Úzkorochodné kolejivo

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Jaké úzkorozchodné kolejivo používáte?

Peco
25
42%
Tillig
11
19%
Roco
8
14%
Bemo
1
2%
Vlastní stavba
8
14%
Maloseriové kolejivo/Technomodell.../
6
10%
 
Celkem hlasů : 59

Úzkorochodné kolejivo

Příspěvekod vorisekml » sob 17 říj, 2009 10:00 am

Já používám kombinaci. Protože modeluji Saské úzkorozchodky v ep.IV musím zpodobnit poměrně solidní a bytelné kolejivo. Takže potřebuji mít pražce poměrně blízko u sebe. Tomu odpovídá Tillig. Jenže výhybky od Tilliga mají pražce poměrně dost řidké jsou dost prudké, výhodou je jejich částečná flexibilita. Zkusil jsem tedy Peco vyhybky, tam je potíž právě s lehkou lokomotivou. Pružinová aretace výhybky způsobuje mírné nadzdvihnutí jazyků a lok ztrácí kontakt a zastavuje. Vyzkoušel jsem i Bemo výhybky a tam mě nehyhovuje geometrie. Ani pražce nejsou pro mě vhodné. Nakonec jsem zkusil Roco a ty se ukázaly jako vyhovující, ale pražce mě taky nesedí. Vlastní stavbu neriskuji. Přestavníky mám Tillig. Mají zpětný ohlas. Žádný výrobce H0e kolejiva nemá v nabídce "angličana" křížovou výhybku. Mě to dost omezuje. Škoda.
Od Peco používám "šturcy" mají je hezké.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Úzkorochodné kolejivo

Příspěvekod stoupa » sob 17 říj, 2009 5:03 pm

vorisekml píše:Já používám kombinaci. Protože modeluji Saské úzkorozchodky v ep.IV musím zpodobnit poměrně solidní a bytelné kolejivo. Takže potřebuji mít pražce poměrně blízko u sebe. Tomu odpovídá Tillig. Jenže výhybky od Tilliga mají pražce poměrně dost řidké jsou dost prudké, výhodou je jejich částečná flexibilita. Zkusil jsem tedy Peco vyhybky, tam je potíž právě s lehkou lokomotivou. Pružinová aretace výhybky způsobuje mírné nadzdvihnutí jazyků a lok ztrácí kontakt a zastavuje. Vyzkoušel jsem i Bemo výhybky a tam mě nehyhovuje geometrie. Ani pražce nejsou pro mě vhodné. Nakonec jsem zkusil Roco a ty se ukázaly jako vyhovující, ale pražce mě taky nesedí. Vlastní stavbu neriskuji. Přestavníky mám Tillig. Mají zpětný ohlas. Žádný výrobce H0e kolejiva nemá v nabídce "angličana" křížovou výhybku. Mě to dost omezuje. Škoda.
Od Peco používám "šturcy" mají je hezké.


A jedna technická,(já vím že furt otravuju :roll: )jaký se dá s tou HF 130 projet poloměr?
Trochu taky uvažuju o vlečce v úzké, a řeším jaké tažné vozidlo. Vím jen o tom H0e lokotraktoru od Roco (nejsem si jist zda taková předloha kdy byla),parní Tillig (?), Liliput má pěknou spojnicovou,jenomže Rakouskou,mašinku a to Bemo.
Dělám DB III ep.a pro tu,nepočítám-li traťovou V65 od Bema a parních za 499e a vejš,prakticky o ničem nevím. Tak mě napadla ta 130 na vlečky je velikostně ideální. Možná kolejivo feldbahn Roco...ještě nevím.
Uživatelský avatar
stoupa
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 09 dub, 2009 6:43 pm
Bydliště: Palonín

Příspěvekod vorisekml » sob 17 říj, 2009 7:05 pm

Vyzkoušeno mám 25cm ale je to nepřirozený poloměr, téměř všechny modely od Bema projedou 30cm. Ve skutečnosti oblouk r=30m je v H0 34cm. A 30m oblouk je už skoro zákruta. Nevím co chcete provozovat, ale pro spolehlivý provoz vozů na podvalnících /nebo podvalových vozech/ považuji r 30cm za minimum aby se vůz nepřevrátil dík vysoko uloženému těžišti. V soupravě se vše násobí a stoupání vše ještě umocňuje. Skutečná lok HF 130 C projíždí minimální oblouk r=20m. Model utáhne max. 2 vozy na podval. vozech Glockner. Na stoupání někdy jen jeden + 4osý služebák. A co se týče vozidel tak na je z čeho vybírat i v cenové kategorii HF 130 C od Bemo. Liliput U 37, Roco parní HF 110 C, polní diesel od Roco a ten spojnicový 2osý liliput diesel je docela spolehlivý dík setrvačníku. Je toho dost, jen si vybrat... O maloseriích ani nemluvě / i v cenové kategorii 130€/.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Příspěvekod JanoH0e » sob 17 říj, 2009 7:22 pm

Ja používam koľajivo Roco, výhybky Tillig, Peco a Roco. Ak by som ale staval nové koľajisko, rozhodne by som použil koľajnice vlastnej výroby.
Z výhybiek sa mi zdajú najlepšie Roco, je to typ výhybky používaný v c.k. monarchii a sú s ním aj najmenšie problémy. Potom Tillig a v prípade núdze Peco.
Pre stoupu. Nerozhoduje iba polomer, ktorým prejde lokomotíva, ale aj polomer, ktorý sú schopné bezpečne prejsť vozne. Napr. krátke 2 osé vozne prejdu aj polomerom 200 mm, 4 ose od Roca potrebujú polomery od 250 mm. V prípade podvalníkov a podvalníkových vozov je to ešte zložitejšie.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod stoupa » ned 18 říj, 2009 6:10 am

Díky pánové,nemám tu v okolí člověka s kterým by se tyhle věci dali probrat. Mám představu o malé "fabrice" obsluhované vlečkou (možná jeden,dva vozy na podvalníku,.nebo spíš překládka do "úzkých" vozů) z koncového"nádražíčka" h0 které je ve stavbě (kolejivo tillig elite výhybky "celokovové" polostavba na bázi flexi pražcového podloží jedna mě vyšla na 66Kč :twisted: námět zde:
http://www.muekubahn.de/dokumente/model ... eiche.html ).
Ta úzká asi jako tady: http://www.modellbahnfrokler.de/tram/stammgleis.html

jinak jsou to moc pěkné stránky např: http://www.modellbahnfrokler.de/selbstb ... dsbek.html

nebo: http://www.modellbahnfrokler.de/selbstb ... iesel.html
Naposledy upravil stoupa dne ned 18 říj, 2009 9:38 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
stoupa
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 09 dub, 2009 6:43 pm
Bydliště: Palonín

Příspěvekod JanoH0e » ned 18 říj, 2009 8:35 am

stoupa Bolo by dobré hodiť svoj námet do modelových koľajísk Hoe, nech neplevelíš tému o koľajivu. Inak podobné trate boli aj v Slezku.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Poloměr odbočení

Příspěvekod 760mm » ned 18 říj, 2009 4:08 pm

Ahojte,
které s výhybek mají větší poloměr odbočení Roco či Tillig? Mají některé lokomotivy problém s projetím Tillig výhybek? Zvolil jsem je na kolejiště a rád bych, kdyby mě tam projelo cokoliv seriově vyráběné na H0e. A podle tohoto fora to vypadá spíše lépe na ROCO.
Naposledy upravil 760mm dne ned 18 říj, 2009 7:24 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
760mm
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 01 led, 2009 10:43 am
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod vorisekml » ned 18 říj, 2009 5:32 pm

Většina továrních modelů projede seriovým kolejivem. Tillig má trošku větší úhel odbočení než Roco. Podle mých zkušeností dochází u Tillig výhybek těsně před jazyky k mírnému rozšíření rozchodu. Ale jsou použitelné.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Stoupání na kolejišti

Příspěvekod 760mm » ned 25 říj, 2009 8:41 am

Nazdar,
jaké máte stoupání na svém kolejišti? Jsem ve stádiju návrhu a plánuji ukou horskou trať něco jako Mariazellbahn. Proto bych rád využil maximální stoupání, ovšem které by nemělo až tak velký vliv na modely (v mém případě Mh6 a rakouská el. OBB 1099 od Roco popřípadě velké loko od Bema). Plánuji tak 30 promile, což podle mne pro tyto Roco modely není problém . Můžu si dovolit i více? Jaké jsou Vaše zkušenosti?
Uživatelský avatar
760mm
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 01 led, 2009 10:43 am
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod JanoH0e » ned 25 říj, 2009 9:21 am

Stúpanie záleží od viacerých faktov. Hmotnosť a výkon lokomotívy, hmotnosť vagónov v súprave, dĺžka súpravy, stúpanie v oblúku a rovine. Všeobecne platí, čim ťažšia loko, tým lepšie. Doporučujem najprv vyskúšať na nečisto najťažšiu a najdlhšiu súpravu na stúpani v rovine a oblúku. Odpor vozidiel v oblúku vzrastá. Preto záleží aj od polomeru oblúku.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod 760mm » úte 17 lis, 2009 7:57 am

JanoH0e píše:Stúpanie záleží od viacerých faktov. Hmotnosť a výkon lokomotívy, hmotnosť vagónov v súprave, dĺžka súpravy, stúpanie v oblúku a rovine. Všeobecne platí, čim ťažšia loko, tým lepšie. Doporučujem najprv vyskúšať na nečisto najťažšiu a najdlhšiu súpravu na stúpani v rovine a oblúku. Odpor vozidiel v oblúku vzrastá. Preto záleží aj od polomeru oblúku.

To je určitě pravda, ale spíše jsem očekával odpověď, že na svém kolejišti vám uveze Mh6 4 osobní čtyřosé vozy do stoupání 40 promile v oblocích o poloměru 25 cm s přehledem. :D
Uživatelský avatar
760mm
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 01 led, 2009 10:43 am
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod milan ferdián » úte 17 lis, 2009 8:03 am

760mm píše:
JanoH0e píše:Stúpanie záleží od viacerých faktov. Hmotnosť a výkon lokomotívy, hmotnosť vagónov v súprave, dĺžka súpravy, stúpanie v oblúku a rovine. Všeobecne platí, čim ťažšia loko, tým lepšie. Doporučujem najprv vyskúšať na nečisto najťažšiu a najdlhšiu súpravu na stúpani v rovine a oblúku. Odpor vozidiel v oblúku vzrastá. Preto záleží aj od polomeru oblúku.

To je určitě pravda, ale spíše jsem očekával odpověď, že na svém kolejišti vám uveze Mh6 4 osobní čtyřosé vozy do stoupání 40 promile v oblocích o poloměru 25 cm s přehledem. :D


Zkoušet na testovaném úseku a budeš hned vědět na čem jsi. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod milan222 » úte 17 lis, 2009 8:52 am

kdyz v nabidce h0e neni anglicak, co se podivat na enko? oba rozchody sou stejne, a prej se da jezdit s h0e na N kolejisti a naopak. mate to vyzkousene?
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Příspěvekod kecu.p » úte 17 lis, 2009 11:31 am

Ano, H0e má stejný rozchod jako N. Tak by jsi neměl mít s tim pobblém, spíše je problém modelová velikost pražců atd ...
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Příspěvekod Tomáš » úte 17 lis, 2009 11:45 am

Sice to není úplně k tématu ALE..my TTčkáři máme taky nějakou možnost použít jiný kolejivo než Tillig?? Existuje i někdo jinej kdo v TT dělá koleje v plné šíři sortimentu?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků