Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 03 led, 2021 6:46 pm

Po delší době, kde zde jsem spíše čtenář, si dovoluji představit svůj kus Ameriky vznikající v jižních Čechách.
Jsem si vědom, že modelářů se zaměřením na Americkou železnici, natož úzkou, na tomto df není mnoho (neznám osobně jediného), ale třeba se někdo najde, koho by zaujalo toto, pro mne, velmi zajímavé období rozvoje železnice v USA. A třeba se najdou i tací, kteří budou schopni poradit, popovídat si či napravit případné nedostatky.

Trať nepředstavuje žádný konkrétní úsek skutečné tratě, vše jen dle fantazie. Nejsem žádný velký modelář, proto prosím o shovívavost. "Modelařím" jen pro zábavu a vše tvořím tak, aby mě to bavilo. Vždy se vše nechá udělat lépe, ale jde o koníček a ten musí hlavně v první řadě bavit a dělat radost.

S Americkou úzkou v měřítku On30 to začalo cca před 6 lety, kdy jsem si pořídil ze zvědavosti lokomotivu 2-6-0 Mogul od Bachmanna a k tomu pár krytých 18' dlouhých vozů. Učarovalo mi to natolik, že jsem se rozhodl tomuto měřítku věnovat. Super je, že ikdyž se člověku trochu klepou ruce, tak se nechá celkem v klidu postavit co je třeba.

Kolejiště je posazeno do přelomu 19. a 20. století, kde úzká železnice protínala sposty zajímavých míst a pomáhala dopravovat suroviny do měst, které se mohly více rozšiřovat.
Navrženo primárně pro jednomužnou obsluhu, ale s možností připojení druhého Multimause. Díky novostavbě se mi naskytla možnost zabrat půl půdy, kde rozměr pro kolejiště je cca 8 x 2,5 x 6 m. Snažil jsem se tento velkorysý prostor využít tak, aby to nebyla přeplácáná deska plná kolejí. Proto je kolejiště navrženo do písmene U s hloubkou každé strany pouze cca 50cm, tak aby se nechalo kamkoliv dosáhnout a byla možnost ručního rozpojování vozů a přestavování výměn.

Hlavním prvkem je malá zapadlá stanice (pracovně nazvaná Black Butte), kde končí trať vedoucí z údolí do hor. Osobní a manipulační vlaky zde převážně končí, pro otočení lokomotiv je zde ruční dřevěná točna. Do hor pokračuje úvratí trať určená pro svoz dřeva z kempů (koncové nádraží na modré trati). Zde budou využity lokomotivy SHAY, HAISLER a malé Portery 0-4-2. Jednou začas sem dorazí osobní vůz s novými dělníky.
Konec spodní tratě je ukončen skrytým nádražím s točnou na konci pro snadný obrat vlaků.

Ve stanici Black Butte je několik vleček, v levé části je to skladiště a v pravé části, za točnou, je plánovaná vlečka k pivovaru. Vlečky rozmístěné po trati jsou zatím jen provizorně, nevím jak vyjde skutečně na ně místo.
Budovy si stavím sám, dle fotek a plánu z americký webů a df. Jako základ používám smrkové profily a balsové dřevo, které řežu na prkýnka a lepím je na připravený rám budovy. Poté jsou barveny vodovými barvami, ale zde mám ještě velké nedostatky... Níže přikládám foto rozestavěných budov.

Kolejiště bude děleno na cca 1,2 x 0,5 m velké segmenty, tak aby se nechalo kdykoliv přestěhovat, či upravit pouze jednu část kolejiště. Jako první se začne stanicí Black Butte a bude se pokračovat dále spodní tratí do skrytého stanice. Další fází bude výstavba trati do hor a poté krajinotvorba na levé části kolejiště. Nyní čekám, až mi kamarád vypálí z překližky základní rámy kolejiště.

Přeji hezký večer a vše dobré do nového roku 2021!
Přílohy
On30_layout_plan.jpg
On30_2D_layout
1.jpg
On30_3D_layout
Naposledy upravil Tomas.Brezina dne sob 20 bře, 2021 5:38 pm, celkově upraveno 1
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 03 led, 2021 6:52 pm

Zde je pár fotek rozpracovaných budov...
Přílohy
20210103_161924.jpg
On30_pívovar
20210103_161809.jpg
On30_výtopna
IMG_20170626_204214.jpg
On30_skladiště
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 05 led, 2021 9:57 pm

Dnes dorazil opožděný dárek z Anglie. Laser Cut stavebnice dřevěné točny o průměru 10.5" od Simona Coxe.
Jakmile dostavím všechny rozestavěné stavby, vrhnu se na to. Točna bude umístěna ve stanici "Black Butte". Ovládání horní točny mám v plánu pouze ruční, pomocí "kličky" na boku rámu kolejiště, ale uvidíme.
Do skryté stanice bude použita točna LK-555 od PECA.
Do vrchní stanice, kde se nachází kemp pro těžbu dřeva nebude točna třeba, zajíždět sem budou pouze lokomotivy typu SHAY, HEISLER, případně malá 0-4-2 PORTER.

Přeji hezký a klidný večer.
Přílohy
phoca_thumb_l_photo_1.jpg
Jedna dobová. Železnice POCAHONTAS.
Autor: Bohužel mi není znám.
gallows_with_2_6_0_Mogul.jpg
Autor: Simon Cox
gallows_with_2_6_0_Mogul_head_on.jpg
Autor: Simon Cox
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Dusan » stř 06 led, 2021 9:16 am

Vypadá to super, celkový projekt i zatím realizované stavby.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 06 led, 2021 9:33 am

Dusan píše:Vypadá to super, celkový projekt i zatím realizované stavby.

Díky. Snad jsem si neukosl velké sousto :wink:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod milan008 » stř 06 led, 2021 11:02 am

Točna je nádherná a líbí se mi i celkový projekt. Viděl jsem video jednoho němce který má také úzkou, ale H0e řešenou také jako dráhu v americe a je to velmi působivá podívaná, tak ať se ti daří :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Střelec » stř 06 led, 2021 1:36 pm

Tak ať stavba odsejpá! Asi bude dobré držet se u lokomotiv po konstrukční stránce klasiky (Portery jsou pro dřevaře asi dobrá volba), ty malebné a notně exotické stroje s pohonem přes různou formu kardanů (typické pro americké dřevařské dráhy) nemají co do spolehlivosti nejlepší pověst - narazil jsem na různé články o upgradu převodů hlavně z hlediska přechodu na odolnější materiály.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 06 led, 2021 1:54 pm

Střelec píše:Tak ať stavba odsejpá! Asi bude dobré držet se u lokomotiv po konstrukční stránce klasiky (Portery jsou pro dřevaře asi dobrá volba), ty malebné a notně exotické stroje s pohonem přes různou formu kardanů (typické pro americké dřevařské dráhy) nemají co do spolehlivosti nejlepší pověst - narazil jsem na různé články o upgradu převodů hlavně z hlediska přechodu na odolnější materiály.

Ahoj, díky. Je pravdou, že SHAY od Bachmanna není úplně nejspolehlivější lokomotiva. Proto mám prozatím ve sbírce 2x PORTER a HEISLERA, který je přecejen spolehlivější. Ale pro SAHY mám osobní slabost a tak čekám, jestli ji Bachmann uvede znovu do prodeje.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 06 led, 2021 1:56 pm

milan008 píše:Točna je nádherná a líbí se mi i celkový projekt. Viděl jsem video jednoho němce který má také úzkou, ale H0e řešenou také jako dráhu v americe a je to velmi působivá podívaná, tak ať se ti daří :)

Ahoj, díky za podporu, cca tři roky jsem čekal až se mi naskytne volný prostor, protože je to přecejen všecko trochu větší :wink: Ale momentálně mám volného místa dost... Na točnu se těšim moc, ale zatím převládájí obavy :lol:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 06 led, 2021 2:05 pm

Asi největší inspirací je pro mě kolejiště v měřítku On3 amerického modeláře Dave Clune. Sice rozlohou mu nesahám ani po kotníky, ale jako inspirace fakt super...
https://youtu.be/FB7AtkJZVXk
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod hank61 » stř 06 led, 2021 2:10 pm

Tak tohle bude velká krása Tomáši. Ať se ti dílo daří :-) :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » stř 06 led, 2021 3:09 pm

hank61 píše:Tak tohle bude velká krása Tomáši. Ať se ti dílo daří :-) :wink:

Díky Honzo, vážím si toho. Se zájmem sleduji tvoje práce na úzké 0e. Kdo nezkusí tohle měřítko, neuvěří jak je super ... :mrgreen:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Střelec » pon 11 led, 2021 4:47 pm

Plzeňský Happymodel mívá občas nějaké americké domečky od Woodland Scenic - jak v plastu, tak v papíru jako jednoduchá dioramata. Jako rychlá kulisa někam na pozadí, než se vyrobí odpovídající stavba, nebo jako inspirace pro místní architekturu by to možná šlo.

Nějaký americký stroj s převody kardanem kromě Bachmanna dělal kdysi i Rivarossi. Vypadal pěkně, ale jak dobře to jezdilo netuším.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 11 led, 2021 5:19 pm

Střelec píše:Plzeňský Happymodel mívá občas nějaké americké domečky od Woodland Scenic - jak v plastu, tak v papíru jako jednoduchá dioramata. Jako rychlá kulisa někam na pozadí, než se vyrobí odpovídající stavba, nebo jako inspirace pro místní architekturu by to možná šlo.

Nějaký americký stroj s převody kardanem kromě Bachmanna dělal kdysi i Rivarossi. Vypadal pěkně, ale jak dobře to jezdilo netuším.

Ahoj, děkuji. Sám obchoduji s Woodlandem a i tak jsou stavby v měřítku O poměrně drahé, v průměru tak 2.500,- / ks. Pokud stavím ze základu, tak mě stavba vyjde cca na 100,- Kč a hlavně budou všechny stavby vypadat podobně. Vím, že to není žádná špička, ale v terénu se některé nedostatky ztratí a pokud se mi časem nebude stavba líbit, nebude mě bolet ji vyměnit za jinou :wink:
Papírová dioramata mají, ale protože mám hloubku pouze 50cm, tak případné "kulisy" opět vytvořím sám, abych nenarušoval "stavební styl" Mám připraveny na budovy nějaké plakáty, velké potisky s reklamou a pod, tak to snad nebude taková ostuda :lol:

Rivarossi dělalo několik modelů, ale špatně se shánějí v dobrém stavu. Já osobně doufám, že Broadway Limited vydají opět C16 - to je naprostá špička. Ale s tím, že Broadway Limited vydává skoro rok dopředu předobjednávky, tak mám letos asi smůlu. Stejně jako s SHAY od Bachmanna...
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzká kdesi v Americe / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » ned 07 úno, 2021 12:03 pm

Tento víkend zbylo trochu více času, tak se mi povedlo dodělat podlahu pro pivovar. Čekám ještě na cihlovou podezdívku, která pivovar zvedne do potřebné výšky pro pohodlnou nákládku sudů piva. Protože ji potřebuju skoro 2m, tak jsem si ji nechal vypálit laserem do slabé překližky - uvidíme zda to bude použitelné :?: .
Dále v mezičase, než uschnuly části podlahy, jsem vytvořil zkusmo dva drážní domky - jeden na písek s malou sušárnou a druhý strážní domek do zhlaví stanice.
Dokonce dnes "přijel" první vlak pro pivo.... :mrgreen:
Fotky jsou pořízeny telefonem, tomu odpovídá i kvalita.
Přílohy
20210207_120340.jpg
"strážní domek"
20210207_120705.jpg
sušárna písku
20210207_120854.jpg
pivovar s hotovou podlahou
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Další

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků