Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Zlámalík » pon 12 pro, 2022 6:27 pm

Tomas.Brezina píše:Díky za info k pěně. Když se to nanáší ve větší vrstvě, musí se vždy počkat, než jedna vrstva vytvrdne? Nebo se to může nastříkat ve větším objemu najednou? Díky

Doporučil bych to nechat přes den vyzrát, ale jedna vrstvu bych dělal tak do 10 cm, podle mne. Zase - ze zkušenosti na baráku, ať sem radši napíše někdo, kdo tím dělá kolejiště.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Dusan » pon 12 pro, 2022 6:43 pm

Tomáši, pěna OK. Uděláš s tím dost. Základem je použít nízkoexpanzní a pistolovou! Nevím jestli si s tím někdy dělal. Je dobré to vrstvit, ale nemusíš čekat na vyzrátí do druhého dne, jen nechat lehce zavadnout, ať se ti nebortí a nepatlá. Nemusíš mít strach, že ti to něco pomačká. Nízoexpanzní má tu výhodu, že když ji po nanesení přitlačíš, už se nerozpíná a lepí-příklad, chceš nalepit naplocho třeba desku XPS-naneseš hada, připlácneš, v prvním okamžiku má tendenci se zvednou a když ji přitlačíš zpět, už drží.
Ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Zlámalík » pon 12 pro, 2022 7:09 pm

S dovoelním doplním:
Dusan píše:Základem je použít nízkoexpanzní a pistolovou! ... Je dobré to vrstvit, ale nemusíš čekat na vyzrátí do druhého dne, jen nechat lehce zavadnout, ať se ti nebortí a nepatlá.

Pěna má přece jen do druhého dne jistou roztažnost (konkrétně lepicí Soudal) a vyzrání se zlepší mírným navlhčením.

Dusan píše:Nízoexpanzní má tu výhodu, že když ji po nanesení přitlačíš, už se nerozpíná a lepí-příklad, chceš nalepit naplocho třeba desku XPS-naneseš hada, připlácneš, v prvním okamžiku má tendenci se zvednou a když ji přitlačíš zpět, už drží.

Doporučím jinak: nanesu hada, počkám tak 3 minuty - párátkem zkouším, co to dělá. Dokud se po dotyku pěna bortí, počkám. Jakmile se na párátko začíná lepit (začne připomínat Chemoprén), je ten pravý moment to slepit k sobě.
Lepím tím takto fasádní prvky na omítku, dělal jsem i falešné klenby nad okny s XPS desek (vše tedy v měřítku 1:1) a drží to jak přibité.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 12 pro, 2022 7:51 pm

Dušane, Jirko, mockrát děkuji za rady. S pěnou jsem pouze vyplňoval několik spár v cihlové konstrukci. Ale modelařina žádná.
Každopádně už zůstanu u novin a lepidla, měl jsem takto dvě kolejiště a nikdy to nic neudělalo, tak si budu držet palce.
Chlapi, ještě jednou díky a všem přeji hezký večer. Já se zase za půl roku ozvu :lol:
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 12 pro, 2022 9:16 pm

Byl jsem požádán, zda bych nemohl zasdílet ještě pár fotek ze stanice Black Butte.
Zde tedy pár fotek.
Přílohy
20220625_175229.jpg
20220625_175127.jpg
20220614_183716.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » pon 12 pro, 2022 9:17 pm

Pokračování foto z minulého příspěvku:
Přílohy
20220614_183621.jpg
20220614_183650.jpg
20220625_174959.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod PajaF » pon 12 pro, 2022 10:08 pm

Tady mas jeste jeden navod na stromky:

https://www.youtube.com/watch?v=wY8K1cPo6tM
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Střelec » úte 13 pro, 2022 6:29 am

Tapetu od Nocha jsem použil na bradlo u své lokálky:
download/file.php?id=45594&mode=view
Tapeta je na boku útesu, čelo je korkové terarijní pozadí, které jsem postupně dolaďoval barvami, až nakonec sedělo s tapetou. Nakonec jsem otapetoval i boky segmentů "lokálky" namnoženou tapetou, protože originálka je necelá A3 a dost drahej špás. A spotřeba byla celkem velká.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 13 pro, 2022 7:00 am

PajaF píše:Tady mas jeste jeden navod na stromky:

Ty jo, to muselo dát práce :shock: díky za odkaz. Ty stromky jsou parádní :!: Ale vím, že třeba 200ks, které budu potřebovat, bych touto metodou nedal. Každopádně je to velmi inspirativní. Díky
Stromky určitě zkusím sám, pokusím se spojit několik metod dohromady. Asi jako první zkusím balsovou kulatinu, zbroušenou do špice a napíchat do ní dráty, ty potom "posypat" statikou kolem 12mm a na to znovu statiku třeba 2 nebo 4mm. Až něco vykouzlim (myslím že to nebude mít daleko do štětky na záchod), určitě to ukážu, alespoň pro pobavení...
Střelec píše:Tapetu od Nocha jsem použil na bradlo u své lokálky

Ahoj, děkuji za info. Na fotce to nevypadá ani jako tapeta.
Každopádně chci zachovat koncepčně celé kolejiště stejné. Nejsem detailista a tak zůstanu u sádry a vodovek... :mrgreen: , viz. foto níže. Jsem si vědom, že to nedosahuje reality a skály by se nechaly udělat lépe, ale je to už tak nějak můj styl :roll:
Přílohy
20220614_184210.jpg
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Dusan » úte 13 pro, 2022 7:24 am

Je to moc moc pěkný, jen škoda, že jsi nestříknul(nenabarvil) ty koleje, bylo by to o parník výše..... Myslím, že jsi někde v historii zmiňoval, že až pak, ale líp se to dělá před zelení a stavbami.
Ať se daří 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 13 pro, 2022 7:50 am

Dusan píše:Je to moc moc pěkný, jen škoda, že jsi nestříknul(nenabarvil) ty koleje, bylo by to o parník výše..... Myslím, že jsi někde v historii zmiňoval, že až pak, ale líp se to dělá před zelení a stavbami.
Ať se daří 8)

Ahoj Dušane, máš pravdu... V tomto mám velký nedostatek. V minulosti jsem psal, že bych to chtěl vzít fixou od Woodlandu. Jenže tím, jak mám koleje zaštěrkované, tak mi ta fixa na boky kolejnic nepřiléhá. Jsem z toho poněkud rozladěn a tak jsem se na to vybodnul. Navíc jak jsem měl sjízdnou levou část, tak jsem nedělal nic jiného, než jezdil a jezdil a jezdil...
Každopádně díky a přeji i Tobě, ať se daří.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Dusan » úte 13 pro, 2022 8:04 am

No, přemlouvat Tě nebudu. Nicméně :-)
Bude to trochu jebačka, ale na druhou stranu prkotina vůči celku potom. Vlasový štětec se špičkou, přejet lihem. Pak buď syntetikou, třeba Humbrol a nebo a lepší v tvém případě bych doporučil použití umělecké akrylky, viz. u mě. Pak už bych to netrápil barvou a jen pigmenty na sucho přejel bok kolejnic a ano se ti při tom dostane i na štěrk. Zkus si to na nějaké části, která tě případně pak nebude mrzet.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 13 pro, 2022 9:13 am

Dusan píše:No, přemlouvat Tě nebudu. Nicméně :-)
Bude to trochu jebačka, ale na druhou stranu prkotina vůči celku potom. Vlasový štětec se špičkou, přejet lihem. Pak buď syntetikou, třeba Humbrol a nebo a lepší v tvém případě bych doporučil použití umělecké akrylky, viz. u mě. Pak už bych to netrápil barvou a jen pigmenty na sucho přejel bok kolejnic a ano se ti při tom dostane i na štěrk. Zkus si to na nějaké části, která tě případně pak nebude mrzet.

Dušane, díky za radu. V tomhle úplně plavu. Zatím jsem si vystačil s vodovkami a temperami. Postup je mi jasný, jen ty pigmenty poté ničím nefixuji? Nebo bych je měl "vetřít" do mokré akrylové barvy? Ale to bys asi nepsal nasucho...
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod rawen » úte 13 pro, 2022 11:17 am

Tomas.Brezina píše:
Dusan píše:Je to moc moc pěkný, jen škoda, že jsi nestříknul(nenabarvil) ty koleje, bylo by to o parník výše..... Myslím, že jsi někde v historii zmiňoval, že až pak, ale líp se to dělá před zelení a stavbami.
Ať se daří 8)

Ahoj Dušane, máš pravdu... V tomto mám velký nedostatek. V minulosti jsem psal, že bych to chtěl vzít fixou od Woodlandu. Jenže tím, jak mám koleje zaštěrkované, tak mi ta fixa na boky kolejnic nepřiléhá. Jsem z toho poněkud rozladěn a tak jsem se na to vybodnul. Navíc jak jsem měl sjízdnou levou část, tak jsem nedělal nic jiného, než jezdil a jezdil a jezdil...
Každopádně díky a přeji i Tobě, ať se daří.

Pěkně prosím, jakou fixou???
Čeká mě několik desítek vekslí, fixa by práci hodně zrychlila - pokud fakt funguje...

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Úzkorozchodná trať Black Butte RR / On30

Příspěvekod Tomas.Brezina » úte 13 pro, 2022 12:12 pm

rawen píše:
Tomas.Brezina píše:
Dusan píše:Je to moc moc pěkný, jen škoda, že jsi nestříknul(nenabarvil) ty koleje, bylo by to o parník výše..... Myslím, že jsi někde v historii zmiňoval, že až pak, ale líp se to dělá před zelení a stavbami.
Ať se daří 8)

Ahoj Dušane, máš pravdu... V tomto mám velký nedostatek. V minulosti jsem psal, že bych to chtěl vzít fixou od Woodlandu

Pěkně prosím, jakou fixou???

Ahoj Radku,
tady je odkaz na stránky Woodlandu. Je tam i video...
https://woodlandscenics.woodlandscenics ... tem/TT4581

Mám je objednané, ale nevím zda do Vánoc zboží od WS ještě dorazí. Měj se. Tomáš
PS: případně je míval i pan Švígler z Happy Modelu.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků