České úzkorozchodná v Anglii!

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod radekkrupka » úte 22 lis, 2011 9:10 am

hobby píše:Thanks, I'll try again...

Can I ask another question? I found this site:

http://www.lepty.cz/petr/eshop/3-1-HOe/ ... orove-vozy

And am really interested in getting one of their M21s and the "coach" version of it. Do you know anything about them? Also does the M21 for 1200Kc have a motor?

Nope, it says Motorový vůz M21 ČSD HOe maketa, which means it's an "empty" model. You can also buy a construcion kit for 600,- http://www.lepty.cz/petr/eshop/3-1-HOe/ ... stavebnice
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod petrh » úte 22 lis, 2011 9:17 am

hello hobby from my point of view - Kuber is in ration good quality and good model. for my absolut suitable.
Maketa - it is model without engine - only builded kit
stavebnice = kitt
full model (avg 2300 CZK) is full model (I think whole model with engine)
edit: sorry for my duplication, my Bb is now slow :)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » úte 22 lis, 2011 9:29 am

Thanks! Thought it looked cheap for one with a motor!! Is it plastic or metal?

I have emailed him but had no reply, I will try again!
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » stř 30 lis, 2011 7:51 pm

Still no reply, i may try to see him if I visit next year!

Here's my latest project:

Obrázek

I had seen some photos of the loco a while ago and had assumed that it was an 0-8-2 like the class 83s, but upon closer inspection it turned out it was an 0-10-0! I knew the 009 Society had a Minitrix 9f on the secondhand stall which had been there for a while and next time I saw them I bought it, hoping that it would be close enough to make the model...

Obrázek

After getting the loco back home and then obtaining the drawings i was pleased to see that it was pretty close... The tender wheelbase was pretty much spot on and whilst the driving wheels were 0.5mm too small (the real ones were 800mm diameter) the large flanges made up for it. A chat with Paul Windle at Warley confirmed that he thought it looked feasable and I decided that I'd try to build it myself...

It isn't going to be an exact scale model, but a (hopefully) good approximation...

I have started with the tender...

Obrázek

It was very lucky that the tender chassis is such a good match as it also includes pickups on the outer wheels as the loco chassis has traction tyres on the rear two axles. A fair bit of cutting of plasticard later and here's the original and photos of first part of the loco to be completed:

Obrázek
Obrázek

(Sorry, I have stuck to English as it is quite complicated, I hope this is ok!)
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod JanoH0e » čtv 01 pro, 2011 10:00 am

hobby - well .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod vojtas » čtv 01 pro, 2011 3:09 pm

It looks so good... :!:
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » pát 09 pro, 2011 7:25 pm

The engine...

Obrázek
Obrázek

As expected the securing of the chassis to the body was a bit of a nightmare due to the lack of places to put a screw at the back. As you can see the rear of the 9f's cab fits into a hole of the right size in the back of U57's cab. I'll cut back those strengthening pieces in due course. The chassis slots into the hole and the screw which holds the front of the chassis plate has been lengthened and now screws into the bottom of the smokebox at the front. Despite the rather crude way of doing it it does hold it quite well... Now I will move onto the detailing bits on the boiler and the cab roof...

Engine and tender:

Obrázek
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod vojtas » ned 11 pro, 2011 3:54 pm

Youu are a good modeller,i think,it will be a ver good model.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » úte 13 pro, 2011 12:30 pm

Temporary chimney, no cab roof and the dome needs "bedding in"... I love painting in grey primer to see all those defects you can't see properly otherwise... Like those cab windows in the second photo...

Obrázek
Obrázek

Someone on another forum mentioned how it looks compared with the Px48, so here's the comparison shot... Bear in mind the Px48 has the bogie tender which makes it nearly the same length!

Obrázek
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod Střelec » úte 13 pro, 2011 12:56 pm

Wow!
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod milan ferdián » úte 13 pro, 2011 2:59 pm

Pánové mám na vás prosbu.Né, každý umí anglicky a určitě nejen já,ale i ostatní by byli zvědavi o čem se bavíte.Jinak hobby špička :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » úte 13 pro, 2011 4:19 pm

Díky , Milán , říkal jsem , že dříve "Sorry, I have stuck to English as it is quite complicated, I hope this is ok!"... Však já to zkusím ale bude pouze tak dobré jako počítačových překladů ! !

Je Loco používá minitrix 9f podvozku ( stejný jako ten starý br51 Myslím ) . To není exaktní měřítku model jako podvozku neumožňuje . tělo je vyrobeno z plasticard s nějakým Instalováno v mosazi a mosazných kotle . Vždycky jsem sprej moje modely v šedém Čítanku , ukázaly se některé věci potřebuji lépe . Okna v kabině a mezery v parní kopule . Budu potřebovat maluješ v modrém ! Začal jsem to asi před 10 dny , takže to byl docela rychle . Pokud chcete ptát , prosím !
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod milan ferdián » úte 13 pro, 2011 6:57 pm

hobby píše:Díky , Milán , říkal jsem , že dříve "Sorry, I have stuck to English as it is quite complicated, I hope this is ok!"... Však já to zkusím ale bude pouze tak dobré jako počítačových překladů ! !

Je Loco používá minitrix 9f podvozku ( stejný jako ten starý br51 Myslím ) . To není exaktní měřítku model jako podvozku neumožňuje . tělo je vyrobeno z plasticard s nějakým Instalováno v mosazi a mosazných kotle . Vždycky jsem sprej moje modely v šedém Čítanku , ukázaly se některé věci potřebuji lépe . Okna v kabině a mezery v parní kopule . Budu potřebovat maluješ v modrém ! Začal jsem to asi před 10 dny , takže to byl docela rychle . Pokud chcete ptát , prosím !


Díky i za ten překladač :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod hobby » ned 18 pro, 2011 11:30 am

I think the blue might be a shade too dark, but we'll see when i have time to think about it... How I dislike close-ups!

Myslím , že modrá může být o maličko příliš tma , ale uvidíme , až budu mít čas na to myslet . . . Jak ale nemám rád nablízku !

Obrázek
Obrázek
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: České úzkorozchodná v Anglii!

Příspěvekod juroH0 » ned 18 pro, 2011 1:02 pm

Very nice work!!
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků