Mierka 1f a iné

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » ned 15 říj, 2023 9:02 pm

Našiel som ešte takýto obrázok zo stavby remízky, tak ho pridávam zvlášť, neviem či by sa mi vošiel do predchádzajúceho príspevku.
jm

IMG_4812.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Myšpulín » pon 16 říj, 2023 1:14 pm

Parádní modelařina.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » úte 28 lis, 2023 11:23 am

Ahojte, dnes som obdržal zásielku z GB, je to stavebnica dvoch nebrzdených oplenových podvozkov.
Teším sa na ich montáž, dúfam, že cez vianočný čas to stihnem postaviť. Inak je to všetko mosadz,
mierka 1/35, rozchod 16,5 mm. Ešte čakám na pár oplenových vozov (jeden brzdený), v mierke
1/32, tentoraz z Nemecka, vozy by mali byť hotové. Som zvedavý, aký bude rozdiel vo veľkosti, keď sú
v rôznych (i keď veľmi blízkych) mierkach. Na druhej strane, veľkostí týchto vozov bolo v skutočnosti
viac, takže ak budú v jednej súprave, nemalo by to snáď pôsobiť nejak rušivo.
JM
Přílohy
IMG_4890.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod SettO » stř 29 lis, 2023 9:53 pm

Ahoj, Jozef, ty opleny jsou fajnové, lepíš to vteřiňákem? A zajímalo by mě, fotka layoutu je na zemi, jak to ale budeš mít umístěné, police nebo skládat? Dík a těším se na pokračování.
SettO
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob 06 říj, 2012 6:57 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » sob 02 pro, 2023 8:37 am

Ahoj,

čo sa týka "oplenov", nakoľko sú z mosadze, tak ich budem zrejme spájkovať nejakou mäkkou spájkou,
na to som už zvyknutý, lepidlo používam len pri dreve alebo pri umelých hmotách.

No a čo sa týka tých modulov, tak s nimi je vždy nejaký problém - aj keď človek žije v rodinnom dome.
Uskladnenie: tak zatiaľ je to tak, že kde príde, (posteľ, čo mám v pracovni, vstavaná skriňa na chodbe)
ale plánujem urobiť na to nejaké úložisko, aby sa mi pohodlne s modulmi manipulovalo.

Na samotné prevádzkovanie modulového koľajiska som si vymyslel taký systém, že samotné moduly nemajú
nohy, ale sú ukladané na "stôl", ktorý vznikne z nôh "stola" a priečok medzi nimi. Tých nôh - stojanov (viď foto) mám
urobených asi 8 alebo 10, a priečky medzi nimi pôvodne tvorili hliníkové U profily dlhé 100 cm, prípadne menej,
keď to bolo potrebné. Hliníkové profily sa priskrutkovali na L kovový profil na stojane. (viď hornú časť stojanu na foto)
No teraz som to inovoval tak, že použijem drevené hranoly dlhé do dvoch metrov ako priečky, (s oblými hranami -
rovnaké hranoly, ako som použil na nohy), na ktoré umiestnim moduly, takže mi stačí menej nôh a súčasne môžem
časť moduliska umiestniť nad posteľ, čím sa mi jednak zväčší samotné účko moduliska,
(bude mať rozmery orientačne 300 x 250 x 240 cm bez skrytých staníc), a tiež mi bude menej zavadzať v pracovni.
Nohy samotné majú výšku 110 cm a šírku 30 cm.
Takéto riešenie má tú výhody, že konštrukcia modulov je extrémne jednoduchá, celý systém sa dá veľmi rýchlo zostaviť
a môžem meniť alebo dopĺňať moduly podľa chuti.

Zatiaľ to mám naplánované tak, že na jednej strane U-čka by bolo použité len obratisko vlakov a na druhom konci U-čka asi presuvňa,
ktorú mám sčasti hotovú. Chcem to celé riešiť tak, aby som mohol nejaký modul sem tam doplniť, ak by som si to rozložil
vo väčšej izbe - ale to je hudba ďalekej budúcnosti.

jm
Přílohy
IMG_4892.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » sob 30 pro, 2023 5:23 pm

Ahojte,

chcel som si pod stromček urobiť radosť a tak som si zakúpil pár oplenových podvozkov v mierke 1f (1:32).
Sú od nemeckého obchodníka Feld, Garten- und Grossbahn. Samotné vozy vyzerajú celkom dobre, vzhľadom na to, že sú
celokovové, sú aj dosť ťažké. Ale : nepríjemne ma prekvapili jazdné - či skôr nejazdné vlastnosti vozov, jednak sa niektoré
dvojkolia zadrhávajú - to by nebol až taký problém, ale pohupujú sa - keď teda idú - ako divé. Dvojkolia majú dosť malý priemer,
10.1 mm, no vzhľadom na rozchod 16,5 mm som uvažoval, či by sa nedali nahradiť aj nejakými H0 dvojkoliami, hoci aj na úkor
modelovosti. Neviem, či sa vôbec pre H0 vyrábajú dvojkolia takejto veľkosti (plus - mínus). Ďalším problémom asi
bude aj samotná výmena. No uvidím, ale tentoraz ma Germáni sklamali, za cenu cca 200 Eur s poštovným ....:-)
jm

IMG_4908.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Myšpulín » ned 31 pro, 2023 8:34 am

Ty dvojkolí mají uložení čepové nebo hrotové?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » ned 31 pro, 2023 9:45 am

Žiaľbohu sú tam klzné ložiská -čapy, takže je problém dvojkolia vôbec vybrať bez toho, aby sa podvozok nepoškodil.
Jedno dvojkolie sa mi podarilo vybrať na nebrzdenom podvozku, s brzdeným to bude horšie, tam bránia ohnutiu
rámu brzdové armatúry. Osky majú priemer 1.2 mm, dĺžku cca 27.8 mm, vzdialenosť ložísk je cca 24.6 mm.
Pozeral som nejaké dvojkolia, amerika v H0 má dvojkolia, ktoré varírujú od 8.2 do 10.5 mm s oskami dlhými do 25,9mm
takže tu by sa dalo niečo vybrať. Problém bude nejako zmeniť tie ložiská tak, aby sa dali použiť dvojkolia s hrotovým uchytením.
jm

IMG_4910.jpg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Myšpulín » ned 31 pro, 2023 12:28 pm

Pokud jsem správně porozuměl problému, o kterém píšeš, tak je to "šmajdavost" kol resp. náprav. A díky tomu, že jsou blízko sebe (malý rozvor), se to projevuje poměrně velkým houpáním celého vozu. Máš jistě něco, na čem nápravy prohlédnout (soustruh, ..) a zjistit, jestli je to vlastními koly (nesouosost) nebo čepovými konci. Podle toho bych se zachoval. Nevím, jaký je materiál kol (čep vypadá kov, ale osičku a disk si netroufám odhadnout), třeba by šla přebrousit. V H0 mívaly čepové nápravy z éry Starého Pika některé tendry a běhouny parních lokomotiv (musel bych pohledat a přeměřit), ale nevím, jak by vypadaly H0-kové okolky na tvém kolejivu a co by ve venkovním prostředí vydržely. Osobně si myslím, že čepové uložení je v tomto případě lepší.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » úte 02 led, 2024 10:00 am

Najskôr uvediem na pravú mieru:
Myšpulín píše:... ale nevím, jak by vypadaly H0-kové okolky na tvém kolejivu a co by ve venkovním prostředí vydržely. ...

Túto mierku 1f (1/32 - 1/35) mám ako interiérovú. O exteriérovej železnici (mierka 1/13,33) občas pridám príspevok do rubriky záhradných železníc.

Čo sa týka okolkov, tie budú musieť byť nízke, pretože dvojkolia sú umiestnené blízko stredovej priečky, takže vysoké okolky by ani nedovolili
správne umiestniť dvojkolia do ložísk.

Musím ísť cestou tých hrotových dvojkolí - najskôr to vyskúšam na nebrzdenom podvozku a ak to pôjde, tak budem musieť odstrániť
z brzdeného podvozku dvojkolia prepílením osky. Inak ich z tohto podvozku neviem dostať. Ak sa výmena dvojkolí podarí, tak to síce bude troška nemodelové,
ale zasa podvozky budú použiteľné aj v prevádzke, nielen ako statický doplnok - inak uvažoval som aj o tom, ale asi je ich na to škoda.
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 led, 2024 10:36 am

Jozefe, nevím, jestli znáte - pro hrotové uložení dvojkolí existují ložiska PeHo, dáváme je do vozidel už dlouhá léta. Do plastové rozsochy uděláte nejlépe originál vrtáčkem důlek a ložisko vložíte, případně zalepíte. Originál vrtáček je výhodný v tom, že má dřevěné držátko a nalepený dorazový kroužek, takže člověk neprojede skrz.
Existuje i verze ložisek pro čepové uložení.
Nějaká diskuze se kolem toho nedávno vedla zde: viewtopic.php?f=10&t=13491, ale na webu jsou články taky.
Materiál třeba zde, ale mají jej prakticky všichni: https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... _name=peho
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mierka 1f a iné

Příspěvekod Jozef Milko » úte 02 led, 2024 12:49 pm

Dík za typ, už aj idem objednať - ale musím tam dať ložiská na N veľkosť, temer sadnú do existujúceho ložiska.
To staré ložisko niečím vyplním a potom prevŕtam. Myslím, že takto by to malo ísť. Dvojkolia už mám objednané.
Ešte raz ďakujem.
jm
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Předchozí

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků