Patina

Specializované fórum pro všechny Houmrovy parádičky.

Moderátoři: Michal Dalecký, Houmr

Re: Patina

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 dub, 2013 10:44 am

Petr Zatrepalek píše:Milane, tohle ti neporadím... Na kartonový domky jsem ale doposud používal vodové barvy, včetně patinace - namíchané temperky z papírnictví plus Vallejo na štětec a dotahoval to pigmentama. Pravda je, že poslední kartonák jsem dělal předloni a Šikulostavby budu mít až teprve nyní (furt čekám na jejich výtopnu Ledečko...)

Mám i k dispozici temperové barvy,ale problém je že každý má svoji techniku,své druhy barev.No nic zkusím ty akrylky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 02 dub, 2013 6:47 am

Jo, právě v tom to je - vyzkoušet co každýmu vyhovuje nejlíp....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina

Příspěvekod Houmr » úte 02 dub, 2013 7:45 am

Petr Zatrepalek píše:Jo, právě v tom to je - vyzkoušet co každýmu vyhovuje nejlíp....

S Petrem mohu jen plně souhlasit, protože co vyhovuje jednomu tomu druhému to vůbec nemusí sedět. Dá se vždy napsat nějaký návod co a jak, ale ve finále je vždy rozhodující co kterému modeláři vyhovuje a jaký postup mu bude sedět.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Patina

Příspěvekod milan ferdián » úte 02 dub, 2013 12:24 pm

Houmr píše:
Petr Zatrepalek píše:Jo, právě v tom to je - vyzkoušet co každýmu vyhovuje nejlíp....

S Petrem mohu jen plně souhlasit, protože co vyhovuje jednomu tomu druhému to vůbec nemusí sedět. Dá se vždy napsat nějaký návod co a jak, ale ve finále je vždy rozhodující co kterému modeláři vyhovuje a jaký postup mu bude sedět.

Zatím jsem spokojen s akrylátovými barvami a ten postup je fakt přibližný.Když jsem studoval Houmrovi stránky,bylo vidět jak rozdílné jsou stavby v jednotlivých modelových velikostech (šikulové).Musel jsem postupovat o něco jinak a dopředu si promýšlet další návazné kroky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11802
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Patina

Příspěvekod TomBart » úte 02 dub, 2013 12:46 pm

milan ferdián píše:Kluci,vím že je zde téma patina,ale barvičky tu nemáte.Houmre a ostatní na budovy od šikulů používáte jaké barvy temperové nebo akrylové ?


na papírové domečky používám tempery, vodovky. Jako základ bílej balakryl dobarvenej tonovačema co používají malíři. Koupíš kdekoliv v drogerii.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Patina

Příspěvekod Petr1988 » úte 08 zář, 2015 9:09 am

Oživuji staré téma, na domečky od šikulů (Remíza Hodolany) používám klasické syntetické barvy REVELL. Má otázka zní: Čím utlumit tu výraznou žlutou. Přetřít suchým štětcem bílou nebo tmavou? nebo použít křídu?? a čím nátěr poté zafixovat?.

Děkuji za odpověď
Přílohy
DSC_9048.JPG
Uživatelský avatar
Petr1988
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 28 srp, 2015 4:15 am
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 zář, 2015 9:43 am

Ta výrazná žlutá - to je revellka nebo původní šikulácko-igrácká? Já to raději hned barevně "moduluju" pistolí ještě před lepením - tzn stříkám fleky bílou a bíložlutou do té tmavé okrové tak, aby se mi to následně až tak moc neztmavilo patinou. Patinuju oleji a křídama, občas i vodové barvy /vallejo a lifecolor, přechody roztupuju jemným molitanem z výstelky ROCO/.

Barevná modulace airbrushem je mín pracná a rychlejší než štětcem - i když máš-li tu budovu po kupě, bude v tvým případě lepší použít štětec - natečkuj si plochu olejovkou (bílá, neapol žlutá plus nějaký světlý okr) a ty pak roztupuj a roztahuj štětcem do "ztracena" - tím se ti podaří ten tmavý okr zesvětlit. Nicméně nebudeš to mít hotový za jeden večer - takto udělanou vrstvu musíš nechat dobře zaschnout, a teprve pak dělat další práci na "patině"...

Jinak můžeš zkusit i nanést filtry revellkama nebo vodovýma barvama (s vodovkama mi tohle nejde, tady by ti líp poradil kolega Mnitka), ale pozor, nezaplavovat povrch. To ti taky pomůže, ale nebude to hned tak výrazný jako metody viz výše.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 zář, 2015 9:45 am

Jo a ještě k fixaci nátěru - pokud nepředpokládám že na to budu furt šahat nebo není-li povrch nepřirozeně lesklý, žádný lak nedávám. Musím-li lakovat, používám laky Gunze, hlavně z důvodu že drží a během pár minut jsou suchý.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina

Příspěvekod Petr1988 » úte 08 zář, 2015 11:12 am

Barva je už revelka, barvil jsem ještě v rozloženém stavu. Původní barva částí je "kartónová". Povrch je ale dosti matný, mám strach do toho vjet olejem, že už to nesetřu :lol: .
Uživatelský avatar
Petr1988
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 28 srp, 2015 4:15 am
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 zář, 2015 3:29 pm

Pokud je zaschlá, tak bych se toho až tak moc nebál. Princip je lehce šmrdlat - podobně jako když drajbrašuješ. Není to to klasický stírání barvy natvrdo - jako když napouštíš spáry. Nicméně pokud se přesto bojíš že revellku sundáš, stříkni to tím gunze lakem (polomat). S matným povrchem se mi ale dělá líp - místo tahů štětcem tupuju papírovým ubrouskem a molitanem, lehce zvlhčeným v ředidle (štětec smočený v uměleckým white spiritu od Winsor/newton lehce přitisknu k tomu molitanu a ubrousku) a pak už jen "tupováním" rozmazávám ty bodky olejové barvy až do ztracena. Zkus si to natrénovat, uvidíš že to pude...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina

Příspěvekod Petr1988 » stř 09 zář, 2015 4:46 am

Zkusím tedy popisované metody :mrgreen: a budu zvědavý na výsledek. Doposud jsem patinoval pouze vozidla viz obrázek :). Ten pravý ještě není dodělaný, musím vyrobit náklad z pravého uhlí, dolepit pár detailů a přestříknout lakem.
Přílohy
DSC_2928.JPG
Uživatelský avatar
Petr1988
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 28 srp, 2015 4:15 am
Bydliště: Dolní Lutyně

Předchozí

Zpět na Houmrovy vlaky (houmrovyvlaky.wz.cz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník