Patina

Specializované fórum pro všechny Houmrovy parádičky.

Moderátoři: Michal Dalecký, Houmr

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 13 dub, 2009 9:30 am

Už se to tady v tématech dost rozebíralo... Pigmenty, křídy a podobné "prachy" se ti vždy pod lakem "ztratí" máš tři možnosti - buď pigmenty po aplikaci na model nechat jak to je, a nešahat na to kvůli otěru. Druhá je stříknout to fixativem (dostaneš ho v uměl. potřebách) - taky trochu potlačuje patinu pigmenty, ale ne zas tolik co lak. Třetí, nejlepší, je koupit za 175 kč plus minus MIG pigment fixátor od Mig Production - když to tím přetřeš nebo přestříkáš, máš to nafurt! Ihned po jeho aplikaci se sice zhrozíš, vše ztmavne a rozteče, ale neboj, dej tomu tak hodinku - až to zaschne, máš patinu co potřebuješ a co drží!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Metallic Patina od Nocha - čím ředit?

Příspěvekod Honza168 » úte 06 dub, 2010 3:19 pm

Pánové, patinéři, dovoluji se zeptat, jestli má někdo zkušenost s produktem od firmy NOCH kat.č. 61168 "Metallic Patina". Viděl jsem to v katalogu firmy, jak s tim patlají kostelní věž aj. a byl jsem zvědavý, tak jsem to koupil přes Mašinky.cz na Kladně, ale on je ten sajrajt v lahvičkách nějaký moc hustý, až bych řekl pastovitý. A tak si myslím, že by tomu před aplikací neuškodilo trošku ředidla. Ale jakého? To jsem zatím se svou neznalostí nemčiny a dalších jazyků z návodu (v katalogu) "nevyčetl" a než na to vezmu něco osvědčeného (aceton, terpentýn aj.), napadlo mne zeptat se zkušených. Je někdo takový, prosím? Díky, Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Peter Laco » sob 15 kvě, 2010 7:07 pm

dobry vecer.

Chcem sa spytat......ako mam riedit umbru palenu a umbru prirodnu?
Farby som kupil v umeleckom obchode. Riedidlo mam teprentinovy olej. Idem na to spravne? Chystam sa patinovat lokomotivy a vozne.

Peter
Peter Laco
Peter Laco
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 18 lis, 2009 2:20 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom

Příspěvekod Honza168 » sob 15 kvě, 2010 9:00 pm

Peter Laco píše:dobry vecer.

Chcem sa spytat......ako mam riedit umbru palenu a umbru prirodnu?
Farby som kupil v umeleckom obchode. Riedidlo mam teprentinovy olej. Idem na to spravne? Chystam sa patinovat lokomotivy a vozne.

Peter

Taky jsem se toho ze začátku bál. Barvu a ředidlo máš správné. Neboj se ředit hodně, skoro bych řekl čím víc, tím lépe. U nás se říká udělej si "mrkvovou vodu". Dejme tomu na jedno deci ředidla vytlač z tuby tak asi polovinu množství, jak si dáváš pastu na zubní kartáček. Ale pro začátek můžeš zkusit třeba i poloviční množství (ředidla i barvy). Co nespotřebuješ, nalij si do skleničky s uzávěrem na příště. Před použitím důkladně protřepat! Rozhodně Ti doporučuji nejdříve si přečíst poznatky Mistrů patinérů, jakým je třeba Houmr - zde http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... /index.htm Hodně zdaru.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 16 kvě, 2010 9:16 am

Peter Laco píše:dobry vecer.

Chcem sa spytat......ako mam riedit umbru palenu a umbru prirodnu?
Farby som kupil v umeleckom obchode. Riedidlo mam teprentinovy olej. Idem na to spravne? Chystam sa patinovat lokomotivy a vozne.

Peter


Terpentýnový olej NE!!!!!!!! Pomalu to zasychá (min týden, spíše však dva), narušuje to barvy pod tím a navíc stále ti to bude pod lakem pracovat. Používej pOUZE kobaltový sikativ UMTON či ředidlo Mig Production nebo v nouzi Humbrol ředidlo či S6006! Vše ostatní je v předchozím příspěvku
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Honza168 » ned 16 kvě, 2010 1:43 pm

Petr Zatrepalek píše:
Peter Laco píše:dobry vecer.

Chcem sa spytat......ako mam riedit umbru palenu a umbru prirodnu?
Farby som kupil v umeleckom obchode. Riedidlo mam teprentinovy olej. Idem na to spravne? Chystam sa patinovat lokomotivy a vozne.

Peter


Terpentýnový olej NE!!!!!!!!


Omlouvám se oběma Petrům, ten terpentýnový olej coby ředidlo jsem v původním příspěvku přehlédl. Myslel jsem již na Houmra, který používá terpentýnový olej (jestli se zase nepletu) na imitace olejových skvrn.. Samozřejmě, olejovou UMBRU (aj. odstíny olejových barev) se doporučuje ředit kobaltovým sikativem. Poměry jsem popsal. Prodávají ho taky v prodejnách pro umělce (tak proč by tam nemohli nakupovat i modeláři, že? :-) ). Ale, napadlo mne dovysvětlit Peteru Lacovi jeho otázku: Jsou vlastně dvě metody. Zaprvé se UMBRA naředí hodně - viz výše; tento roztok pěkně vzlíná a dostane se všude. Napouštěl jsem tak třeba balzu, když jsem stavěl pilu, nebo vagony stavěné z dřevěných prken apod. Houmr (viz odkaz na jeho web) naopak napatlá neředěnou UMBROU vagon, stěnu atd., a pak přebytečnou barvu stírá a "čistí" hadříky a tampony. Chce si obě metody vyzkoušet; z hlediska výsledku je a není to stejné..
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Peter Laco » ned 16 kvě, 2010 4:13 pm

Dakujem obidvom za odpoved. Zajtra idem do umeleckych potrieb a dokupim to co treba. No a pojdem skusat, skusat. Mam zopar starych voznov z roku 1982. Tie vozne pametaju moju prvu zeleznicu, obetujem najprv tie........a potom sa pustim do tych novych

Peter
Peter Laco
Peter Laco
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 18 lis, 2009 2:20 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom

Příspěvekod Peter Laco » ned 16 kvě, 2010 4:19 pm

Nepatri to do zalozky patina, ale este jedna otazka.
Zeleznicu mam postavenu z polystyrenovych dosiek. Na tom mam tenku sololitovu dosku (6mm, co sa dava zo zadu do skrin) na tom korok a potom samotne kolajnice.
Krajinu som robil s polystyrenu, na hrubo som ho vytvaroval, potom som na to nasprejoval PUR penu (co pouzivaju oknari). Po oschnuti PUR peny som ju jemne dorezal a vytvaroval, tak ako potrebujem. Efekt je paradny, akurat som si porezal skoro vsetky prsty. Na toto vsetko uz lepim rovno foliaze od Polak model a Modelscene. Prechody robim kuskami listia, alebo utrzkami co mi ostanu. A teraz ta otazka.
Aky lak mam pouzit na zafixovanie? Aby mi to nerozleptalo vsetky materialy ktore som popisal vyssie.
P.S. Keby ze sa da nejako odfotit obal s toho laku, budem velmi povdacny..........U nas vo farby laky su taky "odbornici" ze by som si u nich nekupil ani pomarance.......

Peter
Peter Laco
Peter Laco
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 18 lis, 2009 2:20 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 16 kvě, 2010 5:45 pm

Peter Laco píše:Dakujem obidvom za odpoved. Zajtra idem do umeleckych potrieb a dokupim to co treba. No a pojdem skusat, skusat. Mam zopar starych voznov z roku 1982. Tie vozne pametaju moju prvu zeleznicu, obetujem najprv tie........a potom sa pustim do tych novych

Peter


Hlavně nekupuj sikativ od Koh-i-noru! Přidává do barev "inkoustový" nádech!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Pavel-HP » ned 16 kvě, 2010 8:33 pm

Peter Laco píše:Nepatri to do zalozky patina, ale este jedna otazka.
Zeleznicu mam postavenu z polystyrenovych dosiek. Na tom mam tenku sololitovu dosku (6mm, co sa dava zo zadu do skrin) na tom korok a potom samotne kolajnice.
Krajinu som robil s polystyrenu, na hrubo som ho vytvaroval, potom som na to nasprejoval PUR penu (co pouzivaju oknari). Po oschnuti PUR peny som ju jemne dorezal a vytvaroval, tak ako potrebujem. Efekt je paradny, akurat som si porezal skoro vsetky prsty. Na toto vsetko uz lepim rovno foliaze od Polak model a Modelscene. Prechody robim kuskami listia, alebo utrzkami co mi ostanu. A teraz ta otazka.
Aky lak mam pouzit na zafixovanie? Aby mi to nerozleptalo vsetky materialy ktore som popisal vyssie.
P.S. Keby ze sa da nejako odfotit obal s toho laku, budem velmi povdacny..........U nas vo farby laky su taky "odbornici" ze by som si u nich nekupil ani pomarance.......

Peter




Manželce nebo přítelkyni seber lak na vlasy. :D
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pája » ned 16 kvě, 2010 9:33 pm

Já na stromečky(jinde jsem nezkoušel) používám Lybar Hard s mech.rozprašovačem a dolejvám s náhradních náplní.Je extra tužící-silný lepidlo,s UV filtrem a neleskne se.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Patina

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 dub, 2013 10:01 am

Kluci,vím že je zde téma patina,ale barvičky tu nemáte.Houmre a ostatní na budovy od šikulů používáte jaké barvy temperové nebo akrylové ?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Patina

Příspěvekod Houmr » pon 01 dub, 2013 10:35 am

Já používám jak syntetické Agama, tak Gunze, ono je to v podstatě jedno, stejně všechno stříkám.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Patina

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 dub, 2013 10:39 am

Houmr píše:Já používám jak syntetické Agama, tak Gunze, ono je to v podstatě jedno, stejně všechno stříkám.

To chápu,ale já patláma.Pozorně jsem si pročetl tvoje stránky jak realizuješ jejich stavby.Já jsem stavby rozměrově o něco upravil,něco ubral něco přidal a budu budovu přetírat aby měla jednotnou omítku.Mám k dispozici akryl YELLOW MID 227 nebo RAW SIENNU 601.Mistře poradíš mi?Rád bych se dobral na okr světlý.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 01 dub, 2013 10:40 am

Milane, tohle ti neporadím... Na kartonový domky jsem ale doposud používal vodové barvy, včetně patinace - namíchané temperky z papírnictví plus Vallejo na štětec a dotahoval to pigmentama. Pravda je, že poslední kartonák jsem dělal předloni a Šikulostavby budu mít až teprve nyní (furt čekám na jejich výtopnu Ledečko...)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Houmrovy vlaky (houmrovyvlaky.wz.cz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků