"home-made" vozidla

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » ned 12 dub, 2015 8:52 pm

Z průmyslově vyráběných kiplor v H0e mi přijde asi nejlepší tohle:
http://www.nigellawton009.com/JWVeeTipper.html
bohužel už delší čas je prodejce nemá na skladě.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Střelec » pon 13 dub, 2015 8:36 am

obruc píše:Pro inspiraci: kiplora H0e vyrobená z klasického ROCO feldbahn vagonku. Stačily k tomu profily a 0,3 plech od pana Litomyského. Celý rám je prodloužen nově vyrobenými čely. Narozdíl od ohyzdné ROCO kiplory je tahle více proporční, až na trochu větší rozvor. První je na světě, teď už jenom pět, aby z toho byl vlak. :)
DSCF6921.jpg
DSCF6924.jpg
DSCF6925.jpg


Nějakej návod na úpravu by časem nebyl? Mám těch ROCO příšerek celkem dost a časem bych je rád uvedl do koukatelný formy...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod obruc » pon 13 dub, 2015 3:09 pm

Dobrá, tak návod :wink: :
Na přestavbu kiplory je potřeba
a) mosazné profily:U 2x1 mm, U 1x1 mm, L 1x1 mm
b) mosazný plech 0,13 (ideálně Litomyský KS250)
c) dřevěný hranol 15x15 mm

Rám
1)Vezměte rám ROCO vagonku,lepidlem přilepte vnitřní vyztužení k obvodovému rámu mezi domky, jinak se vám po odříznutí čel rám rozpadne a je poté zbytečně pracné ho opět sesazovat, aby správně seděly nápravy.
2)Jehlovým pilníkem, nebo brusným papírem odstraňte vše co vyčnívá nahoru nad rám.
3)Lupínkovou pilkou uřízněte čela rámu v místech kde jsou plastové profily ještě rovné.
4)Odřízněte rovněž střední podélnou plastovou výztuhu rámu.
5)Uprostřed příčné výztuhy vybruste drážku, do ní vlepte vteřinovým lepidlem U profil 2x1 mm, který jste si předtím uřízli na přesnou požadovanou délku vozíku minus nárazník, minus tloušťka vnějšího rámu(1mm). Do U profilu samozřejmě také před vlepením vybrousíte uprostřed drážku.
6)Ze stejného U profilu poté kleštičkami naohýbejte nová čela vozíku, tak aby se plast a mosaz na tupo potkali a rovněž, aby se tento rám potkal s vnitřní podélnou výztuhou. Pozor, pokud budete ohýbat mosazný profil na jedno zakousnutí kleštiček, tak se zlomí.
7)Následně je potřeba z profilu U 1x1 naohýbat rám, na kterém drží korbička. Zde se musíte držet výkresu, nebo fotek, nebo to lze ohnout přes dřevěnou trojhrannou tužku.
8 )Z plechu vystřihněte nárazník.

2015-04-11 13.00.17.jpg
Takhle nějak by to mělo vypadat.


Korba
1)Z dřevěného hranolu 15x15 mm vyřežte a vybruste maketu korbičky, která pasuje do rámu vozíku a která má vnitřní rozměry požadované korby. Pokud chcete aby byla korbička funkční, vyzkoušejte, zda se vám hrana korbičky při sklopení potká s rámem tak, jako je tomu ve skutečnosti.
2)Ustřihněte z plechu tělo korbičky tak, aby na tloušťku čela přesahovalo v podélném směru dřevěnou maketu a ohněte ho podle makety. Tělo korby omotejte papírovou páskou aby se na maketě nehýbalo a upněte do svěráku.
3)Vystřihněte z plechu čela korby a přiletujte, nebo přilepte je na tělo korby ve svěráku, poté začistěte.
4)Z profilu L 1x1 mm uřízněte výztuhy čel korby a pomocí zářezů do stojiny profilu ohněte podle vršku čela korby. Poté ho přiletujte nebo přilepte vně čela korby.
2015-04-12 14.05.43.jpg


5)Z drátu vyrobte podélné výztuhy korby
6)Z odřezků plechu vyrobte závěsy korby, tak aby korba držela rovně podél všech os a správně se vyklápěla (piplačka :roll: )
2015-04-11 13.03.55.jpg
tadá
Uživatelský avatar
obruc
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 13 lis, 2014 12:40 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jkiss » pon 13 dub, 2015 7:07 pm

zmar:
Kiplory Lawton je to najhoršie čo som kedy videl...ja som si ich objednal, a tu je výsledok, čo prišlo:

SAM_3949.jpg


SAM_3947.jpg


rám je odliatok z bieleho kovu - ale veľmi nekvalitný, pokrivený, deformovaný...
komplet rám by mal vzniknúť zletovaním dvoch polovíc, ktoré nepasujú k sebe... nehovoriac o tom, že letovať ten biely kovy je prakticky nemožné, lebo sa hneď taví v celom objeme...
takže 2 polotovary tu ležia (3. som zničil pri pokusoch urobiť z toho niečo) - dobrodruhom prepustím za poštovné...

(to šedé je pre porovnanie Roco)
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod obruc » pon 13 dub, 2015 7:32 pm

rám je odliatok z bieleho kovu

Proboha to je snad cín?!
Uživatelský avatar
obruc
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 13 lis, 2014 12:40 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jkiss » pon 13 dub, 2015 7:40 pm

Nie cín,
"biely kov" je názov zliatiny cínu, olova, bizmutu a/alebo antimónu, s teplotou tavenia 100-150 stC
vhodné na liate do bežnej silikónovej formy...
J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » úte 14 dub, 2015 7:28 am

Nigel Lawton nabízí dva typy kiplor. Bohužel pouze nabízí, ale nemá na skladě:

Vlastní výrobu z bílého kovu a z resinu:
http://www.nigellawton009.com/WGAllenVeeTipper.html
Ty jsou skutečně nechutné. Obtížně se sestavují a jsou v měřítku 1:76, takže pro nás hrozně veliké.

Ale kromě toho má i japonské z plastu:
http://www.nigellawton009.com/JWVeeTipper.html
A ty jsou úplný opak. Snadno se sestaví a mají správné měřítko. Vyrábí se v Japonsku a on je jen distribuuje na evropský trh.

P.S.: Na britském trhu jsou i další stavebnice kiplor od výrobců jako Parkside Dundas a podobných. Bohužel v měřítku 1:76, takže jsem je ani nezkoušel.

P.P.S.: tady jsem našel popis práce s kiplorou Parkside Dundas (1:76). Vypadá, že technicky je dost dobře udělaná. Ale z fotek neodhadnu velikost. Chtělo by to vyzkoušet a porovnat s kontinentálními modely (1:87)
http://paulthehalfwit.blogspot.cz/2014_ ... chive.html
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jkiss » úte 14 dub, 2015 7:58 am

Nigel Lawton nabízí dva typy kiplor.


áno máš pravdu, ja som ovšem tie japonské zavrhol na začiatku - kvôli plastovým kolieskam a hmotnosti... mne to pripadalo skôr ako statický model, nie na jazdenie...

btw:
koľko by bolo záujemcov o "fajnové" kiplorky? nie je to síce moja parketa, ale môžem ich nakresliť a dať 3D vytlačiť...
plastové a lacné budú opäť skôr statické, ale viem urobiť aj odliate mosadzené, rámy alebo aj vaňu...(v kvalite oplenov, ktoré už brázdia moduliská)

... a myslím, že kiplory sa robili v rôznych veľkostiach, takže ani 1/76 moc nekričí....

a ešte: je chalan z HU ich robí tiež, sú kovové, ale jazdné vlastnosti nič moc a kvalita je dosť nízka:
https://www.facebook.com/zsolt.baronfei ... 557&type=3
(odlievané kolieska už nahradil profi, ale aj tak...)
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » úte 14 dub, 2015 8:05 am

U těch japonských jsem už při sestavování vyměnil kolečka za kovová. Tím se hmotnost zvýšila, takže je srovnatelná s Roco a podobnými.

K velikosti. Skutečné se vyráběly pro objem od 0,75m3 do asi 2,5m3. Takže model malé kiplory 1:76 se dá použít coby model větší 1:87. Ale nesmí to být model velké 1:76, která už je v 1:87 až příliš přerostlá.

Leptanou kiploru jsem už v Zababově viděl. Nevím, jestli ji dělal Šemík nebo Horymír. I když pro sériovou výrobu (celou soupravu) bych považoval za šikovnější sestavení modelu z plastové stavebnice, protože je s tím méně práce. Když mají všechny vagónky v soupravě stejnou váhu, tak nevadí, že jsou trochu lehčí.

P.S.: kdybys měl chuť se zabývat s leptem, tak jsem v Balogu oměřil hodně velkou kiploru pro rozchod 760 mm. Existovaly i kiplory s hranatým rámem, ale takové zatím znám jen pro rozchod 600 mm. Ty by se snadněji modelovaly.
Naposledy upravil zmar dne úte 14 dub, 2015 8:09 am, celkově upraveno 1
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jkiss » úte 14 dub, 2015 8:06 am

pre FB haterov jeden obr:

kiplora BZ.jpg
kiplora BZ.jpg (36.77 KiB) Zobrazeno 4693 krát
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » úte 14 dub, 2015 8:13 am

Ještě víc než kiplory by se mi v modelu líbily dřevěné výklopné kastňáky. Ovšem jsou složitější a asi by to chtělo odlévat místo leptání. Neměl bys chuť se pustit do nich ? Nějaké výkresy bych našel.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jkiss » úte 14 dub, 2015 8:39 am

Myslíš takéto niečo?
http://posch-modell.hu/r_lore_fekes
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Střelec » úte 14 dub, 2015 8:50 am

obruc: díky moc - je to zajímavý námět na zpestření dlouhých zimních večerů. Zatím asi vylepším vzhled jen přebarvením. Úprava podvozku by se ale dala využít i na ROCO opleny, což by pro mě bylo poněkud aktuálnější. Kiplory proháním jen kolem lomu na "bonsajové hoře" a ne na běžné trati, takže to tak akutní neni.

jkiss: Ještě děláš opleny? Kdysi jsem se nějaké chystal pořídit, ale pak mě poněkud "nad plán" zverbovali na velkou výpravu a ta mi pustila žilou do té míry, že na ně už nezbylo. Pokud budeš někdy pokračovat ve výrobě, tak mi dej vědět - dvě až tři dvojice by se mi hodily. V soupravách lesních drah ještě býval "služební" vagónek na stejném podvozku, jako opleny. Nepokusíš se o něco takového?

Taky jsem svého času sháněl detailnější podklady na úzkorozchodnou průmyslovou lokomotivu na bázi Sentinelu, ale nikdo se neozval a z pár dostupných (všude stejných) fotek toho moc vidět není...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » úte 14 dub, 2015 8:56 am

jkiss píše:Myslíš takéto niečo?
http://posch-modell.hu/r_lore_fekes


Ne. Tohle je vagón na řepu s pevnou skříní a odebratelnými/výklopnými bočními stěnami.

Já mám na mysli vagón s překlopnou skříní:
http://www.die-weserhuette.de/Fotos-Fel ... hn-006.jpg
Typické je, že se vyklápí jen na jednu stranu. Existovaly v různých provedeních. Nejčastěji s vnitřním rámem, ale něco mělo i klasický vnější rám, který se lépe modeluje.
Naposledy upravil zmar dne úte 14 dub, 2015 9:01 am, celkově upraveno 3
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » úte 14 dub, 2015 8:57 am

Střelec píše:Taky jsem svého času sháněl detailnější podklady na úzkorozchodnou průmyslovou lokomotivu na bázi Sentinelu, ale nikdo se neozval a z pár dostupných (všude stejných) fotek toho moc vidět není...


Myslím, že k loko Sentinel ani žádné podklady neexistují. Někde jsem viděl jen pár snímků z provozu a to asi bude všechno.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků