Mierka 1f a iné

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » ned 11 dub, 2021 5:24 pm

Ahojte,
viem, že v princípe by táto téma mala byť inde, ale keďže my "úzkorozchodkári" sme pomaly vymierajúci druh :-), tak som sa rozhodol dať príspevok či skôr otázku sem.
O čo ide: totiž akosi nestíham robiť v štyroch mierkach - záhradná (1/13), a tri rozrobené interiérové: 1f, 0f a H0e (009), tak som rozmýšľal o tom, že ponúknem niečo
na predaj a zredukujem svoje modelárske "povinnosti" na únosnú mieru. Jedná sa o mierku 1f - čo vlastne bola po záhradnej ž. moja priorita a dostal som sa s ňou najďalej,
čo sa týka celkovej realizácie. Ale keďže podobne ako pri záhradnej ž. si robím veľa vecí sám a sú tu ešte ďalšie mierky, tak v poslednom čase leží veľa vecí ladom, ktoré
by možno niekoho potešili ak by na nich ešte popracoval. Aj keď predpokladám, že pravdepodobnosť k predaju v tejto mierke sa blíži k nule, nakoľko je pre čs sr dosť exotická,
ale niečo sa dá využiť aj pre mierku 0e (hneď alebo po úprave). Bližšie informácie poskytnem rád záujemcom cez mail, ak sa takí, pravda, nájdu :-)
Inak ako je to s vami, tiež máte rozrobené viaceré mierky modelov? Ako to stíhate?
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod A2C » pon 12 dub, 2021 11:34 am

Áno, aj keď asi sa to moc nepočíta lebo pracujem len s H0 a H0e
Mimochodom tej H0e by si sa najskôr asi zbavil :)))
To len keby si sa nad tým chcel zamyslieť... K ničomu nenavádzam... Čo by si tam mal? :)))
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » úte 13 dub, 2021 8:43 am

No máš pravdu, H0e nechcem predávať, totiž aby som ušetril nejaký čas, vozidlá chcem stavať len pre záhradnú železnicu,
(a berie to dosť času spolu s "údržbou" a stavbami pre túto veľkú železnicu), no v H0e (009) už som rezignoval, tam vozidlá
budú len komerčné (prepadol som Minitrains-u, to najviac ladí s mojim zanýšľaným motívom priemyselných či lesných železníc), prípadne
nejaké stavebnice či dobrá kombinácia Shapeways a pojazdov.

Ak sa pýtaš na tú 1f, tak len stručne: mám 7 "surových" modulov s nalepenými drevenými pražcami, tuším 8 výhybiek ručne robených
na pertinaxových pražcoch (profil koľajníc 2,1mm), hotových alebo rozrobených 12-13 vozov, 1 motorová lok., rozrobená jedna para na báze
Magic trainu (nový kotol, Faulhaber motor, predĺžený rám, zatiaľ bez kabínky...), komerčný pojazd pre zamýšľanú priemyselnú el. lokomotívu (skriňa mala byť od Shapeways),
koľajnice pre celú "budúcu" trať (výška 2,1mm) plus nejaké kovové "americké" podvozky (stavebnica). Čiže celé by to bolo pre takého záujemcu,
ktorý ( povedzme popri nejakej komerčnejšej mierke) si chce robiť temer všetko sám, tak ako ja to mám pri záhradnej. Takáto kombinácia 1+1 je ešte únosná.
Časť z toho je transformovateľná na 0e, ale ako tu vidím, to je tiež taká "zdochýnajúca" mierka, prepáčte za výraz.
Takže tak, ako hovorí klasik.
JM
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » stř 22 zář, 2021 6:19 pm

Ahojte, tak sa mi to s tými viacerými mierkami pomaly "vyvŕbuje" (fuj - to je čo za slovo). Totiž ako som pôvodne písal o tej H0e, tak aj to sa mi zmenilo, hneď vysvetlím. Opustil som úplne 0f. Ďalšia mierka - 1f zatiaľ putovala do skrine a moduly pekne odpočívajú, no o to aktívnejšie som začal na záhradnej železnici.
Momentálne som dokončil jeden nákladný voz krytý, ďalšie dva projekty mám rozbehnuté (otvorený voz a malé skladisko) a na colnici ma čakajú súčiastky na novú parnú lokomotívu (zatiaľ len na pojazd). Ale to asi sem nepatrí, tak späť k H0e. Dosť intenzívne som sa tejto mierke (H0e) venoval od začiatku tohto roka. Nakúpil som niekoľko lokomotív a vagónov a aj nejaké budovy. Postavil som takéto skúšobné koľajisko.

IMG_4300.jpg


Aj takúto malú remízku - ešte nie je dokončená. Treba zavesiť dvere. (mám ešte rozostavané nejaké ďalšie budovy z komerčných stavebníc)

IMG_4306.jpg



Myslím, že práve toto skúšobné koľajisko troška usmernilo moje plány v H0e a preto som sa začal zbavovať časti vozového parku.
V súčasnosti mi zostali tieto vozidlá (plus ale niečo ešte príde).

IMG_4362.jpg


Prijal som však takúto filozofiu: na záhradnej železnici chcem prevádzkovať hlavné živú paru, na 1f by som chcel urobiť elektrifikáciu (a postaviť nejaké
malé elektrické lokomotívy) no a v mierke H0e by to mala byť predovšetkým motorová trakcia. Preto chcem predať Brigadelok (cena 130 Eur) dávam to sem
najskôr, lebo ak sa to nepredá v ČS -SR, tak to hodím na ebay - tam sa to predá pomerne rýchlo tak ako predchádzajúce loko. Tá Riesa - nie som ešte rozhodnutý predať ju, predsa len, hodila by sa aj k nejakým malým motorovým lokomotívam ako pozostatok parnej prevádzky - ešte uvidím.
(inak v časti predaj - kúpa som ponúkol výhybky - H0e).
Čo sa týka plánov koľajiska, veľmi sa mi zapáčil jednoduchý projekt od Martina Havraneka (H0f), len možno môj by bol troška väčšieho rozmeru. Takéto niečo je jedna možnosť alebo potom druhá možnosť je areál píly s kúskom priľahlej trate (idúcej zo stanice napr. ako to bolo kedysi v Č. Balogu) - pozor, nechcem ale stavať areál píly v Č. Balogu.
Zdravím a nech je tu viac príspevkov ako doteraz. Alebo "úzkokoľajkári" vymreli? Veď sa pochváľte, človeka to potom inšpiruje k ďalšej aktivite.
Jozef.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod SettO » pát 22 říj, 2021 5:54 pm

Dobrý den, Jozefe, byl byste tak hodný a dal sem do vlákna odkazy na dříve zveřejněná Vaše videa?/ Já teď nemůžu najít, ve kterém vlákně to bylo../ Aby to bylo pěkně pohromadě...
Koleje 1f taky samovýroba?
Dík.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » sob 23 říj, 2021 9:12 pm

Ahojte Sett0 a ostatní,
link na moje videá záhradnej železnice - mierka 1/13,3 - je nasledujúci:

https://www.youtube.com/channel/UCLHJcF ... 51YwnLpvGg

Čo sa týka koľají na 1f tak áno, to je tiež "samovýroba", tu je foto (mám pocit, že už som to tu niekde dával, ale ...?) modulov koncovej stanice, koľajnice na podvaloch ešte nie sú položené, ako vidíte. Zopár vysvetlení k námetu: mala by to byť koncová stanica v areáli malej chemickej fabričky, vpravo by mali byť budovy
v polprofile, teda nejaká vykládka - nakládka a vytiahnutá kusá koľaj vľavo od traťovej koľaje (smer von zo stanice) je určená na vykládku dreva.
Inak to drevo by malo byť na tom treťom module vlastne všade naukladané na sušenie (beriem si vzor z chemických továrničiek tu pod Karpatmi v okolí Smoleníc,
kde ich spájala 600 mm úzkokoľajka, ktorá tu fungovala cca 50 rokov a ktoré vo veľkom využívali bukové drevo na chemickú výrobu).
IMG_3974.jpg


No a keď už som sa dostal k písaniu, tak ešte pridávam obrázok rozpracovaných vozidiel pre mierku 1f, aj keď teraz s tým dosť stagnujem, nakoľko sa viac venujem záhradnej železnici.
IMG_4159.jpg


No a nakoniec: keď som si išiel pozrieť čo nové na fóre, tak som sa práve hral na stole s H0e. Rozmýšľam nad koncovou stanicou, vyšlo mi to zatiaľ takto:
prosím nie je to pre ortodoxných "dodržovateľov" minimálnych dĺžok staničných koľají atď. - ja sa naozaj len hrám, vy sa prosím teraz nepozerajte :-)
Chcem postaviť niečo malé, takže žiadne veľké stanice načakajte...je to len tak pre zabavenie a pre zmenu

IMG_4420.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » sob 23 říj, 2021 9:20 pm

No a ešte čosi: už mi zostala len tá malá motorová lokomotíva a niekoľko vozov. Ak sa objaví niečo zaujímavé od Minitrainsu, tak ma to poteší.
Roco robí zatiaľ samé "veľké" motorové lokomotívy, takže nič pre mňa.
A tu je moja najmenšia a moja najväčšia lokomotíva:
Zdravím
Jozef
Přílohy
IMG_4422.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 24 říj, 2021 8:06 am

Ahoj Jozef,
stanice s vlastním kolejivem vypadá bezvadně. Tohle opravdu obdivuji :shock:
Těším se na další progres tvého kolejiště. Hlavně na první foto či video z provozu...
Držím palce a dlouho nás nenapínej s dalším postupem. :mrgreen:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod SettO » ned 24 říj, 2021 5:14 pm

Joj, to je ono, děkuji....Tak se zase pokochám...I když byste to mohl dát i jako samostatné vlákno do "zahrady" (jak už kdysi navrhoval nadkachna). Plus ty další vozy a skladiště, jak píšete ...A co ta nová pára, co to bude?
Určitě budu sledovat. Zdravím.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » pon 25 říj, 2021 8:17 am

Ahojte, pár slov k posledným komentárom:

Ad Tomáš: dúfam, že sa k tomu dostanem, keď prídu dlhé zimné večery, aj ja už by som chcel vyskúšať svoj (rozrobený) vozový park.
Zatiaľ chcem dokončiť nejaké veci zo záhradnej železnice.

Ad SettO: nad tým novým vláknom som už rozmýšľal, nech je to všetko pekne pokope. Však uvidíme, skúsim si na to nájsť čas.
Čo sa týka novej "pary", mala by to byť zase malá dvojnápravová lokomotíva, zrejme niečo ako O&K 20hp ale s vonkajším rámom.
Väčšinou poznáme tieto malé O&K lokomotívy len s vnútorným rámom, ale vyrábali sa aj s vonkajším rámom, len zrejme v oveľa menšom
množstve. Ale k podrobnostiam by som sa mal dostať neskôr. Základné súčiastky mi už prišli, žiaľbohu mi poslali nesprávny typ kotla,
tak ešte musím toto vyriešiť a potom sa pomaly dať do projektovania a samotnej stavby.
Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod SettO » pon 25 říj, 2021 11:50 am

A dodavatel těch částí parní mašinky?
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » pon 25 říj, 2021 1:59 pm

To je anglická firma Roundhouse, vyrábajú parné lokomotívy v mierke 1/19 ale môžeš si tam kúpiť aj kity na stavbu buď
niektorej z ich lokomotív, alebo si postavíš lokomotívu podľa seba, samozrejme tak, ako ťa pustia rozmery základných
dielov lokomotívy - hlavne kotol a rozvor. Keďže ja som sa dal na mierku 1/13,3 tak musím stavať skôr menšie lokomotívy,
ako je napr. tá orensteinka 20 hp ale musím zmeniť rám lokomotívy, (hlavne ho zvýšiť), postaviť úplne novú kabínu, komín atď.
Tu je link:

http://www.roundhouse-eng.com/

Jozef
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod SettO » pon 25 říj, 2021 3:12 pm

Ano, děkuji, znamenám si....Tak se těším na Tvoje foto a zkušenosti...Ahoj.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » ned 08 kvě, 2022 4:56 pm

Ahojte,

konečne sa po čase vraciam k téme môjho modulového koľajiska v mierke 1f. Nastali tu isté zmeny, opustil som všetky pôvodné moduly (rozmery 73 x 45 cm) a nechal
som si len dva o rozmeroch 60x45 cm. Postavil som nové moduly o rozmeroch 60 x 40 cm, takže to nové koľajisko bude skôr taká väčšia dioráma. Rozloženie koľají je ale veľmi podobné ako bolo na starých moduloch. Tiež mám rozostavanú malú presuvňu. K týmto zmenám (zmenšeniu) ma viedlo predovšetkým to, že budem mať väčší komfort v izbe po rozložení modulov a celé sa mi to zdá byť také komornejšie. Téma zostala tá istá: vláčik (3 – 4 vagóniky plus loko) vychádza z presuvne, ide okolo prímestských domčekov (prízemných) a prechádza do priemyselného areálu, kde je najskôr odbočka do malého liehovaru (?) a potom malým úsekom voľnej trate prichádza na dvor malého chemického podniku. Táto téma umožňuje prevážať pomerne široké spektrum tovaru, takže aj skladba vagónikov môže byť dosť rôznorodá, podobne ako tomu bolo na „smolenickej“ úzkokoľajke. Rozchod som ponechal ten istý, teda 16,5 mm čo predstavuje 600 mm v skutočnosti v tejto mierke. ( ono to nie je presné ale berie sa to ako úzus v tomto prípade). Hlavné budovy budú v polprofile, nejaké menšie budú postavené celé. Momentálne sa venujem zaštrkovaniu a vyrovnávaniu terénu (okolo koľají).
Nižšie vidíte "letecký" pohľad a aktuálny stav. (Musel som to dať na zem, inak sa to nedalo nafotiť ako celok)
Jozef
PS: priaznivcom záhradných železníc oznamujem, že som otvoril novú tému v sekcii veľkých mierok, takže tu to bude už len o "interiéri".
Přílohy
IMG_4569.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » ned 15 říj, 2023 7:31 pm

Ahojte,

ako som už písal na inom mieste, veci okolo mojej modelovej železnice, či už záhradnej alebo interiérovej sa z istých dôvodov hýbu pomaly,
no predsa sa mi podarilo postaviť niečo aj v mierke 1f. Je to malá remízka pre malú motorovú lokomotívu (či skôr búda), snáď sa
pre ňu nájde miesto na budúcom koľajisku. Je to ešte také nedokončené, ale hádam se to nějak vystříbří - keď to niekde budem musieť
umiestniť :-). Búda je robená z lipového dreva narezaného z dosiek o hrúbke 1mm, strecha s PE dosiek 1mm, znázornenie plechových švov
je tiež z tenkých lipových líšt, nalepených na PE dosky sekundovým lepidlom na kant a zabrúsených. Plechy na hrebeni strechy sú z plechovky od piva
prilepené sekunďákom. Pánty aj závora na dverách sú funkčné. Drevo je morené liehovým moridlom a potom obrúsené brúsnym papierom.

IMG_4837.jpg


A tu dole sú "základy". Sú zo smrekových hranolov a betónové platne sú znázornené sadrou. (foto nič moc, v skutočnosti je to o čosi lepšie)

IMG_4840.jpg
IMG_4840.jpg (61.16 KiB) Zobrazeno 1675 krát


No ešte som zabudol ukázať aj vnútro búdy - tu je vidieť aj kostru stavby, je z hranolčekov rôznej hrúbky. Zatiaľ je tam pusto-prázdno,
snáď tam niečo kedysi pribudne.

IMG_4842 for.jpg
IMG_4842 for.jpg (54.07 KiB) Zobrazeno 1655 krát



JM
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků