Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 26 črc, 2018 11:12 am

RC souprava mě doma jedna zahálí (Graupner MC12 s modulem na 2,4 G) a baterky Lipol nebo Life taky nejsou problém. Kde bych našel bližší info k té zvukové kartě a popis instalace nebo jak to funguje ?
Zatím je to všechno o teorii a informaci co a jak. Startset PIKO je pořád v očekávání a ještě minimálně tři týdny bude. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Rtep » čtv 26 črc, 2018 11:16 am

Pěkný den

RC ovládání mám v lokomotivě Stainz a jezdím na jednu Lipolku 1000 a stačí na celé dopoledne.
Baterie je v uvnitř boudě na boku zasunuta mírně do vany.
Stainz má také prostor pro reproduktor pod střechou a u některých tam je již zabudovaný.
Pěkný den Petr
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » čtv 26 črc, 2018 12:14 pm

Tu je odkaz na jedného staviteľa https://riksrailway.blogspot.com, zvukové karty si robí zo zvukových pohľadníc, kde nahráva svoj zvuk. V Čechách existuje výrobca zvukových kariet - modulov, s ktorým je možná dohoda na konkrétnych veciach, zapojeniach atď. http://www.zajic.cz.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod BohousP » čtv 26 črc, 2018 1:31 pm

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » ned 21 říj, 2018 8:37 am

Zkusím se zeptat tady. Nezkoušel někdo používat do kouřového generátoru něco jiného než originální kapalinu ? Myslel jsem třeba petrolej nebo olej do aromatických svícnů apod. Prostě něco co koupím běžně v drogerii.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pon 22 říj, 2018 7:03 am

Málo kouří? Pokud jezdíš na analog, tak to nikdy nebude pořádně pracovat. Teoreticky by tam mohla jít náplň do el. cigaret. Já používám originál od Massoth a spokojenost se spotřebou i samotným kouřem.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod rawen » pon 22 říj, 2018 8:40 am

Když jsem měl kouřák v lodi, používal jsem lampový olej - půl litru za pár korun.
Akorát ten generátor se ukázal jako největší žrout baterií. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 4:08 pm

Díky za tipy. Pikácká BR80 kouří celkem uspokojivě. Štamprdlička kapaliny ze setu už je skoro vyčuzená tak jsem hold objednal půl litru toho speciálu. Pokud člověk zrovna nekupuje něco dalšího tak to poštovné dost prodraží. Vyzkouším ten lampový olej a uvidíme. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nynuna » pon 22 říj, 2018 8:46 pm

Používal jsem i náplň do elektronických cigaret - kouří to hezky a můžeš si vybrat i příchuť :D
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pon 05 lis, 2018 6:28 pm

Tak bych se zase rád zeptal. Koupil jsem startset LGB 70302. Zpracování mašiny docela hezké ale tak nějak mě zklamalo to ostatní. Plynulá jízda je až tak od 1/3 nastavení ovladače. Na stejném okruhu kolejí se BR80 rozjíždí podstatně plynuleji. Zvuk docela ujde ale postrádám spínání houkání na magnety jako to má PIKO u BR80. Je něco takového u Stainzky nebo má zvuk jen odfukování páry ? Tuším , že mě asi nezbude než něco na analogové houkání dobastlit. Neřešil tohle někdo abych nebádal již vybádané ?
Pokud by měla být radou digitalizace tak to zatím ne.
Příště hold bude PIKO - za méně peněz více muziky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 06 lis, 2018 7:14 am

Pokud ti Steinzka cuká, je to chyba dané lokomotivy nebo ovladače- mě i v této kombinaci fungovala bezchybně.
S tím zvukem sis de facto odpověděl sám. Dnešní Steizka umí pouze ono bafání, což dětem pro prvotní ježdění postačí, a pokud chceš něco víc, výrobce předpokládá digitalizaci, která toho pochopitelně nabízí mnohem víc, než nějaké zahoukání na předem určeném místě. Zrovna Steinzka se dá digitalizovat a ozvučit celkem snadno a levně pomocí H0 dekodéru Zimo MX645 a provozovat i s Roco MM nebo z21(teoreticky i ta BR80, ale tam neznám odběr). Pokud chceš zatím setrvat u analogu, pak nebývá než bastlit :wink: Pro inspiraci bych zkusil i zahraniční fóra.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » úte 06 lis, 2018 6:28 pm

Dík za odpověď. Mašinu otestuju ještě s Pikáckým ovladačem a pak se uvidí , třeba potřebuje více zajet aby si "sedla".
Digitalizaci ještě uvážím ale musím dříve doplnit vybrakovanou kasičku , přece jen rozjezd byl trochu nákladný. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pát 09 lis, 2018 8:12 pm

Ještě dumám jak stvořit elektroinstalaci kolejiště. Jelikož zatím bude analog tak uvažuju na ovládání pult. Mám představu udělat stojan s elekroskříní. Zatím nemám jasno zda ten pult udělat s odpovídajícím krytím pro venkovní použití nebo použít pult bez krytí pro venkovní použití s připojením ke kolejišti na konektory a po provozu ho uklízet do sucha. Může se někdo podělit o zkušenosti ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod MiG » sob 10 lis, 2018 6:30 am

Pokud do té kisny bude přívod z běžné zásuvky 230/400V jedno nebo třífáz, tak to krytí mít musí. Je nemyslitelné aby se při náhlém sprchnutí stal z ovládacího pultu masážní stůl.
Sice někdo rád adrenalin, ale taky to může vést k nepříjemným rozhovorům s policií a soudcem.

Pokud bude přívod do 24V, tak by asi extra krytí být nemuselo a stačí se řídit radou anténářů "nejlepší izolace proti vodě je dostatečně velká díra dole na odtok vody".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » sob 10 lis, 2018 11:35 am

Díky za varování. Přívod 220V až po převod na 24 V bude určitě v provedení pro venkovní použití. Opravdu nejsem kaskadér a k elektrice mám respekt. :)
Vlastní ovládací pult bych však měl představu v provedení "lehkém" a montovat jej jen na provoz. Jeden konektor na vstup 24V ( 22V z trafa ) a další konektor(y) na výstupy do kolejiště. Ovládací prvky na pultu bych použil běžné a pro případ nenadálého deště by měl pult kryt.
Řešení anténařů se mě líbí , beru jako námět. :wink:
Ještě tam bude 220V na čerpadlo vody ale to bude součástí kryté části pro 220V
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník