Identifikace předlohy modelu

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » sob 27 úno, 2021 11:16 am

Má tento model v H0e skutečnou předlohu?

uzkaH0e.jpeg

Pravděpodobně jde o ROCO kat. č. 4150/33205.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank61 » ned 28 úno, 2021 8:04 am

Hanku. Před časem jsem někde náhodně vysurfoval, že tato průmyslová lokomotiva nazývaná "LEO" údajně jezdila v privátu kdesi v Sasku, ale nějak to nyní nemohu najít a němčinou pořádně nevládnu...
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod Dovi » ned 28 úno, 2021 11:34 am

 
Výrobce modelu (Roco) o něm tvrdí toto:

Diesel locomotive BR 199 of the railway company of the German Democratic Republic (Deutsche Reichsbahn).

The Deutsche Reichsbahn had Diesel locomotives of the series 199 in their vehicle fleet which were used in the own factory as well as for shunting services.


Předloha má pohon náprav spojnicemi, takže Roco si to trochu zjednodušilo...
Ovšem model je to jinak podařený (přitom s velmi příznivou cenou), a má poháněny všechny nápravy 5pólovým motorem.

https://de.wikipedia.org/wiki/DR-Baureihe_199

https://www.deutsche-kleinloks.de/index ... 599&lang=1
 
Přílohy
BR199_xxx-x.jpg
BR199_xxx-x.jpg (31.86 KiB) Zobrazeno 4302 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod vojtas » ned 28 úno, 2021 12:00 pm

Řada 199 DR je každá úzkorozchodná motorová lokomotiva, o předloze to tedy nic neříká.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod Dovi » ned 28 úno, 2021 12:17 pm

vojtas píše:Řada 199 DR je každá úzkorozchodná motorová lokomotiva, o předloze to tedy nic neříká.


Zcela správně, a proto jsem tam dal ještě ty dva odkazy.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hobby » ned 28 úno, 2021 12:35 pm

According to a chap who has researched the history of these locos and it's sister loco the small 0-6-0T they are loosely based on O&K designs but do not follow any particular prototype (which can be seen from that link that none of the real locos look like the Roco one!). The black 199 numbered loco was simply a way of getting yest another livery which seems the way all manufacturers do it today. A very cheap way of getting more sales!

Podle chlapíka, který zkoumal historii těchto lokomotiv a jejich sesterských lokomotiv, malé 0-6-0T, jsou volně založeny na designech O&K, ale nenásledují žádný konkrétní prototyp (což je patrné z tohoto odkazu, že žádný ze skutečných lokomotivy vypadají jako rokokové!). Černá lokomotiva se 199 čísly byla jednoduše způsob, jak získat další livrej, který vypadá, jako to dnes dělají všichni výrobci. Velmi levný způsob, jak dosáhnout většího prodeje!
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod JanoH0e » ned 28 úno, 2021 12:56 pm

No, ja by som povedal, že je to Gebus. :D Podľa tvaru kapoty. Inak si je treba uvedomiť, že výrobcovia týchto lokomotív ich robili takpovediac na "mieru" zákazníkovi a ten ich častokrát ešte rôzne prestavoval a upravoval. Takže často jeden typ je so spojnicami, mech. prenosom či elektrickým. Ak chce Hank zistiť, kde reálne jazdila, ak teda jazdila, má 2 možnosti : 1. napísať do Roco, možno po 50 rokoch ešte budú mať záznamy o vývoji. 2. Obrátiť sa na feldbahn a schmalspur fóra v Nemecku a Rakúsku. Ja osobne si myslím že je to lokomotíva od Gebusu. Celkom prvé výrobky úzkej Roco si brali za vzor rakúske typy a úzkokoľajky.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » ned 28 úno, 2021 1:16 pm

hobby: Thx a lot. I felt like it was a freelance model. Before I asked here I had gone through available databases of German narrow-gauge rolling stock producers and found nothing at least remotely similar. On the other hand, factory, field and farmstead railways often used home-made vehicles. Thus, as we like to say here in Czechia, using it on a narrow gauge layout is "nothing against nothing", meaning a kind of "nothing to write home about" or nothing considered averse to anything.

Díky moc. Myslel jsem si, že to je freelance model. Než jsem se tu zeptal, prošel jsem si dostupné databáze německých výrobců úzkorozchodných vozidel a nenašel jsem nic ani vzdáleně podobného. Na druhé straně, průmyslové, polní a hospodářské dráhy často používaly "samo-domo" vozidla. Takže jak rádi říkáme tady v Čechii, používat ho na úzkorozchodném kolejišti není "nic proti ničemu".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » ned 28 úno, 2021 1:25 pm

Jano H0e: Zas tak moc mi to srdce netrhá... :) Ale jak jsem napsal v minulém postu, nic podobného jsem nikde nenašel. (Třeba jsem jenom špatně hledal.) Např. na fórum Buntbahn chodím dost často a samozřejmě jsem hledal i tam. Tam jsem ale také zjistil, že modelářům úzkého rozchodu v těch velkých měřítkách vůbec nedělá problém vymýšlet, stavět a provozovat vlastní samo-domo konstrukce.

Nástavby novějších gebusek jsou podobné, ale žádnou trojspřežku tam nevidím...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod Jozef Milko » ned 28 úno, 2021 9:39 pm

Ahojte, ja som kedysi narazil na podobnú lokomotívu, ktorá jazdí na švédskej úzkokoľajke. (600mm).
Jedná sa o lokomotívu Aspa, ktorá bola vyrobená v r. 1924 (1923 ?) výr. č.4258 (Deutz-Obereüssel ) pre nejakú priemyselnú dráhu vo Švédsku
a údajne v r.1975 bola vybavená novou karosériou. Lokomotíva má ojničkový pohon, ale inak sa dosť podobá na predmetnú loko od Roca.
Však posúďte sami. Možno slúžila ako inšpirácia, alebo je to podobnosť čisto náhodná ( diesel bol v katalógu Roco už v r.1975 ale či bol skôr, neviem)
Zdravím, Jozef.

https://www.flickriver.com/photos/thoma ... 052848021/

https://www.mostphotos.com/nb-no/312376 ... svagn-oslj

a jedno krátke video:

https://www.youtube.com/watch?v=TSw0NEp ... fSpangberg
Jozef Milko
 
Příspěvky: 88
Registrován: ned 07 črc, 2019 7:25 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » pon 01 bře, 2021 6:57 am

Jozef Milko: Děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hobby » pon 01 bře, 2021 8:46 am

Looks better than the Roco version! ;)
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » pát 02 dub, 2021 12:48 pm

Mám tu další dotaz na předlohu modelu.

Měl tento model parního vozu od výrobce Egger Bahn

eggerbahn.jpg

skutečný vzor nebo je to freelance?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod JanoH0e » pát 02 dub, 2021 6:13 pm

Skutočný vzor mal. Len je "nepatrne" skrátený. :mrgreen: http://horstgasthaus.de/Schmalspur-Vork ... wagen.html
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Identifikace předlohy modelu

Příspěvekod hank » pát 02 dub, 2021 6:24 pm

JanoH0e píše:Skutočný vzor mal. Len je "nepatrne" skrátený. :mrgreen: http://horstgasthaus.de/Schmalspur-Vork ... wagen.html

No jo... A úzká část té sítě měla navíc rozchod 1000 mm, zatímco model je H0e. Taky se tam píše, že ty parní vozy se moc neosvědčily a po 12 letech provozu (1907-1919) byly přestavěny na normálně rozchodné osobní vozy. Takže si asi moc nezajezdily.

Ale vypadá to na pohled pěkně. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků