Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti 0 (1:45).

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » stř 30 čer, 2021 5:03 pm

Jako základ je vědět kde kolejiště (hlavně plechová tříkolej Merkur) vodí a kde by to chtělo trochu pročistit.Jako nejjednodušší měřící prvek je šroubovákem zkratovat rychlím pohybem po hlavách kolejnice, kde to jiskří tak je to dobrý kde se nic neděje tak tam napětí není. :) :D
Pro hezčí a pohodlnější zjištění napětí v kolejích stačí vzít telefonní 12V žárovku a na její vývody naletovat kusy mosazného drátu vytvarovaný tak aby se tento přípravek pouze vložil do koleje a podle svitu hned víte na čem jste.
Podle této metody vzniknul kontrolní podvozek:
https://ets.napady.net/rubriky/predelav ... i-podvozek
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » stř 30 čer, 2021 5:25 pm

Po zjištění úseků které by chtěli vyčisti jsem si předělal vůz Mekur jako čistící.
Základ je dlouhý vůz Merkur koupený z výprodeje, na dvě dvoukolí doplněna kuprextitová destička s naletovanými ocelovými maticemi a kousek trubičky ideálně mosazná jak kluzné ložisko na ose dvoukolí. Na druhé straně nalepen semiš nebo podobná tkanina třeba samolepící podložky pod nohy židlí apod.
Někdy stačí plechové koleje pouze přejet lokomotivou která je těžší než vagon a přenos napětí na trakční vozidlo se zase obnoví, proto jsem tento vůz vybavil destičkou z plechu a dvě ocelové matice M30 a vše sletováni uprostřed je díra pro uchycení pod šroub co drží podvozky.Takto vzniklé závaží jsou zatím dostatečné ale místa je ve vagonu dost pro přidání.
cisticivuz1.jpg
cisticivuz2.jpg
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » stř 30 čer, 2021 7:28 pm

Upravený vůz Merkur 9402 jako ventilátorový, pro odfukování prachu hlavně v domácnosti. Zespod hned za spřáhlem je páčkový vypínač, uprostřed je malý ventilátor 12V,pro indikaci ofuku je zespod blikající LEDka a z jednoho boku také.Uvnitř je pouzdro na dobíjecí články AA, za bočními posuvnými dveřmi je konektor pro dobíjení takto vzniklé baterky. V bočních větracích otvorech je lepidlem zalepena jemná plastová síťka s nalepenými kousky uhlíkového filtru.
2447.JPG
2494.JPG
2471.JPG
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » stř 30 čer, 2021 8:14 pm

Při budování kolejiště je potřeba dodržet tzv. průjezdný průřez, ideální příklad je tubus tunelu či vícekolejná trať a to hlavně v obloucích.Proto zcela náhodou vzniknul tento vůz. Je to v podstatě kopie plošinového vozu (proto nemá masky podvozků) který je doplněn sletovanou konstrukcí z měděného drátu podle obrazku z NEM normy.Pro představu celkového průjezdného průřezu lze na jakékoliv čelo dosadit čelní desku která zachytí případnou kolizi např. s trpasličím návěstidlem.
2506.JPG
2509.JPG
2512.JPG
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » čtv 01 črc, 2021 7:44 pm

V případě venkovního kolejiště a působení vnějších vlivů může dojít k podmáčení podloží které způsobí i mírný propad kolejí tuto vadu je schopen zachytit tzv. "Libelový vůz". Jeho služeb nejvíce oceníme při tvorbě seřaďovacího nádraží včetně svážného pahrbku příp. oblouků na trati tedy jejich bočních náklonů.
libel1.jpg

Jako základ je použit podvozek krátkého osobního vozu a na jeho horní stranu je připevněna křížová vodováha pro karavany. Bílá linka značí střed vozu a je určena pro další přípravek.
libel2.jpg
libel3.jpg

Tento přípravek tvořený špalíčkem z tvrdého dřeva má zespod přišroubovaný neodymový magnet z HDD sloužící k přichycení k podvozku, uprostřed po obvodu je vyznačena zelená linka která se slícuje s bílou linkou na podvozku vozu, na každém okraji je vyvrtaný otvor který se stahuje šrouby a slouží k uchycení tužky nebo fixy k vyznačení okraje štěrku při tvorbě štěrkového lože zaštěrkováním.
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » čtv 15 črc, 2021 3:07 pm

Dalším speciálním vozem je vysavačový vůz. Jako základ opět dlouhý nákladní vůz z výprodeje a jako vysavačové ústrojí upraven bateriový vysavač na mikrotužkové baterky který se používá třeba na vysátí klávesnice apod.
vysav1.jpg
vysav1.jpg (103.96 KiB) Zobrazeno 4220 krát
vysav3.jpg
vysav3.jpg (96.57 KiB) Zobrazeno 4220 krát
vysav2.jpg
vysav2.jpg (72.55 KiB) Zobrazeno 4220 krát
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » čtv 15 črc, 2021 3:31 pm

Opět jsem se nechal inspirovat a vytvořil jsem si laserový vůz, jedná se o Merkur 9705 služební dvounápravový vůz typu Ds doplněný laserovou jednotkou která má předřadný odpor, zevnitř střechy je nalepen kus LED pásku a přes společný vypínač je vše napájeno z 9V baterie. Laser je seřízen podél jedné kolejnice a jeho paprsek se zobrazuje na podvozek doplněný plastem ohnutý do "L" na který přijde dolepit zalaminovaný milimetrový papír a tento podvozek bude přes stavitelnou oj výkyvně spřažen se samotným laserovým vozem.Tato souprava bude sunuta před lokotraktorem a pohyby laserového bodu na stupnici zobrazí zvlnění a vybočení kolejí.
laser1.jpg
laser1.jpg (69.78 KiB) Zobrazeno 4216 krát
laser2.jpg
laser2.jpg (79.16 KiB) Zobrazeno 4216 krát
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » čtv 19 srp, 2021 6:14 pm

Konečná podoba podvozku k laserovému vozu s přichycenou stupnicí pomocí suchého zipu a s ojí vytvořenou z radiové antény která se dá roztáhnout až na 35cm.Na jednom konci připevněné spřáhlo Merkur č.1, díky šroubům dostatečně zatížené aby spřáhla byla stále zakleslá v sobě a na druhé straně k podvozku připevněná přes kulový čep M4.
laser vozik.jpg
laser vozik2.jpg
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm

Re: Měřící,čistící a jiné speciální vozy

Příspěvekod sion » úte 14 zář, 2021 4:48 pm

Tak a mám tady něco pro milovníky Arduina. S myšlenkou super složitého měřícího vozu, který by dokázal změřit aspoň základní parametry (nečekejte třeba profil kolejnice nebo georadar) a dokázal tyto informace zpracovat, odeslat do PC kde by se uložili a následně vytiskly v podobě grafů případně s přiloženým videozáznamem na Fleshce, jsem si pohrával docela dost dlouho.
Po dotazu na jednoho modeláře, který si udělal Arduino automatické splachování na WC, že neumím tyto novoty tedy to naprogramovat mi sdělil, že je to extrémně jednoduché. Podlehl jsem tomu a využil modulů co mi kamarád dal, když synovi koupil celou Arduino sadu a se slovy: nech si to, syn by to stejně jenom poztrácel...
Jsem se do toho pustil. Jako základ jsem využil dlouhý vůz z výprodeje (snad 9409) do kterého jsem se snažil nacpat co nejvíce modulů. Na čele je ultrazvukový senzor měřící horní vzdálenost kalibrovaný od hlavy kolejnice pod ním hallův senzor indikující vůz na koleji, dále bluetooth modul, kamera a modul kombinovaného kompasu. Ve spod za čelníkem je čidlo soumraku a teploty. Uvnitř v první vnitřní sekci vozu je Arduino Uno s mírně upraveným výukovým modulem následuje prostřední kde je baterii 11,1V a pod podlahou v bedně je modul otřesu, v poslední sekci je vysílač 2,4GHz pro obraz z kamery, konektor pro napájení systému případně dobíjení baterie, voltmetr a za spřáhlem páčkový vypínač. Přední podvozek je upraven dodatečnou montáží sběrače pro měření napětí v koleji.
čelo arduino vůz.jpg
bok arduino vůz.jpg
arduino.jpg
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm


Zpět na Velikost 0 (komunita 0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků