"home-made" vozidla

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod robot » úte 21 čer, 2016 6:57 pm

Zdravím
Chtěl jsem se zeptat zda existují nějaké podklady na koritnickou Za/u a Va/u mimo článku v Železničáři č.6 ročník90.Nejlepší by byly fotky s popisy a popřípadě i plánek.
Předem díky.
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jihous » stř 22 čer, 2016 5:33 am

Na tuto otázku mohu nabídnout jen dva mě známé zdroje:
Pohledy do zrušených tratí - Frýdlant Heřmanice ,sekce vozidla
To bola naša Korytnička sekce vozidla

krásný snímek již zrušené Za/U je v publikaci Klapot kolies v údoliach Bystrice a Bielej Oravy.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod robot » čtv 23 čer, 2016 12:29 pm

Díky za informace. Ještě bych měl dotaz na znalé tématu. Chtěl bych si zetku postavit z profilů Evergreen. Nejsem si ale jistý velikostí rozrteče prken.Potřeboval bych poradit, jaké desky, popřípadě profily mám při stavbě použít. Podvozky už mám koupené MTL Archbar, ty by měly být nejblíže podobné originálu.Dále budu muset vyřešit spřáhla, protože na modelech mám standartní ROCO, nebo Liliput.Předem děkuji za pomoc. :)
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod hank » čtv 23 čer, 2016 1:10 pm

robot: Podle nepříliš zřetelných kopií výkresů, které mám k dispozici, je šířka peřejek skříní rakousko-uherských úzkorozchodných zetek rozchodu 760 mm 10 - 12 cm. Např. dveře široké 1330 mm včetně kování jsou sestaveny ze 12 svislých peřejek.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » čtv 23 čer, 2016 2:03 pm

Robot - takže si to ujasnime, ideš stavať Zu maďarského typu ? To ti nejaké podklady môžem poskytnúť aj ja :D . Priamo z krajiny pôvodu. Niečo sa nachádza aj v Nitre, Č.B. , Pribilina atď. Nejaký náčrt sa tiež najde. Ide o to presne formulovať typ vagónu. Takže sa ti jedná o tento typ ?
Přílohy
uzkorozchodnamiestnazelRuzomberok-Korytnicaobr1.jpg
uzkorozchodnamiestnazelRuzomberok-Korytnicaobr1.jpg (57.19 KiB) Zobrazeno 6020 krát
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod robot » čtv 23 čer, 2016 4:14 pm

JanoH0e- Omlouvám se,ale psal jsem o typu vozu v předešlém příspěvku.Chtěl bych si postavit korytnickou Za/u .Zetku podobné konstrukce jsem našel na maďarských stránkách. Jestli jsem si to přečetl správně, tak byla z úzkokolejky JAEV.Bohužel nemá plošinu s brzdou.Velikost skříně by mohla být odhadem stejná, jako jindřichohradecká Z/u s plošinami.
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » čtv 23 čer, 2016 4:52 pm

Tak potom máš na mysli zrejme http://odlitkymodely.cz/velikost_h0e.html t.č. na ČB.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod robot » pát 24 čer, 2016 6:54 am

Korytnická Za/u by měla být maďarské konstrukce.Nové označení tohoto vozu by mělo být Ga ( Maďarsko).Na netu jsem našel odkaz na podobnou:http://schmalspur.hu/jarmulista/view_adatlap.php?id=326 a ještě :http://schmalspur.hu/keret/showpic.php?kod=15624
Uživatelský avatar
robot
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 03 led, 2008 10:05 pm
Bydliště: Praha

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod jihous » pát 24 čer, 2016 7:04 am

robot měl na mysli nejspíše tyto vozy:
Přílohy
IMG_3486.JPG
IMG_3485.JPG
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » pát 24 čer, 2016 9:52 am

jihous - práve že tie som mal na mysli aj ja. :D . Odpovedalo by to všetkému, čo o týchto vozňoch viem. Aj keď prekvapenia sú možné a veľmi pravdepodobné.
robot - problém je, že vozne bez brzdovej plošiny sa v sa objavujú až niekedy koncom 30 a začiatkom 40 so zavádzaním tlakovej brzdy. Dovtedy sa brzdilo ručne. Je možné, že sa takýto vozeň objavil na území Slovenska, ale nič bližšie o ňom neviem. Nezmýlil si si nejakú inú trať ? Dám ti tu 2 fotky, ten "pancierak" by mohol byť ten tvoj, len už s plechovou skriňou. Fotené na muzeálnej železnici Nagycenk.
Přílohy
100D2288 (2).JPG
pancierak
100D2192 (2).JPG
drevák
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » pát 24 čer, 2016 12:26 pm

Na Korytničce byla už od počátku jen část nákladních vozů s brzdou. Zbytek byl vždy bez brzdy.

Pokud jde o Zetky v Balogu, tak jsou to různé typy, které mají pochopitelně různé rozměry. V Balogu je jednak německá Zetka, která tam přišla z PLŽ (dlouhá, bez plošinek) a řepařská Zetka z Želiezovců. Myslím, že i ta želiezovská má asi jiné rozměry, než korytnické Zetky (neporovnával jsem, ale od oka se mi zdá nějaká delší). Korytnická Zetka dřív byla v Pribylině. Kde je dnes, nevím. Možná je už také v Balogu. To, co tu píší, se samozřejmě týká pouze čtyřosých Zetek. Dvouosé Zetky jsou něco úplně jiného.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Martin Škoda » pát 24 čer, 2016 5:51 pm

Zetku s Pribyliny mají nyní v Žamberku pánové Bednáři. A na Balogu probíhá oprava saské zetky. Loni byla udělána nová podlaha, výdřeva obou čel a část bočnic.
Martin Škoda
 
Příspěvky: 23
Registrován: sob 19 led, 2013 3:03 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » pát 24 čer, 2016 6:48 pm

Ale to sú všetko Ztky s plošinami. Rovnako ako v Nitre. "Robotova" Za/u boli ešte donedávna vidieť v Teresve. Či boli maďarské alebo sovietske neviem.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » sob 25 čer, 2016 7:22 am

robot píše:Korytnická Za/u by měla být maďarské konstrukce.Nové označení tohoto vozu by mělo být Ga ( Maďarsko).Na netu jsem našel odkaz na podobnou: . . . http://schmalspur.hu/keret/showpic.php?kod=15624

Ano, tento typ čtyřosé Zetky bez brzdy jezdil i v Ružomberku.


Ta trochu podobná Zetka v Balogu má jiný počet polí v bočnici a je celkově delší.
13610003.JPG



Kromě toho je v Balogu tato německá Zetka bez plošin z PLŽ.
neg32_01.jpg
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod zmar » sob 25 čer, 2016 10:52 am

jihous píše:robot měl na mysli nejspíše tyto vozy:
. . .


Teprve teď jsem se podíval na zde uvedenou ukázku z knížky pana Lichnera o Korytničce. Kromě toho, že použil kresbu Karla Justa bez toho, aby uvedl autora, tak tam píše, s prominutím, pitomosti. Podle něho měly všechny nákladní vozy v seznamu ruční brzdu. To prostě není pravda. Přibližně polovina z nich byla bez brzdy.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků