"home-made" vozidla

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

"home-made" vozidla

Příspěvekod BND30 » stř 10 bře, 2010 2:27 pm

jelikož jsem tady nenašel nikde podobné téma, zakládám tohle. snat nikomu nebude vadit. Zajímá mě jestly taky někdo z vás řeší nedostatek úzkokolejných vozidel systémem udělej si sám. Podělte se s náma o svoje výtvory. Já mám rozpracovanou lokomotivu BN15r ala Solvayovy lomy v odlehčeném provedení s kuplemi z BN30. Zatím jen plechvý model kterému snat dám o víkendu nátěr. Většina z vás už fotky viděla viz http://bnd30.rajce.idnes.cz/kolejiste_r ... 010176.JPG
sice BN15r dle zachovalých zdrojú nikdy nejezdily na 760mm, ale budiž! :D
kdo si hraje (s vlackama) ten nezlobi
Uživatelský avatar
BND30
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 06 pro, 2009 9:41 am
Bydliště: uprostred trati ČD 012

Příspěvekod Mašinka » čtv 11 bře, 2010 11:33 am

@BND 30
Je mi trochu záhadou, proč jsi zvolil právě tento model.Evidentně nemáš možnost si opatřit pohon k tak malé lokomotivě, což je velmi nákladná záležitost, a navíc v provedení pro 760 mm rozchod nikdy neexistovala.Pro HOe je ale možné koupit pojezd od firmy HALLING,
(v Praze na burze od prodejce z Ústí n.L) za cca 1000 kč, který je sice větší, ale pohodlně na něj lze postavit některou odpovídající loko.Já sám na tomto pojezdu provozuji elektrickou lokomotivu AEG ve velikosti 0f, pro informaci, měřítko 1:45, rozchod 12 mm.Se starým pulzním regulátorem z tehdejší NDR spolupracuje skvěle, pomalá jízda odpovídající realitě na úzkém rozchodu,tahá lorky z mosazi i dřeva, v tomto měřítku už poměrně těžké, ale bez problémů.Před mnoha lety jsem experimentoval s velikostí HOf na kolejivu Maerklin pro velikost Z, ale zde nelze dosáhnout uspokojivých jízdních vlastností, proto jsem přešel k nulce.Navíc malá lokomotiva v malém měřítku vyžaduje naprostou přesnost, což Ti , bez urážky působí potíže.Možná by bylo dobře začít znova, a lépe.Pro ilustraci přikládám foto modelu HOf, jak jsem jej postavil.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Není dokončená, je to už jen vzpomínka na začátky.
Zdraví
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod BND30 » čtv 11 bře, 2010 1:07 pm

zdar. Já tu mašinu udělal schválně neprovozní. Nemám finance na to abych kupoval pojezdy a navíc je určená jako neprovozní exponát na kolejiště. Provozní mám páru a diesel od roco. To na malé diorámokolejiště stačí. Plánuji ještě několik podobných strojů. Je to především na plánované diorama podnikové drážky. Na 0e bohužel není dostatek místa, snat někdy. Co se týče provozu tak používám FZ1 a jezdí tak modelově 30km/h a kamarád mi dělá pulsák na míru takže bude to i lepší. Mimochodem nějak mi nefungují tvoje fotky. Rád bych si je kouknul. Děkuju za názor. Možná BN30R udělám provozní. Ta jezdila i na 710mm :D ale to časem. a ještě záhadu objasním. BN15r máme na Kolínské řepařské drážce. Tzv "smeták". Je to oblíbená mašina našeho vedoucího. A všichni si z ní děláme prdel. Vedoucí samozřejmě nemá rád když jeho "pufíčkovi" někdo říká "smeták" a tak jsem si postavil BN15r na kterou se vymluvím když se bude vedoucí ptát. :D . a taky z legrace.
kdo si hraje (s vlackama) ten nezlobi
Uživatelský avatar
BND30
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 06 pro, 2009 9:41 am
Bydliště: uprostred trati ČD 012

Dotaz na možnost přestavby

Příspěvekod Střelec » pon 29 bře, 2010 11:43 am

Nechci zakládat speciální téma.
Mám dvě parní lokomotivy od Roco, označení se různí podle provedení (HF 110, Nicki a Frank...), prostě ty potvůrky, co v reálu dělal Henschel a mají přívěsný tendr (lze ho odpojit). Pojezd má vnější rám a tak mě napadlo - nešel by použít na lokomotivy ČKD, dělané v 50. letech pro lesní železnice? Jestli je rozměrově správný jsem zatím neřešil, dokumentaci teprve hledám....
Neodlévá je někdo z pryskyřice nebo polyuretanu?
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod JanoH0e » pon 29 bře, 2010 12:01 pm

Strelec, ktoré loko myslíš Čkd C760 /90 ? Nie čo máš tu http://www.chz.sk/pary_prehled.html. Ale skôr by táto lokomotiva šla na U 34. Otázne je, prečo vlastne ju chceš prerobiť. Henschlou a im podobných jazdilo relatívne dosť aj u nás, aj keď konkrétný typ nie. Ale drobné úpravy sa mi zdajú lepšie ako prestavba, nakoľko asi ťažko nahradíš kotol, ktorý je z kovu a tvorí aj závažie. Pokiaľ chceš ČKD, možno nejakú ešte májú v Mikado model alebo Albatros v Banskej Bystrici.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

C760/90

Příspěvekod Střelec » úte 30 bře, 2010 5:27 am

Henschely v tomhle provedení u nás údajně nejezdily, U 34 je tvarově poněkud jinde. Konstrukčně je Henschelu asi nejblíž právě C760/90, i když rozměrově bude zřejmě jinde. Rozměrné vany a tendr by pobraly dost olova, aby to vyrovnalo váhu původního kotle (pokud mámopravdu celokovové provedení).
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod JanoH0e » úte 30 bře, 2010 12:15 pm

U 34 má zhodný vonkajší rám. Existujú ND od Roco, napr, kratšie vane, prehliadný kotol atď na prerobenie týchto lokomotív podľa požiadaviek. Bohužiaľ nemôžem nájsť momentálne link na Ersatzteile. O tom, či je kotol kovový, sa presveč sám, keď zdvihneš kabínu.
Tak že napr. http://www.roco.co.at/index.php?id=26 a napísať číslo lokomotívy. Ešte doplním pre istotu čísla 33250,33234,33232,33241 a okolo. Otvoriť PDF.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod Střelec » čtv 01 dub, 2010 6:26 am

Do jednoho kousku jsem vlezl - kotel je opravdu kovový odlitek, vany jsou zřejmě hybrid (v nich jsem se nerýpal) a bouda plast. Nejspíš se spokojím s přebarvením a patinací - kus ze startsetu je totiž (vyjma kotle) jásavě červený.
Někde jsem narazil na tvrzení, že za války v ČKD vyrobili celý jeden kus této henschelky, pak by byl ale původ některých konstrukčních řešení C760/90 vcelku jasný....
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod BN30U » pon 26 črc, 2010 7:41 pm

Ahoj, já si modely vozů i lokomotiv vyrábím taky sám. Zde fotky: http://bn30u.rajce.idnes.cz/

Modelům zdar! 8)
BN30, BN30U, BN30R, BN15R, zetka, véterák, nízkostěňák, salonek, plošiňák, hrošák, kiplory...
Uživatelský avatar
BN30U
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 15 dub, 2010 8:09 pm
Bydliště: Brno

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Mašinka » čtv 09 zář, 2010 3:48 pm

Poněvadž jsem zde narazil na téma řepařská dráha, dovoluji se ukázat zde stavbu řepařských vozů ze dřeva v měřítku 1:45 pro rozchod 12 mm, tedy 0f.Materiál jsou bukové profily 3x5 mm na rám, buková a smrková prkénka 1x4 mm na nástavbu, mosazné profily a mosazné ložiskové domky.Poslední dva materiály jsou koupené, ostatní je "Home -Made".Základem vší modelářské práce je pečlivost a čisté provedení.Doufám, že bude pohled na ni inspirací pro všechny, kdo začínají a mají v tomto bodě značné rezervy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A nakonec cisterna, také ještě nehotová.
Obrázek
Zdraví
Mašinka
P.S. Chemička se buduje taky, tohle je jen odskok!
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Mašinka » čtv 16 zář, 2010 4:17 pm

Takže řepák , sice ještě bez kování a na jiném kolejišti, stojí na kolech!
Obrázek
Nóó?
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod juroH0 » čtv 16 zář, 2010 5:14 pm

Tak pridám aj ja svojou troškou. Moja mašinka MD 2 vo veľkosti If (1:32) rozchod 16,5mm. Je pojazdná ale nedokončená.
http://juroh0.rajce.idnes.cz/BN30_If/#tn_P6250074.JPG
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Mašinka » čtv 16 zář, 2010 6:42 pm

Tedy kolegové, asi mne budete považovat za fouňu, ale z některých fotek na mne dýchá mrazivá hrůza.Marně hledám pravý úhel na lokomotivách tam, kde nemůže být žádný jiný!Z čeho a čím to děláte? Některé modely by byly naprosto skvělé, pokud bych věděl, že je někdo vyrobil kapesním nožem ve sklepě, nebo z rozžvýkaného pijáku.Nezlobte se na mně, ale to je základní nezvládnutí nářadí (pokud vůbec nějaké je použito), materiálů,absence jakýchkoliv měřidel atd.Polystyrenové desky jsou dobrý materiál, ale musí se řezat, ne stříhat! Úhelník je měřidlo, a od slova úhel, nemá nic společného s uhlím.A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.Vždyť je na tomto foru tolik možností se poučit!Dobrá, v hánulce bych to bral, ale v měřítkách od nulky výš je nepřesnost a nedostatek pečlivosti trestuhodný.Čekám na Vaše reakce.(Jistě naštvané)
:evil: Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod petrh » pát 17 zář, 2010 6:29 am

vstoupim sem drze Masinkovi:) je dobre, ze jsi postnul svoje dilko predem, a muzeme videt to jak se to delat MA, ted muj pohled. ono je to tezke (ze sveho vim) ze ne vzdy mas kvalitni zazemi na tvorbu (ja mam napr. jen kuchynsky stul v panelaku) a tady je otazka, zda je to pro autora dosti uspokujici pohled na sve hotove dilo, pokud ano je vse v poradku. tot muj nazor
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Mašinka » pát 17 zář, 2010 8:35 am

Ahoj Petrh!
Nevidím ve Tvých slovech žádnou drzost, ani nic špatného!Jen jsem chtěl, aby to, co zde zmiňuješ, a to je vlastní pohled na model, byl víc kritický.Asi by neobstál argument: "On se rád koupe, sice neumí plavat, tak se utopil, ale asi se mu to tak líbí!". Prostě a jednoduše, zamyslet se nad tím, zda to, co se líbí mně, musí oslovit i ostatní.To myslím nikoli ve smyslu nápadu či tématu, ale ve smyslu provedení.Vždyť , řeknu to teď hodně tvrdě, zfušovaný model sebehezčího vozidla snižuje hlavně svého tvůrce!Já pamatuji doby, kdy jsme modelařili doslova na koleně, součástky nebyly, vše se vyrábělo svépomocí, přesto vznikaly modely na světové úrovni.Na výstavách a soutěžích jsme jako Češi vždy byli mezi nejlepšími! Vždyť já sám jsem si soustruh přídil teprve před dvaceti lety, ač modelařím téměř padesát let.Na kuchyň ském stole vznikaly Víškovy modely, které ještě dnes, v době laserového řezání a leptů mají úroveň. Dobrý svěrák, pilníky, měřidla a HLAVNĚ pečlivost, klidná a neuspěchaná práce (sám vím, co časový tlak udělá s člověkem) dělají zázraky.Pokud mi dají svolení ke zveřejnění fotografií modeláři, jejichž modely vznikaly také na kuchyňském stole,uvidíš, co se na něm dá udělat.Hlavně však neberte, prosím, má slova jako planou kritiku, jen snahu o to, aby nastupující generace modelářů nám, kteří odcházíme, byla důstojným nástupcem.
Děkuji za pozornost a očekávám další reakce.
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník