swf3pezQY7
Akumulátor Lipo 2S 2200mA. Přes zimu chci pokusně zprovoznit ovládání s Arduinem přes Bluetooth, ale ne přes telefon, ten je v létě na zahradě v podstatě nepoužitelný.
milan008

Příspěvekod hopeter » pon 14 zář, 2020 8:53 am

Ahoj kolegové , díky za informace.
Uvažuji o obou možnostech. Jednak arduinorailwalcontrol ( telefon přes blutůčko) a pravděpodobněji o RC. Mám nevyužitý vysílač Graupner MC12 + modul Jetimodel a několik přijímačů Jetimodel, vše na 2,4 . Tam mám k dispozici celkem dostatek kanálů pro řízení. Baterky Lixx ( LiPo , LiFe , ... ) určitě ale nevím jestli dvoučlánek 7,4 V není moc málo ( i když podle odpovědí je dvoučlánek LiPo standartem ) . Momentálně je v kolejích na plný výkon kolem 20V. Piko má 22V a LGB pouze 18V. Když jsem na LGB regulátor pustil BR80 od Pika tak na plný výkon sotva jela a stoupání 3cm na metr bylo nepřekonatelné... Nevím jestli při zatížení nespadne napětí na podstatně menší hodnoty ale to ještě můžu přeměřit. Raději bych zpomalení jízdy řešil vhodnou převodovkou. Dále řeším jestli použít motor stejnosměrný nebo střídavý. Regulátor obousměrný pro auta nebo lodní by neměl být problém , je jich na trhu spousta. Našel jsem i spínače k přijímačům. Napájení přijímače uvažuji z pohonové baterie přes BEC ( je většinou součástí regulátoru ).
Jelikož mám všechny mašiny s analogovým zvukem tak bych při případné přestavbě tento zachoval.
V podstatě obecných informací je spousta a mě by více zajímala konkrétní řešení. Stačí stručný popis , případně pár fotek nebo odkaz na net.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
hopeter

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice